Aktualności

Tydzień Bibliotek w nowotomyskiej książnicy

  • 23-05-2013
  • Autor: MiPBP
Jak co roku w maju nowotomyska biblioteka włączyła się do - zainicjowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – ogólnopolskich obchodów Tygodnia Bibliotek. Tym razem pod jego przewodnim hasłem: „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” w dniach 7-17 maja przebiegały związane z nim twórcze i pełne niespodzianek imprezy. Bibliotekarki zaproponowały nie tylko czytelnikom i stałym bywalcom bibliotecznych imprez, ale i wszystkim nowotomyślanom udział w szeregu ciekawych wydarzeń kulturalno – edukacyjnych.
 
Talent wschodzi w bibliotece
Dzień 7 maja był prawdziwą gratką dla wszystkich interesujących się rękodziełem, ceniących wyjątkową biżuterię i chcących poznać nowe techniki hand made'u.
Mieszkańcy miasta i okolic tworzący małe dzieła sztuki za pomocą papieru, drewna, tkanin, kamieni, metalu, filcu, wełny, koralików, nici, sutaszu oraz farb i serwetek mieli okazję zaprezentować swoje prace w Galerii Rękodzieła: Mirosława i Sylwia Kupiec prezentowały biżuterię z sutaszu oraz kwiaty z wełny, Grażyna i Wiktor Matuszakowie – folk – stolarstwo: drewniane ptaszki i taborety, zwane w Wielkopolsce ryczkami, malowane w ludowe wzorki, Magdalena Mrozik – pudełka i lusterka zdobione metodę scrapbookingu, Barbara i Miłosz Rogacz – biżuterię z wełny czesankowej oraz kolorowych koralików, Magdalena Rożek– krawiectwo artystyczne – wyjątkowe lniane poduszki i obrusy, Małgorzata Szurek – ręcznie robioną biżuterię z łańcuszków, kamieni i koralików i szydełkowe kołnierzyki, a Joanna Uramowska technikę decoupage i pisane przez siebie ikony.
Działam w bibliotece – spróbuj razem ze mną!
Pod tym hasłem w środowe popołudnie biblioteka narobiła niezłego zamieszania na nowotomyskim deptaku. Tego dnia nie trzeba było przychodzić do biblioteki, bo ona sama wyszła na zewnątrz z happeningiem zapraszającym do współpracy. Po raz kolejny w akcję ochoczo zaangażowali się Biblioentuzjaści, którzy zachęcali przechodniów do korzystania z biblioteki, włączania się w organizowane przez nią wydarzenia, a także podejmowania własnych inicjatyw i realizowania swoich pomysłów właśnie w bibliotece. W happeningu udział wzięli Biblioentuzjaści: Aleksandra Tabaczyńska, Dorota Nowak, Edward Kupiec, Jakub Skrzypczak, Hanka Billert, Rafał Putz, Grażyna Matuszak, Magdalena Kedzia-Kluj, Krystian Dybek, Jadwiga Zborała. Tego dnia można było przysiąść w bibliotecznym kąciku, posłuchać czytanych książek z płyt, porozmawiać z bibliotekarzami i Biblioentuzjastami, zapoznać się z programem nadchodzących imprez, a także spędzić chwile z dziećmi na wspólnym malowaniu i oglądaniu książek.
Gdzie poeci spotykają Muzy?
Oczywiście w bibliotece. Przekonali się o tym wszyscy, którzy w  9 maja wzięli udział w 3. spotkaniu Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich z udziałem zaprzyjaźnionych z biblioteką twórców: Marka Geislera, Katarzyny Kutzmann –Solarek, Katarzyny Mrozik –Stefańskiej, Anny Nowaczyk, Doroty Nowak, Kingi Walla i Mariana Ziomkowskiego.
Dopełnieniem wieczoru był wyjątkowy koncert w wykonaniu: Elżbiety Kuczyńskiej i Marcina Nowaka pt. „Piekło i raj”, na który złożyły się utwory charyzmatycznego barda czeskiego Jaromira Nohavicy.
Oko na wolontariat
10 maja młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi wzięła udział w spotkaniu z Dariuszem Papieżem, autorem książki Dom czwartego przykazania, traktującej o przemijaniu, kruchości uczuć i samego życia. Pisarz, który pracował w domu pomocy społecznej, a jego mieszkańców przeniósł na karty swojej powieści, opowie o swych doświadczeniach, inspiracjach, a także działalności w wolontariacie.
Poeta na scenę
Eksperyment, groteska, czarny humor, senne widziadła oraz słowo, dźwięk, obraz...wszystko to ubrane w eksperymentalny przekaz Teatru Paragraf -2 zaproponowały bibliotekarki w sobotni wieczór 11 maja. Aktorzy z Siedlca wystąpili w spektaklu: „Tuwim nie dla dzieci”, który powstał w ramach cyklu „Poeta na scenę”, w oparciu o twórczość Juliana Tuwima dla dorosłych. Opracowanie i reżyseria - Grzegorz Śmiałek; opracowanie muzyczne - Maria Malewicz, Weronika Piaścik; choreografia - zespół; obsada - Daria Bimkiewicz, Paulina Brudło, Maria Malewicz, Liliana Brudło, Marzena Guzior-Piosik, Krzysztof Świgło, Sebastian Dzięcioł, Grzegorz Śmiałek; obsługa techniczna - Dariusz Mikołajczak i Grzegorz Śmiałek.
Stwórzmy własną przestrzeń
3 maja w Oddziale dla Dzieci odbyły się warsztaty pod hasłem: Stwórz własną przestrzeń w bibliotece. Poprowadziła je nauczycielka plastyki, Biblioentuzjastka - Aleksandra Kaszczyńska. Warsztaty miały na celu poznanie sugestii i oczekiwań młodzieży gimnazjalnej, a także pomysłów przedszkolaków, odnośnie zmian w aranżacji bibliotecznego Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, tak by móc je uwzględnić w trakcie zaplanowanego remontu.
Literatura od kuchni
14 maja Oddział dla Dzieci zaprosił młodych czytelników na kolejne spotkanie w KLUBIE MAŁEGO ODKRYWCY. Wraz z autorką książek o Cecylii Knedelek – Joanną Krzyżanek dzieci odkryły kulinarne wyzwania, wybrały się do Starego Knedelkowa, zajrzały do domu Cecylii Knedelek i Walerii, smakowały przysmaki, przemieniły się w kuchareczki i kuchcików.
Twórcze dyskusje
Wieczór 14 maja upłynął w atmosferze Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowiczki  rozmawiały na temat powieści Pawła Smoleńskiego pt. „Izrael już nie frunie”. Ta pasjonująca opowieść poprowadziła po zaułkach izraelskich miast, miasteczkach i kibucach, plażach, knajpach i świątyniach.
Bawimy się!
15 maja Oddział dla Dzieci zaprosił najmłodszych czytelników na niezapomnianą przygodę pod hasłem: Morscy przyjaciele gwarantują przygód wiele w ramach plenerowej imprezy - Majówka z książką. Wśród licznych atrakcji znalazły się: inscenizacja pt. „Przygody niesfornego kraba”, taneczne występy grupy „NOK-DANCE”, prezentacje morskich strojów i warsztaty plastyczne. W tym roku gośćmi Majówki byli: Wioletta Piasecka – autorka książek dla dzieci, Aleksandra Antoniewicz Kaszczyńska i Edward Kupiec – plastycy oraz Ewa Kowalska prowadząca Majówkę.
Biblioteka i bibliotekarze wobec nowych wyzwań
16 maja odbyło się X Powiatowe Forum Bibliotekarzy z udziałem Doroty Kostowskiej - gł. specjalisty ds. szkoleń w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Jako niespodzianka wystąpił jeden z debiutów w ramach nowego cyklu: bibliowyszukiwarka.talentow.pl - Krystian Kwiatkowski, który wraz z Arkiem Łapińskim (piano) i Robertem Skałeckim (instrumenty perkusyjne) zaprezentował piosenki z całego świata – „Voyage, voyage...”
Nie tylko roc/k w bibliotece
17 maja odbył się w naszej bibliotece pierwszy koncert z cyklu: Nie tylko roc/k w bibliotece. Ta oferta skierowana głównie do młodzieży jako alternatywa na spędzanie wolnego czasu, a także do wszystkich miłośników szeroko pojętej muzyki rockowej przyciągnęła do biblioteki liczną publiczność. Trudno się temu dziwić skoro tego dnia królowały na scenie energetyczne, pozytywne wibracje reggae. Gościem był powstały w Środzie Wlkp. zespół YELRAM z niezwykle barwnym wokalistą Matatjahu Jarlem (Ra Ga), który pomiędzy opowiadał o historii reggae, a także o wpływach innych, pokrewnych stylach w ich twórczości.
Po zakończeniu koncertu jeszcze długo na tarasie biblioteki fani i miłośnicy tego radosnego przekazu rozmawiali nie tylko o samej muzyce, ale również o inspiracjach, pasjach i planach na przyszłość. YELRAM, mający na swoim koncie przeszło 150 zagranych koncertów w różnych klubach i na różnych festiwalach po raz pierwszy miał przyjemność wystąpić w bibliotece. Członkowie grupy przyznali, że to zupełnie nowe, ale bardzo pozytywne dla nich doświadczenie.
Materiał: MiPBP
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją