Aktualności

Bezpłatne mediacje rodzinne w nowotomyskim PCPR

  • 26-09-2013
  • Autor: Marzena Matusiak
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu informuje, że w siedzibie placówki istnieje możliwość skorzystania z pomocy mediatora rodzinnego. Warto zatem zapoznać się z zakresem prac takiej osoby i w razie problemów zastanowić się poważnie nad wizytą u specjalisty. 
 
Najprościej ujmując mediacja jest rozmową prowadząca do konkretnych wyników, rozstrzygnięć, rozmową dwóch stron, którą prowadzi postronny mediator.
Często strony konfliktu nie potrafią nie tylko dojść do kompromisu, ale w ogóle zacząć rozmawiać, wcześniejsze konflikty doprowadziły do stanu ciągłej agresji i niechęci, żadne argumenty którejkolwiek ze stron nie są brane przez skłóconych pod uwagę. 
Mediator ma za zadanie wypracować kompromis, skrócić do niego drogę, która często w sądach trwa przez całe lata, a nawet pokolenia. Mediator nie udziela uczestnikom porad prawnych czy terapeutycznych, jego rolą jest natomiast pomoc uczestnikom w przyjrzeniu się wszelkim aspektom ważnych dla nich kwestii, zbadaniu możliwych rozwiązań i wybraniu najbardziej korzystnego dla stron.
Mediator nie rozstrzyga, nie doradza stronom, nie podejmuje za nie decyzji ani nie rozwiązuje problemu, ale poprzez dbałość o proceduralną warstwę rozmów, wspiera strony w dojściu do ugody. Ostateczne decyzje bowiem podejmują sami zainteresowani. Jednym z podstawowych założeń mediacji jest właśnie przekonanie, że przy jej pomocy strony mogą osiągnąć porozumienie, które jest „szyte na miarę” konkretnej sytuacji. Takie porozumienie, którego nikt poza samymi stronami by nie wymyślił, ponieważ nikt tak dobrze jak one nie zna swych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Rolą mediatora jest dbałość o takie zorganizowanie mediacji, by strony mogły same podjąć decyzję oraz by była to decyzja świadoma, poparta gruntowną analizą ich potrzeb i rozważeniem dostępnych rozwiązań.
Mediacje rodzinne są pomocne między innymi w:
  1. obecnie trwającym konflikcie w rodzinie (małżeńskim, między rodzicami a dziećmi, dziadkami a wnukami, pomagają także rozwiązać konflikty pokoleniowe),
  2. separacji lub rozwodzie,
  3. kontaktach z dzieckiem, sposobie wychowywania (np. miejsce pobytu dziecka, sposób sprawowania opieki, kontakty z dalszą rodziną),
  4. konfliktach w rodzinach rekonstruowanych (np. konfliktach dzieci matki z jej nowym partnerem).
Jeżeli w Twojej rodzinie zdarzają się m.in. wyżej wymienione konflikty, które trudno Wam rozwiązać samodzielnie, zapraszamy do skorzystania z pomocy mediatora w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu.
Celem mediacji rodzinnych jest wypracowanie porozumienia satysfakcjonującego obie strony konfliktu, które ma zapobiec drastycznym rozwiązaniom (takim jak np. przemoc, ucieczki z domu, sprawy w sądzie.)
Tekst: Marcin Brambor (prawnik PCPR w Nowym Tomyślu).
 
Więcej informacji:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Nowy Tomyśl ul. Poznańska 30
Tel. 61 44 26 776, 61 44 26 774 lub 61 44 26 769
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją