Aktualności

Będzie winda w Starostwie

  • 13-08-2020
  • Autor: Adrianna Brzostowska
Powiat Nowotomyski podpisał umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie zadania polegającego na rozbudowie budynku administracyjnego Starostwa Powiatowego o szyb wind. Budżet powiatu zasili kwota 89 858,97 zł z przeznaczeniem na tę inwestycję.
Celem projektu realizowanego w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” jest poprawa dostępności budynku głównego Starostwa, w szczególności dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoby te, jako pełnoprawni obywatele, powinni być traktowani na równi z innymi, w praktyce jednak ich aktywność społeczna napotyka liczne ograniczenia. Dbając o zapewnienie jak najwyższej jakości obsługi wszystkich mieszkańców powiatu nowotomyskiego, sukcesywnie podejmowane są działania służące likwidacji barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej zarządzanych przez powiat. Dzięki programowi wsparcia PFRON udało się w latach ubiegłych wyposażyć w windę siedzibę PCPR w Nowym Tomyślu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbąszyniu. Obecny projekt pozwoli na budowę windy umożliwiającej dotarcie na wyższe piętra budynku głównego Starostwa Powiatowego, gdzie mieszczą się m.in. Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Budownictwa i Architektury czy Terenowy Punkt Paszportowy, w których załatwienie spraw wymaga niejednokrotnie bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem. Zaprojektowana winda zlokalizowana będzie w pobliżu wejścia głównego do budynku i ruszać będzie z poziomu ulicy, zatrzymując się na każdej kondygnacji. Dzięki temu osoby mające trudności w poruszaniu się będą mogły samodzielnie, bez udziału innych osób, korzystać z usług publicznych. Inwestycja będzie z pewnością również wsparciem dla osób starszych czy matek z małymi dziećmi, dla których korzystanie ze schodów niejednokrotnie utrudniało załatwienie swoich spraw urzędowych.
 
Szacunkowo w ciągu miesiąca w punkcie kancelaryjnym Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu składanych jest osobiście ok 800 wniosków, co daje liczbę ok 9 600 klientów rocznie, a Terenowy Punkt Paszportowy przyjął w 2019 roku ok 9 600 wniosków o wydanie paszportu. Biorąc pod uwagę liczbę klientów załatwiających sprawy w siedzibie Starostwa oraz procentowy udział osób niepełnosprawnych w ogólnej liczbie mieszkańców powiatu, szacuje się, że w ciągu roku z windy może skorzystać blisko 2 tys. osób o ograniczonej sprawności. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach, a inwestycja ma się zakończyć do końca listopada. Pierwsi mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z tego udogodnienia już w grudniu tego roku.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją