Dzisiaj jest: Wtorek, 24 Listopad 2020 Imieniny: Jana i Flory
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Finał „Rutnicki Cup 2013” odbył się w Zbąszyniu

W niedzielę, 28 lipca na plaży w Zbąszyniu odbył się Wielki Finał Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej „Rutnicki Cup 2013”. Była to już ósma edycja tego turnieju. Do walki o tytuł Międzypowiatowgo Mistrza Pucharu Posła Jakuba Rutnickiego przystąpiły 24 pary. Byli to zwycięzcy poszczególnych eliminacji z Chojna, Sierakowa, Piły Chrzypska Wielkiego, Wolsztyna a także pary, które zajęły II, III oraz IV miejsce. W turnieju zagrały również pary z dzikami kartami. Wszystkie pary prezentowały umiejętności na bardzo wysokim poziomie, co sprawiło, że wiele meczy rozgrywanych było na przewagi.
 
czytaj dalej

Wizyta dzieci z Ukrainy w Nowym Tomyślu

We wtorek, 16 lipca grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy gościła w Nowym Tomyślu. Pobyt w stolicy powiatu nowotomyskiego grupa rozpoczęła od zwiedzania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci miały okazję zaobserwować akcję ratunkową podczas zgłoszenia do palącego się samochodu. Na wezwanie dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej asp. sztab. Andrzeja Łacińskiego strażacy sprawnie przeprowadzili akcję gaśniczą i ratunkową.
czytaj dalej

7. Spotkania Motocyklowe

Wystrzałem z armaty oficjalnie otwarto 7. Spotkania Motocyklowe. Tradycyjnie miejscem zlotu były tereny wystawowe WODR w Sielinku.  Uroczystego otwarcia imprezy dokonali prezes stowarzyszenia „Lech 1929” Robert Guzik, zastępca burmistrza Opalenicy Andrzej Mainka oraz wicestarosta nowotomyski Tomasz Szulc.
czytaj dalej

Srebro dla Zbąszynia

W piątek, 19 lipca zakończył się Finał Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Młodzików w Zbąszyniu. Drugie miejsce zajęła para Sławomir Busch i Michał Szczechowicz reprezentująca PKS MOS Zbąszyń. Gospodarze przegrali w finale z parą Marcin Jaskuła/ Łukasz Rajchelt reprezentującymi Klub Sportowy Wifama Łódź. Miejsce trzecie zajęli zawodnicy MKS Banimex Będzin - Patryk Rajfura i Marcin Biela. W turnieju o tytuł mistrza Polski rozgrywanym w Zbąszyniu rywalizowało łącznie 16 par.
czytaj dalej

Jeździeckie święto w Posadowie

Dwa dni wspaniałej, sportowej rywalizacji, piękna pogoda i licznie zebrana publiczność – odbyły się kolejne Zawody Konne w Posadowie. 
Organizatorem imprezy było Posadowskie Towarzystwo Jeździeckie wraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Tomyślu oraz Urzędem Miasta i Gminy Lwówek. W miniony weekend, 13-14 lipca na posadowskim hipodromie podziwiać można było nie tylko widowiskowe skoki przez przeszkody lecz również zmagania w powożeniu zaprzęgami parokonnymi.
czytaj dalej

Sukces młodych siatkarzy ze Zbąszynia!

Rozdano medale w XIX Turnieju Mini Siatkówki o Puchar Kinder + Sport traktowanym jako oficjalne Mistrzostwa Polski do lat 13. Finał rozgrywany w Drzonkowie obok Zielonej Góry, w dniach 1-2 lipca, był kulminacją całorocznych zmagań najmłodszych adeptów siatkówki, w którym w tym roku wystartowało około 32 000 dziewcząt i chłopców. Jest to największa impreza tego typu w całej Europie.
 
czytaj dalej

Godziny dla Rodziny

Kto może spełnić marzenia? Ile dni ma tydzień? Jak urządzić świetny bal? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźli uczestnicy zajęć edukacyjnych prowadzonych w Oddziale dla Dzieci nowotomyskiej biblioteki przez Magdalenę Kędzię - Kluj – dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej

Pierwsza operacja kręgosłupa w Nowym Tomyślu

  • 28-06-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
We wtorek, 25 czerwca na Oddziale Ortopedii nowotomyskiego Szpitala Powiatowego przeprowadzono pierwszą operację kręgosłupa. Operację wykonano u 51-letniego pacjenta, mieszkańca naszego powiatu cierpiącego na ostry zespół bólowy kręgosłupa. Zabieg przeprowadził zespół neurochirurgiczno-ortopedyczny, a narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu nieodpłatnie udostępniła firma Aesculap Chifa.
 
