Dzisiaj jest: Wtorek, 23 Kwiecień 2024 Imieniny: Jerzego i Wojciecha
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Zarząd Powiatu Nowotomyskiego Informuje

  • 23-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami informuje o ogłoszeniu I przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego, składającej się z działek nr: 139/3, 140/6, 140/7, 140/8, 140/9, 140/10 i 140/11 o łącznej powierzchni 1,2340 ha, położonej w Trzciance.
 
 

Gala Działaj Lokalnie

W piątek, 19 lutego w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pniewach odbyła się gala podsumowująca działania zrealizowane w ramach projektu Działaj Lokalnie w Ośrodku Lokalnej Grupy Działania KOLD.
 
 
 
Prowadzący spotkanie wiceprezes LGD KOLD Ireneusz Witkowski zwrócił uwagę na wysoką jakość realizatorów i zaangażowanie społeczności lokalnej, co obrazuje potrzebę integracji i uaktywniania środowisk wiejskich oraz zachęcił do udziału w kolejnych konkursach w 2021r. Koordynator projektu Paulina Młyńczak wraz z animatorem Danutą Kniat-Grześkowiak przygotowały prezentację złożoną ze zdjęć realizacji w poszczególnych projektach beneficjentów, podczas której przedstawiciele organizacji realizujących projekty omawiali ich przebieg z uwzględnieniem pozytywnych cech oraz problemów w okresie pandemii. Prezes LGD KOLD Damian Łęszczak podziękował wszystkim 10 realizatorom ( Stowarzyszenie Miłośników Konina, Pniewskie Stowarzyszenie Perspektywa, Stowarzyszenie Współpracy Gminy Lwówek z Zagranicą, Stowarzyszenie „Miłośnicy Ziemi Wąsowskiej”, Stowarzyszenie „Chraplewo-razem możemy więcej”, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chmielinko, Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Rodzice – Dzieciom” w Urbanowie, Stowarzyszenie Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli w Pniewach, Stowarzyszenie Przyjaciół Dezyderego w Trzciance oraz Fundacja w Przyszłość z Lwówka)  i wręczył im ( wirtualnie) podziękowania oraz gadżety upominkowe. Podczas Gali wręczono także nagrody za pierwsze 3 miejsca w konkursie filmowym "Opowiedz". I miejsce dla Stowarzyszenia Miłośników Konina, II miejsce dla Stowarzyszenia „Chraplewo-razem możemy więcej”, a III miejsce dla Pniewskiego Stowarzyszenia Perspektywa. W jury oceniającym konkurs filmowym zasiedli redaktor „Dzień po Dniu” Mirosław Kozłowski, b. redaktor RADIA Merkury Krzysztof Sadowski oraz realizator filmów Adam Paschke. W imieniu beneficjentów Małgorzata Dudek z Urbanowa podziękowała pracownikom biura za nieustanną pomoc i wyjaśniania w trakcie realizacji i rozliczania zadań. Uczestnicy spotkania wyrazili gotowość do kolejnej realizacji zadań w nowych konkursach.
 
 

Ekologiczny konkurs dla szkół ponadpodstawowych

  • 23-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Zachęcamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe do udziału w ekologicznym konkursie organizowanym przez grupę EKOCZYNNI. Pula nagród do rozdysponowania dla szkół, uczniów oraz nauczycieli to ponad 350 000 zł. 
 
 
 
Szczegóły:
 
 
 
 
 

Lokalna Grupa Działania KOLD działa na rzecz społeczności lokalnej.

  • 23-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Działalność Lokalnej Grupy Działania KOLD oraz aktywność skupionych wokół nich lokalnych społeczności przyniosły do tej pory konkretne efekty. W ramach PROW 2014-2020 dzięki ich wsparciu na obszarach wiejskich, według danych na koniec sierpnia 2020 r. powstało na terenie gmin: Duszniki, Kuślin, Lwówek, Opalenica, Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Pniewy,  41 nowych miejsc pracy, powstały 24 nowe firmy ( w 2021r. powstanie kolejnych 13 nowych firm),  wybudowano lub przebudowano 8 świetlic wiejskich, wyposażono w stroje i instrumenty 5 zespołów i orkiestr artystycznych, wybudowano i wyposażono 16 obiektów infrastruktury turystyczne w tym place zabaw, 2  ścieżki rowerowe, zrealizowano 53 granty dla organizacji pozarządowych w tym warsztaty i szkolenia, wyjazdy promocyjne w kraju i zagranicą, wydawnictwa promujące. 
 
Zmodernizowany teren przy jeziorku w Sękowie
 
LGD  KOLD zrealizowała 4 projekty współpracy krajowe i zagraniczne, w których brało udział ok. 400 osób z naszego terenu oraz jest w trakcie realizacji 2 kolejnych projektów. Organizacja wsparła wydarzenia kulturalne i sportowe na naszym terenie, a także wiele wydarzeń turystycznych, organizując je wspólnie z organizacjami pozarządowymi, gminami, przedsiębiorcami oraz parafiami. Oprócz wsparcia z projektu unijnego Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, udziela także dofinansowania dla organizacji pozarządowych w ramach programu Działaj Lokalnie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Rozwoju, z którego wsparcie uzyskało 39 projektów. Dodatkowo realizowała również  projekt z Erasmusa+ dla dorosłych wspólnie z 4 partnerami zagranicznymi będąc zawsze koordynatorem projektów.  Te wszystkie działania złożyły się na mocne włączenie się w program unijnego wsparcia dla obszarów wiejskich. Obecnie przygotowując się do nowego okresu programowania, LGD KOLD ogłosiło własny projekt na granty dla obszarów wiejskich, z którego mogą skorzystać środowiska wiejskie naszego terenu jako program pilotażowy przed kolejnymi naborami wniosków unijnych. Szczegóły na stornie internetowej www.kold.pl. 
 
 
 

22 lutego - święto wszystkich harcerzy

  • 23-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
22 lutego harcerze oraz skauci z całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej (Święto Przyjaźni). Jest to najważniejsze święto dla skautów oraz instruktorów, harcerzy i zuchów Związku Harcerstwa Polskiego. W tym dniu harcerze i ich przyjaciele łączą się myślami, przesyłają sobie życzenia oraz organizują spotkania. Dla harcerzy z Nowego Tomyśla była to także doskonała okazja, aby życzenia i podziękowania za wspieranie harcerskich inicjatyw przekazać staroście nowotomyskiemu Andrzejowi Wilkońskiemu.  
 
 
Z kartką z życzeniami w starostwie zjawili się przedstawiciele 4 Gromady Zuchowej Leśne Duchy, 19 Drużyny Harcerskiej Buki oraz 12 Drużyny Starszoharcerskiej Horyzont.

Porozumienie gmin i powiatów

  • 23-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Po ogłoszeniu konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 dot. Funduszy europejskich na lata 2021-2027 – rozwój Województwa Wielkopolskiego autorstwa p. Marszałka Marka Woźniaka, w szczególności w zakresie Obszarów Strategicznej Interwencji, gdzie poza dotychczasowymi obszarami ZIT – Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej tworzy się dodatkowe Obszary Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych: Konińskiego Obszaru Funkcjonalnego, Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego, Pilskiego Obszaru Funkcjonalnego i Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dodatkowo wskazuje miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze i obszary leżące w województwie wielkopolskim zagrożone trwałą marginalizacją lub powiększającego się dystansu społeczno-gospodarczego odbyło się spotkanie włodarzy gmin powiatów grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego oraz starostów tych powiatów.
 
Przedstawiciele Porozumienia
 
​Ustalono, że zachodnia granica województwa wielkopolskiego, stanowiąca otwarcie na województwo lubuskie i zachód Europy powinna być również ujęta w strategii województwa jako obszar
wymagający interwencji. Powstająca dysproporcja np. w układzie komunikacyjnym w porównaniu do województwa lubuskiego, w szczególności w zakresie dróg wojewódzkich, ścieżek rowerowych oraz inwestycji w zakresie ochrony środowiska i usług może spowodować, że obszary te mogą wkrótce dołączyć do stref objętych marginalizacją. Ma na to wpływ również dynamiczny rozwój gmin należących do miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania, a kończących się na Buku i Stęszewie z drugiej strony. Dlatego podpisano porozumienie 14 gmin i trzech powiatów w sprawie konieczności utworzenia Zintegrowanych Obszarów Inwestycyjnych Zachodniej części Województwa Wielkopolskiego jako obszaru wymagającego interwencji. Co nas łączy? Autostrada Wolności i konieczność bezpośredniego, bezkolizyjnego skomunikowania tych powiatów, linia kolejowa Warszawa – Berlin i Zbąszyń – Wolsztyn – Grodzisk – Poznań, obszary Natury 2000, gdzie konieczne jest ograniczenie presji, inwestycje proekologiczne i bezpieczne dla środowiska nakłady w turystykę, łączy nas wreszcie Wielkopolska Dolina Kopalna stanowiąca główny rezerwuar wody pitnej. Łączy nas również wspólna tożsamość i historia na tle podziału administracyjnego kraju, który usankcjonował Sejm Wielki Ustawą z 2 października 1791 r. określając kształt krótko funkcjonującego do czasu II rozbioru Polski w 1793 r. Województwa Poznańskiego. Dlatego już wkrótce zwrócimy się do Marszałka, by utworzyć Zintegrowany Obszar Inwestycyjny Zachodniej części Województwa Wielkopolskiego i przewidzieć alokację środków RPO na ten cel. Takie działania podejmują nasi sąsiedzi np. samorządy Województwa Lubuskiego. Mamy nadzieję, że Marszałek dostrzeże nasze dotychczasowe starania i gospodarność i uwzględni również nasze potrzeby na programowanie do 2027r., szczególnie w momencie drastycznego obniżenia poziomu środków unijnych przeznaczonych dla Wielkopolski.
 
 
 
 

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RZECZYPOSPOLITEJ

  • 16-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim. Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.
 
 
Najważniejsze zmiany:
 
Portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, uruchamiamy rekrutację w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
 
Wojskowe Centrum Rekrutacji – już we wrześniu ruszą Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).
 
Szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.
 
Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze,  trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.
 
Wprowadzane zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji.
 
***
 
Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię.
 
 

Konkurs 'Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość'

  • 16-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
XIII edycja konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich
Miło nam poinformować, że Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła XIII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
 
 
W ramach konkursu Kapituła oceni prace w dwóch kategoriach:
 
Prace naukowe (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
 
Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
 
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
 
Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
 
Termin nadsyłania prac mija 31 lipca 2021 r.
 
 
 

Deszczówka 2021

  • 16-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą nr 3192/2021 z dnia 28 stycznia 2021 r. ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy terytorialne z terenu województwa wielkopolskiego w 2021 roku w ramach programu retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej na terenie województwa wielkopolskiego w celu nawadniania terenów zielonych pn. „Deszczówka”.
 
 
 
Celem programu pn. „Deszczówka” jest promowanie działań zapobiegających negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej w celu nawadniania terenów zielonych na terenie województwa wielkopolskiego, oraz wykonywania systemów podziemnego lub naziemnego magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej zagospodarowanie.
 
Program skierowany jest do samorządów terytorialnych z terenu województwa wielkopolskiego.
 
Szczegóły naboru wniosków określone zostały w regulaminie.
 
 

Wspieramy Turystykę

  • 16-02-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Ruszył otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, w którym można otrzymać dofinansowanie zadań z zakresu popularyzacji turystyki i krajoznawstwa oraz upowszechniania wiedzy o walorach turystycznych województwa wielkopolskiego.
 
W ramach konkursu można składać oferty w zakresie np. organizacji imprezy lub cyklu imprez turystycznych i krajoznawczych, które mogą się odbywać w fizycznej przestrzeni Wielkopolski, wirtualnie lub hybrydowo. Konkurs obejmuje również podnoszenie kompetencji wielkopolskich kadr turystycznych (poprzez organizację konferencji, seminariów, szkoleń) oraz działania promujące wielkopolskie produkty turystyki kulturowej, aktywnej i przyrodniczej, a także zwiększenie dostępności wielkopolskich atrakcji i produktów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami.
 
 
Zadania objęte dofinansowaniem będą realizowane w terminie od 15 maja do 31 grudnia bieżącego roku. Łączna pula środków w programie to 110 000 zł, a jednorazowe dofinansowanie wyniesie maksymalnie 15 tysięcy.
 
Oferty można składać do 23 lutego 2021 r., do godz. 15.30, w formie elektronicznej – w serwisie Witkac.pl.
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.