Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaPowiatJesteś w dziale:

Powiat

Bezpłatne mediacje rodzinne w nowotomyskim PCPR

Ilustracja do informacji: Bezpłatne mediacje rodzinne w nowotomyskim PCPR
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu informuje, że w siedzibie placówki istnieje możliwość skorzystania z pomocy mediatora rodzinnego. Warto zatem zapoznać się z zakresem prac takiej osoby i w razie problemów zastanowić się poważnie nad wizytą u specjalisty. 
 
czytaj dalej ›
Najprościej ujmując mediacja jest rozmową prowadząca do konkretnych wyników, rozstrzygnięć, rozmową dwóch stron, którą prowadzi postronny mediator.
Często strony konfliktu nie potrafią nie tylko dojść do kompromisu, ale w ogóle zacząć rozmawiać, wcześniejsze konflikty doprowadziły do stanu ciągłej agresji i niechęci, żadne argumenty którejkolwiek ze stron nie są brane przez skłóconych pod uwagę. 
Mediator ma za zadanie wypracować kompromis, skrócić do niego drogę, która często w sądach trwa przez całe lata, a nawet pokolenia. Mediator nie udziela uczestnikom porad prawnych czy terapeutycznych, jego rolą jest natomiast pomoc uczestnikom w przyjrzeniu się wszelkim aspektom ważnych dla nich kwestii, zbadaniu możliwych rozwiązań i wybraniu najbardziej korzystnego dla stron.
Mediator nie rozstrzyga, nie doradza stronom, nie podejmuje za nie decyzji ani nie rozwiązuje problemu, ale poprzez dbałość o proceduralną warstwę rozmów, wspiera strony w dojściu do ugody. Ostateczne decyzje bowiem podejmują sami zainteresowani. Jednym z podstawowych założeń mediacji jest właśnie przekonanie, że przy jej pomocy strony mogą osiągnąć porozumienie, które jest „szyte na miarę” konkretnej sytuacji. Takie porozumienie, którego nikt poza samymi stronami by nie wymyślił, ponieważ nikt tak dobrze jak one nie zna swych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Rolą mediatora jest dbałość o takie zorganizowanie mediacji, by strony mogły same podjąć decyzję oraz by była to decyzja świadoma, poparta gruntowną analizą ich potrzeb i rozważeniem dostępnych rozwiązań.
Mediacje rodzinne są pomocne między innymi w:
 1. obecnie trwającym konflikcie w rodzinie (małżeńskim, między rodzicami a dziećmi, dziadkami a wnukami, pomagają także rozwiązać konflikty pokoleniowe),
 2. separacji lub rozwodzie,
 3. kontaktach z dzieckiem, sposobie wychowywania (np. miejsce pobytu dziecka, sposób sprawowania opieki, kontakty z dalszą rodziną),
 4. konfliktach w rodzinach rekonstruowanych (np. konfliktach dzieci matki z jej nowym partnerem).
Jeżeli w Twojej rodzinie zdarzają się m.in. wyżej wymienione konflikty, które trudno Wam rozwiązać samodzielnie, zapraszamy do skorzystania z pomocy mediatora w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu.
Celem mediacji rodzinnych jest wypracowanie porozumienia satysfakcjonującego obie strony konfliktu, które ma zapobiec drastycznym rozwiązaniom (takim jak np. przemoc, ucieczki z domu, sprawy w sądzie.)
Tekst: Marcin Brambor (prawnik PCPR w Nowym Tomyślu).
 
Więcej informacji:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Nowy Tomyśl ul. Poznańska 30
Tel. 61 44 26 776, 61 44 26 774 lub 61 44 26 769
 
czytaj dalej ›

20. lecie Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego

Ilustracja do informacji: 20. lecie Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego
W czwartek, 19 września o godz. 17.00 w sali sesyjnej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość z okazji 20. lecia Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego, które w obecnej Radzie Powiatu ma dziewięciu radnych.
 
czytaj dalej ›
Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia w uroczystości wzięli udział: Burmistrz Nowego Tomyśla  Henryk Helwing, Burmistrz Opalenicy Roman Maternik, Burmistrz Lwówka Piotr Długosz, Sekretarz Gminy Zbąszyń Marek Nyćkowiak, Wójt Kuślina Jerzy Dziamski, dyrektor NOK-u Genowefa Hreczyńska, dyrektor MiPBP Lucyna Kończal- Gnap oraz p. Maria Kornowska b. sekretarz powiatu, b.  zastępca Kierownika Urzędu Rejonowego.          Prezes Zarządu Stowarzyszenia Zbigniew Markowski przedstawił historię 20. letniej działalności Stowarzyszenia, natomiast Prezes Honorowy Edmund Żurek przypomniał uczestnikom spotkania motywy i okoliczności powstania Stowarzyszenia, które były przede wszystkim związane z reformą administracji kraju w związku z powstawaniem nowych powiatów i województw.  
Uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowy folder wydany przez Zarząd Stowarzyszenia prezentujący najważniejsze wydarzenia w 20. letniej działalności Forum Obywatelskiego  Powiatu Nowotomyskiego.      
W imieniu włodarzy gmin powiatu nowotomyskiego życzenia dla członków Stowarzyszenia przekazał Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing.       
Z okazji 20. lecia Stowarzyszenia Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Edmundowi Żurkowi Prezesowi Honorowemu srebrny medal LABOR OMNIA VINCIT (Praca  wszystko zwycięża) za krzewienie idei pracy organicznej.       
W imieniu Prezydenta Towarzystwa  dr Mariana Króla medal wręczył Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński.    
Po części oficjalnej wystąpił zespół „DIVINE” z Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu.
Materiał: Stowarzyszenie Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Drogowa inwestycja we Lwówku zakończona

Ilustracja do informacji: Drogowa inwestycja we Lwówku zakończona
W poniedziałek, 16 września Powiat Nowotomyski  zakończył realizację zadania pod nazwą „Przebudowa ul. Powstańców Wlkp.  łączącej DK 92 z rynkiem w Lwówku”.  W konsekwencji zrealizowanego zadania ulica ta zyskała nową nawierzchnię, chodniki, a także ścieżkę rowerową i oznaczenia poziome oraz pionowe. Ponadto została rozbudowana i  wymieniona kanalizacja deszczowa, która umożliwi prawidłowe odprowadzenie wód deszczowych z przebudowanej drogi powiatowej.
 
czytaj dalej ›
Koszt całej inwestycji wyniósł 771 382,97 zł z czego 50% stanowi dotacja z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego a na pozostałą kwotę 50% wkładu własnego składają się środki z budżetu powiatu nowotomyskiego oraz dotacja z Gminy Lwówek i z firm mieszczących się przy ulicy Powstańców Wlkp. tj: ZGK sp z o.o., P.W. JAWENT, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Lwówku, Roboty Budowlane i Drogowe Grzegorz Szałek. Wykonawcą inwestycji była firma Całus sp. z o.o.
Materiał: Agnieszka Tomczak
 
czytaj dalej ›

Konkurs Fotograficzny „Dbam o swoje piersi”

Konkurs fotograficzny „Dbam o swoje piersi” organizowany jest przez Wielkopolskie Centrum Onkologii – Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.
 
Konkurs został przygotowany z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, skierowany jest do osób pełnoletnich województwa wielkopolskiego.
 
Informacje o konkursie wraz z regulamin dostępne są na stronach internetowych: www.wsse-poznan.pl, www.wco.pl/wok oraz www.psse-nowytomysl.pl.
 
Do wygrania, oprócz własnego zdrowia, nagrody rzeczowe!
 
 
czytaj dalej ›

Zintegrowany Informator Pacjenta

Informuję, że w dniach 3 – 4 października 2013r. w godzinach od 9.00 do 15.00, w sali nr 11 Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu udostępnione zostaną dwa mobilne stanowiska obsługiwane przez pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia wydające dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.
czytaj dalej ›
Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim portalem informacyjnym dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, zawierającym pełną wiedzę o świadczeniach udzielonych i finansowanych przez NFZ każdemu ubezpieczonemu, statusie ubezpieczenia, wysokości refundacji zaordynowanych leków oraz lekarzu rodzinnym.
czytaj dalej ›

Jubileusz 50-lecia warsztatów szkolnych

Ilustracja do informacji: Jubileusz 50-lecia warsztatów szkolnych
W poniedziałek, 9 września w Akademii Aeskulap odbył się jubileusz 50-lecia istnienia zakładowych warsztatów szkolnych firmy Aesculap Chifa w Nowym Tomyślu. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. byli uczniowie warsztatów, absolwenci oraz pracownicy nowotomyskiej Chify.
czytaj dalej ›
W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele nowotomyskiego zarządu firmy oraz centrali w Tuttlingen, a także delegacja z Radzynia Podlaskiego, gdzie znajduje się drugi oddział fabryki narzędzi chirurgicznych tzw. Chifa II. Wśród zaproszonych gości nie mogło też zabraknąć m.in. przedstawicieli lokalnych władz samorządowych: starosty nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Nowotomyskiego Zbigniewa Markowskiego, burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga i radnego Semiku Województwa Wielkopolskiego Bartosza Dziewiałtowskiego-Gintowt.
Prezes Zarządu Aesculap Chifa Slawomir Lukaszyk w swoim wystąpieniu przedstawił historię  powstania zakładowych warsztatów szkolnych oraz  pół wieku ich rozwoju. Opowieści uczniów, kierowników działów i osób związanych z działalnością warsztatów przywołały miłe wspomnienia i zachęciły do długich kuluarowych rozmów. Warto dodać, iż sukces warsztatów szkolnych to przede wszystkim efekt doskonałej współpracy pomiędzy firmą Aesculap Chifa i ZS nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. Ukończenie szkoleń i kursów daje szansę na zdobycie nie tylko dobrej pracy lecz również szerokie możliwości rozwoju i dalszego kształcenia. O atrakcyjności dualnego modelu nauki świadczy fakt ciągle wzrastającego zainteresowania kształceniem zawodowym.
Starosta nowotomyski A. Wilkoński i przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Z. Markowski  wyrażając uznanie dla wzorcowego funkcjonowania warsztatów szkolnych w imieniu władz powiatu wręczyli okolicznościową statuetkę. Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie certyfikatów IHK, nadawanych przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz listów gratulacyjnych nowym absolwentom. Certyfikaty otrzymali: Sebastian Gołeczko, Dominik Hirschweld, Łukasz Kasprowiak, Radosław Kordziejonek i Damian Osses. Oprócz Prezesa Slawomira Lukaszyka wręczali je również: Dyrektor Personalny dr Jens von Lackum i Kierownik Szkolenia Zawodowego Arno Brugger z Aesculap AG z Tuttlingen. Dzięki współpracy z Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową ze Schwarzwaldu oraz firmą niemiecką AESCULAP z Tuttlingen tuż po ukończeniu formalnej nauki w szkole uczniowie realizują dodatkowy roczny kurs - finansowany przez Aesculap Chifa Sp. z o.o. Umożliwia on zdobycie wiedzy wg standardów niemieckich, którego efektem jest właśnie otrzymanie niemieckiego certyfikatu IHK. W 2013 roku odbył się już szesnasty cykl szkoleniowy. Absolwenci zdają egzamin teoretyczny z zakresu technologii, planowania pracy i matematyki technicznej. Odbywają  miesięczne praktyki w niemieckiej firmie oraz  zdają egzamin praktyczny przed Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.
Warto w tym miejscu nadmienić, że goście z Radzynia Podlaskiego (w osobach: wicestarosty Mariusza Skoczylasa, zastępcy burmistrza Mirosława Kałuskiego, dyrektora szpitala Marka Zawady, zastępcy dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej w Radzyniu Podlaskim Grażyny Dzida oraz dyrektora Braun Aesculap Chifa w Radzyniu Podlaskim Zdzisława Misia) w dniu uroczystości od rana mieli możliwość zwiedzania m.in. stolicy Powiatu Nowotomyskiego. Na zaproszenie starosty Andrzeja Wilkońskiego oraz Dyrektora SPZOZ w Nowym Tomyślu Janusza Nowaka odwiedzili szpital i stację dializ. Następnie udali się do ZS nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu, gdzie zapoznali się z kierunki kształcenia oraz zwiedzili budynek warsztatów szkolnych.
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Seniorzy wspierają motyli wolontariat

Ilustracja do informacji: Seniorzy wspierają motyli wolontariat
W środę, 11 września w Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie w ramach projektu ,,Seniorzy wspierają motyli wolontariat”. Spotkanie prowadziła koordynator projektu pani Barbara Grochal, działająca  przy Hospicjum Palium w akcyjnym wolontariacie zwanym „Motylim wolontariatem”.
 
czytaj dalej ›
Celem spotkania było uświadomienie i propagowanie idei wolontariatu, kreowanie postaw społecznych i zaangażowania w środowiskach lokalnych, promocja wolontariatu hospicyjnego oraz pozyskanie nowych wolontariuszy  i kandydatów na koordynatorów do Wolontariatu 50+.
Pani Barbara Grochal omówiła rodzaje wolontariatu hospicyjnego, zapoznała seniorów z ,,Motylim wolontariatem” i metodami jego działania.
Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowaną  prezentację, mogli też podziwiać motyle wykonane różnymi technikami.
Doświadczenie i wiedza pani Barbary sprawiły, iż po merytorycznym wykładzie, seniorzy nie mieli oporów, aby zadawać pytania dotyczące włączenia się w ideę wolontariatu i wykonywania motyli. Wykazali chęć zaangażowania się w działania woluntarystyczne. Spotkanie było również okazją do wspomnień o śp. dr K. Hołodze, którego pobyt i pracę  w Nowym Tomyślu pamięta jeszcze wielu seniorów, a którego życie i praca jest inspiracją do podejmowania przez wolontariuszy działań na rzecz osób potrzebujących wsparcia.
Materiał: Anna Palicka DDP
 
 
czytaj dalej ›

Sportowe inwestycje w powiecie nowotomyskim

Ilustracja do informacji: Sportowe inwestycje w powiecie nowotomyskim
Tu są ludzie z sercem…
 
W środę i czwartek na terenie powiatu nowotomyskiego gościł poseł na Sejm RP, Jakub Rutnicki. Powodem wizyty parlamentarzysty było przekazanie miejscowym władzom samorządowym, działaczom oraz mediom dobrych wiadomości, związanych z dofinansowaniem wielu inwestycji na naszym terenie w ramach projektu remontów i przebudowy istniejącej bazy sportowej, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
czytaj dalej ›
W środę w Zbąszyniu, z inicjatywy posła J. Rutnickiego zorganizowano konferencję prasową, której tematem był remont kortów tenisowych przy ulicy 17 Stycznia. Inwestycja, której prace zakończą się w połowie listopada tego roku, zostanie dofinansowana w wysokości 125 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wsparcie finansowe dla gminy Zbąszyń zostanie zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych. Prace remontowe dotyczyć będą wykonania nawierzchni z tworzywa poliuretanowego. Z terenu gminy Zbąszyń dofinansowanie otrzymał również Klub Sportowy „Płomień” Przyprostynia. Dzięki ministerialnemu projektowi boisko piłkarskie w Przyprostyni wyposażone zostanie w nowy sprzęt.
Kolejnego dnia poseł J. Rutnicki gościł w Opalenicy. Wiadomość, jaką tam przekazano ucieszyła szczególnie działaczy z sekcji podnoszenia ciężarów klubu sportowego „Promień”. W sali, gdzie odbywają się treningi „ciężarowców” przy miejscowej szkole podstawowej, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki wykonany zostanie gruntowny remont. Wszystko wskazuje na to, że już od nowego roku sportowcy będą mogli ćwiczyć w zdecydowanie lepszych warunkach. Co istotne, to fakt, że właśnie w tak perfekcyjnie przygotowanej sali z pewnością zdecydowanie bardziej komfortowo będą czuły się dzieci, które w sali, w godzinach dopołudniowych mają zajęcia z wychowania fizycznego.
Zakres prac w Opalenicy obejmuje bowiem: dobudowanie od strony boiska szkolnego łącznika, stanowiącego odrębne wejście na salę ciężarowców, kompleksowy remont i rozbudowę części sanitarno – szatniowej z wydzieleniem odrębnych pomieszczeń dla dziewcząt i chłopców, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i odgromowej. Zainstalowana zostanie również wentylacja mechaniczna, obniżony sufit sali ćwiczeń oraz zmodernizowane stanowiska do podnoszenia ciężarów i prace wykończeniowe – malarsko-płytkarskie. Kwota kosztorysowa remontu, łącznie z nadzorem inwestorskim, wynosi 279 159,63 zł brutto. Połowę tej sumy stanowi dotacja przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Cieszę się, że gmina Opalenica postanowiła skorzystać z tej dotacji. Dofinansowanie na remont sali to bowiem ogromna zasługa miejscowych samorządowców, począwszy od Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, które pomogło w kwestiach administracyjnych, poprzez zaangażowanie Urzędu Miejskiego w Opalenicy i skompletowanie niezbędnych dokumentów w zaledwie trzy tygodnie – mówił poseł, Jakub Rutnicki.
Tego samego dnia po południu odbyło się także spotkanie w sali sportowo - gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, która jednocześnie jest bazą treningową LKS „Budowlani” Nowy Tomyśl. Znakomicie wyposażony obiekt, kilka lat temu gruntownie wyremontowany, teraz doczekał się termomodernizacji. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia i zaangażowania posła J. Rutnickiego, który poinformował o projekcie i zachęcał do złożenia odpowiedniej dokumentacji. Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu jako organ prowadzący szkołę postanowiło wykorzystać tę szansę. Dzięki temu zmieni się nie tylko wygląd i estetyka obiektu, ale zdecydowanie obniżone zostaną koszty eksploatacji. Całość projektu to kwota 74 tys. zł. Połowę z tego stanowi dofinansowanie z Ministerstwa, a pozostała część to wkład własny powiatu nowotomyskiego. – Jestem przekonany, że przyznane dofinansowanie na remont sali zarówno w Opalenicy jak i w Nowym Tomyślu to pokłosie wizyty na terenie powiatu nowotomyskiego minister Joanny Muchy. Pani minister widziała zaangażowanie miejscowych działaczy, którzy pokazali, że własnymi siłami potrafią wiele dobrego dla rozwoju sportu zrobić. To nie jest tak, że w Nowym Tomyślu mówiono: dajcie nam, bo my nie mamy. Wręcz odwrotnie, mamy i działamy, ale może być jeszcze lepiej. Tu są ludzie z sercem i my jako parlamentarzyści za to wszystko co zrobiliście serdecznie dziękujemy i pomożemy – powiedział Jakub Rutnicki.
Jak mówił starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 2, Łukaszem Frańskim to ważne, żeby wspierać małe kluby i doceniać tych, którzy w dzisiejszych trudnych przecież czasach chcą, często społecznie działać. – Ta sala tylko w nocy jest pusta. Od rana odbywają się tutaj zajęcia dla uczniów naszej szkoły, a do późnego wieczora zajmują ją sportowcy z klubu „Budowlani” – mówił Ł. Frański, dyrektor szkoły.
Jerzy Nowak, prezes nowotomyskich ciężarowców zapewnił z kolei o zaangażowaniu w szkolenie zawodników. – Patrząc na duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu, dążymy do tego, żeby w każdej miejscowości w danej gminie powstała podsekcja podnoszenia ciężarów, a w perspektywie, żeby w Nowym Tomyślu stworzyć Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowy – mówił J. Nowak.
Życząc, by zawodnicy z Nowego Tomyśla i Opalenicy w przyszłości zdobywali medale olimpijskie, J. Rutnicki wraz ze starostą A. Wilkońskim i dyrektorem Ł. Frańskim pogratulowali prezesowi Jerzemu Nowakowi ostatniego, ogromnego sukcesu jednego z zawodników klubu, którym jest zdobycie brązowego medalu przez Piotra Kudłaszyka w Mistrzostwach Europy do lat 15 w Kłajpedzie (w środę, 4 września br).
Warto w tym miejscu dodać, że w ramach projektu remontów i przebudowy istniejącej bazy sportowej, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w całym powiecie nowotomyskim dofinansowanie, łącznie na wszystkie inwestycje to blisko 400 tys. zł.

Materiał: Marzena Matusiak, Wydział Edukacji i Rozwoju
 
Więcej na ten temat:
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej ›

Dziękowaliśmy za plony w Środzie Wielkopolskiej

Ilustracja do informacji: Dziękowaliśmy za plony w Środzie Wielkopolskiej
W niedzielę, 25 sierpnia w Środzie Wielkopolskiej odbyły się XV Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. W regionalnym święcie plonów uczestniczyli również przedstawiciele powiatu nowotomyskiego. Gospodarzem uroczystości był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a współgospodarzami Tomasz Pawlicki – starosta średzki i Wojciech Ziętkowski – burmistrz Środy Wielkopolskiej. Uroczystą mszę świętą celebrował  ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.
 
czytaj dalej ›
Barwne obrzędy dożynkowe zaprezentował zgromadzonym na średzkim Rynku Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolanie”. Starostami dożynek byli – Agata Stępa i Józef Korczyk. W uroczystościach uczestniczyli  m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wielkopolscy parlamentarzyści, wojewoda wielkopolski, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i samorządcy z regionu, w tym Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Tradycyjnie dożynkom towarzyszył konkurs  na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za pierwsze miejsce zdobył  powiat czarnkowsko-trzcianecki. Na drugim miejscu sklasyfikowano powiat pilski, na podium znalazł się jeszcze dekanat pniewski. Również powiat nowotomyski zaprezentował swój wieniec dożynkowy.
W uroczystościach dożynkowych w Środzie Wlkp. powiat nowotomyski reprezentował Edwin Pigla – członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego oraz delegacja wieńcowa w składzie: Łucja Jarosz (Cicha Góra, gm. Nowy Tomyśl), Natalia Marciniak (Wąsowo, gm. Kuślin), Joanna Ławiak (Bródki, gm. Lwówek) i Dajana Fabian (Kopanki, gm. Opalenica).
 
Tekst, źródło: www.umww.pl, opr. Wydział Edukacji i Rozwoju
 
czytaj dalej ›

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Autor: Marzena Matusiak
 
Stypendium przeznaczone jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów zamieszkujących na stałe na terenie województwa wielkopolskiego.
Stypendium ma charakter pomocy socjalnej i jest wypłacane ze środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Złożenie wniosku o stypendium nie jest jednoznaczne z jego otrzymaniem.
 
Terminy:
Uczniowie i studenci zameldowani na stałe na terenie powiatu nowotomyskiego składają wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu – budynek E, wejście nr 3, pokój nr 29 (61 44 26 724).
 
- uczniowie – do 25 września 2013 r.
- studenci – do 20 października 2013 r.
 
O przyznanie stypendium mogą się ubiegać osoby spełniające następujące warunki :
1. uczą się lub studiują w trybie dziennym,
2. zameldowane są na terenie Województwa Wielkopolskiego,
3. w roku ubiegania się o stypendium nie ukończyły 28 roku życia,
4. uzyskały za poprzedni rok nauki średnią ocen:
            - uczniowie – minimum 4,21,
            - studenci – minimum 4,01,
3. pozostają w trudnej sytuacji materialnej – średni miesięczny dochód uzyskany na jednego członka rodziny osoby wnioskującej o stypendium nie przekroczył 650,00 zł netto (wyjątek stanowią osoby samotnie wychowujące dzieci, gdzie kwota nie może być wyższa niż 740,00 zł  netto).
 
Do wniosku o stypendium należy dołączyć:
 1. Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o wysokości średniej ocen w nauce za poprzedni rok szkolny/akademicki uzyskanej przez wnioskującego.
 2. Kserokopię świadectwa z poprzedniego roku szkolnego (tzn. III klasy gimnazjum) ucznia I roku szkoły ponadgimnazjalnej (oryginał świadectwa do wglądu w Starostwie Powiatowym).
 3. Kserokopię świadectwa z poprzedniego roku szkolnego (dot. ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) studenta I roku (oryginał świadectwa do wglądu w Starostwie Powiatowym).
 4. Zaświadczenie ze szkoły/uczelni o obecnym statusie ucznia/słuchacza/studenta, w momencie składania wniosku.
 5. Zestawienie potwierdzające status rodziny osoby wnioskującej oraz ich dochody netto osiągnięte za poprzedni rok kalendarzowy wraz z dokumentem poświadczającym o stałym zameldowaniu wszystkich wykazanych w niniejszym zestawieniu osób – zgodnie z załącznikiem nr 4.
 6. Zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego za poprzedni rok kalendarzowy o wysokości dochodów osiągniętych przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny, w tym wnioskującego ucznia/słuchacza/studenta z wyłączeniem osób których dotyczy pkt 7.
 7. Oświadczenie o wysokości dochodu za poprzedni rok kalendarzowy/rozliczeniowy członków wchodzących w skład rodziny wnioskującego w przypadku gdy: prowadzą działalność gospodarczą; rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne; w formie karty podatkowej – zgodnie z załącznikiem nr 5.
 8. Zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego, działów specjalnych produkcji rolnej z urzędu gminy, miasta i gminy w przypadku gdy dotyczy.
 9. Oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, który został uzyskany za poprzedni rok kalendarzowy – zgodnie z załącznikiem nr 6.
 10. Kserokopię aktu zgonu rodziców w przypadku, gdy wnioskodawca jest sierotą zupełną (oryginał do wglądu w Starostwie Powiatowym),
 11. Oświadczenie potwierdzające status rodzica samotnie wychowującego dziecko/dzieci – zgodnie z załącznikiem nr 7.
 12. Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności osoby wnioskującej poniżej 16 roku życia, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (oryginał do wglądu w Starostwie Powiatowym).
 13. Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności osoby wnioskującej powyżej 16 roku życia, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, bądź od orzecznika ZUS z zaznaczeniem stopnia niepełnosprawności (oryginał do wglądu w Starostwie Powiatowym).
 14. Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności gdy w rodzinie wnioskującego jest osoba niepełnosprawna, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, bądź od orzecznika ZUS (oryginał do wglądu w Starostwie Powiatowym).
 
Szczegółowe zasady udzielania stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego określa Regulamin stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Nr XXXVI/715/13 z dnia 22.07.2013 r.
 
Wnioski są również do pobrania w Wydziale Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu (budynek E, pokój nr 29, tel. 61 44 26 724)
 

Załączniki


 • Baner: Pierwszy baner dolny
 • Baner: Drugi baner dolny
 • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
 • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
 • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
 • Baner: Rcl
 • Baner: www.naszemiasto.pl
 • Baner: NefroTest_ikona
 • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2