Aktualności

40 lat minęło...

  • 21-03-2017
  • Autor: Kamil Kałek
W niedzielę, 19 marca w Wiejskim Domu Kultury w Rudnikach Zespół Ludowy „Rudniczoki” świętował 40 rocznicę powstania. Jubileusz był okazją do przedstawienia bogatego dorobku artystycznego znanej i cenionej w środowisku lokalnym grupy muzycznej, wręczenia życzeń i gratulacji.
 
Uroczystości prowadził Stefan Dziamski - instruktor, autor przyśpiewek i monologów, z Rudniczokami związany od początku ich powstania. Jak na zespół przystało historia została wyśpiewana. A zaczęła się ona wiosną 1977 roku. Wtedy to z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Stefanii Redlich został założony 15-osobowy zespół regionalny „Rudniczanki". Opiekę nad zespołem pełniła początkowo nieżyjąca już Maria Orlik - regionalistka z Szamotuł, następnie do 1987 roku Felicja Ratajczak, potem Stefan Szuberla - instruktor do spraw muzyki. Obecnie kierowniczką zespołu jest Wanda Kałek o pseudonimie scenicznym - Apolonia Karmelkowa. Z czasem, kiedy do zespołu dołączali panowie zmienił on nazwę na „Rudniczoki”.
 
Oprócz tradycyjnego sto lat goście zaproszeni zostali do odśpiewania piosenki jubileuszowej, której refren brzmiał: „Jak szybko mijają lata, rocznice szybko nam mkną, a Rudniczoki w Rudnikach swój jubileusz dziś czczą”.Ponadto członkowie zespołu zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i kabaretowe wcielając się w znane z polityki i popkultury postaci.
 
Tak doniosła rocznica była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień członkom zespołu przez burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca. Dorobek zespołu został doceniony również przez władze powiatowe. Życzenia i upominki w imieniu starosty nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego i Przewodniczącej Rady Powiatu Marii Galas przekazał sekretarz powiatu Ryszard Napierała.
 
Oprócz członków zespołu i ich rodzin w uroczystościach brali udział zaproszeni gości wśród których nie zabrakło przyjaciół, sponsorów, przedstawicieli poznańskiego okręgu kółek Rolniczych i KGW oraz reprezentantów Kółek Rolniczych z terenu gminy Nowy Tomyśl.
 
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy: kapeluszy Apolonii Karmelkowej, haftu krzyżykowego Heleny Ciesielskiej - nestorki wśród Rudniczoków. Nie zabrakło również kącika poświęconego historii zespołu i wspomnienia o panu Zygmuncie Duda - przyjacielu Rudniczoków.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją