Dzisiaj jest: Wtorek, 31 Styczeń 2023 Imieniny: Jana i Marceliny
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

„Specjaliści rodzicom”

 • 05-12-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu przedstawia Państwu kolejny film edukacyjny pn.: „Specjaliści rodzicom”, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 
Działanie zrealizowane w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2022, współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
 
 

Powstanie pierwsza w Polsce biogazownia produkująca biometan

 • 05-12-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W Brodach Poznańskich - gmina Lwówek, powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Przedsięwzięcie było tematem konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której wzięli m.in.: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński oraz kierownik Wydziału Leśnictwa i Ochrony Środowiska Zofia Pacholak-Laskowska.
 
 
Fotofrafia ze spotklania.
 
W związku z realizacją przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od przełomu maja i czerwca br. już działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich.
Teraz planowane są opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. NCBR w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły.
Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.
Biogazowni nie trzeba się bać
– Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zyski dla mieszkańców wsi
Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał na wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.
– Projekt wpisuje się w koncepcję samowystarczalności obszarów wiejskich – zauważył szef resortu rolnictwa.
 
 

Nauka samoobrony

 • 01-12-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W czwartek, 24 listopada Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zorganizowało dla pracowników socjalnych z terenu powiatu nowotomyskiego szkolenie podnoszące ich poziom bezpieczeństwa osobistego podczas wykonywania czynności zawodowych. Szkolenie zorganizowano przy współpracy z Komendą Wojewódzka Policji. 
 
 
Zdjęcie z zajęć.
 
Prowadzącymi byli nadkom. Szymon Witczak oraz p. Paweł Dobek z Centrum Szkoleń Specjalnych. Spotkanie poszerzało nie tylko wiedzę teoretyczną pracowników socjalnych, ale przede wszystkim w praktyce uczyło jak skutecznie dbać o swoje bezpieczeństwo i bronić się w sytuacji zagrożenia. 
Uczestnicy szkolenia w hali PCS ćwiczyli bowiem w praktyce techniki samoobrony. Dzięki uprzejmości p. dyrektor Jakuba Skrzypczaka spotkanie mogło odbyć się w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu.
 
 

Nowe możliwości dla ekonomistów i informatyków z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu

 • 01-12-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
25 listopada w firmie Aesculap Chifa sp. z o. o. została podpisana trójstronna umowa patronacka pomiędzy przedstawicielami Stron, tj. Panem Tomaszem Wróblem - Członkiem Zarządu Aesculap Chifa sp. z o. o. i Prezesem Zarządu B. Braun Business Services Poland sp. o.o. oraz  Panem Łukaszem Frańskim - Dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu.
 
 
W spotkaniu uczestniczyli także : Marcin Brambor - wicestarosta nowotomyski, Jakub Szulc - Członek Zarządu B. Braun Business Services Poland sp. z o. o., Head of SSC IT EMEA, Estera Friedrich - Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 1, Anna Kozłowska - HR Business Partner, Head of local HR w B. Braun Business Services Poland sp. z o. o., Elżbieta Kondrat - Nauczycielka przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół nr 1 oraz koordynator współpracy, Sławomir Zerbst - Koordynator współpracy w obszarze Finansów i IT ze Szkołami Średnimi, Kierownik Kontrolingu Produkcyjnego w Aesculap Chifa sp.  z o. o.
 
Umowa wspiera działania edukacyjne, mając na celu podnoszenie efektów kształcenia oraz rozwoju praktycznych kompetencji uczniów klas technikum ekonomicznego oraz technikum informatycznego.
Dzięki podpisanej umowie, zostanie ustandaryzowana i rozszerzona współpraca pomiędzy Stronami. Zakres współpracy obejmuje następujące obszary: zajęcia / wykłady, udział w szkoleniach, wspieranie szkolnych inicjatyw, praktyki uczniowskie oraz płatne staże wakacyjne.
Zajęcia i wykłady realizowane są w ramach cyklu spotkań „Ekonomia i Zarządzanie w Praktyce”. W poprzednim roku dotyczyły one następujących zagadnień:
1. Automatyzacja i robotyzacja prac administracyjnych
2. Rozwój pracowników po szkole średniej
3. Planowanie kariery zawodowej
4. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.
 
Szkolenia dla uczniów odbywają się od kilku lat w ramach „Klubu IT”. Tematyka zagadnień omawianych podczas zajęć pozwala uczniom poznawać podstawy tworzenia baz danych, programowania, a także przygotowywania nowoczesnych analiz biznesowych.
Kolejnymi aspektami podpisanej Umowy patronackiej pomiędzy Stronami będzie możliwość uczestniczenia uczniów w szkoleniach zawodowych, w praktykach uczniowskich, a także płatnych stażach wakacyjnych, podczas których będą oni mogli zdobywać cenne doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku  Aesculap Chifa sp. z o. o. i B. Braun Business Services Poland
sp. z o. o.
Liczymy na owocną współpracę!
 
 

To już pewne - będzie termomodernizacja

 • 29-11-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
We wtorek, 29 listopada  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego modernizacji energetycznej budynku Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu przy ulicy Emilii Sczanieckiej 1.
Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na kwotę 7 376 245,22 zł, natomiast otrzymane dofinansowanie wynosi blisko 6 mln złotych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2023 roku.
 
 
Podczas konferencji prasowej, swoje podpisy pod umową złożyli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, starosta nowotomyski – Andrzej Wilkoński, wicestarosta nowotomyski – Marcin Brambor, skarbnik Powiatu Nowotomyskiego – Barbara Golon.
Wsparcie pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, Działanie 11.3 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (REACT-EU).
 
 

Bezpłatne badanie słuchu

Wicestarosta Nowotomyski Marcin Brambor oraz Audika zapraszają mieszkańców na bezpłatne badania słuchu. Szczegóły na plakacie.
Plakat informujący o wydarzeniu.

UCHWAŁA NR 567/GN/2022 ZARZĄDU POWIATU NOWOTOMYSKIEGO

 • 29-11-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
UCHWAŁA NR 567/GN/2022 ZARZĄDU POWIATU NOWOTOMYSKIEGO z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia w formie darowizny, położonej w Grubsku.
 
 
 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu wyróżnione

 • 29-11-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Miło nam poinformować, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zostało wyróżnione przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.  Tematem tegorocznej edycji w ramach inicjatywy „Wielkopolska Otwarta dla Kadry Socjalnej” – 2022 były podjęte działania na rzecz wsparcia i integracji osób uciekających przed wojną w Ukrainie.  Gratulujemy całej kadrze PCPR zaangażowania i aktywnego udziału w projekcie.
 
Grafika z tytułem.

„Europa z naszej ulicy”

 • 29-11-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zachęca młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach piątej edycji projektu „Europa z naszej ulicy”. Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023. Nagrodą dla najlepszych zespołów projektowych będzie wyjazd do Brukseli. Młodzież pozna europejską stolicę, zwiedzi Parlament oraz Komisję Europejską i spotka się z pracującymi europosłami. A to wszystko… przy smaku oryginalnej belgijskiej czekolady.
 
 
Grafika z tytułem
 
 
 

Nowy numer "Przegląd Powiatu Nowotomyskiego"

 • 24-11-2022
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Informujemy, że ukazał się nowy numer bezpłatnego magazynu samorządowego "Przegląd Powiatu Nowotomyskiego". Gazetę nabyć można na terenie powiatu w sklepach, urzędach gmin, bibliotekach oraz w wersji komputerowej klikajac tutaj.
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.