Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaKulturaJesteś w dziale:

Kultura

Pamiętali o bohaterach

Autor: Krystian Dybek
Ilustracja do informacji: Pamiętali o bohaterach

W piątek, 26 stycznia na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu przy mogile pomordowanych nowotomyślan upamiętniono tragiczne wydarzenia, które dokładnie 73 lata temu miały miejsce w mieście w trakcie jego wyzwalania. W trakcie uroczystości patriotycznej uczczono dzień, gdy w 1945 r. żołnierze Armii Radzieckiej wyzwolili ziemię nowotomyską spod hitlerowskiej okupacji.

 
Na cmentarzu oddano hołd mieszkańcom zamordowanym przez hitlerowskich okupantów oraz okazano należytą cześć i pamięć wszystkim imiennym i bezimiennym żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o wyzwolenie ziemi nowotomyskiej.
 
W uroczystości brały udział delegacje powiatowych i gminnych władz samorządowych, partii politycznych, organizacji społecznych oraz szkół i przedszkoli. Władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentowali: wicestarosta nowotomyski - Tomasz Kuczyński, skarbnik Powiatu Nowotomyskiego - Agnieszka Biegaj oraz kierownik Wydziału Organizacyjnego - Emilia Michalczak-Woźniak.
 

Teraz łatwiej uczyć o folklorze

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Teraz łatwiej uczyć o folklorze
Właśnie Zbąszyń był miejscem premiery publikacji "Mały Kolberg | Niezbędnik. Wielkopolska", niezwykłego wydawnictwa przeznaczonego dla nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów społecznych i edukatorów i po prostu dla wszystkich, którym bliska jest kultura ludowa i żywa o niej pamięć. Książeczkę z CD z tradycyjnymi zabawami, tańcami i piosenkami z Wielkopolski, "Mały Kolberg | Niezbędnik. Wielkopolska" można było po raz pierwszy zobaczyć na specjalnej prezentacji w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu, w czwartek 18 stycznia. Projekt "Niezbędnik. Mały Kolberg” powstał głównie po to, by umożliwiać małym dzieciom w szkołach, ale także podczas edukacji nieformalnej, kontakt z żywą tradycją w muzyce, śpiewie i tańcu.
 
O projekcie opowiedział jeden z jego autorów, Witold Roy Zalewski​, m.in. realizator nagrań do „Niezbędnika”, na co dzień animator kultury, dokumentalista oraz śpiewak i muzyk ludowy. Opowiedział on także o programie Mały Kolberg, który był realizowany także w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.
 
Gościem spotkania był Burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński, który zadeklarował, że "Niezbędnik" trafi do każdej szkoły gminy Zbąszyń. W spotkaniu wzięli udział też Martyna Żurek i Adam Kaiser, muzycy ludowi, którzy zagrali gościom na żywo.
 
W książce zaprezentowanej na spotkaniu znajdują się ilustrowane opisy tradycyjnych zabaw i tańców, a na płycie akompaniamenty grane na autentycznych ludowych instrumentach. Przy opisach zabaw znajdują się specjalne kody odsyłające do prezentacji wideo w Internecie, które można odczytać za pomocą smartfona. Publikacja skierowana jest do dzieci, a także do wszystkich pracujących z dziećmi w przedszkolach, szkołach, domach kultury, bibliotekach i świetlicach.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 
 

Jak na dawnych weselach bywało…- warsztaty dla dzieci

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Jak na dawnych weselach bywało…- warsztaty dla dzieci
W zbąszyńskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny przeprowadzone zostały warsztaty związane z kulturą Regionu Kozła. Prowadziła je Magdalena Rożek. Tym razem zajęcia związane były z tradycjami ślubnymi i weselnymi ze względu na obchodzone w tym roku 80-lecie powstania zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie” oraz na prezentowaną w bibliotece wystawę starych fotografii weselnych przygotowaną przez Grażynę Matuszak pt. „Dawnych wesel czar”.
 
Dzieci z klas trzecich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu dowiedziały się o wszystkich dawnych obyczajach, które towarzyszyły obrządkowi ślubnemu, począwszy od swatów i zrękowin, przez pulter, a w dniu ślubu: błogosławieństwo, orszak ślubny, bramę weselną, powitanie chlebem i solą, aż po oczepiny.
 
Wszyscy uczniowie byli zaskoczeni, jak wiele elementów tego obrządku zachowało się w naszych domach do dziś, choć w zmienionej i bardziej nowoczesnej formie. Wspólne zaśpiewanie „Świniorza” i nauka przyśpiewki „W sini dół” jeszcze bardziej wprowadziło dzieci w nastrój zabawy weselnej!
 
Największa frajda była jednak na samych oczepinach, kiedy po tańcu z miotłą i przechodzeniem tańczących pod sznurkiem, para młodych rzucała bukietem i muchą! Wszystkie panny i kawalerowie z klasy zawzięcie walczyli o to, by być, według powiedzenia, następnymi w kolejności do ożenku.
 
Ogromną niespodziankę przygotowała klasa pani Honoraty Graszy, która własnoręcznie wykonała z dostępnych i prostych materiałów lokalne instrumenty - kozły - i na nich przepięknie zagrała. Widać, że nauka nie poszła w las, a tradycje Regionu Koza są wciąż żywe.
 
 

Konkurs „Mam Talent-muzyka”

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Konkurs „Mam Talent-muzyka”
W sobotę, 30 września w sali wiejskiej w Chmielinku odbył się konkurs „Mam talent - muzyka”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Emilia z Pakosławia. W pomoc i przygotowanie konkursu włączyli się również sołtysi Lipki Wielkiej i Chmielinki.
 
Uczestnicy wydarzenia rywalizowali w dwóch kategoriach: piosenka oraz instrument i byli oceniani przez profesjonalne jury. W kategorii instrument w klasyfikacji do lat 10 nagrodzono Malwinę Wieczorek z Michorzewa. Z kolei w klasyfikacji od 11- 14 lat pierwsze miejsce ex aequo przyznano Mikołajowi Wieczorkowi z Michorzewa i Dylanowi Serrarens z Józefowa.
 
W kategorii piosenka, jury za najlepszą wśród dzieci do lat 10 uznało Marię Nykiel z Michorzewa. Wyróżniono również najmłodszą uczestniczkę - sześcioletnią Kingę Nowak z Pakosławia. W klasyfikacji od 11 do 14 lat pierwsze miejsce zajęła Eliza Rybarczyk z Borui Kościelnej. Drugie miejsce zajęła Martyna Dłubała z Pniew. Wyróżnienia otrzymały: Maja Hadyniak z Pakosławia, Dagmara Lehmann z Pakosławia. W klasyfikacji od 15 do 18 lat pierwsze miejsce jury przyznało Natalii Marek z Lipki Wielkiej.
 
Wydarzenie otrzymało dofinansowanie z budżetu Powiatu Nowotomyskiego w ramach Otwartego Konkursu Ofert.
 

Dni Bolewic 2017

Autor: Kamil Kałek

Dni Bolewic 2017

Ilustracja do informacji: Dni Bolewic 2017
W weekend (1-2 lipca br.) na boisku sportowym w Bolewicach odbyły się „Dni Bolewic” zorganizowane przez Radę Sołecką Wsi Bolewice oraz Urząd Gminy Miedzichowo. Tegoroczne wydarzenie było szczególnie ważne dla społeczności bolewickiej ze względu na 760-tą rocznicę powstania tej miejscowości.
 
W wydarzeniu brali udział m.in. samorządowcy gmin i powiatu nowotomyskiego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb i instytucji oraz mieszkańcy gminy Miedzichowo. Władze samorządowe Powiatu Nowotomyskiego reprezentował Przemysław Tramowski członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego oraz sekretarz powiatu Ryszard Napierała.
 
Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji zarówno dla najmniejszych uczestników wydarzenia, jak i dla tych trochę starszych. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: animacje dla dzieci, występy artystyczne mieszkańców gminy oraz lokalnych artystów, eliminacje piłkarskiego turnieju o Puchar Wójta Stanisława Piechoty, zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, turniej wiedzyo gminie, degustacje lokalnych potraw, loteria fantowa, oraz wieczorna zabawa taneczna. Szczególną atrakcją był znany zespół disco polo COCTAIL BOYS pochodzący z Grodziska Wlkp.
 
 
 
 
 
 
 

Dzieci programują, czyli w zbąszyńskiej Bibliotece kodowania ciąg dalszy

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dzieci programują, czyli w zbąszyńskiej Bibliotece kodowania ciąg dalszy
W poniedziałek, 10 lipca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyła się druga część warsztatów z kodowania. Dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i zaangażowaniu koordynatorki projektu, bibliotekarki Darii Klorek, roboty typu „Finch” pozostały w Zbąszyniu na czas wakacyjny.
 
Zajęcia prowadzili uczniowie z Liceum Garczyńskiego: Milena Szczeszek oraz Patryk Poznański pod czujnym okiem Pauliny Chłopkowskiej. Dzieci, które wzięły udział w zajęciach, miały szansę nauczyć się od podstaw programowania gry o nazwie „Finch -pong”. Zadaniem uczestników warsztatów było zakodowanie wirtualnej paletki oraz piłki, których ruchy kontrolował robot Finch.
 
Drugim etapem zajęć były zawody. Wygrywała ta osoba, która uzbierała największą ilość punktów w „Finch-pongu”. Zadanie nie było łatwe, nikt nie chciał zobaczyć na ekranie swojego komputera komunikatu „game over”. Wyłonili się nawet mali mistrzowie. Radość była ogromna, ponieważ dzieci miały świadomość, że grają w grę, którą sami od podstaw zaprogramowali.
 
Organizowane w bibliotece warsztaty miały zachęcić dzieci do programowania. To szczególnie ważne, ponieważ w małych miejscowościach oferta zajęć edukacyjnych nie jest tak duża jak w większych ośrodkach.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 

Działają już 20 lat!

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Działają już 20 lat!
Mszą świętą w kościele pw. św. Marcina w Bukowcu zainaugurowano w piątek, 19 maja jubileusz 20-lecia istnienia bukowieckiego koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Oficjalna część uroczystości pod hasłem „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” odbyła się w miejscowej sali wiejskiej.
 
Z zaproszenia Zarządu stowarzyszenia skorzystali przedstawiciele samorządów, sołectwa, organizacji wspierających działania seniorów, sympatycy i zaprzyjaźnione koła PZERiI. Historię organizacji przedstawił jej prezes Stefan Słociński.
 
 Tak doniosły jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla Związku z rąk przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZERiI w Poznaniu Henryka Zywerta otrzymali: Teresa Simon, Ryszard Kosicki i Stefan Słociński. Organizatorzy podziękowali również zasłużonym członkom stowarzyszenia oraz osobom i instytucjom wspierającym działalność bukowieckiego koła.
 
Serdeczne życzenia w imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego przekazał wicestarosta Tomasz Kuczyński. W części artystycznej wystąpił zespół „Ojej”.
 

O fenomenie Republiki i nie tylko

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: O fenomenie Republiki i nie tylko
Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zorganizował dla wszystkich zainteresowanych czytelników spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy muzycznych w Polsce, Leszkiem Gnoińskim. Spotkanie odbyło się 10 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
 
Leszek Gnoiński jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAK, scenarzystą, autorem wywiadów, redaktorem ponad setki płyt, autorem wielu książek dotyczących polskiego rocka. Jedną z nich jest Encyklopedia Polskiego Rocka. Przedstawił w niej sylwetki osób, które tworzyły historię polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród nich znajdziemy zespoły takie jak Perfekt, Maanam i Lady Pank.
 
Ostatnio ukazała się najnowsza pozycja artysty „Republika. Nieustanne tango” i ta książka była inspiracją do autorskiego spotkania w Zbąszyniu. To biografia jednej z najsłynniejszych grup rockowych w Polsce. Starannie wydana monografia przedstawia wiele ciekawostek o polskiej scenie muzycznej. Wnikliwie, co zauważyli zbąszyńscy czytelnicy, opowaida o obyczajowości tamtych czasów. Opisuje zmiany, jakie przechodził zespół i jak funkcjonował w latach 80-tych i 90-tych. Gnoiński wspomina wokalistę zespołu, Grzegorza Ciechowskiego, postać istotną dla polskiej kultury, niezwykle charyzmatycznego i utalentowanego - jak podkreślał nasz gość na spotkaniu – przede wszystkim: poety. Książka jest bardzo interesująca, przedstawia wiarygodny obraz niezwykłej grupy, jaką była Republika. Ci, którzy jeszcze jej nie czytali, zaraz po spotkaniu deklarowali, że „Nieustanne tango” przeczytają na pewno – jak najlepszą sensacyjną książkę.

Spotkanie było bardzo interesujące. Kameralna, luźna atmosfera sprzyjała rozmowie z czytelnikami. Dyskusja była na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, Gnoiński jest znakomitym znawcą historii polskiego rocka, ale i świetnie się orientuje, co aktualnie na polskiej scenie muzycznej ma miejsce. Oprócz członków DKK byli też młodsi czytelnicy, ale i starzy „załoganci”, którzy jeździli na festiwale do Jarocina. Okazało się, że rock bliski jest naszemu sercu! Wszyscy wyszli zadowoleni, choć oczywiście wydawało się, że moglibyśmy rozmawiać godzinami. Spotkanie z dobrym autorem zawsze pozostawia pewien niedosyt.
 
Spotkanie w Zbąszyniu mogło się odbyć, ponieważ było sfinansowane jest przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiego programu „Dyskusyjne Kluby Książki”. Koordynatorką spotkania była opiekunka DKK w Zbąszyniu, Anita Rucioch-Gołek.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 
 

Biżuterię robię sama - w bibliotece!

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Biżuterię robię sama - w bibliotece!
Louis Tiffany był autorem nowatorskiej metody barwienia szkła na opalizujący kolor i właśnie tego rodzaju szkła również używał w swoich wyrobach biżuteryjnych, co podkreślało ich wyjątkowość. Precyzja wykonania, oryginalność to główna cecha biżuterii witrażowej.
 
Szkło o różnej fakturze to znakomity materiał do projektowania i tworzenia. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów biżuterii Tiffany przeprowadzonych, w czwartek 27 kwietnia przez Martę Jędras z pracowni „DARUMA” w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Uczestnicy mogli zrealizować własne pomysły, które zwykle z braku odpowiednich materiałów, narzędzi i warunków pozostają w sferze wyobraźni.
 
Wybór surowców był duży a możliwości połączeń i aranżacji wprost nieograniczona, uzależniona jedynie od upodobań i pomysłów wykonawców.
Spotkanie zorganizowała bibliotekarka Mariola Głuszek, na co dzień prowadząca w bibliotece cykliczne spotkania miłośników rękodzieła.
 
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu
 
 
 

Z internetem w nieznane

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Z internetem w nieznane
W dniach 14, 21, 28 marca oraz 4 kwietnia w ramach projektu „Zaczytania Pani Wiosna” pod hasłem: „Z internetem w nieznane” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbywały się zajęcia internetowe z wykorzystaniem ipadów dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu. Każde z nich związane było z inną tematyką, a łączyło je wykorzystanie nowoczesnych technologii.
 
Pierwsze zajęcia pod hasłem „Posmakuj przeszłości” miały na celu odkrywanie smaków dzieciństwa. Były więc kulinarne wspominki, tradycyjne receptury, a także serfowanie po kulinarnych blogach i stronach internetowych. 
 
Kolejne spotkanie pod tytułem „Odkryj przyrodę” pozwoliło na odkrywanie najpiękniejszych przyrodniczych miejsc w Polsce. Uczestnicy zajęć odbyli wirtualny spacer po parkach narodowych, poznając gatunki roślin i zwierząt w nim żyjących. 
 
Trzecie zajęcia poświęcone było ziołom. Seniorzy dowiedzieli się wielu ciekawostek o zastosowaniu ziół jadalnych i leczniczych, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Z wielką uwagą samodzielnie wertowali strony internetowe z informacjami na temat popularnych i mniej znanych ziół oraz fitoterapii.
 
Ostatnie zajęcia pod hasłem „Poczuj historię” wprowadziły uczestników w świat muzeów.  Mowa była o tym, jak zmieniło się muzealnictwo na przestrzeni czasów. Pokazane zostały te tradycyjne, jak i współczesne muzea interaktywne, gdzie można poczuć, dotknąć, posłuchać. Seniorzy, już całkiem dobrze wprawieni po trzech poprzednich spotkaniach, z lekkością wirtualnie zwiedzali muzea Polski i świata. Odwiedzili wirtualnie to bardzo klasyczne Muzeum w Luwrze, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Park Miniatur Sakralnych w Myszkowcach, Muzeum Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz bardzo nowoczesne Centrum Nauki Kopernik.
 
Uczestnicy zajęć udowodnili, że nowoczesne technologie nie są im straszne, a wręcz przeciwnie nabyli dużo sprawności w ich obsłudze. Dzięki spotkaniom dowiedzieli się w jaki sposób wyszukiwać informacji w internecie, gdzie szukać porady, a gdzie inspiracji.
 
Zajęcia były przeprowadzone pod okiem pracownika biblioteki, starszego kustosza Róży Mleczak.
 
Projekt „Zaczytana Pani Wiosna” realizowany od marca do czerwca 2017 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
MiPBP w Nowym Tomyślu
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 12

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2