- Przygotowania do uruchomienia nowego zakresu operacji w ramach nowotomyskiej ortopedii trwały kilka tygodni – mówił nam ordynator oddziału ortopedii Marek Ratajczak - W celu poszerzenia zakresu usług naszego oddziału nawiązaliśmy współpracę z neurochirurgiem, który początkowo będzie pracował w oddziale w wymiarze 1-2 dni w miesiącu, a w przypadku zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w szerszym zakresie.
Pierwsza operacja dotyczyła usunięcia wypadniętego dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa techniką mikrochirurgiczną i zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjent w pierwszej dobie po operacji zgłaszał ustąpienie dolegliwości, które męczyły go przez kilka miesięcy.
Zakładany przez nowotomyską lecznicę docelowy zakres zabiegów operacyjnych będzie obejmował operacje dyskopatii lędźwiowej i szyjnej oraz stabilizację kręgosłupa w przypadkach niestabilności i złamań zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. U osób młodych zabieg usunięcia wypadniętego dysku będzie łączony ze stabilizacją międzytrzonową  protezą dysku (sztuczny dysk).
Do tej pory dużym problemem było skierowanie pacjenta na szybkie leczenie operacyjne kręgosłupa po zdiagnozowaniu choroby – tego typu zabiegi oferowały jedynie trzy ośrodki w Poznaniu oraz szpital w Puszczykowie. - Mamy nadzieję, że nowy zakres zabiegów znacznie skróci czas oczekiwania na konieczne leczenie dla mieszkańców naszego powiatu. Należy podkreślić, że przeprowadzenie operacji we właściwym momencie w przypadku schorzeń z zakresu spondyloortopedii (chirurgii kręgosłupa) jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania pacjenta. Niestety w Polsce część pacjentów za późno trafia na takie leczenie, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami neurologicznymi. Na zakończenie mogę dodać, że operacje kręgosłupa to nie jedyna z nowych rzeczy zaplanowanych do wprowadzenia na oddziale ortopedii w tym roku mam nadzieję, że przy następnej okazji będę mógł już zdradzić więcej szczegółów – podsumował M. Ratajczak.
Warto w tym miejscu dodać, że w trosce o bezpieczeństwo pacjentów operowanych w nowotomyskim szpitalu w połowie czerwca uruchomiono nowoczesną salę poznieczuleniową. Każdy pacjent po operacji pozostaje pod opieką zespołu anestezjologicznego w osobnej sali w obejściu bloku operacyjnego. Do momentu przekazania w oddział macierzysty prowadzone jest leczenie, mające na celu przywrócenie pełnej wydolności oddechowo-krążeniowej, ale również zapewnienie komfortu termicznego oraz rozpoczęcie leczenia przeciwbólowego.  Nad pacjentami czuwa specjalistyczny zespół anestezjologiczny.  - W naszym szpitalu każdego roku wzrasta liczba operacji i ich zakres. Nowoczesna medycyna operacyjna daje coraz większe możliwości pomocy pacjentom, którzy do niedawna z  powodu  zaawansowania choroby podstawowej i obciążenia chorobami współtowarzyszącymi nie mieli szans na leczenie – dodał Janusz Nowak, dyrektor SP ZOZ w Nowym Tomyślu.
Materiał: SP ZOZ, opr. M. Matusiak
 
 
 
 
 

Strzelali o Puchar Starosty

W piątek, 21 czerwca na strzelnicy sportowej w Nowym Tomyślu obyła się ostatnia runda w roku szkolnym 2012/2013 strzelań z broni małokalibrowej w ramach „Szkolnej Ligi Strzeleckiej o „Puchar Starosty Powiatu Nowotomyskiego”. Organizatorem zawodów był Zarząd Rejonu Ligi Obrony Kraju w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej

Zbąszyńska Noc Świętojańska

Najkrótsza noc w roku, zwana popularnie „nocą kupały” lub „nocą świętojańską” po raz kolejny była hucznie obchodzona w Zbąszyniu. W sobotę, 22 czerwca dla mieszkańców oraz gości wypoczywających w zbąszyńskich Łazienkach nie zabrakło atrakcji zarówno sportowych, jak i kulturalnych. Widowiskową rywalizacją tętniły boiska plażowe, na których przez trzy dni rozgrywano turniej piłki nożnej w kategoriach młodzieżowej oraz open. Dla wielbicieli szant zaśpiewał zespół North Cape oraz bard Piotr Gadecki. Nie zabrakło także rockowych akcentów, na zbąszyńskiej scenie wystąpiły tego dnia zespoły Yellow Papers, Skaza po koszu a także Drunk&Rolled.
 
czytaj dalej
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.