Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Kultura

74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino

22-05-2018 | Autor: Kamil Kałek | drukuj |
Ilustracja do informacji: 74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino
W piątek, 18 maja w Zbąszyniu odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Organizatorem wydarzenia, które doskonale wpisało się w 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości była Grupa Modlitewna św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. kan. Zbigniew Piotrowski - proboszcz parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski i Tomasz Kurasiński- burmistrz Zbąszynia.
 
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji poległych i walczących w bitwie pod Monte Cassino w zbąszyńskim kościele, celebrowanej przez proboszcza i ks. kan. Jana Małetę. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście, potomkowie walczących w bitwie pod Monte Cassino w asyście orkiestry i uczniów klas mundurowych zbąszyńskiego Liceum przemaszerowali przez zbąszyński Rynek do pomnika św. Jana Pawła II, na plac Rybaki i dalej pod tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom z gminy Zbąszyń walczącym pod Monte Cassino. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty.
 
Część oficjalna uroczystości odbyła się w Domu Parafialnym. Tam uczestników w imieniu organizatorów powitał Konrad Maciejewski z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Zgromadzoną publiczność zachwycił spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej „Powsinogi” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ze Strzyżewa, pod kierownictwem Wandy Kalińskiej. Nawiązująca do tematyki choreografia, piękne stroje i poprzedzony miesiącami prób występ nagrodzony został ogromnymi brawami. Z historyczno - politycznego ujęcia kwestię zajęcia wzgórza Monte Cassino przedstawił publiczności lokalny regionalista dr Zdzisław Kościański.
 
W swoim wystąpieniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki zwrócił uwagę na to, że wspominana bitwa zajmuje szczególne miejsce w polskiej pamięci: „Bitwa o Monte Cassino była tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność. Wszystkie następne pokolenia dobrze to czuły. Dzięki lekcji z Monte Cassino Polacy nie byli bezczynni i bezradni. Dzisiejsza uroczystość to oznaka wielkiej pamięci o bohaterach. Oddajemy dzisiaj także cześć wszystkim walczącym z terenu Naszej Małej Ojczyzny. W imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego składam hołd wszystkim żołnierzom z gminy Zbąszyń i terenu Powiatu, walczącym i poległym w Bitwie pod Monte Cassino.” Podziękował organizatorom, partnerom i wolontariuszom, dzięki którym uroczystość się odbyła. Szczególne słowa uznania za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości skierował do ks. kan. Zbigniewa Piotrowskiego - proboszcza parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Konrada Maćkowiaka z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat i Leszka Leśnego - wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nowotomyskiego.
 
Wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia Wandzie Kalińskiej przyznanego przez Radę Powiatu Nowotomyskiego podczas XXXVIII sesji tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”. Pani Wanda od ponad 30 lat kieruje Grupa Teatralną „Powsinogi ze Strzyżewa”. To dzięki jej pracy i aktywności dzieci biorą udział w wielu konkursach i festiwalach teatralnych, odnosząc spore sukcesy. Pani Wanda jest niezwykle zaangażowaną animatorką kultury, kultywuje lokalne obyczaje i tradycje. Uhonorowania tym tytułem dokonał starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas.
 
Maj to miesiąc, w którym 55 rocznicę święceń kapłańskich świętował pochodzący ze Zbąszynia ks. kan. Jan Małeta. O rocznicy święceń kapłańskich pamiętali również przedstawiciele powiatu nowotomyskiego. Starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas na ręce szacownego jubilata przekazali okolicznościowy list gratulacyjny i kwiaty.
 
 
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2