Dzisiaj jest: Sobota, 16 Październik 2021 Imieniny: Gawła i Ambrożego
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Stypendia starosty dla najlepszych uczniów

W piątek, 27 września w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odbyło się wręczenie stypendiów dla uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Nowotomyski. Jednorazowe stypendia to nagroda za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2012/2013, które otrzymało siedemnastu uczniów.
 
czytaj dalej

XXVI Bieg Zbąskich, VII Półmaraton

Kolejna edycja Biegu Zbąskich za nami. Niedzielne święto biegania w Zbąszyniu (22 września) było wyjątkowe i rekordowe. Bieg ukończyły 703 osoby. Dla porównania ubiegłoroczny, jubileuszowy bieg ukończyło 513 zawodników. W tym roku na starcie stanęła także imponująca liczba mieszkańców gminy Zbąszyń, blisko pięćdziesięciu biegaczy postanowiło zmierzyć się z trasą wokół Jeziora Błędno. Bieg Zbąskich zaliczany jest do cyklu „Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie 2013” oraz „Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego”.
 
czytaj dalej

20. lecie Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego

W czwartek, 19 września o godz. 17.00 w sali sesyjnej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość z okazji 20. lecia Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Powiatu Nowotomyskiego, które w obecnej Radzie Powiatu ma dziewięciu radnych.
 
czytaj dalej

Budowlani najlepsi na Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików do lat 15

W niedzielę, 22 września w Trzciance Lubuskiej odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski  Młodzików do lat 15. LKS „Budowlani” Nowy Tomyśl, wystawili największą, bo piętnastoosobową grupę. Trzy zawodniczki i dwunastu zawodników wywalczyło pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej.
 
czytaj dalej

Jubileusz 50-lecia warsztatów szkolnych

W poniedziałek, 9 września w Akademii Aeskulap odbył się jubileusz 50-lecia istnienia zakładowych warsztatów szkolnych firmy Aesculap Chifa w Nowym Tomyślu. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. byli uczniowie warsztatów, absolwenci oraz pracownicy nowotomyskiej Chify.
czytaj dalej

Bezpłatne mediacje rodzinne w nowotomyskim PCPR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu informuje, że w siedzibie placówki istnieje możliwość skorzystania z pomocy mediatora rodzinnego. Warto zatem zapoznać się z zakresem prac takiej osoby i w razie problemów zastanowić się poważnie nad wizytą u specjalisty. 
 
czytaj dalej

Mistrzyni Polski jest zawodniczką „Budowlanych”

14. września to dzień, w którym zawodniczka LKS „Budowlani” Nowy Tomyśl, Patrycja Piechowiak obroniła mistrzostwo Polski seniorek w kategorii wagowej do 69 kg. Na pomoście w Ciechanowie, gdzie odbywały się mistrzostwa Patrycja w rwaniu pokonała ciężar 91 kg w podrzucie zaś start zakończyła na 108 kg. Wynik w podrzucie jest daleki od rekordu zawodniczki „Budowlanych”, pamiętać należy, że Patrycja jest teraz w trakcie przygotowań do najważniejszej imprezy tego roku - październikowych Mistrzostw Świata we Wrocławiu.
 
czytaj dalej

Sportowe inwestycje w powiecie nowotomyskim

Tu są ludzie z sercem…
 
W środę i czwartek na terenie powiatu nowotomyskiego gościł poseł na Sejm RP, Jakub Rutnicki. Powodem wizyty parlamentarzysty było przekazanie miejscowym władzom samorządowym, działaczom oraz mediom dobrych wiadomości, związanych z dofinansowaniem wielu inwestycji na naszym terenie w ramach projektu remontów i przebudowy istniejącej bazy sportowej, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
czytaj dalej

Brązowy medal ME do lat 15 dla zawodnika „Budowlanych”

W środę, 4 września w Kłajpedzie na Mistrzostwach Europy do lat 15, zawodnik „Budowlanych” Nowy Tomyśl, czternastoletni Piotr Kudłaszyk po pięknym starcie został brązowym medalistą Mistrzostw Europy do lat 15.
 
czytaj dalej

Piękno śpiewów cerkiewnych i owacje na stojąco

  • 26-08-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
W dniach od 22 do 25 sierpnia na terenie powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego oraz w Poznaniu odbywały się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. W ramach imprezy w czwartek, 22 sierpnia w kościele pw. św. Mateusza w Opalenicy odbył się koncert ukraińskiego Chóru Katedralnego „Ornata”, a w sobotę, 24 sierpnia w kościele w Zbąszyniu zaśpiewał Chór Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Sankt – Petersburga w Rosji. Koncert galowy odbył się z kolei w niedzielę, 25 sierpnia w Kościele Klasztornym Franciszkanów na Wzgórzu Wyrwał w Woźnikach. Tam przed szeroko zgromadzoną publicznością zaprezentowały się wszystkie biorące w imprezie chóry. Władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentował w Woźnikach wicestarosta nowotomyski, Tomasz Szulc.
 
Zarówno w czwartek, jak i w sobotę chóry, które wystąpiły w Opalenicy i Zbąszyniu miały  okazję przed koncertami zwiedzić powiat nowotomyski. W programie wizyty naszych gości nie mogło zatem zabraknąć odwiedzin w Nowym Tomyślu pod największym wiklinowym koszem świata, rejsu po jeziorze Błędno i zwiedzania Zbąszynia, odwiedzin w hotelu Remes w Opalenicy, czy też w Pałacu w Wąsowie. Każde z tych miejsc, jak zapewniono organizatorów, bardzo podobało się artystom, a potwierdzeniem tych słów może być choćby fakt, że wielu z nich zapowiedziało, że jeszcze odwiedzi nasze strony. – Serdecznie dziękuję samorządom gminy Opalenica i Zbąszyń za pomoc w przygotowaniu koncertów w tych miastach oraz proboszczom poszczególnych parafii: ks. Antoniemu Lorenzowi i ks. Zbigniewowi Piotrowskiemu. Dziękuję także władzom Zbąszynia i Nowego Tomyśla za wsparcie organizacyjne podczas wizyty chórów w tych miejscowościach – powiedział starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński.
- Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów i piękna śpiewów cerkiewnych w wybranych miejscowościach południowo – zachodniej Wielkopolski – powiedział dyrektor festiwalu prof. dr Leon Zaborowski.
Bez wątpienia plan organizatorów został zrealizowany, a wypełniony po brzegi kościół w Woźnikach (a wcześniej w Opalenicy i Zbąszyniu) i owacje na stojąco, mogą być tylko tego dowodem. Dodajmy, że podczas koncertu galowego, oprócz wspomnianych chórów z Ukrainy i Rosji wystąpił także Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania.
Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną odbyły się pod patronatem starostów nowotomyskiego, grodziskiego oraz burmistrza Wolsztyna oraz przy znacznym wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu (w tym gmin Opalenica i Zbąszyń), Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim i Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.
 
 
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.