Aktualności
Arkadiusz Kaźmierczak wyróżniony brązowym medalem Reipublicae Memoriae Meritum
- 03-04-2025
- Autor: Kamil Kałek
-
- drukuj
W środę, 2 kwietnia w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Karol Polejowski wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum, przyznane za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz za wspieranie Instytutu Pamięci Narodowej w działalności edukacyjnej, naukowej, wydawniczej i związanej z upamiętnianiem walk i męczeństwa Narodu Polskiego. Wśród odznaczonych znalazł się mieszkaniec Powiatu Nowotomyskiego Arkadiusz Kaźmierczak, który otrzymał brązowy medal Reipublicae Memoriae Meritum.
Od lewej: zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Karol Polejowski, Arkadiusz Kaźmierczak, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek.
Charakterystykę działalności laureata odczytał dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek: - Arkadiusz Kaźmierczak od wielu lat prowadzi działalność społeczną, patriotyczną i historyczną przy ścisłej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, stanowiąc dla niego istotne wsparcie w działaniach podejmowanych w regionie powiatów nowotomyskiego i grodziskiego. Wykazuje duże społeczne zaangażowanie będąc inicjatorem i wykonawcą szeregu projektów społecznych i historycznych. Pan Arkadiusz Kaźmierczak jest inicjatorem powstania dwóch trwałych upamiętnień, które zostały zrealizowane pod patronatem Instytutu: Pomnika pamięci pomordowanych mieszkańców wsi Jabłonna i Wioska w Forcie VII, który został odsłonięty w 2019 r. oraz Pomnika Powstańców Wielkopolskich Parafii Jabłonna, który został odsłonięty w roku 2022. Pan Arkadiusz Kaźmierczak współpracuje również z Instytutem w zakresie opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski a zwłaszcza Powstańców Wielkopolskich regionu powiatów nowotomyskiego i grodziskiego. Z jego inicjatywy do końca 2025 roku zostaną przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu prace polegające na wykonaniu nowego nagrobka na grobie weterana Józefa Krysmana w miejscowości Jabłonna gmina Rakoniewice, powiat grodziski.
Oprócz mieszkańca naszego powiatu wyróżniono:
- złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945;
- srebrnym medalem Reipublicae Memoriae Meritum: Elżbietę Rybarską oraz Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski;
- brązowym medalem Reipublicae Memoriae Meritum: Adriana Hołubowicza.
Charakterystyki odznaczonych:
- Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w roku 2013. Jego głównym zadaniem jest dążenie dogodnego upamiętnienia wszystkich Wielkopolan zamieszkałych przed wybuchem wojny na obszarze wcielonym do III Rzeszy i wypędzonych przez Niemców do Generalnego Gubernatorstwa. Najważniejszym elementem aktywności Stowarzyszenia była wieloletnia troska o powstanie stosownego monumentu upamiętniającego dramat wypędzonych. Pomnik ten odsłonięty został 5 listopada 2024 roku w 85 rocznicę pierwszych uwięzień wypędzonych Polaków w obozie Lager Glowna w Poznaniu, który stał się początkiem ich wieloletniej tułaczki przez długich kilkanaście lat kandydaci do odznaczenia kierowani przez śp. Henryka Walendowskiego wytrwale dążyli do obranego celu. Udało im się uzyskać prestiżową działkę w centrum miasta Poznania, dzięki czemu pomnik znalazł godne miejsce, stając się w przestrzeni miasta symbolem cierpień i jego mieszkańców.
- Stowarzyszenie Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945 działa od 2004 roku, a jednym z jego głównych celów było godne upamiętnienie Wielkopolan wypędzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Najważniejszym obszarem aktywności członków Stowarzyszenia była troska o powstanie stosownego monumentu upamiętniającego dramat wypędzonych. Pomnik został odsłonięty 5 listopada 2024 roku w 85 rocznicę pierwszych uwięzień wypędzonych Polaków w obozie Lager Glowna w Poznaniu, który stał się początkiem ich wieloletniej tułaczki.
Wyróżnione stowarzyszenia od lat współpracowały z całym środowiskiem wypędzonych oraz poznańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, w celu godnego upamiętnienia tragedii wypędzonych Wielkopolan i budowy pomnika, co zostało docenione wyróżnieniem.
- Elżbieta Rybarska, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Stowarzyszenie zrzesza przedstawicieli rodzin polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w kraju i za granicą. Pani Elżbieta Rybarska od lat na niwie polskiej i europejskiej czynnie działa na rzecz godnego upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Z wyjątkową energią i wiarą w sens idei, która przyświeca jej działaniu, nieustannie inspiruje kolejne pokolenia Polaków do szukania prawdy o losie swoich bliskich. Osobisty przykład odnalezienia po latach poszukiwań informacji o zamordowanym dziadku Romanie Durce, który zginął w ośrodku zagłady III Rzeszy w Zamku Hartheim, usytuowany na terenie dzisiejszej Republiki Austrii, jest inspiracją do podjęcia podobnych działań przez następne polskie rodziny. Pani Elżbieta Rybarska wraz ze stowarzyszeniem jest od 2016 roku współorganizatorem Wyjazdów Pamięci do miejsc związanych z martyrologią Polaków na terenie Niemiec i Austrii oraz do Włoch, organizowanych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. W memoratywno - edukacyjnych wyjazdach uczestniczą rodziny ofiar, laureaci ogólnopolskiego konkursu "Sztafeta pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej", nauczyciele, wychowawcy, historycy, regionaliści, przedstawiciele stowarzyszeń i edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej. Wspólne wyjazdy do miejsc cierpienia naszych rodaków pełnią nie tylko funkcję memoratywną, ale i edukacyjną oraz mają realny wpływ na formę upamiętniania polskich więźniów w tych miejscach, przynosząc pozytywne skutki w przestrzeni pamięci.
- Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski od wielu lat kultywuje i krzewi pamięć o tradycji oraz dokonaniach bojowych kawalerii polskiej, a także promuje postawy patriotyczne w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodzieży. W szczególności pamiętając o czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w obronie wolności i godności ludzkiej. W Polskim Klubie Kawaleryjskim Oddziały Terenowe kultywują tradycje 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich, 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, 25 i 26 Pułków Ułanów Wielkopolskich oraz tradycję 5 brygady AK mjr. Szendzielarza „Łupaszki” oraz 15 Pułku Ułanów Poznańskich organizując edukacyjne konne rajdy i Dni Ułana. Stowarzyszenie w roku 2001 doprowadziło do odtworzenia w Wojsku Polskim Szwadronu Reprezentacyjnego Kawalerii. Popularyzując bogatą tradycję kawaleryjską oraz pamiętając o patriotycznych zmaganiach Stowarzyszenie zorganizowało konferencję poświęconą historii kawalerii polskiej na Kujawach i Pomorzu w latach 1919-1939. Członkowie Polskiego Klubu Kawaleryjskiego wsparli Instytut Pamięci Narodowej w działalności wystawienniczej współpracując podczas inauguracji wystawy o 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej na Pomorzu. Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski bierze czynny udział w wielu uroczystościach patriotycznych, także tych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, w trakcie których członkowie Stowarzyszenia uczą poszanowania dla symboli narodowych i wojskowych, kształtując przy tym patriotyczne postawy.
- Adrian Hołobowicz od ponad trzech lat współpracuje z poznańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej składając wnioski dotyczące grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski z Bytomia Odrzańskiego i okolic. Nie do przecenienia jest promowanie idei ewidencji grobów weteranów wśród mieszkańców powiatu nowosolskiego, który ze względu na swoją dwudziestowieczną historię nie posiada długoletnich, dobrze zakorzenionych tradycji dbania o polską pamięć i tożsamość. Pan Adrian Hołobowicz złożył już kilkadziesiąt wniosków, a w samym Bytomiu Odrzańskim do ewidencji udało się już wpisać ponad 20 grobów weteranów. Kandydat do odznaczenia współpracował również z państwem Marią i Andrzejem Perlakami przy tworzeniu książki „Chcemy pamiętać”, opisującej sylwetki weteranów walk o wolność i niepodległość Polski spoczywających na bytomskim cmentarzu, jak również zorganizował w październiku 2024 roku spotkanie z udziałem rodzin bohaterów. Pan Hołobowicz działa również na niwie upamiętnień. Od lat zabiega o tablicę dla Władysława Morasiewicza - żołnierza 2 Brygady Legionów, wojny z bolszewikami i znanego lekarza.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.