Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaKulturaJesteś w dziale:

Kultura

Dni Bolewic 2017

Autor: Kamil Kałek

Dni Bolewic 2017

Ilustracja do informacji: Dni Bolewic 2017
W weekend (1-2 lipca br.) na boisku sportowym w Bolewicach odbyły się „Dni Bolewic” zorganizowane przez Radę Sołecką Wsi Bolewice oraz Urząd Gminy Miedzichowo. Tegoroczne wydarzenie było szczególnie ważne dla społeczności bolewickiej ze względu na 760-tą rocznicę powstania tej miejscowości.
 
W wydarzeniu brali udział m.in. samorządowcy gmin i powiatu nowotomyskiego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb i instytucji oraz mieszkańcy gminy Miedzichowo. Władze samorządowe Powiatu Nowotomyskiego reprezentował Przemysław Tramowski członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego oraz sekretarz powiatu Ryszard Napierała.
 
Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji zarówno dla najmniejszych uczestników wydarzenia, jak i dla tych trochę starszych. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: animacje dla dzieci, występy artystyczne mieszkańców gminy oraz lokalnych artystów, eliminacje piłkarskiego turnieju o Puchar Wójta Stanisława Piechoty, zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, turniej wiedzyo gminie, degustacje lokalnych potraw, loteria fantowa, oraz wieczorna zabawa taneczna. Szczególną atrakcją był znany zespół disco polo COCTAIL BOYS pochodzący z Grodziska Wlkp.
 
 
 
 
 
 
 

Dzieci programują, czyli w zbąszyńskiej Bibliotece kodowania ciąg dalszy

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dzieci programują, czyli w zbąszyńskiej Bibliotece kodowania ciąg dalszy
W poniedziałek, 10 lipca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyła się druga część warsztatów z kodowania. Dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i zaangażowaniu koordynatorki projektu, bibliotekarki Darii Klorek, roboty typu „Finch” pozostały w Zbąszyniu na czas wakacyjny.
 
Zajęcia prowadzili uczniowie z Liceum Garczyńskiego: Milena Szczeszek oraz Patryk Poznański pod czujnym okiem Pauliny Chłopkowskiej. Dzieci, które wzięły udział w zajęciach, miały szansę nauczyć się od podstaw programowania gry o nazwie „Finch -pong”. Zadaniem uczestników warsztatów było zakodowanie wirtualnej paletki oraz piłki, których ruchy kontrolował robot Finch.
 
Drugim etapem zajęć były zawody. Wygrywała ta osoba, która uzbierała największą ilość punktów w „Finch-pongu”. Zadanie nie było łatwe, nikt nie chciał zobaczyć na ekranie swojego komputera komunikatu „game over”. Wyłonili się nawet mali mistrzowie. Radość była ogromna, ponieważ dzieci miały świadomość, że grają w grę, którą sami od podstaw zaprogramowali.
 
Organizowane w bibliotece warsztaty miały zachęcić dzieci do programowania. To szczególnie ważne, ponieważ w małych miejscowościach oferta zajęć edukacyjnych nie jest tak duża jak w większych ośrodkach.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 

Działają już 20 lat!

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Działają już 20 lat!
Mszą świętą w kościele pw. św. Marcina w Bukowcu zainaugurowano w piątek, 19 maja jubileusz 20-lecia istnienia bukowieckiego koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Oficjalna część uroczystości pod hasłem „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” odbyła się w miejscowej sali wiejskiej.
 
Z zaproszenia Zarządu stowarzyszenia skorzystali przedstawiciele samorządów, sołectwa, organizacji wspierających działania seniorów, sympatycy i zaprzyjaźnione koła PZERiI. Historię organizacji przedstawił jej prezes Stefan Słociński.
 
 Tak doniosły jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla Związku z rąk przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZERiI w Poznaniu Henryka Zywerta otrzymali: Teresa Simon, Ryszard Kosicki i Stefan Słociński. Organizatorzy podziękowali również zasłużonym członkom stowarzyszenia oraz osobom i instytucjom wspierającym działalność bukowieckiego koła.
 
Serdeczne życzenia w imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego przekazał wicestarosta Tomasz Kuczyński. W części artystycznej wystąpił zespół „Ojej”.
 

O fenomenie Republiki i nie tylko

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: O fenomenie Republiki i nie tylko
Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zorganizował dla wszystkich zainteresowanych czytelników spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy muzycznych w Polsce, Leszkiem Gnoińskim. Spotkanie odbyło się 10 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
 
Leszek Gnoiński jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAK, scenarzystą, autorem wywiadów, redaktorem ponad setki płyt, autorem wielu książek dotyczących polskiego rocka. Jedną z nich jest Encyklopedia Polskiego Rocka. Przedstawił w niej sylwetki osób, które tworzyły historię polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród nich znajdziemy zespoły takie jak Perfekt, Maanam i Lady Pank.
 
Ostatnio ukazała się najnowsza pozycja artysty „Republika. Nieustanne tango” i ta książka była inspiracją do autorskiego spotkania w Zbąszyniu. To biografia jednej z najsłynniejszych grup rockowych w Polsce. Starannie wydana monografia przedstawia wiele ciekawostek o polskiej scenie muzycznej. Wnikliwie, co zauważyli zbąszyńscy czytelnicy, opowaida o obyczajowości tamtych czasów. Opisuje zmiany, jakie przechodził zespół i jak funkcjonował w latach 80-tych i 90-tych. Gnoiński wspomina wokalistę zespołu, Grzegorza Ciechowskiego, postać istotną dla polskiej kultury, niezwykle charyzmatycznego i utalentowanego - jak podkreślał nasz gość na spotkaniu – przede wszystkim: poety. Książka jest bardzo interesująca, przedstawia wiarygodny obraz niezwykłej grupy, jaką była Republika. Ci, którzy jeszcze jej nie czytali, zaraz po spotkaniu deklarowali, że „Nieustanne tango” przeczytają na pewno – jak najlepszą sensacyjną książkę.

Spotkanie było bardzo interesujące. Kameralna, luźna atmosfera sprzyjała rozmowie z czytelnikami. Dyskusja była na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, Gnoiński jest znakomitym znawcą historii polskiego rocka, ale i świetnie się orientuje, co aktualnie na polskiej scenie muzycznej ma miejsce. Oprócz członków DKK byli też młodsi czytelnicy, ale i starzy „załoganci”, którzy jeździli na festiwale do Jarocina. Okazało się, że rock bliski jest naszemu sercu! Wszyscy wyszli zadowoleni, choć oczywiście wydawało się, że moglibyśmy rozmawiać godzinami. Spotkanie z dobrym autorem zawsze pozostawia pewien niedosyt.
 
Spotkanie w Zbąszyniu mogło się odbyć, ponieważ było sfinansowane jest przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiego programu „Dyskusyjne Kluby Książki”. Koordynatorką spotkania była opiekunka DKK w Zbąszyniu, Anita Rucioch-Gołek.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 
 

Biżuterię robię sama - w bibliotece!

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Biżuterię robię sama - w bibliotece!
Louis Tiffany był autorem nowatorskiej metody barwienia szkła na opalizujący kolor i właśnie tego rodzaju szkła również używał w swoich wyrobach biżuteryjnych, co podkreślało ich wyjątkowość. Precyzja wykonania, oryginalność to główna cecha biżuterii witrażowej.
 
Szkło o różnej fakturze to znakomity materiał do projektowania i tworzenia. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów biżuterii Tiffany przeprowadzonych, w czwartek 27 kwietnia przez Martę Jędras z pracowni „DARUMA” w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Uczestnicy mogli zrealizować własne pomysły, które zwykle z braku odpowiednich materiałów, narzędzi i warunków pozostają w sferze wyobraźni.
 
Wybór surowców był duży a możliwości połączeń i aranżacji wprost nieograniczona, uzależniona jedynie od upodobań i pomysłów wykonawców.
Spotkanie zorganizowała bibliotekarka Mariola Głuszek, na co dzień prowadząca w bibliotece cykliczne spotkania miłośników rękodzieła.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 

Z internetem w nieznane

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Z internetem w nieznane
W dniach 14, 21, 28 marca oraz 4 kwietnia w ramach projektu „Zaczytania Pani Wiosna” pod hasłem: „Z internetem w nieznane” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbywały się zajęcia internetowe z wykorzystaniem ipadów dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu. Każde z nich związane było z inną tematyką, a łączyło je wykorzystanie nowoczesnych technologii.
 
Pierwsze zajęcia pod hasłem „Posmakuj przeszłości” miały na celu odkrywanie smaków dzieciństwa. Były więc kulinarne wspominki, tradycyjne receptury, a także serfowanie po kulinarnych blogach i stronach internetowych. 
 
Kolejne spotkanie pod tytułem „Odkryj przyrodę” pozwoliło na odkrywanie najpiękniejszych przyrodniczych miejsc w Polsce. Uczestnicy zajęć odbyli wirtualny spacer po parkach narodowych, poznając gatunki roślin i zwierząt w nim żyjących. 
 
Trzecie zajęcia poświęcone było ziołom. Seniorzy dowiedzieli się wielu ciekawostek o zastosowaniu ziół jadalnych i leczniczych, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Z wielką uwagą samodzielnie wertowali strony internetowe z informacjami na temat popularnych i mniej znanych ziół oraz fitoterapii.
 
Ostatnie zajęcia pod hasłem „Poczuj historię” wprowadziły uczestników w świat muzeów.  Mowa była o tym, jak zmieniło się muzealnictwo na przestrzeni czasów. Pokazane zostały te tradycyjne, jak i współczesne muzea interaktywne, gdzie można poczuć, dotknąć, posłuchać. Seniorzy, już całkiem dobrze wprawieni po trzech poprzednich spotkaniach, z lekkością wirtualnie zwiedzali muzea Polski i świata. Odwiedzili wirtualnie to bardzo klasyczne Muzeum w Luwrze, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Park Miniatur Sakralnych w Myszkowcach, Muzeum Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz bardzo nowoczesne Centrum Nauki Kopernik.
 
Uczestnicy zajęć udowodnili, że nowoczesne technologie nie są im straszne, a wręcz przeciwnie nabyli dużo sprawności w ich obsłudze. Dzięki spotkaniom dowiedzieli się w jaki sposób wyszukiwać informacji w internecie, gdzie szukać porady, a gdzie inspiracji.
 
Zajęcia były przeprowadzone pod okiem pracownika biblioteki, starszego kustosza Róży Mleczak.
 
Projekt „Zaczytana Pani Wiosna” realizowany od marca do czerwca 2017 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
MiPBP w Nowym Tomyślu
 
 
 
 
 

Bawić się jak dawniej! – (trzecia część spotkań "Z Małym Kolbergiem po kraju" w bibliotece zbąszyńskiej)

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Bawić się jak dawniej! – (trzecia część spotkań "Z Małym Kolbergiem po kraju" w bibliotece zbąszyńskiej)
Jeżeli ktoś uważa, że tradycyjna muzyka, ludowe przyśpiewki i zabawy z dzieciństwa naszych dziadków to nuda i nie może konkurować z epoką smartfonów i tabletów, to powinien zobaczyć, jak świetnie bawią się współczesne ośmiolatki właśnie przy tradycyjnych ludowych obrzędach. A bawią się świetnie, pod warunkiem, że dorośli (edukatorzy, nauczyciele i rodzice) taką zabawę zainicjują.
 
W poniedziałek, 27 marca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zagościły dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Zbąszyniu. Uczniowie klasy 2 c wraz ze swoją wychowawczynią, Dorotą Sikucińską, biorą udział w wielkopolskiej edycji projeku "Z Małym Kolbergiem po kraju". Program Fundacji Rozwoju Dzieci powstały dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego przystąpiła zbąszyńska biblioteka, koordynują Magdalena Rożek i Anita Rucioch-Gołek. W przygotowaniu wiosennych warsztatów pomagała bibliotekarkom studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego - Patrycja Utrata. Jak zwykle nie zawiedli rodzice uczniów z klasy pani Sikucińskiej i mali uczestnicy warsztatów pojawili się tego dnia w ludowych stylizacjach – wianki, korale i kolorowe spódniczki u dziewczynek i kapelusze na głowach chłopców stworzyły atmosferę dawnych lat.
 
Tematyką spotkania w bibliotece były tradycje związane z wiosną oraz zbliżającą się Wielkanocą wywodzące się z różnych stron Polski. Edukatorki rozmawiały z dziećmi, skąd wzięła się starosłowiańska tradycja topienia Marzanny i zainscenizowano obrzęd „wyprowadzania Śmiercichy (Marzanny) ze wsi”. Następnie wszyscy zaśpiewali i zatańczyli tradycyjne "Praczki", dziecięcą ludową zabawę, którą powiązano oczywiście z wiosennymi porządkami. Oprócz tego dzieci zapoznały się z nieznanymi dla nich tradycjami ludowymi, takimi jak chodzenie z gaikiem (który dziewczynki wykonały samodzielnie) oraz chodzenie chłopców z kogucikiem w czasie Wielkanocy. Wszystkiemu towarzyszyły tradycyjne tańce oraz śpiew.
 
Tym razem w warsztatach pomogli bibliotekarkom specjalnie zaproszeni na te okazję eksperci współpracujący z Akademią Kolberga z Poznania: Katarzyna Hełpa-Liszkowska (z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, menedżer kultury oraz choreograf i instruktor tańca ludowego) i Witek Roy Zalewski (śpiewak i multiinstrumentalista, miłośnik muzyki tradycyjnej, dokumentalista i operator dźwięku).
 
Anita Rucioch-Gołek
 
 
 

Spotkanie z norweską artystką

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Spotkanie z norweską artystką
W sobotę 25 marca przed południem w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się warsztaty dla dzieci z norweską artystką Torun Katariną Linge, która przyjechała do miasta na zaproszenie Burmistrza, Tomasza Kurasińskiego, z wystawą swoich prac.
 
Koordynatorką tych niecodziennych warsztatów była Mariola Głuszek, bibliotekarka, która prowadzi w bibliotece cykliczne „Spotkania sobótkowe” dla dorosłych. Pomagały jej Patrycja Utrata, która odbywa w bibliotece praktykę studencką, oraz Gabriela Rożek, uczennica zbąszyńskiego gimnazjum, która tłumaczyła rozmowy między artystką a dziećmi. Spotkanie z angielskojęzyczną artystką też miało dodatkowe, lingwistyczne znaczenie dla dzieci biorących udział w zajęciach. Okazało się zresztą, że język angielski zaproszonej artystki był niekiedy dla dzieci zrozumiały, co bardzo ucieszyło organizatorów i same dzieci również.
 
Bardzo szybko skończyły się miejsca na liście zapisanych na warsztaty. To znaczy, że tego typu zajęcia są bardzo potrzebne.  Dzięki sąsiadującej z biblioteką firmie "Emar" dzieci otrzymały bezpłatnie profesjonalne podobrazia do prac plastycznych. Biblioteka przygotowała różne materiały plastyczne i nie tylko: stare zdjęcia, kolorowe gazety, tkaniny…  - wszystko miało się przydać. Bezpośredni kontakt z artystką, która tłumaczyła dzieciom, w jaki sposób powstają jej własne obrazy, swoboda twórcza na warsztatach, zetknięcie się z wyobraźnią drugiego człowieka to bezcenna lekcja obcowania ze sztuką abstrakcyjną, która okazuje się wtedy zupełnie zrozumiałą. Dzieci poproszone zostały o stworzenie kolażu-autoportretu mentalnego. Czy się udało? Z pewnością! Torun Katarina podkreślała, że każde dziecko wykonuje pracę tak, jak chce i zgodziła się, by kolaże wykonane przez dzieci zostały pokazane na jej własnym wernisażu w bibliotece tego samego dnia po południu. Taki gest malarki spowodował, że mali zbąszyńscy artyści mogli poczuć się wyróżnieni. A przecież budowanie wewnętrznej wartości dzieciaka jest bardzo ważne. Jeśli udało się przez takie warsztaty choć trochę – warto było je zrobić w bibliotece. 
 
Anita Rucioch-Gołek
 
 
 
 

Bal Seniora w Opalenicy

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Bal Seniora w Opalenicy
Karnawał to czas balów i zabaw, który trwa do Środy Popielcowej. Niegdyś czas ten pełen był zwyczajów - barwnych korowodów, zabaw przebierańców, biesiad ze staropolskimi potrawami. Porównując dawny karnawał i obecny znajdujemy jeden wspólny mianownik – szampańska zabawa.
W takiej właśnie atmosferze bawili się seniorzy z Gminy Opalenica na corocznym Balu Seniora. W sali wiejskiej w Wojnowicach, nawiązującej wystrojem do miłosnego święta Walentego, bawiło się 70 seniorów z naszej Gminy. Uczestnicy balu na zabawę przybyli ze znakomitymi nastrojami i w przepięknych karnawałowych strojach. Na sali znajdował się przygotowany przez organizatorów „kostiumowy stragan”, w którym można było doposażyć swój ubiór w kolorową maskę, kapelusik lub opaskę. Zabawa była przednia, o czym świadczył nieustannie zapełniony parkiet. Każdy uczestnik przy wejściu na salę ustrojony został w czerwone serduszko, które jak się okazało stanowiło głos w wyborze Króla i Królowej Balu. Owo serduszko należało w czasie balu przyczepić osobie, którą wybraliśmy, a ta para która uzbierała ich najwięcej została ukoronowana i obdarowana zaszczytnym tytułem. W tym roku Królową Balu została pani Teresa Kaczmarek, natomiast Królem pan Jan Sokała. Poza tańcem i swawolą nie zabrakło też syto zastawionych smakołykami stołów. Oprawę muzyczną przygotował Krzysiek Borowiak, który od kilku lat towarzyszy naszym seniorom podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich.

Organizatorem balu, który odbył się dnia 16 lutego 2016r. był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy. Impreza nie miałaby tak wspaniałej oprawy, gdyby nie wsparcie i życzliwość sponsorów i partnerów, wśród których znalazło się również Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu.
 
Materiał:OPS Opalenica, opr.kam
 
 
 
 
 
 
 

„Dzieci wiedzą lepiej!” – warsztaty w bibliotece

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: „Dzieci wiedzą lepiej!” – warsztaty w bibliotece
Zakończono drugi cykl zajęć „Dzieci wiedzą lepiej” dla dzieci w wieku szkolnym w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Spotykania, podobnie jak w roku ubiegłym, odbywały się w drugim tygodniu ferii i cieszyły się zainteresowaniem dzieci, choć niestety liczba miejsc na warsztatach była ograniczona.
 
Cykl zajęć w bibliotece zakładał przede wszystkim, że każde dziecko ma wrodzoną ciekawość świata i jeśli tylko pozwolić mu mówić, staje się znawcą wszechrzeczy. Nie musi mieć racji dorosłego człowieka - wystarczy, że ma swoją rację. Nie musi być nieomylne - każdą pomyłkę i błąd traktujemy tutaj jako przyczynek konieczny do późniejszych sukcesów. Myślimy, że udało nam się to osiągnąć na naszych warsztatach kreatywnego myślenia w czasie ferii zimowych w bibliotece. Każdego dnia podróżowaliśmy w inny zakątek świata.
 
Warsztaty dla dzieci w czasie ferii trwały tydzień i były pomysłem bibliotekarek: Katarzyny Tobys, Darii Klorek i Anity Rucioch-Gołek. Wszystkie  dni zajęć łączył motyw wędrówki i poznania: siebie lub świata, albo obu jednocześnie. Każdemu spotkaniu towarzyszyła głośna lektura jednej książki. Do inspirowania dzieci w snuciu własnych opowieści służyły niezastąpione ”Story Cubes” czyli „Kości opowieści”.  Ostatniego dnia musieliśmy zbudować na pustyni namiot, żeby zrozumieć "Wędrówkę Nabu" (Wydawnictwo Austeria). Żeby tam, pod namiotem, rozmawiać o tych dorosłych, którzy wyrządzają innym zło. Tego dnia najmłodsi zbudowali z klocków LEGO swoje marzenia, które miałyby odmienić świat.
 
Materiał: Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 11

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2