Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Kultura

Smacznie zamieszali w Borui Nowej

03-09-2018 | Autor: Krystian Dybek | drukuj |
Ilustracja do informacji: Smacznie zamieszali w Borui Nowej
Takiej imprezy nie ma w najbliższej okolicy. Gotowanie zup w kociołkach nad paleniskami, wszystko na oczach publiczności, a potem wspólna degustacja - to impreza, która podbiła nie tylko serca, ale i podniebienia setek osób. Jak nam się udało dowiedzieć, podczas imprezy doskonale bawili się również goście spoza naszego kraju, którzy w niedzielę, 25 sierpnia specjalnie przyjechali do Borui Nowej na V Święto Zupy.
 
Do końca nikt z gotujących nie zdradzał, jaką zupę przygotuje. Każdy chciał zaskoczyć publiczność. Cudne zapachy wydobywające się z kociołków sprawiały, że tzw. „zjadacze zup” nie byli w stanie obojętnie przechodzić obok poszczególnych gotujących drużyn. Tam, jeszcze przed degustacją w wielu przypadkach można było skosztować na przykład pysznych wyrobów pań z Kół Gospodyń Wiejskich. W cudowne, niepowtarzalne pamiątki można było się z kolei zaopatrzyć podczas odbywającego się w trakcie imprezy jarmarku Wiejskie Smaki Wiejskie Cuda. – Nie mieszkamy w Polsce, ale zawsze w sierpniu spędzamy urlop w Wielkopolsce. Pięć lat temu, całkiem przez przypadek trafiliśmy na pierwsze Święto Zupy do Borui Nowej. Od tego czas każdy urlop planujemy tak, żeby być właśnie na tej imprezie. Żadnej nie opuściliśmy! – powiedziała nam jedna z uczestniczek smacznego święta.
 
Tegoroczna, jubileuszowa impreza była bez wątpienia wyjątkowa. Udział w niej wzięła rekordowa liczba zespołów gotujących, ale też kilka tysięcy tzw. „zjadaczy zup”. Atrakcje na scenie, mnóstwo zajęć przygotowanych dla najmłodszych sprawiły, że na nudę nikt nie mógł narzekać. I choć nie o nagrody i wyróżnienia, a o wspaniałą zabawę chodziło, to warto nadmienić, że pierwsze miejsce i tytuł „najsmaczniejszej zupy” zdobyła Graciarska Grupa LOK Nowy Tomyśl, był to chłodnik. „Bardzo smaczną zupę” - królewską ugotowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Przyjaciół Ziemi Miedzichowskiej. Z kolei „smaczną zupę” ugotowało Starostwo Powiatowe Nowy Tomyśl i była to zupa myśliwska. Starostwo, jako współorganizator wydarzenia swoją nagrodę przekazało zespołowi Rzepecki z grupą rekonstrukcyjną.
 
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Wsi „Pokochaj Wieś”, a współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu oraz Nadleśnictwo Grodzisk Wielkopolski. Patronat nad imprezą sprawowali: Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Ryszard Napierała – Prezes Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.
–  Serdecznie dziękuję wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Wsi „Pokochaj Wieś” za zorganizowanie jubileuszowego święta zupy. Szczególnie dziękuję zespołom gotującym i publiczności, bo bez Państwa to święto nie miałoby najmniejszego sensu. Słowa szczególnego podziękowania kieruję do osób sprawujących patronat dla imprezą za zaangażowanie, pomoc i przekazanie cennych nagród dla uczestników tej imprezy. Nie można zapomnieć również o nowotomyskich harcerzach, wolontariuszach ze Stowarzyszenia „Paruzja”, pracownikach Powiatowego Centrum Sportu, strażakach z OSP Boruja Kościelna oraz wszystkich zaangażowanych mieszkańcach. Dziękuję wszystkim, których nie widzieliśmy na scenie, a których ogrom pracy włożonej w przygotowanie imprezy zaowocował tak wspaniałym wydarzeniem – podsumował starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
 
 
 
 
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2