Dzisiaj jest: Środa, 24 Kwiecień 2024 Imieniny: Grzegorza i Aleksandra
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Ostatnia sesja Rady Powiatu Nowotomyskiego kadencji 2018-2024

  • 24-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W środę, 24 kwietnia odbyła się ostatnia sesja Rady Powiatu Nowotomyskiego kadencji 2018-2024. Radni zapoznali się z szeregiem sprawozdań dotyczących pomocy społecznej i pieczy zastępczej, które zaprezentowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Informację dotyczącą zimowego utrzymania dróg przedstawił Wydział Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
 
Wspólne zdjęcie.
 
W dalszej części posiedzenia radni przyjęli sześć uchwał. Dotyczyły one zmian w budżecie oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Nowotomyskiego na lata 2024-2035, zmiany kategorii drogi, przyznania dwóch tytułów „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” oraz przekazania skargi do WSA w Poznaniu. Rada wystosowała też apel dotyczący podjęcia działań w zakresie aktualizacji sieci dróg powiatowych oraz wsparcia powiatów w zakresie utrzymywania i możliwości dokonywania niezbędnych inwestycji na drogach. Zostanie on przesłany do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Wojewody Wielkopolskiego, Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Warto dodać, że w tej kadencji samorządu powiatowego odbyło się łącznie 59 sesji na których radni procedowali 506 uchwał.
 
Uroczystym momentem sesji było wręczenie radnym przez przewodniczącą Rady Powiatu Nowotomyskiego Renatę Gruszkę i starostę nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego podziękowań za pracę na rzecz społeczności lokalnej. Podziękowania skierowano również do sekretarz powiatu Ewy Bąbelek, skarbnik Barbary Golon oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odpowiedzialnych za obsługę i współpracę z Radą Powiatu Nowotomyskiego.
 
Radni Powiatu Nowotomyskiego pracowali w pięciu komisjach.
 
Komisja Rewizyjna:
    Dariusz Chłopek - Przewodniczący,
    Konrad Drąg - Wiceprzewodniczący,
    Dorota Kaczmarek - Sekretarz,
    Krzysztof Pacholak - Członek.
 
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
    Dorota Kaczmarek - Przewodnicząca,
    Maria Galas - Wiceprzewodnicząca,
    Dariusz Chłopek - Sekretarz,
    Konrad Drąg - Członek.
 
Komisja Budżetowa i Rozwoju Gospodarczego:
    Zbigniew Markowski - Przewodniczący, 
    Adam Frąckowiak - Wiceprzewodniczący,
    Marcin Brambor,
    Sylwester Kamyszek,
    Patryk Kąkolewski,
    Edwin Pigla,
    Marek Wichtowski,
    Andrzej Wilkoński.
 
 Komisja Edukacji, Zdrowia, Sportu, Kultury i Polityki Społecznej:
   Konrad Drąg- Przewodniczący,
   Dariusz Chłopek - Wiceprzewodniczący,
   Marcin Brambor,
   Jacek Pieprzyk,
   Adam Frąckowiak,
   Dorota Kaczmarek,
   Ireneusz Kozecki,
   Adam Pilc,
   Tomasz Szczechowicz.
 
 Komisja Bezpieczeństwa, Ochrony Środowiska i Rolnictwa:
    Krzysztof Pacholak - Przewodniczący,
    Sylwester Kamyszek - Wiceprzewodniczący,
    Marcin Brambor,
    Konrad Drąg,
    Maria Galas,
    Patryk Kąkolewski,
    Ireneusz Kozecki,
    Władysław Napierała,
    Edwin Pigla,
    Adam Pilc,
    Marek Wichtowski,
    Andrzej Wilkoński.
 

Filary Kultury 2024

  • 24-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W środę, 24 kwietnia w Nowotomyskim Ośrodku Kultury podczas uroczystej gali Zarząd Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego przyznał statuetki Filar Kultury 2024. Laureatami tego wyjątkowego wyróżnienia, które ma na celu uhonorowanie osób, instytucji lub organizacji szczególnie zasłużonych na polu kultury za ich twórczość i aktywność artystyczną zostali Aleksandra Walczak oraz Anna Antuszewska - Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu. Gratulujemy!
Wspólne zdjęcie.
 

Poniżej przedstawiamy laudacje wygłoszone przez Lucynę Kończal - Gnap - wiceprezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
 
Aleksandra Walczak - magister sztuki, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, jest dyplomowaną nauczycielką w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu. Z tą nowotomyską placówką związana jest od początku swej pracy zawodowej. W latach 2013-2018 pełniła funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych. W pracy zawodowej cechuje ją ogromne zaangażowanie i kreatywność wyrażająca się szeregiem różnorodnych pomysłów i inicjatyw, które wprowadza z powodzeniem w życie dzięki swoim zdolnościom organizacyjnym
Jej uczniowie koncertują w środowisku lokalnym i poza nim. Osiągają bardzo dobre wyniki w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, m. in. w Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym „Za kotarą” w Lesznie, czy Regionalnym Konkursie Pianistycznym w Gostyniu. Dwoje absolwentów otrzymało tytuł „Prymusa szkoły”, a jeden z absolwentów, kontynuujący naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia, ukończył Królewską Akademię Muzyczną w Wielkiej Brytanii.
 
Aleksandra Walczak spełnia się nie tylko w roli nauczycielki, angażuje się także w działalność koncertową – szkolną i dla społeczności lokalnej. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu szkolnych wydarzeń muzycznych, m. in. organizowanych corocznie konkursów instrumentalnych dla uczniów klas fortepianu i akordeonu „Jak to grasz?” oraz organizowanego od wielu lat koncertu pierwszoklasistów – „Mój pierwszy występ”. Współorganizuje m.in. „Muzyczne spotkania szkół”, szkolne koncerty rekrutacyjne, czy koncerty okolicznościowe, pełniąc wówczas rolę konferansjera. Bywa dyrygentką (zorganizowała i poprowadziła chór złożony z nauczycieli, absolwentów i sympatyków szkoły), kompozytorką (skomponowała muzykę do hymnu Zespołu Szkół nr 2 im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, przed laty współtworzyła – wraz z Wojciechem Winiarskim i Mateuszem Kurcewiczem – projekt poetycko-muzyczny „Co 10”, komponowane przez nią piosenki wykonywane są podczas szkolnych koncertów) i wokalistką (wielokrotnie występowała podczas koncertów z cyklu: „Karol Band i Przyjaciele”).
Swoją pracą i zaangażowaniem w życie szkoły i środowiska promuje szeroko pojętą kulturę, nie tylko w dziedzinie edukacji muzycznej. W środowisku szkolnym i lokalnym cieszy się uznaniem i szacunkiem, czego wyrazem jest m. in. Brązowy Krzyż Zasługi (2000 r.) oraz przyznawane wielokrotnie nagrody indywidualne Centrum Edukacji Artystycznej i nagrody Dyrektora szkoły.
 
Aleksandra Walczak od 1985 roku uczestniczy w działaniach artystycznych Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, wzbogacając je swoim profesjonalizmem i swoją charyzmą. Na scenie NOK-u zadebiutowała jako młoda akompaniatorka. Od ponad 20 lat prowadzi tu, będący prawdziwą muzyczną perełką, żeński zespół wokalny „Niespodzianka”, którego występy przenoszą publiczność do „krainy łagodności”. Jako jego maestra bardzo starannie i konsekwentnie buduje repertuar zespołu, obejmujący głównie poezję śpiewaną, chociaż pojawiają się w nim i piosenki z innych nurtów, których walorem jest uroda nie tylko muzyki, ale i tekstów. W 2003 roku Aleksandra Walczak zadebiutowała na scenie Nowotomyskiego Ośrodka Kultury jako aktorka w sztuce pt. „Pensjonat pod Żałobną Wdową” – w roli nauczycielki muzyki i od tego momentu stała się filarem, prowadzonej tu przez Renatę Śmiertelną, Amatorskiej Grupy Teatralnej. Ma w swoim scenicznym dorobku jedenaście znaczących, wiodących ról („Pensjonat pod Żałobną Wdową” 2003 – nauczycielka muzyki; „Fiesta Italiana – Hiszpańska Krew” 2005 – Sandrina; „Sekrety rodzinne” 2006 - Leokadia Bęcka; „ Manewry miłosne” 2009 - Bibianna Myszka, guwernantka panienek; „Pasia albo życie biurowe” 2010 - Pelagia Wątorek, specjalistka od powierzchni płaskich; „Co w rodzinie - to nie zginie” 2012 - Tarsylia; „Staroświeckie morderstwo” 2014 - Kordelia Tylicz; „Miłosne przygody żaby Abulii Abby” 2015 - małpa; „Kuracjusze” 2018 - Vendy, kuracjuszka; „Kłopoty Hrabiny Łobejko” 2019 - hrabina Kordula Łobejko; „Biuro Zagubionych Serc” 2022 - Narcyza Bolechowska).
Wszechstronna – zachwyca, zarówno w roli hrabiny Łobejko, jak i sprzątaczki Pasi. Perfekcyjna - jako pierwsza w zespole zna tekst na pamięć tekst; a artykulacja, impostacja, intonacja stawia ją w szeregu zawodowych aktorów. Jest aktorką intuicyjną: w rolę wchodzi błyskawicznie i bezbłędnie. Czuje tekst i sytuacje sceniczne. Aleksandra Walczak – kocha to, co robi. Każde działanie wykonuje z pasją. Obdarzona nie tylko niezwykłym talentem muzycznym, ale i talentem aktorskim jest wulkanem emocji i energii, prawdziwym „filarem” nowotomyskiej kultury.
 
Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu jest samofinansującą się placówką edukacyjno-muzyczną, która powstała w październiku 2010 roku. Inicjatorką powstania i założycielką ogniska jest – prowadząca tę placówkę niezmiennie do dziś - Anna Antuszewska. Założeniem placówki, kształcącej dzieci, młodzież i dorosłych, na różnych poziomach muzycznego zaawansowania, jest indywidualna nauka gry na instrumentach muzycznych, nauka śpiewu i umuzykalnienie. Swoją ofertą ognisko obejmuje wszystkich chętnych, bez względu na wiek, w tym również najmłodszych. Dla dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat prowadzi grupowe zajęcia rytmiczno - umuzykalniające. Odbywają się w nim również zajęcia dla niemowląt i dzieci w wieku do lat 3, prowadzone wg metody E. E. Gordona.
Zajęcia w ognisku pozwalają rozwijać zdolności muzyczne, uwrażliwiają na świat dźwięków, dają możliwość radosnego muzykowania indywidualnie, ale także zespołowo.
W ognisku muzycznym działają: zespół wokalny i aż cztery młodzieżowe zespoły wokalno- instrumentalne. Na zakończenie każdego semestru nauki organizowane są koncerty, pozwalające uczestnikom zajęć na wykazanie się swoimi umiejętnościami przed publicznością.
Uczniowie Prywatnego Ogniska Muzycznego biorą czynny udział w życiu kulturalnym naszego środowiska. Bardzo chętnie uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych, festynach, koncertach i akcjach charytatywnych na terenie naszego miasta, gminy i powiatu. Prywatne Ognisko Muzyczne współpracuje na co dzień ze Starostwem Powiatowym w Nowym Tomyślu, takimi instytucjami kultury jak: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, Nowotomyski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy, Gminny Ośrodek Kultury w Kuślinie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury we Lwówku, Zbąszyńskie Centrum Kultury, Wolsztyński Dom Kultury, Centrum Kultury i Biblioteka w Kamieńcu, a także z przedszkolami i szkołami podstawowymi w gminie Nowy Tomyśl i powiecie nowotomyskim. Jest otwarte na współpracę z wszystkimi organizatorami życia kulturalnego w naszym powiecie i poza nim, w tym: organizacjami, stowarzyszeniami, klubami i fundacjami (Hufiec ZHP w Nowym Tomyślu, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego, Fundacja „Radość z uśmiechu”, Stowarzyszenie „Kochamy”, Klub Sportowy „Polonia” Nowy Tomyśl, Akademia Futbolu SIX, Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Łapa”), sołectwami (w Sękowie, Paproci, Przyłęku, Cichej Górze, Bukowcu, Borui Kościelnej, Jabłonnie, Wytomyślu, Nowej Róży, Sielinku, Niepruszewie), parafiami (Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu, Parafia pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu, Parafia pw. św. Marcina w Bukowcu). Do grona partnerów Prywatnego Ogniska Muzycznego należą również: Nowotomyska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Kino za Rogiem w Bolewicach, Nature Rock Fest, sekcja emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związek Zawodowy „Solidarność” przy „Aesculap Chifa” i nowotomyskie restauracje.
 
Od początku swej działalności Prywatne Ognisko Muzyczne gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Nowym Tomyślu, ale także w Zbąszyniu i we Lwówku. Od wielu lat uczniowie i nauczyciele koncertują podczas dorocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Przygotowują programy w ramach wydarzeń towarzyszących uroczystościom patriotycznym, takim jak np. Ogień Niepodległości, czy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej.
Co roku w kwietniu nauczyciele, uczniowie i zaproszeni przez nich goście prezentują się podczas cyklicznych koncertów „Muzyczny Belfer i Spółka”.
Programy przygotowane przez nauczycieli i uczniów Prywatnego Ogniska Muzycznego poznała publiczność w partnerskim mieście Biesenthal w Niemczech, a także w Tarnowie Podgórnym, Mosinie, Grodzisku Wlkp., Opalenicy, Lwówku, Miedzichowie, Bolewicach i w wielu innych miejscowościach.
1 maja każdego roku grupa miłośników gitarowego brzmienia udaje się do Wrocławia, by uczestniczyć w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Uczniowie z powodzeniem biorą udział w przeglądach i konkursach muzycznych, zdobywając w nich nagrody, tytuły laureatów i wyróżnienia. Prywatne Ognisko Muzyczne jest również organizatorem adresowanych do uczniów konkursów instrumentalnych i wokalnych, a w marcu bieżącego roku zorganizowało pierwszy młodzieżowy Przegląd Zespołów Rockowych. Na zaproszenie autora słów i muzyki Jerzego Hytrego, uczestniczyło także w realizacji teledysku do piosenki „Nowy Tomyśl”.
 
Działalność animacyjna Prywatnego Ogniska Muzycznego obejmuje również bezpłatne, otwarte warsztaty muzyczne, adresowane nie tylko do uczniów, ale i innych przedstawicieli naszego środowiska, „muzyczne poranki” dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli oraz koncerty znanych polskich artystów - muzyków (m. in. Leszka Cichońskiego, czy Marty Podulki). Muzyczne dedykacje w wykonaniu uczniów i nauczycieli bardzo często stanowią muzyczną oprawę wernisaży i spotkań organizowanych przez NOK oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu oraz jubileuszy placówek oświatowych, nowotomyskich instytucji i przedsiębiorstw. Kadra i uczniowie Prywatnego Ogniska Muzycznego chętnie biorą udział w koncertach charytatywnych (np. w 2022 roku aż w dwunastu takich koncertach). W 2022 roku pospieszyli ze wsparciem dla przybyłych do naszego miasta ukraińskich dzieci i młodzieży, które skorzystały z darmowych zajęć gry na pianinie i nauki śpiewu. Prywatne Ognisko Muzyczne to niezwykle aktywny twórca i współtwórca wydarzeń kulturalnych oraz życzliwy i niezawodny partner wielu organizatorów życia kulturalnego na ziemi nowotomyskiej.
 
 
 

Turniej ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet w kategorii U13.

  • 23-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W miniony weekend, od piątku do niedzieli (19-21 kwietnia) w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu odbywał się po raz pierwszy turniej ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet w kategorii U13. Gospodarzem tej prestiżowej imprezy był Uczniowski Klub Sportowy Dream Team Nowy Tomyśl. Do Nowego Tomyśla zawitały zespoły, które awansowały z rozgrywek strefowych z różnych części kraju. Rozegrano 6 spotkań systemem „każdy z każdym”.
Wspólne zdjęcie.
 
Wyniki  turnieju :
 
Piątek, 19.04.
Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża - Dream Team MIK Piosik Nowy Tomyśl 80 : 49
UKS Bat Kartuzy - KSW Spartakus Jelenia Góra 102 : 29
 
Sobota, 20.04.
Dream Team MIK Piosik Nowy Tomyśl - KSW Spartakus Jelenia Góra 66 : 80
Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża - UKS Bat Kartuzy 37 : 78
 
Niedziela , 21.04.
UKS Bat Kartuzy - Dream Team MIK Piosik Nowy Tomyśl 77 : 68
KSW Spartakus Jelenia Góra - Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża 50 : 63
Klasyfikacja końcowa turnieju ćwierćfinałowego w Nowym Tomyślu :
1 miejsce - UKS BAT Kartuzy
2 miejsce - Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża
3 miejsce - KSW Spartakus Jelenia Góra
4 miejsce - Dream Team Nowy Tomyśl
 
Piątka ALL STARS turnieju ćwierćfinałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Koszykówce, Nowy Tomyśl 19-21.04.2024 r.
Dream Team MIK Piosik Nowy Tomyśl - Anna Piosik
Dream Team MIK Piosik Nowy Tomyśl - Zuzanna Nowicka
Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża - Maja Białomyzy
UKS Bat Kartuzy - Martyna Węsiora
KSW Spartakus Jelenia Góra - KSW Spartakus Jelenia Góra
 
Naszemu nowotomyskiemu zespołowi koszykarek, które od 3 lat wygrywały wojewódzkie rozgrywki w Wielkopolskie, mimo ogromnej motywacji, zaangażowania w każdym meczu oraz niesamowitego dopingu miejscowych kibiców nie udało się awansować do półfinału. (16 zespołów). Dziewczyny zajęły ostatecznie 4 miejsce w tym turnieju. Najbliżej zwycięstwa były ostatniego dnia z najlepszym zespołem UKS Bat Kartuzy, a wynik został ustalony w końcówce meczu. Mimo tego, dla dziewczyn, klubu, miasta to wielki sukces i historyczne wydarzenie, sam udział a zarazem organizacja Ćwierćfinału Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K to wielkie wyróżnienie i uhonorowanie pięcioletniej szkoleniowej pracy zawodniczek. Kończąc sezon 2023/2024 na ćwierćfinale MMP, po wielu miesiącach treningów, meczy i turniejów zespół zajmuje oficjalnie 25 miejsce w Polsce!
 
Materiał: Dream Team
 
 

XX Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  • 23-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W czwartek, 18 kwietnia w remizie OSP Opalenica odbył się XX Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięły w nim udział reprezentacje szkół z Opalenicy, Zbąszynia, Nowego Tomyśla, Borui Kościelnej, Zębowa, Wytomyśla, Bukowca oraz Trzcianki. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu, Powiat Nowotomyski oraz Gmina Opalenica.
Laureaci konkursu.
 
Turniej podzielony był na dwie grupy wiekowe 10-12 lat oraz powyżej 12 lat. Ponadto w tym samym czasie odbył się powiatowy finał turnieju motoryzacyjnego dla szkół ponadpodstawowych. Uczniowie rozpoczęli zmagania od testu wiedzy ze znajomości przepisów drogowych. Następnie zmierzyli się z częścią praktyczną czyli jazdą na rowerze po torze przeszkód.
 
Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
 
- w kategorii wiekowej od 10 do 12 lat:
I miejsce - Zbąszyń,
II miejsce - Opalenica,
III miejsce - Nowy Tomyśl.
 
- w kategorii wiekowej powyżej 12 lat:
I miejsce - Nowy Tomyśl,
II miejsce - Zbąszyń,
III miejsce Zębowo.
 
-w kategorii szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - Nowy Tomyśl,
II miejsce - Opalenica,
III miejsce - Trzcianka.
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia na wojewódzkim etapie konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym!
 
KPP w Nowym Tomyślu
 
 
 

Jubileusz 50-lecia pracy twórczej

  • 22-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 19 kwietnia w holu Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyła się wystawa prac Ryszarda Pozdrowicza -  lokalnego artysty, który w tym roku świętuje jubileusz 50- lecia pracy twórczej.
 
Na zdjęciu stoi dwóch mężczyzn.
 
Artysta maluje obrazy olejne oraz rzeźbi w drewnie, a jego dorobek w tym zakresie to ok. 1100 obrazów olejnych oraz 50 rzeźb. Cechuje go malarstwo realistyczne, pejzaże, kwiaty i anioły. Do tych imponujących liczb należy jeszcze doliczyć akwarele, grafiki i inne techniki malarskie. Życzenia z okazji doniosłego jubileuszu w imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego złożył starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Warto dodać, że twórczość pana Ryszarda Pozdrowicza można podziwiać również podczas Międzynarodowych Plenerów Malarskich Powiatu Nowotomyskiego.
 
Fot. Nowotomyski Ośrodek Kultury
 
 

Festiwal rzemiosła

  • 19-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 19 kwietnia w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyła się druga edycja Festiwalu Rzemiosła. Zaprezentowana została oferta szkół ponadpodstawowych, z którą mogli zapoznać się  uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych z terenu powiatu nowotomyskiego.
Uczniowie zwiedzający Festiwal rzemiosła.
 
Zaprezentowano szereg możliwości rozwoju w zawodach takich jak np. kucharz, fryzjer, hydraulik, kamieniarz, mechanik, czy fotograf. Organizatorem wydarzenia był Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Tomyślu, a patronatu udzielili: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Nowotomyski, Burmistrz Nowego Tomyśla oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.
 
Fot. Amelia Mazurek, naszemiasto.pl
 
 

Dotacje dla spółek wodnych

  • 19-04-2024
  • Autor: Beata Skalińska
  • drukuj
Starosta Nowotomyski informuje, że w budżecie Powiatu Nowotomyskiego na 2024 r. zostały zabezpieczone środki pieniężne w wysokości 50 000 zł na dofinansowanie bieżącego utrzymania urządzeń melioracji wodnych na terenie powiatu nowotomyskiego. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 20 marca 2024 r. nr LVIII/500/2024 wnioski o przyznanie dotacji można składać do dnia 30 kwietnia 2024 r.
 
Grafika ze zdjęciem.

100 lat Banku Spółdzielczego

  • 17-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 13 kwietnia Bank Spółdzielczy w Nowym Tomyślu obchodził jubileusz 100-lecia istnienia. Był on okazją do podsumowania bogatej historii banku oraz złożenia gratulacji na ręce Zarządu i pracowników tej instytucji.
Wspólne zdjęcie.
 
W imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego życzenia przekazał starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński oraz członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego Edwin Pigla.
 
Fot. UM Nowy Tomyśl
 
 
 

Międzynarodowy Dzień Inwalidów

  • 17-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
„Bądźmy życzliwi i otwarci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami" - pod takim hasłem w czwartek, 11 kwietnia w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidów. Organizatorem, współfinansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uroczystości był Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Tomyślu we współpracy z Gminą Nowy Tomyśl oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu. Serdeczne słowa i wyrazy uznania do licznie zgromadzonej publiczności skierowali przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, organizacji pozarządowych oraz instytucji. W części artystycznej swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Zbąszynia i Grońska oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Tomyśla. Obchodom uroczystości Międzynarodowego Dnia Inwalidów towarzyszy XXIII Powiatowa Wystawa Prac Plastycznych Osób z Niepełnosprawnością zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu. Wystawa przedstawia rękodzieła i ozdoby wykonane m.in. przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Zbąszynia i Grońska, seniorów Domu Dziennego Pobytu z Opalenicy i Nowego Tomyśla, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Tomyśla i Sielinka oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Zbąszynia.
 
Przekazanie życzeń w Opalenicy.
 
Dzień później podobna uroczystość odbyła się w opalenickim Centrum Kultury i Bibliotece, a przyświecało jej następujące hasło: „Nikt nie jest tak silny, by nie potrzebował pomocy i nikt nie jest tak słaby, by nie mógł pomóc innym”. W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy. Młodzi artyści zaprezentowali wiersze oraz piosenki. Na ręce organizatorów wydarzenia życzenia przekazał starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
 
Fot. PCPR, Amelia Mazurek, naszemiasto.pl


 
 

Mamy Mistrzów Polski!

  • 10-04-2024
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 5 kwietnia odbyły się finały XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Zespół Szkół RCKU w Trzciance reprezentowało 11 drużyn w kategorii ,,MŁODY MECHANIK MASZYN ROLNICZYCH” pod kierownictwem nauczyciela p. Pawła Dudy. Młodzi adepci mieli do wykonania 9 zadań praktycznych i poradzili sobie z nimi bardzo dobrze. Zajęli dwa miejsca na podium: mistrzami zostali Jakub Netter i Konrad Fagasik, a trzecie zajęli Adam Pijanowski i Wojciech Słodzinka.
Wspólne zdjęcie.
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 199
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu
ul.Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl
 
tel. 61 44 26 700
 
fax 61 44 23 589
 
email: starostwo@powiatnowotomyski.pl
 
Starostwo czynne w godzinach
Poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
Rachunki  bankowe
1. Rachunek  bieżący  -Budżet (Organ):
nr 53 9058 0000 0000 0000 7272 0033   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
2. Dochody Starostwa Powiatowego:
nr 11 9058 0000 0000 0000 7272 0013  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
3.Rachunek wyodrębnionych  wpływów - geodezja:
nr 54 9058 0000 0000 0000 7272 0015   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
4.Rachunek dochodów komunikacyjnych :
nr 70 9058 0000 0000 0000 7272 0018  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
5.Wyodrębnione wpływy- Grunty Skarbu Państwa:
nr 22 9058 0000 0000 0000 7272 0009  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl