Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaPowiatJesteś w dziale:

Powiat

Otwarty Konkurs Ofert 2014

Autor: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na 2014 r.
Szczegółowe informacje: http://bip.nowytomysl.com.pl

Debata o bezpieczeństwie w naszym powiecie

Ilustracja do informacji: Debata o bezpieczeństwie w naszym powiecie
„Decydujmy Wspólnie” to hasło, pod którym w czwartek, 14 listopada w Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa. Debata miała na celu poznanie potrzeb, a zarazem oczekiwań mieszkańców powiatu nowotomyskiego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.
czytaj dalej ›
Debata społeczna miała odbyć się z udziałem Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka i Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Batkowskiego. Niestety z powodu tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem gazu w Jankowie Przygodzkim w powiecie ostrowskim musiała odbyć się bez udziału wspominanych gości.  
Komendanta Wojewódzkiego Policji reprezentował jednak w Nowym Tomyślu Naczelnik Wydziału Prewencji – kom. Maciej Purol. W spotkaniu udział wzięli również m.in. poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, wicestarosta nowotomyski Tomasz Szulc, przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Zbigniew Markowski, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, burmistrz Lwówka Piotr Długosz, burmistrz Opalenicy Roman Maternik, zastępca burmistrza Zbąszynia Marek Orzechowski, wójt gminy Kuślin Jerzy Dziamski, wójt gminy Miedzichowo Stanisław Piechota, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu mł. bryg. Tomasz Antuszewski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Walerian Silski, komendant Straży Miejskiej Arkadiusz Wieczorek, radni, sołtysi, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Opalenicy i Zbąszynia – uczniowie klas o profilu Bezpieczeństwo Publiczne, mieszkańcy powiatu nowotomyskiego, przedstawiciele kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.
Aktualny stan bezpieczeństwa na terenie powiatu nowotomyskiego przybliżył wszystkim  w swoim wystąpieniu Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu mł. insp. Wojciech Kolasiński.
Po wystąpieniach przyszedł czas na pytania i problemy ze strony mieszkańców powiatu. Najwięcej z nich dotyczyło spraw związanych z infrastrukturą drogową i bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Więcej na ten temat: http://nowytomysl.nowinylokalne.pl/debatowali-o-bezpieczenstwie/
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Pamiętamy – Święto Niepodległości

Ilustracja do informacji: Pamiętamy – Święto Niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się uroczystości patriotyczne. W Nowym Tomyślu pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w południe delegacje wieńcowe złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Powiatowe władze samorządowe w tym dniu reprezentowali: Renata Gruszka – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego, Zbigniew Markowski – przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego, Ireneusz Józefowski – sekretarz Powiatu Nowotomyskiego. Patriotyczną uroczystość poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 
czytaj dalej ›
Z kolei w ramach uroczystości odbywających się w Zbąszyniu dokonano jednocześnie prezentacji najnowszego ambulansu ratownictwa medycznego zakupionego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej imienia Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Poświęcenia karetki dokonał proboszcz parafii p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu – ks. Zbigniew Piotrowski. W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Jakub Rutnicki, starosta nowotomyski – Andrzej Wilkoński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego – Dariusz Sobczak, a także dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu - Janusz Nowak.
 
 
 
czytaj dalej ›

Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim

Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich
w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim
 
 
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich z Nowego Tomyśla zaprasza na bezpłatne konsultacje. Sprawdź daty i miejsca najbliższych spotkań:
 • 19 listopada 2013r. (wtorek) w godz. 10.30 – 12.30 w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie, ul. Rynek 1,
 • 22 listopada 2013r. (piątek), w godz. 10.30 – 12.30 w Starostwie Powiatowym w Grodzisku Wielkopolskim, ul Żwirki i Wigury 1.
 
czytaj dalej ›

Na pytania zainteresowanych osób odpowiadać będą Konsultanci z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu.
 
Podczas spotkania z konsultantami można uzyskać informacje na temat:
 • rodzajów wsparcia oferowanych przez Fundusze Europejskie,
 • zasad ubiegania się o dotacje,
 • rozliczenia otrzymanych środków,
 • projektów realizowanych z Funduszy Europejskich, w których można wziąć udział (szkolenia, kursy itp.).
 

Zapraszamy również do kontaktu z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu:
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu,
ul. Poznańska 33,
64-300 Nowy Tomyśl
tel. 61 4426 676, 61 44 26 796
nowytomysl.wrpo@wielkopolskie.pl 
nowytomysl.fe@wielkopolskie.pl

 
 
czytaj dalej ›

Kolejna drogowa inwestycja w powiecie

Ilustracja do informacji: Kolejna drogowa inwestycja w powiecie
Kilometrowy, najbardziej niebezpieczny odcinek drogi powiatowej w Starym Tomyślu (kierunek na Wąsowo) został wyremontowany. To nie jedyna inwestycja drogowa realizowana przez powiat nowotomyski, jednak bez wątpienia, jedna z najważniejszych. Porośnięta z obu stron grubymi drzewami droga została naprawiona w pierwszej kolejności. Kolejny odcinek planuje się wyremontować w przyszłym roku.
 
czytaj dalej ›
Nową nawierzchnię położono na szerokości około jednego metra z jednej, najbardziej uszkodzonej strony jezdni na odcinku jednego kilometra. – Wiemy, że oczekiwania mieszkańców są zdecydowanie większe, jednakże na ten moment nową nawierzchnię położyliśmy tylko na odcinku najbardziej zniszczonym i ze względu na drzewa, najbardziej niebezpiecznym. Remont w Starym Tomyślu polegał na wymianie podbudowy i ułożeniu nowej nawierzchni. Wykonawcą inwestycji była firma CAŁUS z Borui Nowej – powiedział Marcin Kamiński, kierownik Wydziału Dróg Powiatowych Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Koszt przedsięwzięcia to 174 662,46 zł.
czytaj dalej ›

Wszyscy braćmi być powinni

Ilustracja do informacji: Wszyscy braćmi być powinni
Pod hasłem „Wszyscy braćmi być powinni” odbyły się obchody 75. rocznicy przygarnięcia ludności żydowskiej przez Zbąszynian 28 października 1938 roku. Wspomnienie tego dramatycznego wydarzenia rozpoczęło się od  uroczystego podniesienia flagi narodowej przez uczniów Gimnazjum w Zbąszyniu. Następnie gimnazjaliści wyruszyli w drogę na rowerach uczestnicząc w grze terenowej zatytułowanej „Śladami preludium zagłady” odwiedzając miejsca związane z wydarzeniami roku 1938.
 
czytaj dalej ›
Kolejnym akcentem pamięci było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce dawnego cmentarza żydowskiego na terenie osiedla Kawczyńskiego, którego dokonali burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński, przewodniczący Rady Miejskiej – Marek Furman, zastępca burmistrza Zbąszynia – Marek Orzechowski oraz delegacja uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. S. Garczyńskiego w Zbąszyniu.
Głównym punktem programu obchodów był wieczór poetycko-muzyczny, który odbył się w Zbąszyńskim Centrum Kultury. Wagę świadectwa wydarzeń roku 1938 we współczesnej świadomości mieszkańców Zbąszynia w przemówieniu podkreślił burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński. Problematykę społeczno-polityczną wydarzeń omówił historyk i regionalista, Zenon Matuszewski. Poetycko-muzyczne przedstawienie zatytułowane „Wszyscy braćmi być powinni” wyreżyserowane przez pedagoga Annę Kotecką zaprezentowali z kolei uczniowie ZS nr 1 im. S. Garczyńskiego. Współpraca tej placówki ze szkołą w Aszdod z Izraela stała się przewodnim tematem prezentacji multimedialnej. Gościem wieczoru był także autor książki „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie” – Wojciech Olejniczak, który zaprezentował swoje zbiory dotyczące losów Żydów w Zbąszyniu. Na zakończenie wieczoru w brzmienie muzyki klezmerskiej wprowadziło gości Trio Taklamakan. Oprócz artystyczno-edukacyjnych doświadczeń organizatorzy zadbali także o kulinarną atmosferę, degustacja specjałów kuchni żydowskiej skutecznie wprawiała w zachwyt przybyłych gości.    
Materiał: Mateusz Basiński (UM Zbąszyń)
 
 
czytaj dalej ›

Nowotomyskie starostwo w gronie najlepszych

Ilustracja do informacji: Nowotomyskie starostwo w gronie najlepszych
W środę, 23 października w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Hipolita i certyfikatów godła „Najlepsze w Polsce”. W Konkursie Jakości Funkcjonowania  Samorządów Terytorialnych „Najlepsze w Polsce” jednym z  laureatów tegorocznego konkursu było Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Statuetkę „Hipolita” oraz certyfikat za „Dbałość o opiekę medyczną mieszkańców powiatu poprzez rozbudowę i modernizację szpitala powiatowego wraz z lądowiskiem dla helikopterów w Nowym Tomyślu” odebrał z rąk dra Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
czytaj dalej ›
Podczas XX edycji Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów „Najlepsze w Polsce” właściciel Specjalistycznego Gospodarstwa Drobiarskiego w Lwówku Wielkopolskim, Ireneusz Bąbelek otrzymał godność Lidera Pracy Organicznej oraz statuetkę „Honorowego Hipolita”.
Uhonorowanie działań władz samorządowych powiatu nowotomyskiego nie jest przypadkowe, bowiem dokonania ostatnich lat, zwłaszcza w zakresie opieki medycznej na tym terenie są imponujące. Nowoczesne oddziały szpitalne, najwyższej jakości sprzęt medyczny, bezpieczne lądowisko dla helikopterów oraz świetnie wyszkolony personel szpitala to atuty nowotomyskiej lecznicy i niezbędne elementy prawidłowego funkcjonowania opieki medycznej w powiecie nowotomyskim.
- Cieszę się z tak ogromnego wyróżnienia jakim jest otrzymanie certyfikatu i możliwość posługiwania się logiem „Najlepsze w Polsce”. To zasługa przede wszystkim ludzi dobrej woli, którzy nie szczędzili sił i starań by powiat nowotomyski posiadał tak wspaniały obiekt spełniający najwyższe europejskie standardy – powiedział starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński.
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wspiera i wspomaga działania samorządów terytorialnych prowadzące do umacniania się społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju społeczno-gospodarczego, kulturalnego i edukacyjnego. Za ważny cel stawia sobie animowanie współpracy lokalnej i regionalnej samorządów, inicjowanie i wspieranie współpracy samorządów w ramach Unii Europejskiej oraz angażowanie w zachodzące przemiany pozarządowych organizacji obywatelskich.

Zdjęcia: Ryszard Galowski 
 
 
 
czytaj dalej ›

Powiat nowotomyski na forum

Ilustracja do informacji: Powiat nowotomyski na forum
W środę, 16 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się kolejne Polsko-Niemieckie Forum, tym razem pt. „Gospodarka spotyka się z turystyką”. Głównym organizatorem forum było Polsko-Niemieckie Biuro Pani Angeliki Menze mające swoją siedzibę w Poznaniu. W tym roku po raz pierwszy na forum zaprezentował się powiat nowotomyski. Wśród wystawców nie zabrakło również innych wielkopolskich samorządów np. gminy Murowana Goślina czy Wągrowiec. Środowisko niemieckie reprezentowane było głównie przez różne instytucje z terenu Brandenburgii.
czytaj dalej ›
Co roku forum spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony lokalnych samorządów i instytucji z otoczenia biznesu obydwu partnerskich samorządów województwa Wielkopolskiego i Brandenburgii. Tym razem na poznańskie wydarzenie licznie więc przybyli ci, którzy chcieli się zapoznać z ofertą turystyczną i gospodarczą prezentowanych regionów. Stoisko powiatu nowotomyskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na zaprezentowaną bogatą ofertę inwestycyjną naszych gmin. Nieocenione w tej kwestii stało się wsparcie zaoferowane przez samorządy gmin powiatu nowotomyskiego, które świadome wagi tego przedsięwzięcia przygotowały oferty inwestycyjne, informatory turystyczne oraz inne ciekawe materiały promocyjne. Warto zaznaczyć, iż klimat naszego stoiska był niepowtarzalny również dzięki zaangażowaniu nowotomyskiego oddziału Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich. Wiklinowe kosze i meble przyciągały uwagę zwiedzających stając się przyczynkiem ciekawych rozmów również biznesowych.  Wielu gości odwiedzało nasze stoisko, aby skosztować wyśmienitych wyrobów p. Stefana Słocińskiego, czy degustować wina „Bartex-u”. Do odwiedzania powiatu nowotomyskiego i Gminy Nowy Tomyśl szczególnie serdecznie zachęcał Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński i burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing.  W swoim oficjalnym wystąpieniu włodarze powiatu i gminy podziękowali p. Angelice Menze za zaproszenie i umożliwienie zaprezentowania potencjału gospodarczego i turystycznego powiatu nowotomyskiego.  Dogodne, wręcz strategiczne położenie powiatu na mapie Polski i Europy jest niezwykłą szansą dla naszych przedsiębiorców na zajęcie pozycji poważnego gracza mającego wpływ na rozwój rodzimego biznesu i ekspansję gospodarczą.  Widząc duże zainteresowanie naszym regionem, możemy mieć nadzieję, że tegoroczne spotkanie „biznesu z turystyką” przyniesie korzyści lokalnym samorządom, mieszkańcom i firmom.
 
Zobacz:
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Powiat Nowotomyski stawia na rodzinę - zapraszamy na spotkania wspierające rodzinę

Autor: Marzena Matusiak

Dwudniowa wizyta delegacji z Nowego Tomyśla w Radzyniu Podlaskim

Autor: Marzena Matusiak
Ilustracja do informacji: Dwudniowa wizyta delegacji z Nowego Tomyśla w Radzyniu Podlaskim
Zwiedzanie miasta, wizyty w zakładzie B. Braun, Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek”, szpitalu, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych – tak przebiegała dwudniowa wizyta w Radzyniu Podlaskim delegacji z Nowego Tomyśla.
 

 • Baner: Pierwszy baner dolny
 • Baner: Drugi baner dolny
 • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
 • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
 • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
 • Baner: Rcl
 • Baner: www.naszemiasto.pl
 • Baner: NefroTest_ikona
 • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2