Aktualności

Nazewnicze zabytki Wielkopolski – powiat nowotomyski

  • 18-12-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
Interesującą wystawę - poświęconą historii nazw miejscowych z obszaru sześciu gmin powiatu nowotomyskiego - oglądać można w sali wystawowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Jej otwarciu towarzyszyła prelekcja dr Małgorzaty Rutkiewicz – Hanczewskiej z Instytutu Filologii Polskiej UAM i Komisji Onomastycznej PAN-u W Poznaniu, zatytułowana „Co mówią nazwy”?
 
Na bogato ilustrowanych materiałami ikonograficznymi planszach zaprezentowana została historia nazw miejscowych z gmin Kuślin, Lwówek, Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Opalenica i Zbąszyń. Wśród prezentowanych nazw znalazły się określenia wsi i ich części, budowli, ulic, dróg, znanych fragmentów lasów, łąk, osiedli, jezior i toni oraz rzek, którymi posługują się mieszkańcy powiatu. W opisach poszczególnych nazw zawarte zostały  także uwagi dotyczące poprawności językowej, zwłaszcza odmiany  trudnych fleksyjnie nazw oraz ich aktualnej postaci zatwierdzonej przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.
Celem wystawy, przygotowanej przez nowotomyską bibliotekę we współpracy z poznańskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk, jest przybliżenie mieszkańcom naszego powiatu wiedzy na temat pochodzenia, mających ciekawą historię  nazw własnych oraz uświadomienie ich wartości historycznej i kulturowej, słowem… zabytkowej. Nazwy własne jako twory językowe trudno jest kojarzyć z kategorią zabytków. Te zdecydowanie łatwiej rozpoznać w rzeczach materialnych. Tymczasem także nazwy miejscowe pełnią funkcję swoistego archiwum kulturowego, w którym można odszukać szereg informacji na temat przeszłości danego terenu i życia dawnych mieszkańców.
Otwarcie wystawy – którą merytorycznie przygotowała dr Małgorzata Rutkiewicz – Hanczewska, a plastycznie opracowała na stałe współpracująca z biblioteką Grażyna Matuszak -  zgromadziło nie tylko samorządowców tj. przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, gminy Kuślin, Miedzichowo i Zbąszyń oraz  Nowego Tomyśla, ale także  liczną grupę  regionalistów i entuzjastów naszego regionu, którym podczas zwiedzania czas umilił absolwent klasy akordeonu Julian Minge ze Śliwna.
Z uwagi na dużą merytoryczną wartość ekspozycji i zainteresowanie, które budzi, planowana jest także jej prezentacja podczas istotnych wydarzeń w powiecie nowotomyskim, m. in. podczas Dni Bolewic (w gminie Miedzichowo) oraz Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego (w Nowym Tomyślu) oraz w bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie powiatu, np. w Kuślinie, Lwówku i Zbąszyniu.
Ta onomastyczna wystawa jest drugą z cyklu zaplanowanych przez poznański oddział PAN-u wystaw pt. „Nazewnicze zabytki Wielkopolski”. Następne (w odstępach rocznych) będą  prezentowane kolejno w wybranych powiatach województwa wielkopolskiego. Zwieńczeniem cyklu wystaw będzie publikacja zatytułowana „Nazewnicze zabytki Wielkopolski”, upowszechniająca wiedzę o istotnych zabytkach w krajobrazie nazewniczym naszego regionu.
Materiał: MiPBP
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją