Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaKulturaJesteś w dziale:

Kultura

Ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna
W niedzielę, 10 czerwca o godzinie 17:58 na peron przy dworcu PKP w Nowym Tomyślu wjechał pierwszy pociąg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z tej okazji starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, sekretarz powiatu Ryszard Napierała oraz burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner przywitali pierwszych pasażerów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podróżujących do Nowego Tomyśla oraz obsługę pociągu.
Każdy z pasażerów otrzymał słodki upominek oraz aktualny, kieszonkowy rozkład jazdy pociągów. Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem. Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznańska przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze.
 

Z inicjatywą dla Szpitala

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Z inicjatywą dla Szpitala
W piątek, 8 czerwca harcerze z 19 Drużyny Harcerskiej "BUKI” z Nowego Tomyśla oraz Radni Młodzieżowej Rady Powiatu Nowotomyskiego podjęli wspólnie społeczną inicjatywę mającą na celu poprawić estetykę zieleni przy nowotomyskim Szpitalu.
Prace podjęte przez młodzież polegały na przycinaniu krzewów oraz rozgarnianiu świeżej kory pod rośliny iglaste. W prace zaangażowali się również starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz pełnomocnik ds. SP ZOZ-u Marek Falkiewicz.
 

Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce
W piątek, 8 czerwca w hotelu HI-FI w Paproci Sąd Arbitrażowy działający przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej zorganizował międzynarodową konferencję z cyklu "Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce". Tegoroczna konferencja przebiegała pod hasłem "Budowanie zaufania do arbitrażu i mediacji". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.
Konferencję otworzył Włodzimierz Brych - międzynarodowy arbiter i mediator, prezes Sądu Arbitrażowego przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej, prawnik. W konferencji uczestniczyli wybitni teoretycy i praktycy arbitrażu i mediacji z kraju i z zagranicy, m. in. z Turcji, Niemiec, Belgii, Gruzji, Ukrainy czy Białorusi.

Wśród licznego grona uczestników w konferencji udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Nowy Tomyśl oraz Powiatu Nowotomyskiego, jak również Senator RP Jan Libicki. Konferencja, w której uczestniczyło wielu gości z zagranicy i całej Polski stanowiła okazję do promocji walorów ziemi powiatu nowotomyskiej. Na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Starostwo Powiatowe, uczestnicy konferencji mogli zaopatrzyć się w informatory dotyczące regionu i uzyskać informacje o atutach Powiatu Nowotomyskiego.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wystawa "Ojcowie Niepodległości"

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
W poniedziałek, 21 maja na Placu Niepodległości odbyła się inauguracja biało-czerwonego szlaku w Wielkopolsce wraz z otwarciem wystawy „Ojcowie Niepodległości” z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest ekspozycją plenerową, składającą się z 10 wolnostojących ekspozytorów  trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.
 
W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
 
Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła część edukacyjna w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu, Podczas tej części zaprezentowali się najmłodsi uczniowie Szkoły Akademickiej a następnie dr Zdzisław Kościański wygłosił wykład o „Polskich drogach do Niepodległości”, następnie uczestnicy w marszu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przeszli z biało-czerwoną flaga na Plac Niepodległości, gdzie złożono wiązankę kwiatów oraz oficjalnie otwarto wystawę. Wśród obecnych na uroczystości reprezentujący Powiat Nowotomyski znaleźli się starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz członek Zarządu Powiatu Adam Pilc.

Uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszeniem Kopernik NT w Nowym Tomyślu.
 
 

74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: 74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino
W piątek, 18 maja w Zbąszyniu odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Organizatorem wydarzenia, które doskonale wpisało się w 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości była Grupa Modlitewna św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. kan. Zbigniew Piotrowski - proboszcz parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski i Tomasz Kurasiński- burmistrz Zbąszynia.
 
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji poległych i walczących w bitwie pod Monte Cassino w zbąszyńskim kościele, celebrowanej przez proboszcza i ks. kan. Jana Małetę. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście, potomkowie walczących w bitwie pod Monte Cassino w asyście orkiestry i uczniów klas mundurowych zbąszyńskiego Liceum przemaszerowali przez zbąszyński Rynek do pomnika św. Jana Pawła II, na plac Rybaki i dalej pod tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom z gminy Zbąszyń walczącym pod Monte Cassino. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty.
 
Część oficjalna uroczystości odbyła się w Domu Parafialnym. Tam uczestników w imieniu organizatorów powitał Konrad Maciejewski z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Zgromadzoną publiczność zachwycił spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej „Powsinogi” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ze Strzyżewa, pod kierownictwem Wandy Kalińskiej. Nawiązująca do tematyki choreografia, piękne stroje i poprzedzony miesiącami prób występ nagrodzony został ogromnymi brawami. Z historyczno - politycznego ujęcia kwestię zajęcia wzgórza Monte Cassino przedstawił publiczności lokalny regionalista dr Zdzisław Kościański.
 
W swoim wystąpieniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki zwrócił uwagę na to, że wspominana bitwa zajmuje szczególne miejsce w polskiej pamięci: „Bitwa o Monte Cassino była tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność. Wszystkie następne pokolenia dobrze to czuły. Dzięki lekcji z Monte Cassino Polacy nie byli bezczynni i bezradni. Dzisiejsza uroczystość to oznaka wielkiej pamięci o bohaterach. Oddajemy dzisiaj także cześć wszystkim walczącym z terenu Naszej Małej Ojczyzny. W imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego składam hołd wszystkim żołnierzom z gminy Zbąszyń i terenu Powiatu, walczącym i poległym w Bitwie pod Monte Cassino.” Podziękował organizatorom, partnerom i wolontariuszom, dzięki którym uroczystość się odbyła. Szczególne słowa uznania za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości skierował do ks. kan. Zbigniewa Piotrowskiego - proboszcza parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Konrada Maćkowiaka z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat i Leszka Leśnego - wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nowotomyskiego.
 
Wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia Wandzie Kalińskiej przyznanego przez Radę Powiatu Nowotomyskiego podczas XXXVIII sesji tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”. Pani Wanda od ponad 30 lat kieruje Grupa Teatralną „Powsinogi ze Strzyżewa”. To dzięki jej pracy i aktywności dzieci biorą udział w wielu konkursach i festiwalach teatralnych, odnosząc spore sukcesy. Pani Wanda jest niezwykle zaangażowaną animatorką kultury, kultywuje lokalne obyczaje i tradycje. Uhonorowania tym tytułem dokonał starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas.
 
Maj to miesiąc, w którym 55 rocznicę święceń kapłańskich świętował pochodzący ze Zbąszynia ks. kan. Jan Małeta. O rocznicy święceń kapłańskich pamiętali również przedstawiciele powiatu nowotomyskiego. Starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas na ręce szacownego jubilata przekazali okolicznościowy list gratulacyjny i kwiaty.
 
 
 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej
W piątek,11 maja z okazji  Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński spotkali się z pielęgniarkami oddziałowymi nowotomyskiego szpitala. Podczas spotkania starosta podziękował pielęgniarkom za trud wkładany w codzienną pracę oraz pomoc niesioną każdego dnia osobom potrzebującym. Na ręce Pielęgniarki Naczelnej Krystyny Pronobis oraz wszystkich Pielęgniarek Oddziałowych samorządowcy przekazali adresy okolicznościowe i kwiaty. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor SP ZOZ-u Janusz Nowak oraz pełnomocnik ds. SP ZOZ w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu Marek Falkiewicz.
 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
W środę, 9 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu w ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyło się XV Powiatowe Forum Bibliotekarzy. Pierwszym punktem uroczystości była prezentacja osiągnięć bibliotek z terenu Powiatu Nowotomyskiego w minionym roku. Następnie zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin na ręce dyrektor Lucyny Kończal-Gnap, złożyli listy gratulacyjne oraz kwiaty za poświęcenie i zaangażowanie w rozwój a także ciągłe unowocześnianie nowotomyskiej książnicy.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest także szczególną okazją do przekazania serdecznych gratulacji oraz wyrazów wdzięczności za pełną poświęcenia aktywność zawodową. Z okazji tak doniosłego święta starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki wręczył okolicznościowe adresy oraz kwiaty.

Za 40-lecie aktywności zawodowej gratulacje przyjęła Maria Czekała - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie oraz Janusz Luftmann - pracownik gospodarczy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Trzecią jubilatką, która otrzymała gratulacje za lata aktywności zawodowej była Wisława Nawrotek - specjalista ds. pracowniczych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, która obchodzi w tym roku 50-lecie aktywności zawodowej.
 
 
 
 
 
 
 
 

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Narodowy Dzień Zwycięstwa
We wtorek, 8 maja na Placu Niepodległości odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. Święto to ustanowiono 24 kwietnia 2015 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, radni, przedstawiciele organizacji społecznych, partii politycznych, służby mundurowe, dzieci z nowotomyskich przedszkoli oraz młodzież szkolna. W delegacji powiatu nowotomyskiego wiązankę kwiatów złożyli starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński oraz sekretarz powiatu Ryszard Napierała.
 

Spotkanie integracyjno - patriotyczne

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Spotkanie integracyjno - patriotyczne
We wtorek, 8 maja w nowotomyskiej świetlicy ROD „Zielony Zakątek” odbyło się spotkanie integracyjno - patriotyczne członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Tomyślu. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele Powiatu Nowotomyskiego: starosta nowotomyski - Ireneusz Kozecki, wicestarosta Tomasz Kuczyński i sekretarz powiatu Ryszard Napierała. Na ręce prezesa stowarzyszenia Stanisława Rybarczyka przekazali życzenia i słowa uznania dla inicjatyw Związku.
 

Sezon szparagowy rozpoczęty

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Sezon szparagowy rozpoczęty
We wtorek, 8 maja w Hotelu Rzymskim w Poznaniu odbyło się ogólnopolskie uroczyste otwarcie sezonu szparagowego pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga oraz Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Podczas Szparagowej Konferencji Prasowej doszło do podpisania listu intencyjnego dotyczącego utworzenia Muzeum Szparagowego pomiędzy Powiatem Nowotomyskim, Polskim Związkiem Producentów Szparaga, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno -Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.


Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski, Tomasz Kuczyński - wicestarosta nowotomyski, Marian Jakobsze - prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga, Jan Maćkowiak - dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie oraz Andrzej Chwaliński - kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski - uznany w świecie specjalista w dziedzinie biologii i uprawy szparaga, organizator Międzynarodowych Konferencji Szparagowych.

Kolejną doniosłą chwilą było wręczenie „Srebrnych Szparagów” w uznaniu za zasługi na rzecz promocji szparaga i wspieranie działań PZPSz. Z rąk prezesa Mariana Jakobsze i prof. dr hab. M. Knaflewskiego wyróżnienie odebrał Krzysztof Grabowski - wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Jak co roku i tym razem nie brakowało potraw, w którym głównym składnikiem był szparag.

 
1 2 3 4 5 6 ... 14

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2