Miedzichowo

Gmina Miedzichowo

  • 22-05-2013

Urząd Gminy Miedzichowo
ul. Poznańska 12,
64-361 Miedzichowo
 
tel.  (061) 44 10 240
fax. (061) 44 10 250
e-mail: ug-miedzichowo@post.pl
 
WÓJT GMINY MIEDZICHOWO - dr STANISŁAW PIECHOTA
 
 
Gmina Miedzichowo jest największą gminą w powiecie nowotomyskim. Jej całkowita powierzchnia to ok. 209 km2. Liczba mieszkańców wynosi ok. 3750 osób. Siedziba gminy znajduje się w Miedzichowie, drugiej co do wielkości miejscowości. Gmina usytuowana jest dokładnie między Warszawą, a Berlinem. Przez jej teren przebiega autostrada A2, gwarantując bardzo wygodną komunikację zarówno z jej wschodnim jak i zachodnim krańcem.
Gmina Miedzichowo należy do najbardziej zalesionych gmin w Polsce. Niemal 70 % tego terenu to lasy, w przeważającej części iglaste. Malownicze oraz rozległe połacie leśne to najbardziej wyraziste i atrakcyjne punkty na mapie turystycznej gminy. Nadają one temu obszarowi niezwykły klimat i wprowadzają w atmosferę niezdobytej przyrody. Dominującym gatunkiem wśród drzew bolewickich lasów jest sosna bolewicka uznawana za jedną z najcenniejszych w Polsce.
 
Obszar gminy charakteryzuje się typowo nizinnym krajobrazem, co sprzyja turystyce pieszej i rowerowej. Teren gminy Miedzichowo poprzecinany jest siatką szlaków rowerowych o łacznej długości ponad 160 km. Pozwala to zobaczyć całe bogactwo flory, od morenowego krajobrazu nad jeziorami, poprzez typowy sosnowy las miedzichowski, aż po podmokłe tereny leśne przy Bolewicach. Wiecie gdzie znajduje się tzw. „Czarcia Góra”? Jeśli nie, to kierujcie się w stronę Jabłonki Starej czarnym szlakiem rowerowym „Piach po osie czyli miedzichowskie Paryż-Dakar”, a tam na pewno znajdziecie odpowiedź!
 
Gmina Miedzichowo jest od wielu lat znanym producentem wikliny oraz jej wyrobów. Innym wyróżniającym Gminę produktem są szparagi. Szacuje się, że na terenie gminy Miedzichowo uprawa tego szlachetnego warzywa wynosi ok 40 ha. Znaczący wpływ na obecność plantacji szparagów w tym rejonie ma występowanie piaszczystych gleb. Jesienią gmina serdecznie zaprasza na skarby tutejszych lasów, czyli kurki, prawdziwki, podgrzybki i inne smakowite grzyby. Choć gmina nie posiada wielu zabytków uwagę turystów powinien zwrócić zabytkowy kościół w Miedzichowie wraz z tzw. pastorówką (obecnie plebania). Świątynia ta powstała w 1906 r. i jest cennym zabytkiem gminy.
 
Jeśli ktoś ma ochotę zatrzymać w gminie Miedzichowo na dłużej, polecamy skorzystać z oferty wielu gospodarstw agroturystycznych. Ich położenie gwarantuje przede wszystkim czyste, świeże powietrze i bezpośredni kontakt z naturą. Stawarza też możliwość uprawiania pieszych i rowerowych wędrówek, a bogactwo runa leśnego umożliwia zbieranie jagód i grzybów.
 
Każdy kto zdecyduje się odwiedzić tutejsze okolice, szybko się przekona, że odznaczają się one wyjątkowym urokiem.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją