Aktualności

Zmarł Zygmunt Duda

  • 23-02-2017
  • Autor: Marzena Matusiak
W czwartek, 23 lutego rano ze Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Pana Zygmunta Dudy – znanego regionalisty, animatora kultury i publicysty z Opalenicy. Jego odejście jest wielką stratą dla powiatu nowotomyskiego. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.
 
Zygmunt Duda – animator kultury, regionalista, publicysta, urodził się 27 marca 1937 r. w Poznaniu – Cytadeli. Po wojnie zamieszkał w Wojnowicach pod Bukiem. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Tomyślu (1957) i 2. letniego Studium Nauczycielskiego w Poznaniu kierunek filologia polska przez 12 lat pracował w Szkole Podstawowej nr 2 w Opalenicy. Od 1971 r. przez 20 lat pełnił funkcję kierownika Miejskiego Domu Kultury, następnie dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Opalenicy. W 1977 r. ukończył 2. letnie Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury, w 1980 r. 4. letnie studia zaoczne- pedagogikę kulturalno-oświatową w Instytucie Pedagogiki UAM w Poznaniu. Po przejściu na rentę inwalidzką w 1992 r. oddał się pasji prowadzenia badań nad przeszłością Opalenicy i publikowaniem wyników swoich dociekań.

Był autorem opracowań i współautorem kilkudziesięciu książek o tematyce lokalnej, w tym słowników biograficznych i  wydawnictw o miejscowych kościołach i parafiach, z dużą ilością zdjęć archiwalnych. Był współzałożycielem i przez 10 lat (1983-1992) redaktorem naczelnym miesięcznika „Echa Opalenickie”, pierwszego w kraju gminnego tytułu prasowego. Na jego łamach, do końca roku 2014 zamieścił blisko 900 tekstów. Były one zaczynem do powstania monografii „Dzieje Opalenicy” (1993), 3. tomowego „Opalenickiego słownika biograficznego”, nadania miejscowym szkołom i ulicom w mieście patronów związanych z ziemią opalenicką oraz obchodów rocznic historycznych, w tym 600-lecie Opalenicy i 600-lecie parafii pw. św. Mateusza. Zgromadzona wiedza i warsztat badawczy pozwoliły na określenie Zygmunta Dudy jako człowieka - instytucji lokalnej historii.
Zygmunt Duda inicjował wydarzenia kulturalne o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, konferencje naukowe, plenery plastyczne, Warsztaty Fotograficzne, wystawy, koncerty Polaków zza granicy, praktyki zawodowe studentów Instytutu Kulturoznawstwa w Poznaniu. W 1994 r. założył koło miejskie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przez 17 lat pełnił funkcję prezesa; przez 12 lat wchodził w skład Zarządu Głównego TPPW i redakcji rocznika „Wielkopolski Powstaniec”.

Za działalność zawodową i społeczną został uhonorowany wyróżnieniami i odznaczeniami, m.in.: Zasłużony Działacz Kultury (1976), Za Zasługi dla Województwa Poznańskiego” (1976), Krzyż Kawalerski OOP (1984), przez Wojewodę Poznańskiego medalem Ad perpetuam rei memoriam (1997), przez Metropolitę Poznańskiego medalem Opitime Merito Archidioocesis Posnaniensis (2004), Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego (2004), nagroda honorowa Dobosz Powstania Wielkopolskiego (2009), odznaka honorowa Wierni Tradycji (2010), medal Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Labor Omnia Vinci (2007), medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych (2012). W dniu 19 czerwca 2015 roku, podczas sesji wyjazdowej do Opalenicy - na wniosek Kapituły Honorowego Hipolita działającej w strukturze Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – Prezydent Towarzystwa, dr Marian Król przekazał Zygmuntowi Dudzie Dyplom Godności Lidera Pracy Organicznej oraz Statuetkę Honorowego Hipolita.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją