Dzisiaj jest: Piątek, 22 Październik 2021 Imieniny: Filipa i Kordulii
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

TOekoMYŚL

I miejsce dla Przedszkola nr 2 w Opalenicy za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 21-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Przedszkole nr 2 w Opalenicy w ramach akcji promującej postawy ekologicznej wśród mieszkańców powiatu nowotomyskiego, przeprowadziło kilkanaście akcji proekologicznych. Punktem wyjścia dla działań promujących ekologię były zajęcia dydaktyczne utrwalające wiadomości z zakresu segregacji śmieci, oszczędzania wody, prądu. Dzieci poznały również źródła odnawialne energii. Niezwykle istotne w pracy z dzieckiem było zwrócenie uwagi na wykorzystywanie papieru każdego dnia w salach przedszkolnych oraz wykorzystywanie „ścinek”. Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, lecz także
korzystanie z roweru, czy hulajnogi, oddawanie ubrań, zakręcanie kranu, czy dosadzanie roślin w ogrodach. 
 
Dzieci podczas działań przedszkolnych segregowały śmieci, utrwalając kolory pojemników, sadziły kwiaty, sprzątały okoliczne tereny. Przelewały, mierzyły, „czyściły” wodę, z szacunkiem do źródła życia jakim jest woda. Trening mycia rąk, oraz nalewanie wody do kubka podczas mycia zębów to nawyki kształtowane od najmłodszych lat. Przeprowadzono, spotkanie z Panem Sławomirem Wolnym, specjalistą od wodociągów, kanalizacji w miejscowości Opalenica. Termin recykling i torba wielokrotka dla przedszkolaków, nie są obcymi słowami, jednak przez własne działanie dziecko zrozumie, czym jest wykorzystywanie ponowne przedmiotu – w grupie 3 latków przeprowadzono konkurs na wykonanie „Eko- zwierzątka”. Grupa starszaków wykonała własne gry ekologiczne utrwalające zdobytą wiedzę, wykorzystując nakrętki jako pionki. Działanie dydaktyczne, wiedza wyniesiona z przedszkola została utrwalona wśród dzieci poprzez działania z rodzicami. Motywatorem dla dziecka było stworzenie „ Paszportu ekologicznego”, który miał na celu zmotywować dzieci do działania. Paszport zawierał symbole czynności, które dziecko może wykonać z rodzicem. Nawiązując współpracę z rodzicami nasze przedszkolaki jeszcze bardziej zadbały o świat ich otaczający: od zakupów w sklepie ogrodniczym, jadać do niego na hulajnodze, przez przygotowanie ogródka do wysiewu roślin. Dzieci wykorzystywały wodę z deszczówki do podlewania własnych upraw. Wiele rodzin zaangażowało się w sprzątanie okolicy – idąc na space, czy przy pojemnikach na śmieci osiedlowych. Segregacja śmieci była także motorem do odkładania nakrętek, aby pomóc innym dzieciom i zapełniać „Serduszkowe pojemiki” w naszym mieście. Jedną z czynności dzięki, którym można było zdobyć punkt była zamiana samochodu na ekologiczne pojazdy. Zaobserwować można było pod naszym przedszkolem większą ilość rowerów czy hulajnogi. Wyjazdy rodzinne to bardzo duży aspekt także dla dotlenienia organizmu oraz dbania o własne zdrowie i rozwój. Dzieci wiedzą jak ważne w naszym życiu są zwierzęta i ich rola w ogrodzie czy parku przedłuża nasze życie. Dzięki temu powstały poidełka dla owadów, zostały zbudowane karmniki, oraz budki lęgowe. Dziecko przebywając w lesie wie, że jest gościem, rozumie, że ekologia to tez szacunek do natury i zachowanie ciszy. W przestrzeni przedszkolnej pojawiły się plakaty, które rośliny wyrastają z resztek warzyw
np. Sałata, cebula, pietruszka. Dzięki nim wiele osób zainspirowało się do wykorzystania przestrzeni, doniczek czy „ożywienia” przydomowych ogródków. Grupa starszaków wybrała się do ogrodu warzywnego w celu obserwacji wzrostu nowalijek. Dzieci w sali przygotowały sałatkę warzywna oraz owocową. Spróbowały nowych smaków herbat, czy syropu z mniszka. Duże znaczenie miało także wykorzystanie naturalnego produktu w pracach plastycznych. Zarówno kwieciste obraz, czy pachnące ziołami arcydzieła przedszkolaków uwrażliwiły dzieci na otaczający je świat. W grupie 4 latków przeprowadzono „Warsztaty fotograficzne”, który miał na celu obserwację świata, utrwalenie piękna na obrazie. Zaanagażowanie rodziców przy akcji „ Miesiąc dla ziemi - wieki dla pokoleń” przyczynił się nie tylko do czystszego świata, ale także utrwalił wiadomości, jak zostać EKO - LOŻKĄ. Rodzice przedszkolaków tak zainspirowali się działaniem, że powstały wiersze dotyczące ekologii, aby docenić trud włożony w pracę zakupiono rośliny, wspierające produkcję miodu. W projekcie wzięło udział 124 dzieci wraz z rodzinami. Działania proekologiczne stały się codziennością, a ich następstwa przedłużaniem życia.
 
 
 
 

I miejsce dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrośnicy za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 21-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W ramach akcji pt. „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń” uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego zrealizowali następujące działania:
 
 • lekcja wychowawcza nt. Dnia Ziemi 22.04.2021 w formie zdalnej przy wykorzystaniu aplikacji Teams,
 • „Ona” w naszym obiektywie - Szukając piękna przyrody (szeroko rozumianej) uczniowie stworzyli  galerię zdjęć. Poprzez fotografie pokazali różne jej  aspekty, które ich zachwyciły lub są ważne,
 • sprzątanie świata,
 • domki lęgowe, domki dla ptaków - uczniowie zatroszczyli się również o pożyteczne owady m.in. o pszczoły, które są na wyginięciu oraz o ptaki tworząc domki (przy pomocy bliskich),
 
 
 • fotografie z hasłami nawołującymi do właściwego działania - Uczniowie na swoim przykładzie pokazali  w jaki sposób możemy dbać o naszą planetę (segregowanie śmieci, zbieranie śmieci, używanie sezonowych owoców i warzyw, uprawianie własnych warzyw, oszczędzanie wody, używanie toreb ekologicznych, tworzenie budek lęgowych, domków dla ptaków, ograniczenie korzystania z samochodu, preferowanie jazdy rowerem, sadzenie kwiatków),
 • sadzenie kwiatków - Uczniowie zadbali o to, aby teren szkolny był jeszcze piękniejszy,
 • akcja „Ulotka” - Stworzenie ulotki z hasłami nawołującymi do właściwego działania, a następnie rozdanie ich wśród mieszkańców Łomnicy i Chrośnicy oraz Zbąszynia (w myśl zasady „razem możemy więcej”),
 • stworzenie filmiku będącego sprawozdaniem z działań, jak i nawołującym do ochrony naszej planety.
 
 

II miejsce dla Mai oraz Zuzi Galas za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

Maja i Zuzia postanowiły pokazać, że nawet najmłodsi mogą wiele zrobić dla środowiska i dać tym samym przykład starszym. 
 

III miejsce dla Jana Szałka oraz Tobiasza Włodarczaka z Zespołu Szkół w Opalenicy za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 21-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Opalenicy w ramach akcji "Miesiąc dla Ziemi - wieki dla pokoleń" zaprojektowali i wykonali domki dla owadów oraz widokówkę informującą o tym, jak ważną rolę odgrywają one w przyrodzie. 

IV miejsce dla klasy mundurowej 1b z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Opalenicy za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 20-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W ramach akcji "Miesiąc dla Ziemi - wieki dla pokoleń" uczniowie opalenickiej klasy mundurowej postanowili zachęcić uczniów szkoły do wzięcia udziału w ich projekcie. Uczniowie planujemy każdego 22. dnia miesiąca działać na cześć planety. Swoje dokonania będą co miesiąc dokumentować na profilach facebooka klasy służb mundurowych w Opalenicy oraz Liceum, Technikum i Szkoły Zawodowej w Opalenicy. Swój projekt chcą realizować co najmniej 3 lata, a działaniami ekologicznymi pragną zarażać społecznośc szkolną aż do końcaswojej edukacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy.
 
 

V miejsce dla Jakuba Wężowskiego oraz Filipa Zgrajewskiego z Zespołu Szkół w Opalenicy za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 20-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Opalenicy w ramach akcji "Miesiąc dla Ziemi - wieki dla pokoleń" zaprojektowali i wykonali budki lęgowe dla ptaków oraz ulotkę informującą o tym, jak ważną rolę odgrywają one w przyrodzie. 
 
 
 
 

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

Uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu, zaangażowali się w następujące działania w ramach akcji „Miesiąc dla Ziemi- wieki dla pokoleń”:
 1. uporządkowanie zaniedbanych terenów,
 2. zbudowanie domków dla owadów,
 3. przeprowadzenie pogadanek o ekologii i zanieczyszczeniach środowiska - zwłaszcza w Nowym Tomyślu i okolicach,
 4. dbanie o piękno otaczającego nas świata,
 5. wykonanie ekologicznych dekoracji,
 6. przeprowadzenie projektu "Nie rzucaj śmieci jak leci" oraz "Woda=Życie",
 7. przygotowanie ulotek ekologicznych,
 8. zachęcanie do sportowej aktywności,
 9. apel do Burmistrza Nowego Tomyśla.
 
 

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 20-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu, jak co roku postanowili zaangażować się w realizację działań ekologicznych, aby zadbać o naszą planetę. 
"Przywróćmy naszą Ziemię" - takie było hasło, które przyświecało podjętym zadaniom. Ze względu na trwające nauczanie zdalne postanowiono działania ekologiczne zainicjować wśród uczniów nieco inaczej. Zaproponowano zabawę ekologiczną, składającą się z dwóch etapów. 
 

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu za udział w konkursie „Miesiąc dla Ziemi – wieki dla pokoleń”

 • 20-07-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
W ramach akcji organizowanej przez powiat nowotomyski „Miesiąc dla Ziemi- wieki dla pokoleń” uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu przeprowadzili następujące działania:
 
 
 
1. Pogadanki o ekologii i środowisku - Jestem odpowiedzialny za przyrodę!
2. Święto Ziemi –Razem możemy więcej!
3. Sadzenie drzewek- Produkujmy tlen! 
4. Sprzątanie parku w Zbąszyniu - Dbam bo tutaj mieszkam!
5. Spotkanie fotowoltaika - Słońce źródłem energii! 
6. Programowanie i kodowanie - ozoboty- Segreguj odpady! 
7. Wykonanie ulotek i przypinek – Jestem Eko!
8. Plakaty ekologiczne - witryny sklepowe –  W zgodzie z przyrodą!
9. Zabawki i pomoce z recyklingu – Powtórne życie! 
10. Weekend bez samochodu - Jak lepiej poznać przyrodę!
 
 
 

O jeżach z "Jeżykami"

 • 25-05-2021
 • Autor: Krystian Dybek
 • drukuj
Wiele osób zwraca uwagę na znaki „Uwaga jeże”, które znajdują przy opalenickich drogach. Niewielu jednak wie, że ich ustawienie stało się faktem głównie dzięki zaangażowaniu najmłodszych mieszkańców gminy. Realizując projekt TOekoMYŚL pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu postanowili zainteresować się tematem.
Za pomysł i realizację jeżowego projektu wzięli się już w ubiegłym roku milusińscy z Przedszkola nr 2 „Kolorowy Zamek” w Opalenicy. 
 
Zdjęcie grupy Jeżyków z Przedszkola nr 2 w Opalenicy.
 
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, dyrekcji, rodziców oraz władz samorządowych miasta udało się w 2020 roku zrealizować bardzo ciekawy „jeżowy heppening”. Na ulicach rozłożono kamienie w miejscach, gdzie jeże były widywane. Przy przedszkolu powstał także „Rezerwat dla jeży”. Więcej o tych ekologicznych, jeżowych działaniach opowiedzą bohaterowie naszego filmu.
 
 
 
1 2 3
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu
ul.Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl
 
tel. 61 44 26 700
 
fax 61 44 23 589
 
email: starostwo@powiatnowotomyski.pl
 
Starostwo czynne w godzinach
Poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
Rachunki  bankowe
1. Rachunek  bieżący  -Budżet (Organ):
nr 53 9058 0000 0000 0000 7272 0033   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
2. Dochody Starostwa Powiatowego:
nr 11 9058 0000 0000 0000 7272 0013  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
3.Rachunek wyodrębnionych  wpływów - geodezja:
nr 54 9058 0000 0000 0000 7272 0015   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
4.Rachunek dochodów komunikacyjnych :
nr 70 9058 0000 0000 0000 7272 0018  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
5.Wyodrębnione wpływy- Grunty Skarbu Państwa:
nr 22 9058 0000 0000 0000 7272 0009  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl