Dzisiaj jest: Czwartek, 1 Październik 2020 Imieniny: Danuty i Remigiusza
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Nowotomyska biblioteka w gronie najlepszych

 • 29-11-2013
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
Już po raz trzeci redakcja „Rzeczpospolitej” wraz z Instytutem Książki przygotowały i przeprowadziły Ranking Bibliotek, którego celem było wyłonienie i wskazanie najlepiej prowadzonych bibliotek publicznych w mniejszych miejscowościach. Jego celem jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych.
 
W ten sposób organizatorzy konkursu nagradzają także najlepiej prowadzone – w zakresie dostępu do wiedzy, kultury i nowych mediów - biblioteki oraz - najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy - samorządy. Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje przede wszystkim działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna już po raz drugi uplasowała się na czele tegorocznej listy rankingowej, zajmując wśród 763 zgłoszonych – w skali ogólnopolskiej - bibliotek: 10 miejsce w skali ogólnej; 5 miejsce w swojej kategorii (tj. bibliotek miejsko-gminnych i 3 miejsce w regionie (za Wągrowcem i Puszczykowem).
25 listopada na uroczystą galę do Centrum Prasowego PAP w Warszawie zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw. Byli wśród nich Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing i dyrektor nowotomyskiej książnicy Lucyna Kończal-Gnap. Dyplomy i wyróżnienia laureatom Rankingu Bibliotek 2013 wręczali: wiceminister kultury Piotr Żuchowski, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota oraz dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.
Podsumowując 3.edycję rankingu bibliotek wiceminister Piotr Żuchowski powiedział: „Okazuje się, że najlepsze z bibliotek prowadzone są wcale nie w tych gminach, które mają najwięcej pieniędzy, ale tam, gdzie władze rozumieją, jak ważne jest inwestowanie w kulturę”.
Fot. Bogdan Kuc, Instytut Książki
Materiał: MiPBP
 

Stypendium premiera dla najlepszych

W piątek, 22 listopada w sali koncertowej „Aula Nova” w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy przyznania Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej uczniom szkół za rok szkolny 2012/2013.
 
czytaj dalej

Świętowali pracownicy socjalni

 • 26-11-2013
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
W czwartek, 21 listopada w auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu odbyły się obchody Powiatowego Dnia Pracownika Socjalnego. Udział w nim wzięli wszyscy, którzy w poszczególnych sześciu gminach powiatu zajmują się szeroko pojętą pracą socjalną i na co dzień w ramach wykonywanych obowiązków niosą pomoc osobom potrzebującym.
 
Uroczystość była doskonałym momentem, aby podziękować pracownikom socjalnym za ich codzienną pracę. Życzenia zgromadzonym w WSPiA złożyli licznie zaproszeni goście, a w śród nich m.in. włodarze gmin powiatu nowotomyskiego, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Zbigniew Markowski, przedstawiciele nowotomyskiego Polskiego Czerwonego Krzyża czy też Stowarzyszenia WAMO w Zbąszyniu. Dzień Pracownika Socjalnego był też okazją do obejrzenia prezentacji, w takcie której dokonano podsumowania projektów i działań realizowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej w powiecie nowotomyskim oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Niezwykle ciekawym okazał się też wykład Alicji Zając, kierownika OPS we Lwówku, która opowiedziała o funkcjonowaniu Partnerstwa Lokalnego na przykładzie swojej gminy.
Jak co roku jednym z bardziej podniosłych momentów uroczystości było wyróżnienie pracowników z poszczególnych placówek za ich zaangażowanie, wzorową i sumienną pracę. Na zakończenie przed świętującymi i ich gośćmi wystąpiła Marta Zaremba, która swym pięknym głosem urzekła wszystkich zgromadzonych.
 
Wyróżnieni pracownicy:
Gminny OPS Miedzichowo – Patrycja Migdałek; OPS Zbąszyń – Alicja Żelazko; OPS w Nowym Tomyślu – Violetta Dura, Jolanta Szade, Zofia Głodek
Gminny OPS w Kuślinie – Alina Łuczak, Miejsko-Gminny OPS w Lwówku – Magdalena Tobys; OPS w Opalenicy- Magdalena Dzięcioł; Środowiskowy Dom Samopomocy Nowy Tomyśl – Anna Sarnowska, Tomasz Wlekły, Karolina Nowak; Warsztaty Terapii Zajęciowej w Koninie – Wioleta Pilarczyk, Natalia Wieczorek; Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu – Magdalena Osiewicz, Dawid Moska; PCPR – Ewa Wawrzyniak, Łukasz Nyczkowski.
 
 
 

„Pasjonat Sportowej Polski 2013” dla Tomasza Szczechowicza

Tomasz Szczechowicz został nagrodzony tytułem „Pasjonat Sportowej Polski 2013”. Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, w czwartek 14 listopada, otrzymał wyróżnienie za zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Kapituła konkursowa doceniła zaangażowanie kandydata oraz pracę zgodnie z ideą „wielki sport w małym mieście”.
czytaj dalej

Debata o bezpieczeństwie w naszym powiecie

„Decydujmy Wspólnie” to hasło, pod którym w czwartek, 14 listopada w Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa. Debata miała na celu poznanie potrzeb, a zarazem oczekiwań mieszkańców powiatu nowotomyskiego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.
czytaj dalej

Pamiętamy – Święto Niepodległości

W poniedziałek, 11 listopada z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się uroczystości patriotyczne. W Nowym Tomyślu pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w południe delegacje wieńcowe złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Powiatowe władze samorządowe w tym dniu reprezentowali: Renata Gruszka – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego, Zbigniew Markowski – przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego, Ireneusz Józefowski – sekretarz Powiatu Nowotomyskiego. Patriotyczną uroczystość poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 
czytaj dalej

Spotkanie ze świadkami zbrodni na Wołyniu

„Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”- te słowa wybitnego historyka Normana Daviesa przyświecały społeczności Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu przy organizacji 30 października br. wieczornicy poświęconej Zbrodni Wołyńskiej.
 
czytaj dalej

Młodzieżowi liderzy zdrowia – edukacja antynikotynowa

W ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce, w piątek 25 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyło się szkolenie Młodzieżowych Liderów Zdrowia w zakresie profilaktyki antynikotynowej. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się 19 uczniów ze szkół gimnazjalnych powiatu nowotomyskiego.
 
czytaj dalej

Wszyscy braćmi być powinni

Pod hasłem „Wszyscy braćmi być powinni” odbyły się obchody 75. rocznicy przygarnięcia ludności żydowskiej przez Zbąszynian 28 października 1938 roku. Wspomnienie tego dramatycznego wydarzenia rozpoczęło się od  uroczystego podniesienia flagi narodowej przez uczniów Gimnazjum w Zbąszyniu. Następnie gimnazjaliści wyruszyli w drogę na rowerach uczestnicząc w grze terenowej zatytułowanej „Śladami preludium zagłady” odwiedzając miejsca związane z wydarzeniami roku 1938.
 
czytaj dalej

20 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbąszyniu

Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.