Aktualności

Fotowoltaika dla powiatowej oświaty

  • 24-05-2021
  • Autor: Marek Nyćkowiak
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego zdecydował o ważnej inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii. Postawiono na energię z promieni słonecznych. W pierwszym etapie montaż instalacji fotowoltaicznych zaplanowano i zrealizowano w czterech powiatowych jednostkach oświatowych. Powstało pięć instalacji o mocy od 14,06 kWp do 30,4 kWp i o łącznej mocy niemal 100 kWp.
 
Wydatki na energię elektryczną to jeden z największych wydatków pozapłacowych w powiatowych jednostkach oświatowych. Średnioroczny koszt zużycia energii elektrycznej wynosi około 0,45 mln złotych, stąd pojawił się pomysł na choćby częściową redukcję wydatków. Ważnym impulsem okazała się również chęć zainicjowania produkcji tzw. zielonej energii w budynkach użyteczności publicznej w powiecie nowotomyskim.
Lokalizacja instalacji wybrana została na zasadzie optymalnego położenia powierzchni dachowej względem ekspozycji promieni słonecznych. Największa instalacja o mocy 30,4 kWp umieszczona została na skośnym dachu budynku gospodarczego, natomiast pozostałe cztery umieszczone zostały w tzw. systemie balastowym na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu. Panele fotowoltaiczne umieszczone zostały na połaciach dachowych w kierunku najbardziej efektywnej orientacji południowej odchylonej niekiedy w kierunku zachodnim lub wschodnim.
                Podkreślić należy entuzjazm i zaangażowanie, jakim wykazali się dyrektorzy wytypowanych jednostek oświatowych, w których doszło do realizacji zadania. Łączna kwota, jaką szkoły i placówki przeznaczyły na dostawę i montaż instalacji to 380.000,00 złotych. Dyrektorzy szkół i placówek przyjęli decyzję Zarządu Powiatu z satysfakcją i doprowadzili do realizacji pięciu instalacji w następujących jednostkach:
  • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance – instalacja o mocy 30,4 kWp
  • Zespół Szkół Nr 1 w Nowym Tomyślu – instalacja o mocy 19,76 kWp
  • Zespół Szkół Nr 1 w Zbąszyniu – instalacje o mocy 20,52 kWp i 14,06 kWp
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zbąszyniu – instalacja o mocy 15,2 kWp
Wybór usytuowania systemów fotowoltaicznych poprzedzony został dogłębną analizą, której finalnym wyrazem były opracowane projekty techniczne dla każdej z pięciu instalacji. Wielkość zainstalowanych mocy pozwoli na produkcję energii odnawialnej na poziomie od 20% do 70% rocznego zapotrzebowania poszczególnych jednostek. Aktualnie, szkoły i placówki oświatowe, w których zainstalowano systemy fotowoltaiczne wnioskują o status Prosumenta, co oznacza, że nadwyżka energii wytworzona przez panele słoneczne i niewykorzystana na bieżąco w jednostce odsyłana jest do sieci i następnie rozliczana na warunkach określonych przez operatora energetycznego.
Jak powiedział Andrzej Wilkoński – Starosta Nowotomyski: Bardzo cieszymy się, że nasze plany odnośnie tzw. zielonej energii mogły się ziścić. Mam nadzieję, że to dopiero początek inwestycji powiatu w energię odnawialną. Zarząd Powiatu po dokonaniu rocznej analizy efektywności instalacji fotowoltaicznych podejmie decyzję w sprawie dalszych przedsięwzięć w tej dziedzinie.
Z kolei Karol Banach – właściciel firmy ELEKTRO-FLESZ i wykonawca instalacji fotowoltaicznych powiedział, że ta inwestycja to cenny krok w stronę zwiększenia produkcji energii odnawialnej na terenie powiatu nowotomyskiego, ale też przemyślany krok biznesowy samorządu, który pozwoli na istotne zmniejszenie kosztów poboru energii konwencjonalnej.
Podstawowe dane techniczne:
  • Liczba instalacji: 5
  • Łączna moc zainstalowana: 99,4 kWp
  • Łączna liczba modułów fotowoltaicznych: 263 sztuki
  • Łączna powierzchnia modułów: 479 m²
  • Planowana roczna produkcja energii: 102.020,2 kWh (102,02 MWh)
  • Planowana roczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla CO₂: 47.886 kg (47,88 t)
Przykłady ilustrujące efektywność:
  • Roczne uniknięcie emisji CO₂ równa się możliwości wchłonięcia dwutlenku przez 5671 drzew
  • Roczna produkcja energii pozwoliłaby świecić żarówce 100W przez 1.020.202 h = 42.508 dni = 116,5 lat
  • Żelazko o mocy 2000 W podejmowałby pracę 51.010 razy przez 1 godzinę prasowania
Samorząd powiatowy stoi na stanowisku, iż popularność alternatywnych źródeł energii wśród gospodarstw domowych jak i podmiotów gospodarczych nie może pozostać bez odpowiedzi wśród lokalnych samorządów. Dlatego sądzimy, że w najbliższym czasie większa liczba budynków użyteczności publicznej zostanie wyposażona w różnego rodzaju instalacje z zakresu odnawialnych źródeł energii.
 
Marek Nyćkowiak - dyrektor PCUW w Nowym Tomyślu
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją