Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
- 31-03-2025
- drukuj
Deklaracja dostępności cyfrowej
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej bip.powiatnowotomyski.pl zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.
Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej powiatnowotomyski.pl.
Publikacja strony bip.powiatnowotomyski.pl: 2003.06.26.
Strona aktualizowana jest na bieżąco. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020.04.20.
Strona internetowa bip.powiatnowotomyski.pl jest częściowo zgodna, pod względem technicznym, z wytycznymi dla dostępności treści internetowych w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością (załącznik do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. poz. 858) z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak opisów alternatywnych dla zdjęć i obrazków,
- część dokumentów PDF została opublikowana bez warstwy tekstowej,
- brak audio deskrypcji dla publikowanych materiałów,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych.
Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia 2020.04.20.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu: 2021.07.05.
Oświadczenie sporządzono na podstawie samooceny dokonanej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Przy samoocenie i analizie dostępności wykorzystano narzędzie https://achecker.ca/, z którego wynika, że strona jest dostępna pod względem technicznym.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne, dodatkowe i dane kontaktowe
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Bernadetta Sołtysik. E-mail: bsoltysik@powiatnowotomyski.pl. Telefon: 61 44 26 714.
Pod adresem https://bip.powiatnowotomyski.pl dostępne są dane teleadresowe siedziby Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
Pod adresem https://bip.powiatnowotomyski.pl/kontakt/10173/ dostępny jest formularz kontaktowy, który umożliwia, po wybraniu w polu Starostwo Powiatowe, przesłanie zgłoszenia w zakresie braku dostępności cyfrowej.
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu nie zapewnia osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu dostępności tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Zapewnia natomiast dostępność tłumacza języka migowego w sposób tradycyjny.
Osoby deklarujące potrzebę skorzystania z pomocy dostępnych środków komunikacji: Biuro Obsługi Mieszkańca, tel. +48614426700, e-mail: bip.starostwo@powiatnowotomyski.pl, faks:+48614423589, e-PUAP: /SPNowyTomysl/skrytka/ . Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, chęć skorzystania z takiej formy pomocy należy zgłosić co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Po dokonaniu zgłoszenia Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu zapewni obsługę osoby komunikującej się językiem migowym, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym. Świadczona pomoc jest bezpłatna.
W sytuacjach nagłych należy kontaktować się z komórką organizacyjną realizującą daną sprawę urzędową.
Osoba uprawniona będąca osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ma również prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu sprawy w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu (podstawa prawna: ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się).
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Organ nadzorujący: Starosta Powiatu Nowotomyskiego.
Adres: ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl.
E-mail: starostwo@powiatnowotomyski.pl.
Telefon: 61 44 26 700.
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, przykładem może być: odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej , wskazanie strony internetowej lub określonej treści aplikacji mobilnej oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić w jakiej formie chce tą informację otrzymać. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe w żądanej formie, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu dokłada wszelkich starań, aby dostępność i użyteczność strony internetowej bip.powiatnowotomyski.pl była na poziomie WCAG 2.1.
Dostępność architektoniczna
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu pracuje w 4 lokalizacjach:
- przy ul. Poznańskiej 33 - budynek główny,
- przy ul. Poznańskiej 29,
- przy ul. Poznańskiej 30,
- przy ul. Poznańskiej 42.
Budynek przy ul. Poznańskiej 33 posiada windę zlokalizowaną nieopodal wejścia od strony parkingu (wejście dostosowane jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich) oraz wejścia głównego. Na parterze budynku znajduję się kancelaria Powiatu. W holu głównym znajduje się przygotowane dla interesantów miejsce, w którym w razie potrzeby osoby kompetentne udzielają niezbędnych informacji. Dostęp do pomieszczeń na II i III kondygnacji przy użyciu schodołaza.
Na parterze znajduje się również sanitariat dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Budynek przy ul. Poznańskiej 29 nie spełnia minimalnych wymagań o których mowa w ustawie.
Budynek przy ul. Poznańskiej 30 wejście 4, posiada wejście umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym z poziomu terenu, bez barier architektonicznych. W budynku jest winda. Znajduje się również sanitariat dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Budynek przy ul. Poznańskiej 42 posiada winę wewnątrz budynku. Przy wejściu głównym znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na parterze jest toaleta dostosowana do osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
Do budynków Starostwa jest możliwość wejścia z psem asystującym/przewodnikiem.