Aktualności

Powstańczy rajd

  • 15-01-2014
  • Autor: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
W piątek, 3 stycznia odbył się pieszy rajd z okazji 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1818/1819. Organizatorami patriotycznego przedsięwzięcia byli m.in.: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, Gmina Kuślin, Szkoła Podstawowa im gen. Stanisława Taczaka w Wąsowie, Edwin Pigla – radny Rady Powiatu Nowotomyskiego, Jacek Stępniewski - nauczyciel  ZSOiP  im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowa Róża z prezes, Elżbietą Jędrzejczak.
Zbiórka uczestników  rajdu do wymarszu miała miejsce punktualnie o godzinie 9.00 przed pomnikiem powstańców na placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. W rajdzie wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Kuślin m.in. ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Michorzewie z opiekunem Dariuszem Kostkowskim, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Michorzewie z opiekunką Małgorzatą Kostkowską, Szkoły Podstawowej w Wąsowie z opiekunką Katarzyną Kańdułą, Gimnazjum Publicznego w Wąsowie z opiekunem Grzegorzem Kowalskim oraz uczniowie z ZSOiP im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu z opiekunem Jackiem Stępniewskim.
Uczestnicy rajdu wysłuchali krótkiej prelekcji na temat wydarzeń 1918/1919 na terenie dzisiejszego powiatu nowotomyskiego, a następnie delegaci poszczególnych szkół zapalili znicze. Potem zaśpiewano Rotę i grupa udała się pod gmach Wojskowej Komendy Uzupełnień mieszczącej się przy ulicy 3 Stycznia, gdzie pod tablicą upamiętniającą zajęcie miasta przez powstańców w nocy z 2/3 stycznia 1919 r. zapłonęły kolejne znicze. Następnym miejscem, które odwiedzili uczestnicy rajdu był nowotomyski cmentarz.
Wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali zadanie rozpoznania nagrobków oznakowanych wielkopolskim krzyżem powstańczym. W miejscach tych spoczywają uczestnicy powstania. Zadanie zostało wykonane wzorowo a znicze zapłonęły na wielu pomnikach oznakowanych krzyżem powstańczym. Piloci rajdu: Edwin Pigla i Jacek Stępniewski poprowadzili uczestników wyprawy w kierunku ulicy Kościuszki, by następnie ścieżką rowerową przejść kilkaset metrów i skręcić w drogę polną prowadzącą w kierunku Sątop.

Relacja Jacka Stępniewskiego: „Szliśmy trasą kompanii opalenickiej, która od tej strony zajmowała miasto pamiętnej nocy 1919 roku. Przed nami do pokonania dziesięciokilometrowa trasa do Wąsowa przez Sątopy i Nową Różę. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, uśmiech, dobre humory i urzekająca przyroda. Na horyzoncie pojawiała się dzika zwierzyna, m.in. stada saren i jeleni. Po przejściu pięciu kilometrów dotarliśmy do Sątop i udaliśmy się w kierunku Nowej Róży. Przy plebanii spotkaliśmy księdza kanonika Pawła Szułcika, który złożył nam życzenia noworoczne i pobłogosławił uczestników wyprawy. Po opuszczeniu Sątop musieliśmy jeszcze pokonać odcinek około dwóch kilometrów do pierwszego miejsca odpoczynku, które wyznaczyliśmy sobie w Nowej Róży. W gmachu dawnej szkoły mieści się obecnie sala wiejska, w której zostaliśmy poczęstowani gorącą herbatą i wypiekami przygotowanymi przez miejscowe stowarzyszenie oraz pana sołtysa. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem gościnności gospodarzy. Prezes stowarzyszenia, Elżbieta Jędrzejczak opowiedziała nam o dziejach tej olęderskiej osady. Podziękowaliśmy serdecznie za gościnę, zrobiliśmy pamiątkową fotografię i udaliśmy się do Wąsowa. Przed nami było jeszcze około trzech kilometrów, jak się okazało dla niektórych uczestników wyprawy, bardzo wyczerpującej trasy. Jednak mimo zmęczenia dziewczęta ze szkół podstawowych z Michorzewa i Wąsowa śpiewały pieśni patriotyczne i hymny swoich szkół przed dojściem do mety. Około godziny 14.16 dotarliśmy do Szkoły Podstawowej im gen. Stanisława Taczaka w Wąsowie. Powitała nas dyrektor szkoły, Hanna Kasperska i zaprosiła na obiad. W czasie obiadu dotarł do nas wójt gminy Kuślin, Jerzy Dziamski, który został serdecznie powitany przez uczestników rajdu. Kolejnym punktem programu było śpiewanie pieśni patriotycznych związanych z powstaniem. Śpiewaliśmy  między innymi: „Pieśń Poznańczyków”, „Gdy Szedłem raz od Warty”, „Znam ja Piękny Domek” i „Marsyliankę Wielkopolską”. Ostatnim punktem programu był przemarsz ulicami Wąsowa: Grodziską, Lipową pod tablicę upamiętniającą udział ochotników z Wąsowa w powstaniu. wójt gminy Kuślin podziękował młodzieży i opiekunom za bezinteresowny udział w obchodach kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Słowa podziękowania skierował do uczestników rajdu też radny Rady Powiatu Nowotomyskiego Edwin Pigla. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty i zapaleniem zniczy pod tablicą i na mogiłach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu. W rajdzie udział wzięło, wraz z opiekunami, około 70 osób. Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym mogła się odbyć ta piękna patriotyczna wyprawa.”
Materiał: Jacek Stępniewski
FOT. Arch.  
 
            
 
                 
 
                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

                                        
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją