Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaKulturaJesteś w dziale:

Kultura

"Zielony Zakątek" ma 60 lat!

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: "Zielony Zakątek" ma 60 lat!
Rodzinny Ogród Działkowy „Zielony Zakątek” z Nowego Tomyśla obchodził w sobotę, 11 sierpnia  60-lecie swojego istnienia. W imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego życzenia z okazji jubileuszu na ręce prezesa Józefa Kasprzaka przekazał starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki. O tak zacnym jubileuszu pamiętali również m.in. przedstawiciele samorządu województwa wielkopolskiego i parlamentarzyści. Życzenia złożyła przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk i Kamil Górski reprezentujący posła Krzysztofa Paszyka.

Badania nad Osadnictwem Olęderskim

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Badania nad Osadnictwem Olęderskim
W dniach 22-29 lipca na terenie Powiatu Nowotomyskiego odbyły się V Interdyscyplinarne Międzyuczelniane Badania Naukowe Cech Budownictwa Olęderskiego. Tak jak we wcześniejszych edycjach, w badaniach wzięli udział pracownicy naukowi, profesorowie i asystenci z kilku uczelni: Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wsparcia organizacyjnego podczas badań udzielił Powiat Nowotomyski.
 
Przeprowadzono badania nad pozostałościami osadnictwa olęderskiego na terenie wsi Władysławowo w gminie Lwówek oraz częściowo w gminie Kuślin. Udokumentowano elementy dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej architektury oraz spisano informacje, dotyczące historii poszczególnych rodzin zamieszkujących te tereny. Obiekty pochodziły z różnych okresów osadniczych i zostały przebadane pod względem formy, konstrukcji, technologii oraz rodzaju użytych materiałów. Każdorazowo zostały prześledzone ich związki z krajobrazem. Badaniom naukowym towarzyszyły interdyscyplinarne warsztaty inwentaryzacyjno - badawcze, realizowane na tym samym obszarze, w których wzięli udział studenci Architektury Wnętrz z wszystkich pięciu wymienionych uczelni. Zajęcia warsztatowe i wykłady prowadzili przedstawiciele wszystkich uczelni, biorących udział w badaniach.
 
Zebrany materiał naukowy zostanie opracowany przez zespoły badawcze i udostępniony publicznie podczas konferencji naukowej oraz cyklu wystaw, które zorganizowane zostaną od grudnia bieżącego roku.
 
 
 
 
 
 

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami
W piątek, 20 lipca starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, wicestarosta Tomasz Kuczyński oraz sekretarz powiatu Ryszard Napierała spotkali się z komendantem Powiatowym Policji w Nowym Tomyślu Jarosławem Żurkiem oraz dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu Marcinem Bramborem. Spotkanie było pokłosiem podpisanego porozumienia pomiędzy Powiatem Nowotomyskim, Komendą Powiatową Policji w Nowym Tomyślu, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszeniem Paruzja i Stowarzyszeniem Rodzinka. Dotyczyło ono umożliwienia dojazdu i wyjazdu osobom z niepełnosprawnościami na peron stacji 1 i 2 w Nowym Tomyślu.
Podczas spotkania starosta przekazał na ręce komendanta klucze do przejścia dla osób niepełnosprawnych na perony 1 i 2 nowotomyskiej stacji kolejowej. Takie rozwiązanie umożliwi dostęp do kluczy wolontariuszom w miejscu ogólnodostępnym przez całą dobę.Osoby niepełnosprawne, chcące skorzystać z pomocy przeszkolonych wolontariuszy i przejścia dla osób niepełnosprawnych na peron 1 i 2 stacji kolejowej w Nowym Tomyślu mogą dzwonić w tej sprawie pod nr tel. 14 666 01 87.
 

Z partnerską wizytą w Niemczech

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Z partnerską wizytą w Niemczech
Na zaproszenie zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Potsdam-Mittelmark w sobotę, 30 czerwca przedstawiciele powiatu nowotomyskiego pojechali do Bad Belzig. W tym powiatowym mieście odbyły się bowiem Otwarte Drzwi Powiatu Potsdam-Mittelmark połączone z 25-leciem istnienia Powiatu Potsdam-Mittelmark.
Na promocyjnym stoisku powiatu nowotomyskiego zaprezentowano ofertę turystyczną oraz atrakcje, jakie czekają na niemieckich turystów w Polsce. Stoisko ubogacone zostało regionalnymi produktami z terenu Powiatu Nowotomyskiego oraz przedmiotami rękodzieła artystycznego z nowotomyskiej firmy ZIK. Pokaz ręcznie wyrabianych mydełek zapachowych oraz różnych ozdób domowych cieszył się sporym zainteresowaniem. Podczas otwartej imprezy prezentowały się różne działy niemieckiego starostwa. Delegacja Powiatu Nowotomyskiego na czele ze starostą nowotomyskim Ireneuszem Kozeckim miała okazję do zwiedzenia niemieckiego centrum szkolenia Ochotniczych Straży Pożarnych. Warto dodać, iż partnerską współpracę z powiatem Potsdam-Mittelmark powiat nowotomyski prowadzi już od 17 lat. Poprzez liczne projekty i wizyty studyjne przedstawicieli powiatowych jednostek i uczniów szkół ponadgimnazjalnych nasz powiat dał się poznać jako aktywny partner polsko-niemieckiej współpracy.
 

Armii w darze

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Armii w darze
W sobotę, 16 czerwca w Nowym Tomyślu odbyły się uroczystości z okazji 80-tej rocznicy najważniejszego dla miasta, jak i całego powiatu wydarzenia z okresu 20-lecia międzywojennego, jakim było przekazanie broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu.
Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Społeczeństwo Armii”. Następnie spod budynku Starostwa Powiatowego wyruszył przemarsz ulicami miasta z udziałem żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty, Karola II Króla Rumunii, harcerzy oraz uczniów nowotomyskich szkół. Na czele pochodu znalazły się liczne wojskowe pojazdy bojowe, które szczególnie przyciągnęły uwagę uczestników uroczystości. Tak jak 80 lat temu, podczas uroczystości odbyła się polowa Msza Święta, a po niej starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner symbolicznie przekazali broń. Z okazji jubileuszu jednej z najważniejszych uroczystości w Nowym Tomyślu, burmistrz Włodzimierz Hibner wręczył lokalnym działaczom medale pamiątkowe. Na zakończenie części oficjalnej przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, ppłk. Mariusz Fil, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner, prezes Towarzystwa Działań Historycznych im. F. Pięty Adrian Pawelski złożyli wspólną wiązankę kwiatów. Po części oficjalnej na Placu Niepodległości rozpoczął się piknik historyczny, podczas którego każdy z uczestników miał możliwość zobaczenia wnętrza czołgu czy innych pojazdów mechanicznych służących Polskiej armii, poznania starych zawodów czy zdobycia okolicznościowej pieczęci upamiętniającej to wydarzenie. Piknik zakończył się występem zespołu Hańba.

Podczas wystąpienia, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki skierował słowa uznania i gratulacji do Pana Adriana Pawelskiego – prezesa Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii oraz wszystkich jego członków. To dzięki ich działaniom uroczystości stały się ogromnym patriotycznym wydarzeniem, które na długie lata pozostaną w pamięci mieszkańców. Starosta wyraził także zadowolenie, że jako samorząd powiatowy mogliśmy włączyć się we współorganizację tego wydarzenia.
 

Ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna
W niedzielę, 10 czerwca o godzinie 17:58 na peron przy dworcu PKP w Nowym Tomyślu wjechał pierwszy pociąg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z tej okazji starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, sekretarz powiatu Ryszard Napierała oraz burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner przywitali pierwszych pasażerów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podróżujących do Nowego Tomyśla oraz obsługę pociągu.
Każdy z pasażerów otrzymał słodki upominek oraz aktualny, kieszonkowy rozkład jazdy pociągów. Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem. Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznańska przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze.
 

Z inicjatywą dla Szpitala

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Z inicjatywą dla Szpitala
W piątek, 8 czerwca harcerze z 19 Drużyny Harcerskiej "BUKI” z Nowego Tomyśla oraz Radni Młodzieżowej Rady Powiatu Nowotomyskiego podjęli wspólnie społeczną inicjatywę mającą na celu poprawić estetykę zieleni przy nowotomyskim Szpitalu.
Prace podjęte przez młodzież polegały na przycinaniu krzewów oraz rozgarnianiu świeżej kory pod rośliny iglaste. W prace zaangażowali się również starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz pełnomocnik ds. SP ZOZ-u Marek Falkiewicz.
 

Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce
W piątek, 8 czerwca w hotelu HI-FI w Paproci Sąd Arbitrażowy działający przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej zorganizował międzynarodową konferencję z cyklu "Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce". Tegoroczna konferencja przebiegała pod hasłem "Budowanie zaufania do arbitrażu i mediacji". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.
Konferencję otworzył Włodzimierz Brych - międzynarodowy arbiter i mediator, prezes Sądu Arbitrażowego przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej, prawnik. W konferencji uczestniczyli wybitni teoretycy i praktycy arbitrażu i mediacji z kraju i z zagranicy, m. in. z Turcji, Niemiec, Belgii, Gruzji, Ukrainy czy Białorusi.

Wśród licznego grona uczestników w konferencji udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Nowy Tomyśl oraz Powiatu Nowotomyskiego, jak również Senator RP Jan Libicki. Konferencja, w której uczestniczyło wielu gości z zagranicy i całej Polski stanowiła okazję do promocji walorów ziemi powiatu nowotomyskiej. Na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Starostwo Powiatowe, uczestnicy konferencji mogli zaopatrzyć się w informatory dotyczące regionu i uzyskać informacje o atutach Powiatu Nowotomyskiego.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wystawa "Ojcowie Niepodległości"

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
W poniedziałek, 21 maja na Placu Niepodległości odbyła się inauguracja biało-czerwonego szlaku w Wielkopolsce wraz z otwarciem wystawy „Ojcowie Niepodległości” z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest ekspozycją plenerową, składającą się z 10 wolnostojących ekspozytorów  trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.
 
W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
 
Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła część edukacyjna w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu, Podczas tej części zaprezentowali się najmłodsi uczniowie Szkoły Akademickiej a następnie dr Zdzisław Kościański wygłosił wykład o „Polskich drogach do Niepodległości”, następnie uczestnicy w marszu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przeszli z biało-czerwoną flaga na Plac Niepodległości, gdzie złożono wiązankę kwiatów oraz oficjalnie otwarto wystawę. Wśród obecnych na uroczystości reprezentujący Powiat Nowotomyski znaleźli się starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz członek Zarządu Powiatu Adam Pilc.

Uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszeniem Kopernik NT w Nowym Tomyślu.
 
 

74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: 74 rocznica Bitwy pod Monte Cassino
W piątek, 18 maja w Zbąszyniu odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Organizatorem wydarzenia, które doskonale wpisało się w 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości była Grupa Modlitewna św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. kan. Zbigniew Piotrowski - proboszcz parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski i Tomasz Kurasiński- burmistrz Zbąszynia.
 
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji poległych i walczących w bitwie pod Monte Cassino w zbąszyńskim kościele, celebrowanej przez proboszcza i ks. kan. Jana Małetę. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście, potomkowie walczących w bitwie pod Monte Cassino w asyście orkiestry i uczniów klas mundurowych zbąszyńskiego Liceum przemaszerowali przez zbąszyński Rynek do pomnika św. Jana Pawła II, na plac Rybaki i dalej pod tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom z gminy Zbąszyń walczącym pod Monte Cassino. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty.
 
Część oficjalna uroczystości odbyła się w Domu Parafialnym. Tam uczestników w imieniu organizatorów powitał Konrad Maciejewski z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Zgromadzoną publiczność zachwycił spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej „Powsinogi” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ze Strzyżewa, pod kierownictwem Wandy Kalińskiej. Nawiązująca do tematyki choreografia, piękne stroje i poprzedzony miesiącami prób występ nagrodzony został ogromnymi brawami. Z historyczno - politycznego ujęcia kwestię zajęcia wzgórza Monte Cassino przedstawił publiczności lokalny regionalista dr Zdzisław Kościański.
 
W swoim wystąpieniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki zwrócił uwagę na to, że wspominana bitwa zajmuje szczególne miejsce w polskiej pamięci: „Bitwa o Monte Cassino była tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność. Wszystkie następne pokolenia dobrze to czuły. Dzięki lekcji z Monte Cassino Polacy nie byli bezczynni i bezradni. Dzisiejsza uroczystość to oznaka wielkiej pamięci o bohaterach. Oddajemy dzisiaj także cześć wszystkim walczącym z terenu Naszej Małej Ojczyzny. W imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego składam hołd wszystkim żołnierzom z gminy Zbąszyń i terenu Powiatu, walczącym i poległym w Bitwie pod Monte Cassino.” Podziękował organizatorom, partnerom i wolontariuszom, dzięki którym uroczystość się odbyła. Szczególne słowa uznania za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości skierował do ks. kan. Zbigniewa Piotrowskiego - proboszcza parafii p.w. NMPW w Zbąszyniu, Konrada Maćkowiaka z Grupy Modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II. Patronat i Leszka Leśnego - wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nowotomyskiego.
 
Wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia Wandzie Kalińskiej przyznanego przez Radę Powiatu Nowotomyskiego podczas XXXVIII sesji tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”. Pani Wanda od ponad 30 lat kieruje Grupa Teatralną „Powsinogi ze Strzyżewa”. To dzięki jej pracy i aktywności dzieci biorą udział w wielu konkursach i festiwalach teatralnych, odnosząc spore sukcesy. Pani Wanda jest niezwykle zaangażowaną animatorką kultury, kultywuje lokalne obyczaje i tradycje. Uhonorowania tym tytułem dokonał starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas.
 
Maj to miesiąc, w którym 55 rocznicę święceń kapłańskich świętował pochodzący ze Zbąszynia ks. kan. Jan Małeta. O rocznicy święceń kapłańskich pamiętali również przedstawiciele powiatu nowotomyskiego. Starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas na ręce szacownego jubilata przekazali okolicznościowy list gratulacyjny i kwiaty.
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 14

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2