Dzisiaj jest: Poniedziałek, 13 Lipiec 2020 Imieniny: Ernesta i Małgorzaty
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Wracają Sądy Rejonowe - w tym Sąd w Nowym Tomyślu

Starosta Nowotomyski, Andrzej Wilkoński otrzymał w środę, 12 listopada oficjalne pismo od Ministra Sprawiedliwości, Cezarego Grabarczyka mówiące o powołaniu od stycznia 2015r. Sądu Rejonowego w Nowym Tomyślu. Przypomnijmy, że nowotomyskie władze samorządowe od samego początku protestowały przeciwko przekształceniu miejscowego Sądu w wydział zamiejscowy Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim.
 
czytaj dalej

I Sztafeta z Łabędziem w Zbąszyniu

W niedzielę, 23 listopada w Zbąszyniu odbyło się czwarte integracyjne spotkanie podsumowujące sezon biegowy w ramach akcji „Zbąszyń – miasto do biegania”. Ta cykliczna impreza, organizowana przez zbąszyński Klub Biegacza TKKF „Łabędź” przy wsparciu finansowym gminy Zbąszyń, w tym roku zmieniła formułę. Dotychczas było to spotkanie członków klubów biegacza z powiatu nowotomyskiego spędzone na wspólnym bieganiu rekreacyjnym, czasem też na morsowaniu, jeśli tylko warunki pogodowe sprzyjały i jezioro było po drodze.
 
czytaj dalej

Piękno portretu prawdziwego

342 uczestników, 10 państw, 302 miasta, ponad 1000 nadesłanych zdjęć, 30 laureatów - tak najkrócej można opisać II edycję konkursu fotograficznego „Portret Prawdziwy”. W ubiegłym roku odbyła się I edycja konkursu, która miała zasięg ogólnopolski. W tym roku konkurs rozrósł się do rangi międzynarodowej. Jego głównym organizatorem niezmiennie jest Adam Polański. Partnerami, a tym samym współorganizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Nowym Tomyślu, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Nowotomyski Ośrodek Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz KANGUR Nowy Tomyśl.
czytaj dalej

Promocja tomiku wierszy Katarzyny Mrozik-Stefańskiej

futro z drutu kolczastego
 
Szczególne spotkanie Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich odbyło się 24 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Szczególne bo,  było ono okazją do zaprezentowania, wydanego nakładem nowotomyskiej biblioteki,  tomiku wierszy Katarzyny Mrozik-Stefańskiej „futro z drutu kolczastego”. Na spotkanie, w którym wziął również udział Tadeusz Żukowski - poeta i krytyk literacki, a także scenarzysta, reżyser i producent filmowy; członek SPP i Pen _Clubu,  licznie przybyli znajomi, przyjaciele, rodzina Autorki oraz nowotomyscy miłośnicy poezji.  Muzyczną oprawę wieczoru zapewnił grający na gitarze Sebastian Koberling, nauczyciel muzyki w Prywatnym Ognisku Muzycznym.
 
czytaj dalej

Grand Prix rozstrzygnięte

W sobotę, 18 października w Bolewicach odbył się bieg finałowy II Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Biegach Ulicznych. Pięciokilometrowa trasa biegu wiodła malowniczą ścieżką wyznaczoną przez Nadleśnictwo Bolewice, które było współorganizatorem finałowej imprezy.
 
czytaj dalej

Patrycja Piechowiak mistrzynią Polski

Dobra wiadomość dotarła w sobotę, 11 października z Mistrzostw Polski Seniorek w podnoszeniu ciężarów seniorek. Zawodniczka LKS „Budowlani” Nowy Tomyśl, stanęła na pomoście mistrzostw Polski, jako faworytka kategorii do 69 kg. Patrycja Piechowiak nie zawiodła oczekiwań kibiców, bezapelacyjnie pokonując rywalki. Zawodniczka „Budowlanych” po raz trzeci została Mistrzynią Polski seniorek.
 
czytaj dalej

Starosta wręczył stypendia

 • 07-10-2014
 • Autor: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
 • drukuj
W piątek, 3 października w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Starosty Nowotomyskiego dla najbardziej uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nowotomyskiego. Uczniowie z najwyższą średnią otrzymali z rąk starosty, Andrzeja Wilkońskiego listy gratulacyjne i drobne upominki.
W swoim wystąpieniu starosta A. Wilkoński pogratulował stypendystom wyników w nauce i życzył osiągnięcia kolejnych sukcesów. W roku szkolnym 2013/14 za najlepsze wyniki w nauce stypendia starosty nowotomyskiego otrzymali następujący uczniowie: z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu - Anna Stroińska. Z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu: Hubert Kramer, Artur Kwiatkowski, Emil Maćkowiak, Dominika Beyer, Marta Glabas, Kamila Grochalska, Beata Jęcz, Patrycja Kaczmarek, Daria Kańduła, Jędrzej Klimko, Piotr Poprawa, Kamil Roguski, Sandra Różycka, Adam Rzepa, Anna Sokołowska, Mikołaj Stankowiak, Tomasz Szofer, Mateusz Tomkowiak i Aleksandra Wróż. Z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Nowym Tomyślu: Emilia Nowicka, Dawid Ciembka, Sandra Ruta. Z Zespołu Szkół Nr 1 w Zbąszyniu: Anna Halasz, Jenifer Marciniak, Daria Rawska i Magdalena Stefan. Z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance: Kinga Kapłon i Aleksandra Matysiak.
Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy.
 
 
 
 
 
 

Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu uroczyście otwarta

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Monika Smoleń wraz z posłem na Sejm RP – Jakubem Rutnickiem, burmistrzem Zbąszynia – Tomaszem Kurasińskim, projektantem budynku – Jerzym Gurawskim, a także dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej im. St. Moniuszki w Zbąszyniu – Julitą Skowrońską dokonała uroczystego przecięcia wstęgi otwierając tym samym obiekt Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. W poniedziałek, 6 października, w rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, którego dokonał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, niezwykły kompleks edukacyjno-artystyczny oficjalnie otworzył swoje podwoje dla gości. Uroczystość otwarcia uświetniły koncerty uczniów, nauczycieli i absolwentów PSM im. St. Moniuszki w Zbąszyniu, a także członków Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Warto dodać, że obie instytucje obchodzą w tym roku swoje 55-lecie działalności. Dla zgromadzonych w sali filharmonii gości wystąpił także zespół taneczny Wesele Przyprostyńskie.
 
czytaj dalej

Remont drogi powiatowej w Nądni zakończony

 • 06-10-2014
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
Zakończyły się prace remontowe drogi powiatowej nr 2726P w Nądni. Odbiór techniczny odbył się w piątek, 3 października. Zrealizowanie inwestycji było możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie powiat nowotomyski otrzymał z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój na realizację projektu pn. „Remont drogi powiatowej nr 2726P w m. Nądnia”. Wykonawcą była firma „CAŁUS” z Borui Nowej.
 
Zakres prac dotyczył:
 
- ułożenia warstwy wyrównawczej i ścieralnej z mieszanki mineralno-asfaltowej na drodze od granicy pasa drogowego drogi wojewódzkiej 302 na długości ok. 1709 mb (zadanie obejmowało również ułożenie warstwy wyrównawczej i ścieralnej z mieszanki mineralno-asfaltowej na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 302 na długości 16 m);
 
- uzupełnienia krawędzi jezdni o nawierzchnię mineralno-asfaltową na podbudowach (uzupełnienie połamanych krawędzi jezdni i nienośnych fragmentów jezdni);
 
- przebudowy zatoki postojowej oraz zjazdów na posesje znajdujących się w ciągu przebudowywanych chodników o nawierzchni z kostki betonowej;
 
- regulacji włazów kanalizacyjnych oraz pozostałych mediów znajdujących się w zakresie przebudowywanej jezdni, zjazdów i chodników;
 
- oczyszczania i odmulenia odcinków rowów oraz uzupełnienia poboczy, wymiany i uzupełnienia oznakowania pionowego i poziomego, wyrugowania korzeni drzew.
 
 
Realizacja projektu była możliwa dzięki wspólnemu zaangażowaniu władz samorządowych powiatu nowotomyskiego, gminy Zbąszyń i przedsiębiorców z terenu gminy.
 
Całkowita wartość projektu wyniosła 1 184 490,00 złotych. Z budżetu państwa powiat otrzymał 584 557,00 złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu nowotomyskiego i gminy Zbąszyń - partnera projektu. Wsparcia finansowego powiatowi udzielili również lokalni przedsiębiorcy.
 
Materiał: UM Zbąszyń
 

Wyjątkowa biesiada po raz 40-ty

W niedzielę, 28 września zakończyła się trwająca trzy dni jubileuszowa, 40. Biesiada Koźlarska. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy zadbali o najciekawszych muzyków, a także tancerzy folkloru polskiego i zagranicznego. Tegorocznemu zbąszyńskiemu biesiadowaniu dopisała słoneczna pogoda, która spotęgowała frekwencję publiczności pod namiotem biesiadnym.
 
czytaj dalej
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.