Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaPowiatJesteś w dziale:

Powiat

Wolne miejsca w przedszkolu

Autor: Marzena Matusiak
Serdecznie zapraszamy Dzieci i Rodziców do powstającego od 01. września Przedszkola Publicznego Tęczowa Kraina w Bolewicach przy ul. Sportowej 24a. Mamy jeszcze wolne miejsca na rok szkolny 2013/2014 we wszystkich grupach wiekowych. Opłaty za pobyt dziecka będą pobierane zgodnie z nową Ustawą o systemie oświaty. Karty zgłoszeniowe są dostępne w Zespole Szkół w Bolewicach, w Urzędzie Gminy w Miedzichowie lub pod adresem mailowym bolewice@teczowakraina.info.pl

Informacji udzielamy pod numerami telefonów 511 998 010 oraz 511 998 009.
 
dr Stanisław Piechota
Wójt Gminy Miedzichowo
 

Odświeżamy nasze miasta

Autor: Marzena Matusiak
Ilustracja do informacji: Odświeżamy nasze miasta
„Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych. Celem Projektu jest ochrona zdrowia mieszkańców Polski przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.
W ramach realizacji wspomnianego projektu we wtorek, 18 czerwca w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie koalicji lokalnej, w skład której wchodzą przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, Straży Miejskiej w Nowym Tomyślu, Opalenicy i Zbąszyniu oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Spotkanie dotyczyło podsumowania działań podjętych w II kwartale 2013r. oraz omówienia dalszej współpracy i wspólnych działań w III kwartale 2013r.
Materiał: PSSE
 

Samorządowe strzelanie

Ilustracja do informacji: Samorządowe strzelanie
We wtorkowe popołudnie, 18 czerwca, na strzelnicy LOK w Nowym Tomyślu licznie zebrali się pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. W tym dniu odbyły się bowiem VII Międzywydziałowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Nowotomyskiego, które zorganizowano z okazji Dnia Pracownika Samorządowego.
czytaj dalej ›
Słoneczna pogoda i „celne oko” zawodników sprzyjały sympatycznej atmosferze zawodów. Wyniki zarówno zespołów jak i indywidualne były bardzo wysokie. Do udziału w zawodach swoich pracowników wystawiły następujące wydziały: Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska, Wydział Finansów, Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Budownictwa, Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydział Organizacyjno-Gospodarczy, Wydział Edukacji i Rozwoju oraz Kierownictwo.
Drużynowo pierwsze miejsce zajął Wydział Edukacji i Rozwoju uzyskując łącznie 250 pkt i broniąc w ten sposób ubiegłorocznego tytułu. Drugą na podium była drużyna Wydziału Organizacyjno-Gospodarczego (246 pkt.), a trzecie miejsce przypadło w udziale Wydziałowi Budownictwa, Inwestycji i Zamówień Publicznych (237 pkt).
W rywalizacji indywidualnej wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Monika Perz (86 pkt.), drugie – Agnieszka Henicz (86 pkt.), trzecie - Justyna Bugaj (83 pkt.). Wśród mężczyzn zwyciężył Mirosław Ambroszko (89 pkt.), drugie miejsce zajął Andrzej Wilkoński (85 pkt.) a trzecie Marcin Ślusarz (84 pkt.).
Wręczenia pucharów i upominków dokonał Sekretarz Powiatu Nowotomyskiego, Ireneusz Józefowski. Zawody zorganizowało Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu przy współpracy z Oddziałem Rejonowym Ligii Obrony Kraju w Nowym Tomyślu oraz Firmą Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Stefan Słociński z Bukowca.
Tekst: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
Zdjęcia: Leszek Bobrowicz
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Dzień Dziecka z OPS Nowy Tomyśl

Ilustracja do informacji: Dzień Dziecka z OPS Nowy Tomyśl
We wtorkowe popołudnie, 11 czerwca, w gospodarstwie agroturystycznym Klimkowa Osada w Cichej Górze, Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Tomyślu wraz z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień oraz Zarządem Rejonowym PCK zorganizował imprezę integracyjną połączoną z obchodami z okazji Dnia Dziecka. Do wspólnej zabawy zaproszono 175 dzieci wraz z rodzicami.
czytaj dalej ›
Rodzinna impreza odbyła się w wesołej atmosferze, sprzyjającej wspólnej zabawie.
Imprezie towarzyszyła również piękna, słoneczna pogoda, która pozwoliła na zabawę w  plenerze i dużą aktywność fizyczną dzieci. Spotkanie obfitowało w wiele atrakcji, z których niewątpliwie największą była wspólna zabawa dzieci z postaciami bajkowymi.  Blok zabaw  z Myszką Miki oraz Lwem obejmujący wspólne tańce, śpiewy, konkursy, turnieje oraz gry zespołowe dostarczył dzieciom moc wrażeń i emocji. Dużym powodzeniem cieszyły się również pokazy baniek mydlanych, tych dużych i tych małych oraz „zadymianie”. Dzieci miały również możliwość skorzystania z placu zabaw oraz przejażdżki bryczką konną. Każdy uczestnik skorzystał z poczęstunku, a na zakończenie spotkania dzieci obdarowane zostały upominkami.
Impreza w znacznej części sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w  ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Materiał: OPS w Nowym Tomyślu
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Uroczyste wręczenie dokumentów Europass

Ilustracja do informacji: Uroczyste wręczenie dokumentów Europass
Podczas Sesji Rady Powiatu Nowotomyskiego w dniu 29 maja 2013 roku na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu nastąpiło uroczyste wręczenie dokumentów Europass uczniom Zespołu Szkół Nr 2 imienia Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu.
czytaj dalej ›
Dokumenty Europass potwierdzają kompetencje zawodowe zdobyte podczas praktyk w Niemczech w ramach programu Leonardo Da Vinci „Praktyki zagraniczne ekonomistów szansą na zwiększenie mobilności i kompetencji zawodowych”.
Przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego wspólnie ze Starostą Nowotomyskim wręczyli obecnej na sali młodzieży dokumenty Europass, życząc dalszych sukcesów w nauce.
 
czytaj dalej ›

DZIĘKUJĘ – NIE PALĘ!

Ilustracja do informacji: DZIĘKUJĘ – NIE PALĘ!
W ramach profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji antynikotynowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu oraz Dyrekcja Gimnazjum  w Zbąszyniu zorganizowali turniej pod hasłem „Dziękuję – nie palę!”.
 
czytaj dalej ›
Celem turnieju było kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczniów szkół gimnazjalnych poprzez pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia.
W turnieju udział wzięło 9 dwuosobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych powiatu nowotomyskiego: Boruja Kościelna, Bukowiec, Chrośnica, Lwówek, Michorzewo, Nowy Tomyśl, Opalenica, Wąsowo, Zbąszyń.
Zadania turniejowe były różnorodne obejmujące wiedzę teoretyczną jak i zadania praktyczne tj. prezentacja transparentu z hasłem promującym modę na niepalenie, test wiedzy, rebusy, układanka, rzut piłeczką tenisową do „mini kosza” oraz „ziarnko do ziarnka” czyli rozdzielanie nasion wybranych roślin strączkowych.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Henicz (Starostwo Powiatowe Nowy Tomyśl), Małgorzata Chwałkowska (pielęgniarka szkolna), Renata Ciszak (PSSE Nowy Tomyśl) oraz Patrycja Nawotnik (uczennica), która po podsumowaniu wszystkich konkurencji ogłosiła wyniki:  I miejsce zajęła reprezentacja Gimnazjum w Zbąszyniu,             II miejsce zajęła reprezentacja Gimnazjum w Borui Kościelnej, natomiast III miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Nowym Tomyślu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a laureaci nagrody rzeczowe, które wręczył pan Marek Nyćkowiak sekretarz Gminy Zbąszyń. Wszystkim drużynom żywiołowo dopingowała zgromadzona  publiczność .
Na zakończenie dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla.
Należy podkreślić, iż wsparcia w zorganizowaniu wspomnianego turnieju udzielili: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Urząd Miejski w Zbąszyniu oraz w Nowym Tomyślu, Piekarnia i Spiżarnia Kazimierz Kucz w Nowym Tomyślu. Turniej odbył się w Domu Parafialnym w Zbąszyniu.
Konkurs zorganizowano w ramach realizacji programu profilaktyki „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu.
Materiał: PSSE Nowy Tomyśl
 
 
czytaj dalej ›

Zasłużony strażak przeszedł na emeryturę

Ilustracja do informacji: Zasłużony strażak przeszedł na emeryturę
W piątek, 31 maja świetlicę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wypełnił cały stan osobowy strażaków z nowotomyskiej jednostki. Wszyscy przybyli na uroczysty apel, aby podziękować st. asp Piotrowi Manieckiemu za wspólne lata służby.
 
czytaj dalej ›
Tekst KP PSP:
Z przykrością przyjęliśmy informację, że nasz dowódca zmiany I zdecydował się przejść na planowany wcześniej zasiłek emerytalny. St. asp. Piotr Maniecki swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął 2 stycznia 1984r. Od najniższego stanowiska kierowcy stopniowo piął się w górę. Po czterech latach służby awansował na stanowisko kierowcy operatora sprzętu. Niestety dobrze zapowiadający się funkcjonariusz pożarnictwa, ówczesny plutonowy Piotr Maniecki postanowił wybrać inną drogę kariery, angażując się w prywatną działalność gospodarczą. Po dziewięciu latach rozbratu z pożarnictwem miłość do służby powróciła. W 1998r. Piotr Maniecki zostaje przywrócony do służby w stopniu młodszego ogniomistrza, na stanowisku młodszego ratownika i ponownie zaczyna kontynuować przygodę w służbie pożarniczej. Jego zapał do służby jest ogromny, co jest zauważalne przez przełożonych. W 2003r. rozpoczyna podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych na zaocznym studium w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po dwuletnim okresie nauki w maju 2005r. otrzymuje tytuł zawodowy technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta. Przez ostatnie lata służby zajmuje stanowisko dowódcy zmiany stając się dla swoich podwładnych niepodważalnym autorytetem. Był doskonałym dowódcą sprawdzającym się w licznych działaniach ratowniczo gaśniczych na terenie powiatu oraz na terenie całego kraju. Podczas służby dał się poznać jako doskonały majsterkowicz i mechanik samochodowy. Na koniec swojej zawodowej kariery pożarniczej podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Wąsowie odebrał nominacje na wyższy stopień służbowy starszego aspiranta. W 35 letnim okresie pracy, w tym 20 letnim okresie służby był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. W uroczystości przejścia na emeryturę oprócz funkcjonariuszy pożarnictwa udział wziął Starosta Nowotomyski Pan Andrzej Wilkoński. Mamy nadzieję, że nazywany przez kolegów i przyjaciół ,,Maniek” nie zapomni odwiedzać murów naszej jednostki, z którą był związany przez znaczną część swojego życia, a wręczony od kolegów prezent pozwoli na dalsze kontynuowanie Jego ulubionej pasji, jaką jest praca w przydomowym warsztacie.
 
czytaj dalej ›

Długi nie umierają nigdy….

Ilustracja do informacji: Długi nie umierają nigdy….
Człowiek w trakcie życia przechodzi  różne kryzysy. Niektóre z nich pojawiają się niespodziewanie (np. nagła śmierć bliskiej osoby lub jej zaginięcie), inne nadchodzą powoli piętrząc problemy i związany z nimi stres. Do tych drugich niewątpliwie należą problemy finansowe, o które w dzisiejszych czasach nie trudno. Coraz więcej Polaków ma różnego rodzaju zadłużenia. Nie wszyscy wiedzą, jak sobie z nimi radzić, przez co spirala zadłużenia rośnie. Doświadczanie zadłużenia to również dramatyczne przeżycia natury psychicznej, które niejednokrotnie kończą się załamaniem psychicznym np. depresją. Problematyka długów nie dotyczy tylko ludzi biednych, ale również często zamożnych oraz tak zwanych zwykłych pracujących Polaków.
czytaj dalej ›
Każdy przedsiębiorca wie, że jeśli  jego pracownika dręczą problemy, to i jego wydajność maleje. Jednocześnie powstaje pytanie, czy pracodawcy wypada interesować się problemami pracownika? W moim przekonaniu tak, ale tylko w sytuacji, gdy funkcjonowanie pracownika wpływa na jego efektywność w pracy i może zagrażać bezpieczeństwu jego i innych osób. Pracodawcy, którzy zauważają podobne problemy u swoich pracowników nie koniecznie muszą się interesować ich przyczyną, a jedynie podjąć działania, które wesprą podwładnego i pomogą mu wyjść z kryzysu. Takim działaniem może być skierowanie swojego pracownika w kryzysie do mieszczącego się w Nowym Tomyślu Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie może on otrzymać fachową pomoc i wsparcie naszych specjalistów (psycholog, prawnik, pracownik socjalny). Należy bowiem pamiętać, że długi nie umierają nigdy tylko trzeba nauczyć się sobie z nimi radzić.
Tekst: Magdalena Gałkowska-Kuźmin (psycholog PCPR w Nowym Tomyślu).
 
 
Bliższe informacje:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Nowy Tomyśl ul. Poznańska 30
 Tel. 61 44 26 776, 61 44 26 774 lub 61 44 26 769
 
czytaj dalej ›

Dzień rodzicielstwa zastępczego

Ilustracja do informacji: Dzień rodzicielstwa zastępczego
Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, w środę 29 maja Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zorganizowało spotkanie szkoleniowo- integracyjne dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinny dom dziecka oraz dzieci z trenu Powiatu Nowotomyskiego. Spotkanie odbyło się w Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej ›
Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Komendę Powiatową Policji
w Nowym Tomyślu na temat cyberprzemocy.   
Organizatorzy zapewnili również szereg atrakcji, między innymi zwiedzanie Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa oraz Nowotomyskiego Ogrodu Zoologicznego. Po poczęstunku rodzice i dzieci spędzili miło czas podczas wspólnych zabaw i gier terenowych zorganizowanych przez 19 Drużynę Harcerską „BUKI” oraz Samodzielny Zastęp Starszoharcerski „Horyzont”.Uczestnicy mogli również przeglądać kroniki harcerskie oraz przymierzać sprzęt harcerski w stworzonym przez ZHP miasteczku.
Na zakończenie harcerze wręczyli uczestnikom gier terenowych dyplomy.
Spotkanie pozwoliło też na integrację środowiska rodzin zastępczych z terenu Powiatu Nowotomyskiego – wymianę doświadczeń oraz nawiązanie wzajemnego kontaktu.
Przypomnijmy, że Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w całej Polsce obchodzimy 30 maja. Jest to wyjątkowy dzień, w którym należy podziękować rodzicom zastępczym za trud, którego się podejmują, przyjmując pod swój dach dzieci potrzebujące miłości i rodzinnego ciepła. Troszcząc się o nie każdego dnia, przeżywają z nimi radości i smutki dnia codziennego oraz przygotowują do wejścia w dorosłe życie.
Materiał: PCPR
 
czytaj dalej ›

Plastyczny konkurs rozstrzygnięty

Ilustracja do informacji: Plastyczny konkurs rozstrzygnięty
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu aktywnie włączyła się w propagowaniu XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem: ,,Twoja wiedza i czujka w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, którego organizatorem jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Szef Obrony Cywilnej Kraju, we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich.
 
czytaj dalej ›
Na apel nowotomyskich strażaków do konkursu przystąpiło siedem placówek oświatowych z terenu powiatu nowotomyskiego: Zespół Szkolno Przedszkolny w Zbąszyniu, Szkoła Podstawowa w Wojnowicach, Szkoła Podstawowa w Michorzewie, Zespół Szkolno Przedszkolny w Chrośnicy, Gimnazjum Publiczne w Michorzewie, Szkoła Podstawowa w Rudnikach, Szkoła Podstawowa w Urbanowie, Szkoła Podstawowa w Wąsowie. Łącznie opiekunowie dzieci i młodzieży nadesłali 36 prac konkursowych spełniających wymagania regulaminowe.
Uczestnikami konkursu były dzieci i młodzież podzieleni na cztery grupy: uczniowie klas I- III szkoły podstawowej, uczniowie klasy IV- VI szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie i wychowankowie świetlic terapeutycznych, ośrodków terapii zajęciowych i ośrodków szkolno wychowawczych.
We wtorek, 30 kwietnia komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciel Starostwa Powiatowego Marzena Matusiak, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu asp. sztab. Andrzej Łaciński oraz artysta plastyk z Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Maria Gawron, wyłoniła najlepsze trzy prace konkursowe. W kategorii I twórcą najlepszej pracy okazał się Norbert Domagała, uczeń Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Zbąszyniu. W kategorii II za najlepszą pracę konkursową komisja uznała dzieło Aleksandry Utmańczyk ze Szkoły Podstawowej w Michorzewie i w kategorii III za najlepszą pracę uznano rysunek Róży Górnej z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Chrośnicy.
Laureaci konkursu zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, natomiast wszyscy jego uczestnicy otrzymają dyplomy pamiątkowe.
Wręczenie nagród odbyło się w piątek, 24 maja w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Nagrody wręczył komendant KP PSP mł. bryg. Tomasz Antuszewski wraz z sekretarzem powiatu nowotomyskiego Ireneuszem Józefowskim.
Warto w tym miejscu podkreślić, że prace laureatów wyłonione na szczeblu powiatowym zostały bardzo wysoko ocenione pod względem poziomu wykonania. Po wysłaniu do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu okazało się, że praca Aleksandry Utmańczyk zajęła drugie miejsce w konkursie na szczeblu wojewódzkim i została wysłana do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w celu udziału w konkursie na szczeblu centralnym.
Materiał: KP PSP
 
czytaj dalej ›

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2