Aktualności

Pierwsza operacja kręgosłupa w Nowym Tomyślu

  • 28-06-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
We wtorek, 25 czerwca na Oddziale Ortopedii nowotomyskiego Szpitala Powiatowego przeprowadzono pierwszą operację kręgosłupa. Operację wykonano u 51-letniego pacjenta, mieszkańca naszego powiatu cierpiącego na ostry zespół bólowy kręgosłupa. Zabieg przeprowadził zespół neurochirurgiczno-ortopedyczny, a narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu nieodpłatnie udostępniła firma Aesculap Chifa.
 
- Przygotowania do uruchomienia nowego zakresu operacji w ramach nowotomyskiej ortopedii trwały kilka tygodni – mówił nam ordynator oddziału ortopedii Marek Ratajczak - W celu poszerzenia zakresu usług naszego oddziału nawiązaliśmy współpracę z neurochirurgiem, który początkowo będzie pracował w oddziale w wymiarze 1-2 dni w miesiącu, a w przypadku zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w szerszym zakresie.
Pierwsza operacja dotyczyła usunięcia wypadniętego dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa techniką mikrochirurgiczną i zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjent w pierwszej dobie po operacji zgłaszał ustąpienie dolegliwości, które męczyły go przez kilka miesięcy.
Zakładany przez nowotomyską lecznicę docelowy zakres zabiegów operacyjnych będzie obejmował operacje dyskopatii lędźwiowej i szyjnej oraz stabilizację kręgosłupa w przypadkach niestabilności i złamań zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. U osób młodych zabieg usunięcia wypadniętego dysku będzie łączony ze stabilizacją międzytrzonową  protezą dysku (sztuczny dysk).
Do tej pory dużym problemem było skierowanie pacjenta na szybkie leczenie operacyjne kręgosłupa po zdiagnozowaniu choroby – tego typu zabiegi oferowały jedynie trzy ośrodki w Poznaniu oraz szpital w Puszczykowie. - Mamy nadzieję, że nowy zakres zabiegów znacznie skróci czas oczekiwania na konieczne leczenie dla mieszkańców naszego powiatu. Należy podkreślić, że przeprowadzenie operacji we właściwym momencie w przypadku schorzeń z zakresu spondyloortopedii (chirurgii kręgosłupa) jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania pacjenta. Niestety w Polsce część pacjentów za późno trafia na takie leczenie, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami neurologicznymi. Na zakończenie mogę dodać, że operacje kręgosłupa to nie jedyna z nowych rzeczy zaplanowanych do wprowadzenia na oddziale ortopedii w tym roku mam nadzieję, że przy następnej okazji będę mógł już zdradzić więcej szczegółów – podsumował M. Ratajczak.
Warto w tym miejscu dodać, że w trosce o bezpieczeństwo pacjentów operowanych w nowotomyskim szpitalu w połowie czerwca uruchomiono nowoczesną salę poznieczuleniową. Każdy pacjent po operacji pozostaje pod opieką zespołu anestezjologicznego w osobnej sali w obejściu bloku operacyjnego. Do momentu przekazania w oddział macierzysty prowadzone jest leczenie, mające na celu przywrócenie pełnej wydolności oddechowo-krążeniowej, ale również zapewnienie komfortu termicznego oraz rozpoczęcie leczenia przeciwbólowego.  Nad pacjentami czuwa specjalistyczny zespół anestezjologiczny.  - W naszym szpitalu każdego roku wzrasta liczba operacji i ich zakres. Nowoczesna medycyna operacyjna daje coraz większe możliwości pomocy pacjentom, którzy do niedawna z  powodu  zaawansowania choroby podstawowej i obciążenia chorobami współtowarzyszącymi nie mieli szans na leczenie – dodał Janusz Nowak, dyrektor SP ZOZ w Nowym Tomyślu.
Materiał: SP ZOZ, opr. M. Matusiak
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją