Dzisiaj jest: Czwartek, 28 Marzec 2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

UWAGA MIESZKAŃCY POWIATU NOWOTOMYSKIEGO

  • 05-07-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
1 lipca 2021 roku ruszyło zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 
Obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw będą mieli właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Wynika on z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 554).  Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne.  Jeśli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. piec węglowy, kominek itp. to złożenie deklaracji będzie zadaniem jego właściciela. Jeśli natomiast budynek ogrzewa ciepło ze wspólnego źródła, deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. 
 
 
Czas, jaki został przewidziany na zgłoszenie to:
- 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji w przypadku nowych źródeł ciepła.
- 12 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia na rejestrację w CEEB, w przypadku źródeł ciepła już pracujących. 
 
W przypadku zmiany źródła ciepła właściciel lub zarządca budynku lub lokalu ma 14 dni na złożenie nowej deklaracji. 
 
Deklaracje będzie można składać elektronicznie zone.gunb.gov.pl lub pisemnie do wójta lub  burmistrza właściwej gminy (wniosek dostępny pod adresem: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/.
Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia będą groziły kary grzywny wymierzane na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń a więc od 20 zł. - 5000 zł.
 
 
 
 
 

Ruszamy z przebudową „Staszica”

  • 02-07-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W najbliższych tygodniach ruszą prace budowlane w ramach projektu pn. Modernizacja i doposażenie infrastruktury edukacyjnej na terenie powiatu nowotomyskiego w celu rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego.” Marek Nyćkowiak - dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Nowym Tomyślu podpisał, w czwartek 1 lipca umowę z wykonawcą na kompleksową przebudowę części budynku użytkowanego przez Zespół Szkół Nr 1 w Nowym Tomyślu do celów dydaktycznych.
Zadanie inwestycyjne obejmie wschodnie oraz zachodnie skrzydło budynku z halami warsztatowymi. Projekt zakłada m.in. wydzielenie przeciwpożarowe przebudowywanej części budynku, przebudowę sal lekcyjnych przy halach warsztatowych, wymianę instalacji elektrycznej, sieci strukturalnej i oświetlenia, wymianę posadzek, montaż sufitów podwieszanych, remont pokrycia dachowego, wykonanie instalacji odgromowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonawcą robót budowlanych będzie firma CONSTRUCTO, a wykonanie przedmiotu umowy nastąpi w terminie do 30 kwietnia 2022 r. Zawarto również umowę z inspektorem nadzoru, któremu powierzono sprawowanie kontroli nad przebiegiem prac z ramienia inwestora. Przypomnijmy, że zadanie realizowane jest dzięki wsparciu finansowym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

  • 01-07-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Podczas posiedzenia w środę, 30 czerwca, Rada Powiatu Nowotomyskiego udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. Absolutorium to jeden z najistotniejszych ustawowych środków kontroli Rady Powiatu nad działalnością Zarządu.
Udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu oznacza, że budżet, w tym wydatki powiatu, realizowane były prawidłowo i nie budziły zastrzeżeń organów kontrolnych. Poprzez przyjęcie uchwały aprobuje się sprawozdanie z wykonania budżetu, zwłaszcza pod kątem poprawności rachunkowej. Ocena dla Zarządu Powiatu wyrażona w absolutorium jest jednocześnie oceną rzetelności pracy wydziałów i jednostek podległych powiatowi.
 

Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje

  • 29-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami informuje o ogłoszeniu II przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości lokalowej nr 7, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego usytuowanej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 11A w Trzciance.
 
 
 
 
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami informuje o ogłoszeniu II przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości lokalowej nr 4, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego usytuowanej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 23 w Trzciance.
 
 
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami informuje o ogłoszeniu II przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości lokalowej nr 3, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego usytuowanej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 9 w Trzciance.
 
 
 
UCHWAŁA NR 349/GN/2021 ZARZĄDU POWIATU NOWOTOMYSKIEGO z dnia 22 czerwca 2021 r. w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, położonej w Trzciance.
 
 
 
UCHWAŁA NR 350/GN/2021 ZARZĄDU POWIATU NOWOTOMYSKIEGO z dnia 22 czerwca 2021 r. w sprawie sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, położonej w Trzciance.
 
 
 

Bohaterom Powstańcom Wielkopolskim – mieszkańcy Ziemi Opalenickiej

  • 29-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Mateusza w Opalenicy rozpoczęły się w niedzielę, 27 czerwca uroczystości związane z oficjalnym odsłonięciem wyjątkowej budowli, jaka powstała przed Centrum Kultury i Bibliotece w Opalenicy.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich - bo o nim mowa - nieprzypadkowo znalazł się w tym miejscu - a więc przed budynkiem Centrum Kultury i Biblioteki, którego patronem są właśnie bohaterscy mieszkańcy Wielkopolski, którzy walczyli z zaborcą i walkę tą wygrali, dając impuls do odzyskania niepodległości w naszym kraju.
 
- Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo podniosły ponieważ mówimy o powstańcach wielkopolskich, o jedynym zrywie, który doprowadził do wolności Wielkopolski i do tego, że dziś możemy być dumnymi Polakami, dumnymi Wielkopolanami. Historia naszego pomnika – mógłbym przekornie powiedzieć, że rozpoczęła się w 1977 roku. Ówczesne władze zdecydowały o budowie pomnika przy Urzędzie Miejskim. Pomnik ten składał się z obelisku i fontanny. Niestety od lat 90-tych pomnik był degradowany i niszczony. Zlikwidowano fontannę, a w to miejsce usypano klepisko. Pozostał samotny, zapomniany obelisk. Przy rewitalizacji pomnika, chcieliśmy go tutaj przenieść, niestety stan techniczny okazał się na tyle słaby, że uległ całkowitemu zniszczeniu. Postanowiłem, że zbudujemy nowy pomnik, w nowej lokalizacji. Powiem, że Opalenica jest miejscem wyjątkowym, bo projekt wsparło od razu wiele osób. W bardzo krótkim czasie udało nam się pomnik wybudować – mówił podczas uroczystości Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc. - Te osoby dały tak dużą wiarę, że w bardzo krótkim czasie udało nam się pomnik wybudować. Wspomnę tutaj o doktorze Kościańskim, doktorze Wojcieszaku, o przedstawicielach Izby Gospodarczej, m.in. Stanisławie Dach, czy Janie Adamczewskim. Był również z nami od samego początku prezes Komopalu Michał Komorowski, dyrektor CKiB w Opalenicy Krzysztof Sadowski, byli pracownicy urzędu i ta grupa bardzo szybko stworzyła koncepcję – dodał szef gminy Opalenica.
 
Ostateczny kształt pomnika, to zasługa jego autora – poznańskiego artysty Romana Kosmali. Pomnik wykonany jest ze szlachetnych materiałów. Wykonawcą elementów granitowych jest Granitmar Marian Gryś z Kościana, który specjalnie sprowadził odpowiednio dobrany granit. Odlewy z brązu wkomponowane w kamień stanowić będą przez wiele lat jego stały element.
 
Kilka zdań na temat samego pomnika, jak i historii Powstania Wielkopolskiego w nawiązaniu do Opalenicy i jej mieszkańców wypowiedział historyk dr Zdzisław Kościański. Następnie dokonano oficjalnego odsłonięcia pomnika poprzez ściągnięcie biało – czerwonej wstęgi. Aktu tego dokonał burmistrz Tomasz Szulc, w asyście doktora Zdzisława Kościańskiego oraz dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy Krzysztofa Sadowskiego.
 
Pomnik poświęcili księża proboszczowie opalenickich parafii – Antoni Lorenz oraz Zbigniew Kuźnicki. Zwieńczeniem uroczystości było wmurowanie przy pomniku tak zwanej kapsuły czasu – na pamiątkę dla przyszłych pokoleń opaleniczan. W kapsule znalazły się: nazwiska powstańców z Kampanii Opalenickiej, powstańcza flaga, rysunki dzieci po konkursie „Powstanie Wielkopolskie oczami dziecka”, raport o stanie Gmina Opalenica za 2020 rok, kilka pozycji książkowych traktujących o Powstaniu Wielkopolskim, a w których pisaniu uczestniczył doktor Bogumił Wojcieszak. Do kapsuły włożono również akt poświęcenia i odsłonięcia pomnika. Kapsułę wmurował burmistrz Tomasz Szulc oraz starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
Na koniec liczne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, a całość krótkim koncertem uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.
UM Opalenica
 
 

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

  • 29-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 29 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku działającej przy staroście nowotomyskim. Tematem wiodącym było przygotowanie poszczególnych służb, inspekcji i straży do okresu letniego, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu.
 
W związku ze zmianami na stanowiskach Komendanta Powiatowego Policji i zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński wręczył akty powołania do pracy w komisji- Komendantowi - mł. insp. Maciejowi Krystofek i zastępcy Komendanta podinsp. Katarzynie Sobczak - Kukawka.

Odłóż telefon i żyj!

  • 29-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
„Odłóż telefon i żyj!”- takie oto hasło zadedykowane wszystkim zatraconym w świecie nowoczesnych technologii pojawiło się we wtorek, 29 czerwca przed przejściem dla pieszych prowadzącym do Starostwa Powiatowego. Namalowali je uczestnicy projektu „Misja Apollo” we współpracy z nowotomyską policją.
Projekt realizowany jest przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu, w ramach środków pozyskanych z programu Równać Szanse 2020, koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach akcji młodzież zajmuje się opracowaniem i realizacją koncepcji czterech kampanii społecznych, które poruszają ważne w ich ocenie - tematy.

Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Nowotomyskiego

  • 28-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W niedzielę, 20 czerwca nad zatopionym pośród lasów jeziorem Brajec odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Nowotomyskiego.
Tegoroczna rywalizacja wędkarska odbyła się w klasyfikacji drużynowej oraz indywidualnej. W klasyfikacji drużynowej wygrali gospodarze - wędkarze z Koła PZW Nr 31 w Nowym Tomyślu w składzie: Łukasz Waściński, Dariusz Suchocki i Adam Wieczorek z sumą punktów 13.170. Na drugiej pozycji uplasowali się wędkarze z Sekcji Kuślin (10.320 punktów), na trzeciej Koło PZW Nr 171 Wydra z Bolewic (7.050 punktów), na czwartej drużyna z gminy Sulęcin – z Koła Nr 1 (5.580 punktów), a na piątej Koło PZW Nr 24 Lwówek (5.010 punktów). W klasyfikacji indywidualnej czarnym koniem okazał się Michał Niemyt (4.710 punktów), na drugim miejscu był Łukasz Waściński (4.650 punktów), na trzecim Ryszard Sekuła (4.420 punktów), na czwartym Dariusz Suchocki (4.400 punktów), na piątym Mirosław Kaczmarek (4.380 punktów), a na szóstym Adam Wieczorek (4.120 punktów).
 

Wizyta wojewody wielkopolskiego

  • 25-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W piątek, 25 czerwca wojewoda wielkopolski Michał Zieliński gościł w powiecie nowotomyskim. Celem wizyty było podpisanie umów w ramach dwóch programów: Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z przedstawicielami: gminy Nowy Tomyśl, Damasławka, miasta Wągrowiec (2 umowy) i Zbąszynia oraz programu MALUCH+ na dofinansowanie żłobków w gminach Lwówek i Zbąszyń. Po uroczystości podpisania umów wojewoda spotkał się z samorządowcami powiatu nowotomyskiego, a następnie na terenie firmy Berotu przekazał promesę drogową burmistrzowi Nowego Tomyśla Włodzimierzowi Hibnerowi. Wojewodzie towarzyszył poseł na Sejm RP Marcin Porzucek.
 
 

Informacja o wyniku przetargu

  • 24-06-2021
  • Autor: Ewelina Sadłowska
  • drukuj
Starosta Nowotomyski podaje do publicznej wiadomości informację o wyniku przetargu - Perzyny dz.29/2. Szczegóły w załączniku.
 
Załącznik:
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.