Dzisiaj jest: Niedziela, 25 Lipiec 2021 Imieniny: Jakuba i Krzysztofa
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Wyjazdowe posiedzenie

 • 28-09-2016
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
We wtorek, 27 września odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, działającej przy staroście nowotomyskim. Członkowie Komisji mieli okazję poznać zadania i historię 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
 
Delegacja w składzie: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, wicestarosta Tomasz Kuczyński, komendant Powiatowy Policji Jarosław Żurek, Państwowy powiatowy inspektor sanitarny Walerian Silski, zastępca komendanta PSP w Nowym Tomyślu kpt. Marek Kołdyk, dyrektor SP ZOZ Janusz Nowak oraz pracownicy Starostwa: Jarosław Zieliński i Emilia Michalczak - Woźniak zapoznała się z genezą powstania i strukturą jednostki. Opowiedział o niej dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik dyplomowany Piotr Malinowski. Następnie podpułkownik Zbigniew Siwek, dowódca batalionu logistycznego, przedstawił gościom zadania realizowane przez żołnierzy Wielkopolskiej Brygady z zakresu zarządzania kryzysowego, a także omówił funkcjonowanie systemu reagowania kryzysowego w brygadzie. Po zakończeniu części głównej posiedzenia, delegacja z Nowego Tomyśla została zapoznana z historią i tradycjami 17 WBZ, a także obejrzała sprzęt będący na wyposażeniu brygady. Warto dodać, że na wyposażeniu jednostki znajdują się Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, które służyły żołnierzom podczas akcji m.in. w Iraku i Afganistanie.
 
Ostatnim punktem programu było zamknięte posiedzenie Komisji złożonej z przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Jednym z punktów posiedzenia była ocena bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w Powiecie na podstawie sprawozdań poszczególnych służb, ze szczególnym uwzględnieniem podsumowania okresu letniego i akcji „Bezpieczne lato”. Warto tutaj zaznaczyć, że na terenie powiatu nowotomyskiego podczas wakacji nie odnotowano żadnych utonięć. Do sukcesów należy także zaliczyć to, że nie odnotowano żadnych przypadków hospitalizacji osób po zażyciu dopalaczy.
 
 
 
 

Mieszkańcy zadowoleni z drogowej inwestycji

W piątek, 23 września w miejscowości Grudna nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanego odcinka drogi, na które z niecierpliwością czekali mieszkańcy Grudnej, Krzywego Lasu i Grońska. Drogę odnowiono w ramach projektu pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2733P Grońsko - Krzywy Las – Grudna” realizowanego dzięki Programowi Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.
 
czytaj dalej

XIX Ogólnopolski Bieg Zbąskich - kolejny bieg w ramach naszego Grand Prix

 • 27-09-2016
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
W niedzielę, 25 września w Zbąszyniu odbył się XIX Ogólnopolski Bieg Zbąskich. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza biła rekordy popularności. W tym roku wzięło w niej udział 700 uczestników. Był to kolejny z biegów zaliczanych do tegorocznej klasyfikacji IV Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Biegach Ulicznych.
 
Zwycięzcą tegorocznej edycji został Ukrainiec Mykol Iukhychuk pokonując trasę półmaratonu na dystansie21 km i 97,5 m,  dookoła Jeziora Błędno w czasie 1:07:52. Biegacz klubu Achilles Leszno jest rekordzistą Biegu Zbąskich, w Zbąszyniu zwyciężył już po raz czwarty. Na miejscu drugim uplasował się Ivan Musiyako także z Achillesa, na miejscu trzecim natomiast Bartosz Jurgiewicz zawodnik klubu MKL Szczecin. Wśród pań miejsce pierwsze zajęła Katsiaryna Ptashuk reprezentująca klub Achilles Leszno, na miejscu drugim znalazła się Agata Świątek z OSP Opalenica, a na miejscu trzecim Katarzyna Pietruszka z Wolsztyńskiego Klubu Biegowego. Najlepszą Zbąszynianką okazała się Justyna Woźniak, najszybszy wśród panów z gminy Zbąszyń zawodnik TKKF Łabędź - Maciej Młodystach. Wyniki biegu dostępne są na stronie internetowej: http://biegzbaskich.pl.
Organizatorami imprezy byli: Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Powiatowy Klub Sportowy „MOS” Zbąszyń, Klub Biegacza TKKF „Łabędź” i Międzyszkolny Klub sportowy „Wicher”. Imprezę wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu oraz Gmina Zbąszyń. Gratulacje najlepszym zawodnikom złożył wicestarosta Tomasz Kuczyński.
 
Bieg w Zbąszyniu zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, a także do IV Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Otwartych Biegach Ulicznych. Kolejny bieg w ramach Grand Prix odbędzie się w Lwówku, 1 października. Bieg podsumowujący wraz z piknikiem rodzinnym będzie miał miejsce w Bolewicach, 15 października.
UM Zbąszyń, opr. kam.
 
 
 
 
 
 

Awansowali do Ekstraklasy!

 • 27-09-2016
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, mają naprawdę dobry rok. Jeszcze wszyscy pamiętamy sportowy i organizacyjny sukces juniorskich Mistrzostw Europy, a już możemy pisać o kolejnych zdobyczach nowotomyskich sztangistów. W sobotę, 24 września w siłowni klubu, odbył się finałowy rzut pierwszej ligi. Stawką tych zawodów był awans do Ekstraklasy Drużynowych Mistrzostw Polski. Sztangiści LKS „Budowlani - Całus” bardzo poważnie podeszli do tej rywalizacji, wystawiając najmocniejszy skład. Na pomoście walczył dwóch niedawnych medalistów mistrzostw Europy Piotr Kudłaszyk i Martin Stasik, a także Radosław Jarnut, Mateusz Miczyński, Aleksander Kowalski i Arkadiusz Mocny. Ta ekipa zdecydowanie pokonała rywali z WKS Śląsk Wrocław i KS Raszyn. Do punktacji każdego zespołu liczył się wynik pięciu najlepszych zawodników w ekipie. Okazało się, że nawet rywalizacja wewnętrzna „Budowlanych - Całus”, była na najwyższym poziomie. Różnica punktowa pomiędzy miejscem szóstym a czwartym to tylko 0,2 punktu!
Praktycznie bezpośrednio po zawodach działacze LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl zaprosili zawodników, przyjaciół klubu, samorządowców, wolontariuszy którzy pomagali przy organizacji niedawnych mistrzostw Europy. Na spotkaniu w nowotomyskim gimnazjum wręczono dyplomy i statuetki dla osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do sukcesu tych międzynarodowych zawodów. Drugim powodem do świętowania było oczywiście zwycięstwo nowotomyślan w I lidze i awans do ekstraklasy podnoszenia ciężarów. Wszystkich obecnych ugoszczono wspaniałym tortem i innymi słodkościami. W takim miłej atmosferze wszyscy długo jeszcze prowadzili rozmowy, między innymi na temat planów i przyszłości klubu.
 
 

Nabór wolontariuszy do Szlachetnej Paczki!

Wystartowała rekrutacja SuperW, czyli wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI. W tym roku potrzeba ich aż 13 700. To rekordowa liczba, największa od 15 lat trwania tego projektu. W powiecie nowotomyskim również można zostać wolontariuszem. Kandydaci mogą zgłaszać się do 15 października przez stronę www.superw.pl
 
czytaj dalej

Mistrzostwa już za nami!

 • 19-09-2016
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
W sobotę 17 września zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 15 i 17 w podnoszeniu ciężarów w Nowym Tomyślu. Poniżej przedstawiamy relację pana Roberta Salwowskiego z LKS "Budowlani - Całus" Nowy Tomyśl z tego wydarzenia.
 
Na początek kilka faktów. Mistrzostwa trwały osiem dni i była to największa sportowa w trzystudwudziestoletniej historii naszego miasta. Wystartowało 320 zawodników z 32 dwóch państw. Reprezentacje Turcji i Polski, jako jedyne wystawiły pełen trzydziestoosobowy skład. Podczas mistrzostw pracowało 27 sędziów, kilkudziesięciu działaczy i zawodników klubu „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, pracowników Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i samorządowych, oraz wolontariuszy.
 
Rozegrano 35 startów.  Medali rozdano aż 180 za boje rwania i podrzutu i 90 za dwubój, czyli tych najważniejszych, decydujących o tytułach mistrza, wiece mistrza i brązowego medalisty Europy. Najlepszym drużynom i zawodnikom wręczono 28 pucharów. Kilkadziesiąt statuetek otrzymały osoby i instytucje, które przyczyniły się do sukcesu zawodów w Nowym Tomyślu.
Nasza, Polska ekipa podczas zeszłorocznej edycji tych mistrzostw rozgrywanych w Szwecji, zdobyła 13 medali. Liczyliśmy na taki sam wynik i w tym roku. Po siódmym dniu zmagań sztangistów na pomoście w Nowym Tomyślu nasz dorobek, to jedenaście medali. Wiedzieliśmy że mamy szanse na dwa kolejne krążki w ostatnim, ósmym dniu. Jednak do pełni szczęścia brakowało nam tego jednego jedynego złotego medalu, by zgromadzeni na spalił kibice mogli odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.  Do ostatniego podejścia walczyła o tytuł mistrza Magdalena Karolak, ostatecznie zajmując trzecie miejsce i zdobywając dwunasty medal dla Polaków. Ostatnią nadzieję pokładaliśmy w starcie Jakuba Węgrzyna w kategorii powyżej 94 kg. Kuba spełnił nasze marzenie, zdobywając tytuł mistrza Europy, ale emocji i nerwów było bardzo dużo, ponieważ walka trwała dosłownie do ostatniego podejścia. Zawodnik z Armenii, atakował w tym podejściu pierwsze miejsce, jednak nie dał rady pokonać Polaka. Radość w sali zawodów była ogromna, wszyscy tak żywiołowo reagowali, że nie było słychać spikera zawodów, który ogłaszał zwycięstwo Jakuba Węgrzyna. Wszyscy obecni na sali polscy kibice wraz z uradowanym zawodnikiem odśpiewali nasz hymn narodowy.
- Chyba nie można sobie wymarzyć lepszego zakończenia, tak wspaniałej imprezy – powiedział nam jeden z nowotomyskich kibiców. To co zrobili Budowlani – Całus, to jest mistrzostwo świata. Nie spodziewałem się że będą to zawody zrobione z takim rozmachem. Szkoda tylko, że stosunkowo mało nowotomyślan skorzystało z takiej okazji. Denerwuje mnie to, jak narzekają że nic się nie dzieje, a jak zorganizowano taką imprezę to nie chciało im się przyjść.
 
Rzeczywiście były dni w których hala Młodzieżowego Centrum Podnoszenia Ciężarów nie była zapełniona. Jednak na startach naszych rodzimych zawodników, kibiców było tylu, że ci którzy przyszli na końcu, musieli sprostowanie stać w drzwiach. Przy okazji od razu warto wspomnieć o wielkim sukcesie Wielkopolan. W sali rozgrzewkowej zawodów wisiał znany już baner „Powiat Nowotomyski – tu się dźwiga ciężary!” Hasło to nie jest tylko i wyłącznie sloganem. W trzydziestoosobowej ekipie Polaków, znalazła się trojka zawodników z wielkopolskich klubów, co więcej cała ta trojka to mieszkańcy naszego powiatu! Ten fakt już jest niewątpliwie sukcesem Wielkopolskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, jednak to nie satysfakcjonowało trenerów i zawodników LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl i Promienia Opalenica (bo o zawodnikach tych klubów mówimy). Cała trójka stanęła na podium mistrzostw Europy. Martin Stasik, uczeń nowotomyskiego gimnazjum, zdobył pierwszy medal dla naszego kraju, stając na trzecim miejscu podium, Piotr Kudłaszyk – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Dr Kazimierza Hołogi, został wice mistrzem Europy, a Martyna Komorowska z opalenickiego klubu wywalczyła brązowy medal.
Polska ekipa zdobyła ogółem trzynaście medali ( jeden złoty medal, cztery srebrne i osiem brązowych) – tak więc dorobek zawodników powiatu nowotomyskiego to 23% wszystkich zdobytych przez Polaków krążków Mistrzostw Europy. Tak więc hasło „Powiat Nowotomyski – tu się dźwiga ciężary” jest w stu procentach prawdziwe.
 
Okazało się, że pozycje w rywalizacji drużynowej, są również imponujące – w kategorii do lat piętnastu Polki zajęły drugie miejsce, zaś ich koledzy miejsce pierwsze. Wśród siedemnastolatków – dziewczęta zajęły szóste miejsce, a chłopcy idąc za przykładem młodszych kolegów również wygrali tę klasyfikację.
 
Wiemy już również, że Mistrzostwa zorganizowane w Nowym Tomyślu, zostały przez obecnego przez wszystkie dni, Sekretarza Generalnego Europejskiej Federacji Ciężarów, pana Hasana Akkusa, oceniona bardzo dobrze. W ostatnim dniu, udzielił on wywiadu TVP Poznań, w którym powiedział, że na początku mieli wątpliwości, czy dać te imprezę właśnie Nowemu Tomyślowi, ale teraz już są pewni, że to była bardzo dobra decyzja.
 
Na koniec kilka słów o mediach. Pisała o nas prasa i to nie tylko regionalna, dziennikarze TVP Poznań codziennie robili kroniki mistrzostw. A wiadomości o naszych mistrzostwach podawały też telewizje ogólnopolskie. Jednym słowem, była to również wyśmienita promocja naszego regionu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zwiedzali powiat

 • 16-09-2016
 • Autor: Kamil Kałek
 • drukuj
W środę, 14 września członkowie opalenickiego koła Polskiego Związku Emerytów Rencistówi Inwalidów w ramach zadania publicznego „Zwiedzamy powiat nowotomyski” dofinansowanego z budżetu powiatu mieli okazję gościć w najpiękniejszych zakątkach gminy Lwówek i Kuślin. Historię i walory krajoznawcze tych części powiatu przedstawił Zygmunt Duda i Szymon Konieczny – pasjonaci historii i regionaliści.
 
Zwieńczeniem projektu był uroczysty obiad, podczas którego przewodnicząca opalenickiego koła PZERiI Sabina Kuderemska podziękowała staroście nowotomyskiemu Ireneuszowi Kozeckiemu za wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez organizację. Włodarz powiatu był pod wrażeniem liczby i skali podejmowanych przez opalenickich seniorów inicjatyw i zapewnił zebranych, że samorząd powiatowy będzie dalej wspierał organizowane przez stowarzyszenie wydarzenia.
 
 
 

Kazimierz Hołoga Sługą Bożym

W poniedziałek, 12 września rozpoczął się proces beatyfikacyjny Kazimierza Antoniego Hołogi (1913-1958) lekarza i byłego dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu. Doktor Kazimierz Hołoga jest patronem Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Nowym Tomyślu oraz nowotomyskiego szpitala. Uroczystość inauguracji objęła wręczenie nominacji wraz z zaprzysiężeniem członków Trybunału Beatyfikacyjnego i celebrację mszy świętej w intencji właściwego przebiegu procesu i rychłego wyniesienia K. Hołogi do chwały błogosławionych. Liturgię poprzedziła modlitwa przy grobie doktora. Udział w wydarzeniu wzięło kilkuset wiernych, wśród których nie zabrakło również przedstawicieli powiatowych władz samorządowych.
 
czytaj dalej

Konkurs elegancji

 • 13-09-2016
 • Autor: Aldona Łuka
 • drukuj
W sobotę, 10 września Plac Niepodległości w Nowym Tomyślu zapełnił się starymi zabytkowymi autami. Właściciele i koneserzy samochodów przenieśli zwiedzających  w czasy z lat 60, 70 i 80. Wszystko to  w ramach KONKURSU ELEGANCJI 43. Poznańskiej edycji Międzynarodowego Rajdu Samochodów Zabytkowych.
 
Auta klasyczne i kolekcjonerskie cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno uczestnikom jak i oglądającym konkurs sprawił wiele emocji
i radości oraz przywołał wiele wspomnień. Pojazdy ocenianie były przez komisję w składzie: Tomasz Kuczyński - wicestarosta nowotomyski, Beata Baran - dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Hanna Furmanowska - przewodnicząca Komisji Pojazdów Zabytkowych stowarzyszenia Automobilklub Wielkopolski, oraz prezes Automobilklubu Wielkopolskiego Robert Werle. Patronat nad imprezą sprawował  starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
 
 
 
 
 
 
 

Radni podziękowali Patrycji Piechowiak

 • 08-09-2016
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
W środę, 7 września w trakcie sesji Rady Powiatu Nowotomyskiego podziękowano Patrycji Piechowiak za reprezentowanie naszego kraju i powiatu nowotomyskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Przypomnijmy, że Patrycja Piechowiak jest zawodniczką LKS "Budowlani - Całus" Nowy Tomyśl i reprezentowała biało – czerwone barwy w trudnej dla kobiet dyscyplinie sportu, jaką bez wątpienia jest podnoszenie ciężarów. Gratulujemy Pani Patrycji i życzymy kolejnych sukcesów!
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.