Aktualności

Ostateczne wyniki matur 2023

  • 15-09-2023
  • Autor: Marek Nyćkowiak
W piątek, 8 września Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminów maturalnych w liceach i w technikach po terminie majowym oraz po sesji poprawkowej. Miło nam poinformować, iż maturzyści ze szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat nowotomyski uzyskali bardzo dobre wyniki.
 
Zdjęcie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu

Ogólna zdawalność matur w kraju bez podziału na typy szkół wyniosła 89,3 % i była istotnie wyższa od roku 2022, gdy osiągnięto wskaźnik 85 %. Przy czym, średnia zdawalność dla liceów wyniosła na terenie kraju 94,6 %, a w technikach 81,5 %. Natomiast, zdawalność matur we wszystkich szkołach w Wielkopolsce wyniosła w tym roku 86 %.
 
Wyniki egzaminów maturalnych w roku 2023 w podziale na typy szkół w powiecie nowotomyskim przedstawiają się następująco:
  • średnia zdawalność w liceach wyniosła 94,7 %, przy czym było to 95,5 % w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu oraz 92,1 w Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu;
  • średnia zdawalność w technikach wyniosła 87,1 %, w tym 98,4 % w Zespole Szkół nr 1
    w Nowym Tomyślu, 82,0 % w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego
    w Trzciance oraz 80,0 % Zespole Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu.
  •  
Analizując tegoroczne wyniki dla szkół powiatowych zwraca uwagę wzrost ogólnej zdawalności
w powiecie o ponad 5 % tj. od wyniku 85,5 % w roku 2022 do wyniku 90,7 w roku 2023. Cieszy również fakt, że zdawalność w liceach jest nieco wyższa niż w całym kraju, choć w ostatnich latach była o kilka punktów procentowych niższa. Natomiast potwierdza się długotrwały trend istotnie wyższej zdawalności w naszych technikach w odniesieniu do kraju – tym razem powiatowe technika osiągnęły średni wynik wyższy o 5,6 %.
 
Zestawienie nie obejmuje wyników maturalnych Zespołu Szkół w Opalenicy, którego organem prowadzącym jest Gmina Opalenica.
                                 
Marek Nyćkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Nowym Tomyślu.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją