Aktualności

Nowotomyskie obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych

  • 23-02-2017
  • Autor: Kamil Kałek
W środę, 22 lutego w auli WSPiA w Nowym Tomyślu zainaugurowano obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi w Nowym Tomyślu przy współpracy z WSPiA w Nowym Tomyślu. Patronat nad wydarzeniem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty, Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu oraz Starosta Nowotomyski.
 
Po powitaniu gości oraz zebranych przez dyrektora ZSZIL Elżbietę Helwing, referaty wygłosili: Rafał Reczek - dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, Rafał Kościański - naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu oraz Janusz Niemiec - syn majora Antoniego Żubryda. Wśród gości spotkania nie zabrakło wicekuratora oświaty dra Krzysztofa Błaszczyka, przedstawicieli władz samorządowych powiatu i gmin instytucji wojskowych, kombatantów oraz młodzieży. Tematyka sesji popularnonaukowej oraz występ wokalny Lucyny Knop spotkały się z dużym zainteresowaniem zebranych. Oprawę organizacyjną przedsięwzięcia zapewnili Piotr i Zdzisław Kościańscy.
 
Ponadto zaproszono uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym „Niezłomni w drodze do Niepodległości”- pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu oraz Starosty Nowotomyskiego. Przy tej okazji dokonano prezentacji mundurów żołnierzy biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim, które przygotowana została przez uczniów Gimnazjum nr 2 z Wolsztyna.
 
W Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra K. Hołogi w Nowym Tomyślu uczestnicy spotkania mogli zobaczyć wystawę pt. „Sowieckie piekło 1939-1956”, przygotowaną przez poznański oddział IPN. Ekspozycja ma dwie warstwy. Na pierwszą składają się ogólne komentarze historyków, na drugą – wstrząsające relacje osób przeżywających sowieckie piekło. Organizatorom oraz prelegentom wydarzenia poświęconego żołnierzom wyklętym podziękował starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
 
Major Antoni Żubryd, Pułkownik Łukasz Ciepliński, pułkownik Zygmunt Szendzielarz, rotmistrz Witold Pilecki, i inni bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego wysoko postawili przed nami ideał człowieczeństwa i patriotyzmu. Warto mieć ten wzór przed oczyma, abyśmy i my mogli kiedyś powtórzyć proste słowa Danuty Śledzikówny, że zachowaliśmy się jak trzeba. Organizatorzy, prelegenci oraz obecni na dzisiejszej uroczystości zachowali się też tak jak trzeba , wspominając żołnierzy wyklętych – bohaterów niezłomnych.
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją