Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Kultura

Bawić się jak dawniej! – (trzecia część spotkań "Z Małym Kolbergiem po kraju" w bibliotece zbąszyńskiej)

03-04-2017 | Autor: Kamil Kałek | drukuj |
Ilustracja do informacji: Bawić się jak dawniej! – (trzecia część spotkań "Z Małym Kolbergiem po kraju" w bibliotece zbąszyńskiej)
Jeżeli ktoś uważa, że tradycyjna muzyka, ludowe przyśpiewki i zabawy z dzieciństwa naszych dziadków to nuda i nie może konkurować z epoką smartfonów i tabletów, to powinien zobaczyć, jak świetnie bawią się współczesne ośmiolatki właśnie przy tradycyjnych ludowych obrzędach. A bawią się świetnie, pod warunkiem, że dorośli (edukatorzy, nauczyciele i rodzice) taką zabawę zainicjują.
 
W poniedziałek, 27 marca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zagościły dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Zbąszyniu. Uczniowie klasy 2 c wraz ze swoją wychowawczynią, Dorotą Sikucińską, biorą udział w wielkopolskiej edycji projeku "Z Małym Kolbergiem po kraju". Program Fundacji Rozwoju Dzieci powstały dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego przystąpiła zbąszyńska biblioteka, koordynują Magdalena Rożek i Anita Rucioch-Gołek. W przygotowaniu wiosennych warsztatów pomagała bibliotekarkom studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego - Patrycja Utrata. Jak zwykle nie zawiedli rodzice uczniów z klasy pani Sikucińskiej i mali uczestnicy warsztatów pojawili się tego dnia w ludowych stylizacjach – wianki, korale i kolorowe spódniczki u dziewczynek i kapelusze na głowach chłopców stworzyły atmosferę dawnych lat.
 
Tematyką spotkania w bibliotece były tradycje związane z wiosną oraz zbliżającą się Wielkanocą wywodzące się z różnych stron Polski. Edukatorki rozmawiały z dziećmi, skąd wzięła się starosłowiańska tradycja topienia Marzanny i zainscenizowano obrzęd „wyprowadzania Śmiercichy (Marzanny) ze wsi”. Następnie wszyscy zaśpiewali i zatańczyli tradycyjne "Praczki", dziecięcą ludową zabawę, którą powiązano oczywiście z wiosennymi porządkami. Oprócz tego dzieci zapoznały się z nieznanymi dla nich tradycjami ludowymi, takimi jak chodzenie z gaikiem (który dziewczynki wykonały samodzielnie) oraz chodzenie chłopców z kogucikiem w czasie Wielkanocy. Wszystkiemu towarzyszyły tradycyjne tańce oraz śpiew.
 
Tym razem w warsztatach pomogli bibliotekarkom specjalnie zaproszeni na te okazję eksperci współpracujący z Akademią Kolberga z Poznania: Katarzyna Hełpa-Liszkowska (z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, menedżer kultury oraz choreograf i instruktor tańca ludowego) i Witek Roy Zalewski (śpiewak i multiinstrumentalista, miłośnik muzyki tradycyjnej, dokumentalista i operator dźwięku).
 
Anita Rucioch-Gołek
 
 
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2