Aktualności

„NIE BĄDŹ OBOJĘTNY - RATUJ LUDZKIE ŻYCIE”

  • 03-12-2019
  • Autor: Krystian Dybek
W sobotę, 30 listopada Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie przeprowadziło szkolenie dla społeczności lokalnej w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Żyjąc w obecnych czasach, kiedy występuje nieustannie czynnik stresu, pośpiechu,  gdzie ludzie nie mają dla siebie czasu, by zatrzymać się dokonać refleksji nad własnym życiem. Niejednokrotnie stajemy się świadkami, gdy ktoś obok nas mdleje, dostaje zawału lub wydarzył się wypadek i nie potrafimy potrzebującym udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem karetki pogotowia.
 
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie aplikowała z wnioskiem do Funduszu Wspierania Inicjatyw Lokalnych, z którego otrzymała dofinansowanie na wyposażenie w sprzęt niezbędny do niesienia pomocy potrzebującym.
Projekt, który zyskał aprobatę komisji nosił tytuł „Nie bądź obojętny- ratuj ludzkie życie”, skierowany był do trzech grup docelowych, dzieci, młodzieży oraz osób dojrzałych. Szkolenie składało się z części teoretycznej, testu oraz części praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zachowania się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, algorytmami zachowań. Po części teoretycznej  uczestnicy szkolenia sprawdzali swoją wiedzę, którą pozyskali w formie testu. Następnie wszyscy uczestnicy zastosowali w praktyce wiedzę, którą nabyli. Każdy z uczestników przećwiczył na fantomie procedury postepowania w udzielaniu  RKO, opatrywania ran, skaleczeń, unieruchamiania złamań kończyn. Wszystkie osoby, zdały egzamin
z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i otrzymały zaświadczenia o udziale w szkoleniu.
Wszyscy uczestnicy szkolenia stwierdzili, że przeprowadzanie takich szkoleń jest bardzo ważne, by nauczyć ludzi reagować w odpowiedni sposób w razie zagrożenia życia lub zdrowia drugiego człowieka.
Patronem głównym projektu był GAZ- SYSTEM, Patronatem medialnym był: Powiat Nowotomyski, Gmina Lwówek, Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach, Tygodnik Nasz Dzień Po Dniu, Gazeta Lwówecka, pniewy24.pl, firma P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c. oraz fantomy użyczone do przeprowadzenia szkolenia dzięki uprzejmości firmy Major-Med  Pana Karola Majorek z Bród.
 
 
 
Tekst: Lidia Dudek
Zdjecia L. Dudek, Łukasz Judek
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją