Aktualności

Sportowe inwestycje w powiecie nowotomyskim

  • 06-09-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
Tu są ludzie z sercem…
 
W środę i czwartek na terenie powiatu nowotomyskiego gościł poseł na Sejm RP, Jakub Rutnicki. Powodem wizyty parlamentarzysty było przekazanie miejscowym władzom samorządowym, działaczom oraz mediom dobrych wiadomości, związanych z dofinansowaniem wielu inwestycji na naszym terenie w ramach projektu remontów i przebudowy istniejącej bazy sportowej, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
W środę w Zbąszyniu, z inicjatywy posła J. Rutnickiego zorganizowano konferencję prasową, której tematem był remont kortów tenisowych przy ulicy 17 Stycznia. Inwestycja, której prace zakończą się w połowie listopada tego roku, zostanie dofinansowana w wysokości 125 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wsparcie finansowe dla gminy Zbąszyń zostanie zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych. Prace remontowe dotyczyć będą wykonania nawierzchni z tworzywa poliuretanowego. Z terenu gminy Zbąszyń dofinansowanie otrzymał również Klub Sportowy „Płomień” Przyprostynia. Dzięki ministerialnemu projektowi boisko piłkarskie w Przyprostyni wyposażone zostanie w nowy sprzęt.
Kolejnego dnia poseł J. Rutnicki gościł w Opalenicy. Wiadomość, jaką tam przekazano ucieszyła szczególnie działaczy z sekcji podnoszenia ciężarów klubu sportowego „Promień”. W sali, gdzie odbywają się treningi „ciężarowców” przy miejscowej szkole podstawowej, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki wykonany zostanie gruntowny remont. Wszystko wskazuje na to, że już od nowego roku sportowcy będą mogli ćwiczyć w zdecydowanie lepszych warunkach. Co istotne, to fakt, że właśnie w tak perfekcyjnie przygotowanej sali z pewnością zdecydowanie bardziej komfortowo będą czuły się dzieci, które w sali, w godzinach dopołudniowych mają zajęcia z wychowania fizycznego.
Zakres prac w Opalenicy obejmuje bowiem: dobudowanie od strony boiska szkolnego łącznika, stanowiącego odrębne wejście na salę ciężarowców, kompleksowy remont i rozbudowę części sanitarno – szatniowej z wydzieleniem odrębnych pomieszczeń dla dziewcząt i chłopców, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i odgromowej. Zainstalowana zostanie również wentylacja mechaniczna, obniżony sufit sali ćwiczeń oraz zmodernizowane stanowiska do podnoszenia ciężarów i prace wykończeniowe – malarsko-płytkarskie. Kwota kosztorysowa remontu, łącznie z nadzorem inwestorskim, wynosi 279 159,63 zł brutto. Połowę tej sumy stanowi dotacja przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Cieszę się, że gmina Opalenica postanowiła skorzystać z tej dotacji. Dofinansowanie na remont sali to bowiem ogromna zasługa miejscowych samorządowców, począwszy od Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, które pomogło w kwestiach administracyjnych, poprzez zaangażowanie Urzędu Miejskiego w Opalenicy i skompletowanie niezbędnych dokumentów w zaledwie trzy tygodnie – mówił poseł, Jakub Rutnicki.
Tego samego dnia po południu odbyło się także spotkanie w sali sportowo - gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, która jednocześnie jest bazą treningową LKS „Budowlani” Nowy Tomyśl. Znakomicie wyposażony obiekt, kilka lat temu gruntownie wyremontowany, teraz doczekał się termomodernizacji. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia i zaangażowania posła J. Rutnickiego, który poinformował o projekcie i zachęcał do złożenia odpowiedniej dokumentacji. Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu jako organ prowadzący szkołę postanowiło wykorzystać tę szansę. Dzięki temu zmieni się nie tylko wygląd i estetyka obiektu, ale zdecydowanie obniżone zostaną koszty eksploatacji. Całość projektu to kwota 74 tys. zł. Połowę z tego stanowi dofinansowanie z Ministerstwa, a pozostała część to wkład własny powiatu nowotomyskiego. – Jestem przekonany, że przyznane dofinansowanie na remont sali zarówno w Opalenicy jak i w Nowym Tomyślu to pokłosie wizyty na terenie powiatu nowotomyskiego minister Joanny Muchy. Pani minister widziała zaangażowanie miejscowych działaczy, którzy pokazali, że własnymi siłami potrafią wiele dobrego dla rozwoju sportu zrobić. To nie jest tak, że w Nowym Tomyślu mówiono: dajcie nam, bo my nie mamy. Wręcz odwrotnie, mamy i działamy, ale może być jeszcze lepiej. Tu są ludzie z sercem i my jako parlamentarzyści za to wszystko co zrobiliście serdecznie dziękujemy i pomożemy – powiedział Jakub Rutnicki.
Jak mówił starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 2, Łukaszem Frańskim to ważne, żeby wspierać małe kluby i doceniać tych, którzy w dzisiejszych trudnych przecież czasach chcą, często społecznie działać. – Ta sala tylko w nocy jest pusta. Od rana odbywają się tutaj zajęcia dla uczniów naszej szkoły, a do późnego wieczora zajmują ją sportowcy z klubu „Budowlani” – mówił Ł. Frański, dyrektor szkoły.
Jerzy Nowak, prezes nowotomyskich ciężarowców zapewnił z kolei o zaangażowaniu w szkolenie zawodników. – Patrząc na duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu, dążymy do tego, żeby w każdej miejscowości w danej gminie powstała podsekcja podnoszenia ciężarów, a w perspektywie, żeby w Nowym Tomyślu stworzyć Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowy – mówił J. Nowak.
Życząc, by zawodnicy z Nowego Tomyśla i Opalenicy w przyszłości zdobywali medale olimpijskie, J. Rutnicki wraz ze starostą A. Wilkońskim i dyrektorem Ł. Frańskim pogratulowali prezesowi Jerzemu Nowakowi ostatniego, ogromnego sukcesu jednego z zawodników klubu, którym jest zdobycie brązowego medalu przez Piotra Kudłaszyka w Mistrzostwach Europy do lat 15 w Kłajpedzie (w środę, 4 września br).
Warto w tym miejscu dodać, że w ramach projektu remontów i przebudowy istniejącej bazy sportowej, realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w całym powiecie nowotomyskim dofinansowanie, łącznie na wszystkie inwestycje to blisko 400 tys. zł.

Materiał: Marzena Matusiak, Wydział Edukacji i Rozwoju
 
Więcej na ten temat:
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją