Aktualności

Piękno śpiewów cerkiewnych i owacje na stojąco

  • 26-08-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
W dniach od 22 do 25 sierpnia na terenie powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego oraz w Poznaniu odbywały się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. W ramach imprezy w czwartek, 22 sierpnia w kościele pw. św. Mateusza w Opalenicy odbył się koncert ukraińskiego Chóru Katedralnego „Ornata”, a w sobotę, 24 sierpnia w kościele w Zbąszyniu zaśpiewał Chór Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Sankt – Petersburga w Rosji. Koncert galowy odbył się z kolei w niedzielę, 25 sierpnia w Kościele Klasztornym Franciszkanów na Wzgórzu Wyrwał w Woźnikach. Tam przed szeroko zgromadzoną publicznością zaprezentowały się wszystkie biorące w imprezie chóry. Władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentował w Woźnikach wicestarosta nowotomyski, Tomasz Szulc.
 
Zarówno w czwartek, jak i w sobotę chóry, które wystąpiły w Opalenicy i Zbąszyniu miały  okazję przed koncertami zwiedzić powiat nowotomyski. W programie wizyty naszych gości nie mogło zatem zabraknąć odwiedzin w Nowym Tomyślu pod największym wiklinowym koszem świata, rejsu po jeziorze Błędno i zwiedzania Zbąszynia, odwiedzin w hotelu Remes w Opalenicy, czy też w Pałacu w Wąsowie. Każde z tych miejsc, jak zapewniono organizatorów, bardzo podobało się artystom, a potwierdzeniem tych słów może być choćby fakt, że wielu z nich zapowiedziało, że jeszcze odwiedzi nasze strony. – Serdecznie dziękuję samorządom gminy Opalenica i Zbąszyń za pomoc w przygotowaniu koncertów w tych miastach oraz proboszczom poszczególnych parafii: ks. Antoniemu Lorenzowi i ks. Zbigniewowi Piotrowskiemu. Dziękuję także władzom Zbąszynia i Nowego Tomyśla za wsparcie organizacyjne podczas wizyty chórów w tych miejscowościach – powiedział starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński.
- Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów i piękna śpiewów cerkiewnych w wybranych miejscowościach południowo – zachodniej Wielkopolski – powiedział dyrektor festiwalu prof. dr Leon Zaborowski.
Bez wątpienia plan organizatorów został zrealizowany, a wypełniony po brzegi kościół w Woźnikach (a wcześniej w Opalenicy i Zbąszyniu) i owacje na stojąco, mogą być tylko tego dowodem. Dodajmy, że podczas koncertu galowego, oprócz wspomnianych chórów z Ukrainy i Rosji wystąpił także Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania.
Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną odbyły się pod patronatem starostów nowotomyskiego, grodziskiego oraz burmistrza Wolsztyna oraz przy znacznym wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu (w tym gmin Opalenica i Zbąszyń), Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim i Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją