Dzisiaj jest: Niedziela, 25 Lipiec 2021 Imieniny: Jakuba i Krzysztofa
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Brązowy medal ME do lat 15 dla zawodnika „Budowlanych”

W środę, 4 września w Kłajpedzie na Mistrzostwach Europy do lat 15, zawodnik „Budowlanych” Nowy Tomyśl, czternastoletni Piotr Kudłaszyk po pięknym starcie został brązowym medalistą Mistrzostw Europy do lat 15.
 
czytaj dalej

Piękno śpiewów cerkiewnych i owacje na stojąco

  • 26-08-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
W dniach od 22 do 25 sierpnia na terenie powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego oraz w Poznaniu odbywały się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. W ramach imprezy w czwartek, 22 sierpnia w kościele pw. św. Mateusza w Opalenicy odbył się koncert ukraińskiego Chóru Katedralnego „Ornata”, a w sobotę, 24 sierpnia w kościele w Zbąszyniu zaśpiewał Chór Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Sankt – Petersburga w Rosji. Koncert galowy odbył się z kolei w niedzielę, 25 sierpnia w Kościele Klasztornym Franciszkanów na Wzgórzu Wyrwał w Woźnikach. Tam przed szeroko zgromadzoną publicznością zaprezentowały się wszystkie biorące w imprezie chóry. Władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentował w Woźnikach wicestarosta nowotomyski, Tomasz Szulc.
 
Zarówno w czwartek, jak i w sobotę chóry, które wystąpiły w Opalenicy i Zbąszyniu miały  okazję przed koncertami zwiedzić powiat nowotomyski. W programie wizyty naszych gości nie mogło zatem zabraknąć odwiedzin w Nowym Tomyślu pod największym wiklinowym koszem świata, rejsu po jeziorze Błędno i zwiedzania Zbąszynia, odwiedzin w hotelu Remes w Opalenicy, czy też w Pałacu w Wąsowie. Każde z tych miejsc, jak zapewniono organizatorów, bardzo podobało się artystom, a potwierdzeniem tych słów może być choćby fakt, że wielu z nich zapowiedziało, że jeszcze odwiedzi nasze strony. – Serdecznie dziękuję samorządom gminy Opalenica i Zbąszyń za pomoc w przygotowaniu koncertów w tych miastach oraz proboszczom poszczególnych parafii: ks. Antoniemu Lorenzowi i ks. Zbigniewowi Piotrowskiemu. Dziękuję także władzom Zbąszynia i Nowego Tomyśla za wsparcie organizacyjne podczas wizyty chórów w tych miejscowościach – powiedział starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński.
- Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów i piękna śpiewów cerkiewnych w wybranych miejscowościach południowo – zachodniej Wielkopolski – powiedział dyrektor festiwalu prof. dr Leon Zaborowski.
Bez wątpienia plan organizatorów został zrealizowany, a wypełniony po brzegi kościół w Woźnikach (a wcześniej w Opalenicy i Zbąszyniu) i owacje na stojąco, mogą być tylko tego dowodem. Dodajmy, że podczas koncertu galowego, oprócz wspomnianych chórów z Ukrainy i Rosji wystąpił także Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania.
Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną odbyły się pod patronatem starostów nowotomyskiego, grodziskiego oraz burmistrza Wolsztyna oraz przy znacznym wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu (w tym gmin Opalenica i Zbąszyń), Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim i Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.
 
 
 
 

Awanse nauczycieli z terenu powiatu nowotomyskiego

W środę, 28 sierpnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Otrzymali je pedagodzy pracujący w szkołach, dla których organem prowadzącym jest samorząd powiatowy.
czytaj dalej

Dziękowaliśmy za plony w Środzie Wielkopolskiej

W niedzielę, 25 sierpnia w Środzie Wielkopolskiej odbyły się XV Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. W regionalnym święcie plonów uczestniczyli również przedstawiciele powiatu nowotomyskiego. Gospodarzem uroczystości był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a współgospodarzami Tomasz Pawlicki – starosta średzki i Wojciech Ziętkowski – burmistrz Środy Wielkopolskiej. Uroczystą mszę świętą celebrował  ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.
 
czytaj dalej

Rodzina zastępcza szansą na pracę

W sobotę, 24 sierpnia podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w Nowym Tomyślu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadziło kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze. Odbyła się ona pod hasłem: „Rodzina zastępcza szansą na pracę.”
 
czytaj dalej

Z partnerską wizytą w Niemczech

Na zaproszenie zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Potsdam-Mittelmark w sobotę, 10 sierpnia przedstawiciele powiatu nowotomyskiego pojechali do Bad Belzig. W tym powiatowym mieście odbyły się bowiem drugie już Otwarte Drzwi Powiatu Potsdam-Mittelmark.
 
czytaj dalej

Finał „Rutnicki Cup 2013” odbył się w Zbąszyniu

W niedzielę, 28 lipca na plaży w Zbąszyniu odbył się Wielki Finał Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej „Rutnicki Cup 2013”. Była to już ósma edycja tego turnieju. Do walki o tytuł Międzypowiatowgo Mistrza Pucharu Posła Jakuba Rutnickiego przystąpiły 24 pary. Byli to zwycięzcy poszczególnych eliminacji z Chojna, Sierakowa, Piły Chrzypska Wielkiego, Wolsztyna a także pary, które zajęły II, III oraz IV miejsce. W turnieju zagrały również pary z dzikami kartami. Wszystkie pary prezentowały umiejętności na bardzo wysokim poziomie, co sprawiło, że wiele meczy rozgrywanych było na przewagi.
 
czytaj dalej

Wizyta dzieci z Ukrainy w Nowym Tomyślu

We wtorek, 16 lipca grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy gościła w Nowym Tomyślu. Pobyt w stolicy powiatu nowotomyskiego grupa rozpoczęła od zwiedzania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci miały okazję zaobserwować akcję ratunkową podczas zgłoszenia do palącego się samochodu. Na wezwanie dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej asp. sztab. Andrzeja Łacińskiego strażacy sprawnie przeprowadzili akcję gaśniczą i ratunkową.
czytaj dalej

7. Spotkania Motocyklowe

Wystrzałem z armaty oficjalnie otwarto 7. Spotkania Motocyklowe. Tradycyjnie miejscem zlotu były tereny wystawowe WODR w Sielinku.  Uroczystego otwarcia imprezy dokonali prezes stowarzyszenia „Lech 1929” Robert Guzik, zastępca burmistrza Opalenicy Andrzej Mainka oraz wicestarosta nowotomyski Tomasz Szulc.
czytaj dalej

Srebro dla Zbąszynia

W piątek, 19 lipca zakończył się Finał Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Młodzików w Zbąszyniu. Drugie miejsce zajęła para Sławomir Busch i Michał Szczechowicz reprezentująca PKS MOS Zbąszyń. Gospodarze przegrali w finale z parą Marcin Jaskuła/ Łukasz Rajchelt reprezentującymi Klub Sportowy Wifama Łódź. Miejsce trzecie zajęli zawodnicy MKS Banimex Będzin - Patryk Rajfura i Marcin Biela. W turnieju o tytuł mistrza Polski rozgrywanym w Zbąszyniu rywalizowało łącznie 16 par.
czytaj dalej
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.