Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaPowiatJesteś w dziale:

Powiat

Zasłużony strażak przeszedł na emeryturę

Ilustracja do informacji: Zasłużony strażak przeszedł na emeryturę
W piątek, 31 maja świetlicę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wypełnił cały stan osobowy strażaków z nowotomyskiej jednostki. Wszyscy przybyli na uroczysty apel, aby podziękować st. asp Piotrowi Manieckiemu za wspólne lata służby.
 
czytaj dalej ›
Tekst KP PSP:
Z przykrością przyjęliśmy informację, że nasz dowódca zmiany I zdecydował się przejść na planowany wcześniej zasiłek emerytalny. St. asp. Piotr Maniecki swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął 2 stycznia 1984r. Od najniższego stanowiska kierowcy stopniowo piął się w górę. Po czterech latach służby awansował na stanowisko kierowcy operatora sprzętu. Niestety dobrze zapowiadający się funkcjonariusz pożarnictwa, ówczesny plutonowy Piotr Maniecki postanowił wybrać inną drogę kariery, angażując się w prywatną działalność gospodarczą. Po dziewięciu latach rozbratu z pożarnictwem miłość do służby powróciła. W 1998r. Piotr Maniecki zostaje przywrócony do służby w stopniu młodszego ogniomistrza, na stanowisku młodszego ratownika i ponownie zaczyna kontynuować przygodę w służbie pożarniczej. Jego zapał do służby jest ogromny, co jest zauważalne przez przełożonych. W 2003r. rozpoczyna podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych na zaocznym studium w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po dwuletnim okresie nauki w maju 2005r. otrzymuje tytuł zawodowy technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta. Przez ostatnie lata służby zajmuje stanowisko dowódcy zmiany stając się dla swoich podwładnych niepodważalnym autorytetem. Był doskonałym dowódcą sprawdzającym się w licznych działaniach ratowniczo gaśniczych na terenie powiatu oraz na terenie całego kraju. Podczas służby dał się poznać jako doskonały majsterkowicz i mechanik samochodowy. Na koniec swojej zawodowej kariery pożarniczej podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Wąsowie odebrał nominacje na wyższy stopień służbowy starszego aspiranta. W 35 letnim okresie pracy, w tym 20 letnim okresie służby był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. W uroczystości przejścia na emeryturę oprócz funkcjonariuszy pożarnictwa udział wziął Starosta Nowotomyski Pan Andrzej Wilkoński. Mamy nadzieję, że nazywany przez kolegów i przyjaciół ,,Maniek” nie zapomni odwiedzać murów naszej jednostki, z którą był związany przez znaczną część swojego życia, a wręczony od kolegów prezent pozwoli na dalsze kontynuowanie Jego ulubionej pasji, jaką jest praca w przydomowym warsztacie.
 
czytaj dalej ›

Długi nie umierają nigdy….

Ilustracja do informacji: Długi nie umierają nigdy….
Człowiek w trakcie życia przechodzi  różne kryzysy. Niektóre z nich pojawiają się niespodziewanie (np. nagła śmierć bliskiej osoby lub jej zaginięcie), inne nadchodzą powoli piętrząc problemy i związany z nimi stres. Do tych drugich niewątpliwie należą problemy finansowe, o które w dzisiejszych czasach nie trudno. Coraz więcej Polaków ma różnego rodzaju zadłużenia. Nie wszyscy wiedzą, jak sobie z nimi radzić, przez co spirala zadłużenia rośnie. Doświadczanie zadłużenia to również dramatyczne przeżycia natury psychicznej, które niejednokrotnie kończą się załamaniem psychicznym np. depresją. Problematyka długów nie dotyczy tylko ludzi biednych, ale również często zamożnych oraz tak zwanych zwykłych pracujących Polaków.
czytaj dalej ›
Każdy przedsiębiorca wie, że jeśli  jego pracownika dręczą problemy, to i jego wydajność maleje. Jednocześnie powstaje pytanie, czy pracodawcy wypada interesować się problemami pracownika? W moim przekonaniu tak, ale tylko w sytuacji, gdy funkcjonowanie pracownika wpływa na jego efektywność w pracy i może zagrażać bezpieczeństwu jego i innych osób. Pracodawcy, którzy zauważają podobne problemy u swoich pracowników nie koniecznie muszą się interesować ich przyczyną, a jedynie podjąć działania, które wesprą podwładnego i pomogą mu wyjść z kryzysu. Takim działaniem może być skierowanie swojego pracownika w kryzysie do mieszczącego się w Nowym Tomyślu Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie może on otrzymać fachową pomoc i wsparcie naszych specjalistów (psycholog, prawnik, pracownik socjalny). Należy bowiem pamiętać, że długi nie umierają nigdy tylko trzeba nauczyć się sobie z nimi radzić.
Tekst: Magdalena Gałkowska-Kuźmin (psycholog PCPR w Nowym Tomyślu).
 
 
Bliższe informacje:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Nowy Tomyśl ul. Poznańska 30
 Tel. 61 44 26 776, 61 44 26 774 lub 61 44 26 769
 
czytaj dalej ›

Dzień rodzicielstwa zastępczego

Ilustracja do informacji: Dzień rodzicielstwa zastępczego
Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, w środę 29 maja Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zorganizowało spotkanie szkoleniowo- integracyjne dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinny dom dziecka oraz dzieci z trenu Powiatu Nowotomyskiego. Spotkanie odbyło się w Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej ›
Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Komendę Powiatową Policji
w Nowym Tomyślu na temat cyberprzemocy.   
Organizatorzy zapewnili również szereg atrakcji, między innymi zwiedzanie Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa oraz Nowotomyskiego Ogrodu Zoologicznego. Po poczęstunku rodzice i dzieci spędzili miło czas podczas wspólnych zabaw i gier terenowych zorganizowanych przez 19 Drużynę Harcerską „BUKI” oraz Samodzielny Zastęp Starszoharcerski „Horyzont”.Uczestnicy mogli również przeglądać kroniki harcerskie oraz przymierzać sprzęt harcerski w stworzonym przez ZHP miasteczku.
Na zakończenie harcerze wręczyli uczestnikom gier terenowych dyplomy.
Spotkanie pozwoliło też na integrację środowiska rodzin zastępczych z terenu Powiatu Nowotomyskiego – wymianę doświadczeń oraz nawiązanie wzajemnego kontaktu.
Przypomnijmy, że Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w całej Polsce obchodzimy 30 maja. Jest to wyjątkowy dzień, w którym należy podziękować rodzicom zastępczym za trud, którego się podejmują, przyjmując pod swój dach dzieci potrzebujące miłości i rodzinnego ciepła. Troszcząc się o nie każdego dnia, przeżywają z nimi radości i smutki dnia codziennego oraz przygotowują do wejścia w dorosłe życie.
Materiał: PCPR
 
czytaj dalej ›

Plastyczny konkurs rozstrzygnięty

Ilustracja do informacji: Plastyczny konkurs rozstrzygnięty
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu aktywnie włączyła się w propagowaniu XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem: ,,Twoja wiedza i czujka w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, którego organizatorem jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Szef Obrony Cywilnej Kraju, we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich.
 
czytaj dalej ›
Na apel nowotomyskich strażaków do konkursu przystąpiło siedem placówek oświatowych z terenu powiatu nowotomyskiego: Zespół Szkolno Przedszkolny w Zbąszyniu, Szkoła Podstawowa w Wojnowicach, Szkoła Podstawowa w Michorzewie, Zespół Szkolno Przedszkolny w Chrośnicy, Gimnazjum Publiczne w Michorzewie, Szkoła Podstawowa w Rudnikach, Szkoła Podstawowa w Urbanowie, Szkoła Podstawowa w Wąsowie. Łącznie opiekunowie dzieci i młodzieży nadesłali 36 prac konkursowych spełniających wymagania regulaminowe.
Uczestnikami konkursu były dzieci i młodzież podzieleni na cztery grupy: uczniowie klas I- III szkoły podstawowej, uczniowie klasy IV- VI szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie i wychowankowie świetlic terapeutycznych, ośrodków terapii zajęciowych i ośrodków szkolno wychowawczych.
We wtorek, 30 kwietnia komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciel Starostwa Powiatowego Marzena Matusiak, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu asp. sztab. Andrzej Łaciński oraz artysta plastyk z Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Maria Gawron, wyłoniła najlepsze trzy prace konkursowe. W kategorii I twórcą najlepszej pracy okazał się Norbert Domagała, uczeń Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Zbąszyniu. W kategorii II za najlepszą pracę konkursową komisja uznała dzieło Aleksandry Utmańczyk ze Szkoły Podstawowej w Michorzewie i w kategorii III za najlepszą pracę uznano rysunek Róży Górnej z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Chrośnicy.
Laureaci konkursu zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, natomiast wszyscy jego uczestnicy otrzymają dyplomy pamiątkowe.
Wręczenie nagród odbyło się w piątek, 24 maja w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Nagrody wręczył komendant KP PSP mł. bryg. Tomasz Antuszewski wraz z sekretarzem powiatu nowotomyskiego Ireneuszem Józefowskim.
Warto w tym miejscu podkreślić, że prace laureatów wyłonione na szczeblu powiatowym zostały bardzo wysoko ocenione pod względem poziomu wykonania. Po wysłaniu do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu okazało się, że praca Aleksandry Utmańczyk zajęła drugie miejsce w konkursie na szczeblu wojewódzkim i została wysłana do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w celu udziału w konkursie na szczeblu centralnym.
Materiał: KP PSP
 
czytaj dalej ›

Fundusze Europejskie szansą na rozwój!

Ilustracja do informacji: Fundusze Europejskie szansą na rozwój!
Poza dotacyjne instrumenty wsparcia w ramach środków Unii Europejskiej były tematem spotkania informacyjnego, które odbyło się w czwartek, 16 maja w Urzędzie Miejskim w Zbąszyniu. Pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu przedstawili harmonogram naborów na rok 2013 w ramach Funduszy Europejskich WRPO, PO KL, PO IG.
 
czytaj dalej ›
Wyjaśnione zostały zasady ubiegania się o wsparcie finansowe kierowane przede wszystkim do małych przedsiębiorców a także osób zamierzających dopiero założyć własną firmę. Omówione zostały Inicjatywy Jessica (obejmująca programy rewitalizacyjne) oraz Jeremie, umożliwiające zaciągnięcie przedsiębiorcom niskooprocentowanych kredytów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm z terenu gminy Zbąszyń, którzy podczas dyskusji swoje wątpliwości mogli skonsultować nie tylko z pracownikami PIFE Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, ale również z burmistrzem Zbąszynia – Tomaszem Kurasińskim.
 
Materiał: UM w Zbąszyniu
 
czytaj dalej ›

Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim

Ilustracja do informacji: Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim
W środę, 15 maja odbył się X Konkurs Wiedzy o Powiecie Nowotomyskim. Organizatorem wydarzenia po raz kolejny było zbąszyńskie Gimnazjum, a w konkursie rywalizowali ze sobą uczniowie z placówek gimnazjalnych z powiatu nowotomyskiego. W jury samorząd powiatowy reprezentowali: Ireneusz Józefowski, sekretarz powiatu oraz Monika Perz, kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego.
 
czytaj dalej ›
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Indywidualnie:
I miejsce - Arnika Janas (gimnazjum Wąsowo)
II miejsce - Julia Basińska (gimnazjum Michorzewo)
III miejsce - Łukasz Czaplicki (gimnazjum Nowy Tomyśl)
III - Michał Paschwald (gimnazjum Nowy Tomyśl )
IV – Aleksandra Szuwarska (gimnazjum Nowy Tomyśl) 
Drużynowo:
I miejsce - gimnazjum Nowy Tomyśl - 103 pkt.
II miejsce - gimnazjum Wąsowo - 94,5 pkt.
III miejsce – gimnazjum Michorzewo - 91,5 pkt.
Materiał: UM Zbąszyń
 
czytaj dalej ›

Ukraińska Wiosna w Zbąszyniu

Ilustracja do informacji: Ukraińska Wiosna w Zbąszyniu
W ramach Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna, który po raz szósty odbywa się w Wielkopolsce (do 26 maja) organizatorzy starają się przybliżyć mieszkańcom naszego województwa kulturę Ukrainy. W piątek, 17 maja „Ukraińska Wiosna” zawitała do Zbąszynia, gdzie od godz. 14.00 na miejscowym Rynku można było m.in. zrobić zakupy na stoiskach z rękodziełem, a także wysłuchać pięknych ukraińskich pieśni.
czytaj dalej ›
Ukraińska Wiosna to jeden z największych festiwali w Europie Środkowo–Wschodniej promujących kulturę Ukrainy. Powiat nowotomyski współpracuje z dwoma ukraińskimi samorządami: powiatem borszczowskim oraz miastem Tarnopol. Kultura naszego wschodniego sąsiada jest nam zatem bliska, a władzom powiatu zależy, aby przybliżyć ją jak największej ilości mieszkańców naszego terenu. Dlatego też samorządowcy starali się, aby „Ukraińska Wiosna” odbyła się również w powiecie nowotomyskim. Wszyscy, którzy w piątek przyjechali do Zbąszynia z pewnością byli zadowoleni i z chęcią wrócą tu za rok.
 
Więcej na temat festiwalu można znaleźć na stronie: http://poznajsasiada.org/
 
czytaj dalej ›

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2