Aktualności

Z partnerską wizytą w Niemczech

  • 02-09-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
Na zaproszenie zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Potsdam-Mittelmark w sobotę, 10 sierpnia przedstawiciele powiatu nowotomyskiego pojechali do Bad Belzig. W tym powiatowym mieście odbyły się bowiem drugie już Otwarte Drzwi Powiatu Potsdam-Mittelmark.
 
Na promocyjnym stoisku powiatu nowotomyskiego zaprezentowano ofertę turystyczną oraz atrakcje, jakie czekają na niemieckich turystów w Polsce. Na wspólnej ladzie znalazły się foldery wszystkich gmin powiatu nowotomyskiego, które aktywnie włączyły się w promocję swoich miejscowości. Stoisko ubogacone zostało też przedmiotami rękodzieła artystycznego decoupage stworzonymi przez Annę Labok z gospodarstwa agroturystycznego „Rivendell” w miejscowości Terespotockie. Pokaz ozdabiania serwetkami przedmiotów codziennego użytku cieszył się sporym zainteresowaniem. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił i według własnego pomysłu ozdobić np. świeczkę.
Jak podkreślał starosta poczdamski, Wolfgang Blasig, pomysłodawca wydarzenia, ważne jest pokazanie lokalnej społeczności zakresu zadań, jakie realizowane są przez samorząd powiatowy, jak również możliwości współpracy i otwarcie się na potrzeby mieszkańców. Podczas otwartej imprezy prezentowały się różne działy niemieckiego starostwa (m.in. Wydział Ochrony Zdrowia) oraz inne jednostki takie jak np. Straż Pożarna, czy Urząd Pracy. Wśród partnerów współpracujących z niemieckim samorządem oprócz powiatu nowotomyskiego, swoją ofertę przedstawiały stowarzyszenia turystyczne regionu Fläming i Havel.
Warto dodać, iż partnerską współpracę z powiatem Potsdam-Mittelmark powiat nowotomyski prowadzi już od 12 lat. Poprzez liczne projekty i wizyty studyjne  przedstawicieli  powiatowych jednostek i uczniów szkół ponadgimnazjalnych nasz powiat dał się poznać jako aktywny partner polsko-niemieckiej współpracy.
Tekst: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją