Dzisiaj jest: Wtorek, 23 Lipiec 2024 Imieniny: Bogny i Apolinarego
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Poczdam Mittelmark - Niemcy

Powiat Potsdam-Mittelmark (Niemcy)

Powiat Potsdam-Mittelmark jest trzecim pod względem wielkości powiatem Republiki Federalnej Niemiec. Miastem powiatowym i siedzibą władz powiatu jest Bad Belzig. Poza Belzig w powiecie funkcjonuje innych osiem miast. Jednak w przeważającej części powiat to obszary wiejskie, w których dominują dwa znaczące i warte zwiedzenia krajobrazy: Havelland na północy i Fläming na południu. Gospodarczo Poczdam-Mittelmark dysponuje jeszcze dużym potencjałem rozwojowym.
Gospodarczo Powiat Potsdam-Mittelmark dysponuje jeszcze dużym potencjałem rozwojowym. W powiecie funkcjonują zarówno przedsiębiorstwa opierające się o najnowocześniejsze technologie aż po tradycyjne zakłady rzemieślnicze. Na równi z tym sektorem w krajobrazie powiatu charakterystyczne są rolnictwo, leśnictwo, rybactwo oraz ogrodnictwo i turystyka miękka, która również w przyszłości będzie jednym z celów współpracy. Jest ona niezmiernie ważna dla tworzenia miejsca do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej u bram Berlina.
Już w przeszłości powiat Poczdam-Mittelmark nawiązał wiele kontaktów z europejskimi partnerami, na przykład z Polską, Szkocją, Belgią czy Holandią. Rozbudowa stosunków gospodarczych, kulturalnych i turystycznych z kolejnymi państwami europejskimi będzie w przyszłości odgrywać znaczącą rolę w pracach powiatu.
Rosnąca liczba gości jest dowodem na znaczenie turystyki jako najważniejszego czynnika gospodarki w powiecie Potsdam-Mittelmark, który przy swoim zróżnicowanym krajobrazie oferuje wiele możliwości wypoczynku, relaksu i spędzenia urlopu. Na północy wokół Potsdamu i miasta Brandenburg to głównie rzeka Hawela i jej malownicze pasy jezior przyciągają wodniaków.  Miasto Werder (nad Hawelą) znane jest jako metropolia sadownictwa i festynów związanych z kwitnięciem drzew owocowych, sokami i winami i to już od ponad 100 lat. I tak co roku na początku mają tysiące gości odwiedza Święto Kwitnienia Drzew. Duże kompleksy leśne, łąki małe rzeczki i strumyki oraz łagodne wzniesienia Fläming na południu regionu są idealnym miejscem wycieczek dla gości ceniących spokój i wypoczynek. Turyści mogą odkrywać tajemnicze zamki i pałace, zabytkowe starówki, kościoły z kamieni polnych, wiatraki i młyny wodne, stare warsztaty rzemieślnicze lub interesujące przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Trzy duże obszary przyrody chronionej – park przyrodniczy Nuthe-Nieplitz, park przyrodniczy Zachodni Havellandoraz park przyrodniczy Hoher Fläming – gwarantują zachowanie różnorodności gatunkowej i naturalnych biotopów flory i fauny i umożliwiają przy tym autentyczny kontakt z przyrodą. Park przyrodniczy Hoher Fläming jest teraz przystosowany szczególnie pod potrzeby osób niepełnosprawnych, tak aby ścieżki przyrodnicze ułatwiały im wypoczynek w regionie. Miejscem przyciągającym turystów jest również miasto powiatowe Belzig i jego starannie odrestaurowane domki mieszczan oraz średniowieczny zamek Eisenhardt, symbol miasta. Od 202 roku ta klimatyczna miejscowość uzdrwoiskowa wzbogaciła się o jeszcze jedną atrakcję – kamienne termy. Nowoczesny basen termalny zaprasza do korzystania z różnorodnej oferty kąpieli i usług zdrowotnych.
Pomniki z różnych epok, zachowane historycznie śródmieścia miast i zabudowania wiejskie oraz liczne muzea charakteryzują obszar powiatu Potsdam-Mittelmark i dają możliwość interesującego spojrzenia na porywającą przeszłość tego regionu. Jednocześnie jednak obiekty te wymagają wysokich nakładów na swoje utrzymanie i zachowanie tych historycznie ważnych elementów. Szczególnie wyróżnić należy tu dwa obiekty:
Pierwszy około to około 140 hektarowy teren zakładów leczniczych Beelitz z 60-cioma pojedynczymi zabytkami i w całości pod ochroną konserwatora zabytków. Zakłady zbudowano jako sanatorium dla chorych na gruźlice a po II wojnie światowej wykorzystywano jako rosyjski szpital wojskowy. Jest to jednak wyjątkowe i wiele mówiące świadectwo architektury przełomu XIX i XX wieku.
 
Elektrociepłownia w południowej części z około 44 metrową wieżą ciśnień była ponad 100 lat temu pierwszym w Niemczech funkcjonującym obiektem łączącym wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Obiekt ten stał się w międzyczasie najstarszym centrum energetycznym tego rodzaju w Europie, a może nawet na świecie. Renowacja budowli tego znaczącego świadectwa innowacyjne sztuki budowlanej i inżynieryjnej w ubiegłych latach została przeprowadzona i ukończona przy ścisłej współpracy powiatu i Towarzystwa Przyjaciół Elektrociepłowni Zakładów Leczniczych Beelitz, stowarzyszenie zarejestrowane.
Niedaleko od klasztoru cystersów Lehnin położona jest druga wyjątkowa atrakcja – wieś Reckahn, w której znaleźć można nadal zachowany i zamknięty kompleks zabudowań szkoły, zamku, parku i barokowego kościoła. Wielko ojciec pruskich szkół powszechnych, Friedrich Eberhard baron von Rochow (1773-1805), w roku 1773zbudował w pobliżu folwarku swego ojca Reckahn pierwsza dwuklasową pruską szkołę wiejską.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu
ul.Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl
 
tel. 61 44 26 700
 
fax 61 44 23 589
 
email: starostwo@powiatnowotomyski.pl
 
Starostwo czynne w godzinach
Poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
Rachunki  bankowe
1. Rachunek  bieżący  -Budżet (Organ):
nr 53 9058 0000 0000 0000 7272 0033   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
2. Dochody Starostwa Powiatowego:
nr 11 9058 0000 0000 0000 7272 0013  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
3.Rachunek wyodrębnionych  wpływów - geodezja:
nr 54 9058 0000 0000 0000 7272 0015   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
4.Rachunek dochodów komunikacyjnych :
nr 70 9058 0000 0000 0000 7272 0018  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
5.Wyodrębnione wpływy- Grunty Skarbu Państwa:
nr 22 9058 0000 0000 0000 7272 0009  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl