Aktualności

Uroczysty dzień patrona

  • 19-03-2014
  • Autor: Marzena Matusiak
Już po raz ósmy społeczność Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu obchodziła Dzień Patrona. Hasłem przewodnim tegorocznych uroczystości była komunikacja interpersonalna i związane z nią zagrożenia.
Jak co roku uroczystość rozpoczęła się mszą św., która odprawiona została w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu i koncelebrowana była przez czterech kapłanów, a przewodniczył jej ksiądz proboszcz Tomasz Sobolewski. Kazanie wygłosił, delegowany przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, ks. Krzysztof Różański, przekazując zebranym radosną wiadomość, że wkrótce Konferencja Episkopatu Polski zadecyduje, czy można rozpocząć proces beatyfikacyjny dra Kazimierza Hołogi. Jeżeli decyzja będzie pomyślna, przekaże dokumentację do Watykanu.  Stolica Apostolska rozpatrzy czy nic nie stoi na przeszkodzie (nihil obstat), by doktor Hołoga został Sługą Bożym.
Druga część obchodów odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Inspiracją dla tegorocznych uroczystości stały się wspomnienia wielu osób zgodnie podkreślających, że Kazimierz Hołoga potrafił bardzo dobrze komunikować się z ludźmi. Nie tylko jasno i precyzyjnie formułował swoje wypowiedzi (co w totalitarnym systemie, na pewno nie ułatwiało mu życia), ale przede wszystkim potrafił z ogromną kulturą, empatią, aktywnie słuchać pacjentów, współpracowników i innych osób. Efektywna komunikacja pomagała mu sprawnie organizować pracę szpitala i leczyć chorych oraz utrzymywać bardzo dobre relacje z ludźmi.
Po wystąpieniu dyrektor Elżbiety Helwing odczytano list od kardynała Zenona Grocholewskiego do społeczności szkolnej. Odnosząc się do postawy patrona, kardynał stwierdził: „Jego głębokie życie religijne, uwrażliwione na prawdę, sprawiedliwość i dobro, wielkoduszna służba drugiemu człowiekowi są wartościami, które dla współczesnego młodego pokolenia mogą być jasnym drogowskazem prowadzącym do prawdziwego szczęścia w perspektywie dobra. […] życzę aby odważne promowanie postaci dobrego człowieka oraz szlachetnego lekarza ubogacało nie tylko wychowanków Waszej Szkoły, ale pozytywnie promieniowało na młode pokolenia Wielkopolski”.
Mając na uwadze ścisłą współpracę szkoły z Zenonem Kardynałem Grocholewskim starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, przekazał na ręce pani dyrektor medal upamiętniający 50 – lecie kapłaństwa Zenona Kardynała Grocholewskiego uznając, że to właśnie Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu będzie dla niego godnym miejscem (w maju 2013 roku  kardynał był gościem w szkoły).
Po stałych punktach szkolnego ceremoniału, odśpiewaniu hymnu szkolnego i ślubowaniu uczniów klas pierwszych, głos zabrał gość honorowy  - dr Michał Wyrostkiewicz  z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, uczelni, która kilka lat temu podpisała ze szkołą umowę o partnerstwie. W swoim wykładzie pod intrygującym tytułem „Antysztuka antykomunikacji” w przystępny sposób, odwołując się do przykładów z codziennego życia, pokazał, że prawdziwa, realna komunikacja, umożliwiająca życie z ludźmi, a nie obok nich, wymaga wysiłku. Komunikacja umożliwia człowiekowi budowanie wspólnoty, a tym samym realizację naturalnych potrzeb i cechuje ją nastawienie na dialog lub jego próbę. Antykomunikacja, za pomocą kłamstwa lub manipulacji, skutecznie rozbija wspólnotę. Prelegent przedstawił najczęściej spotykane  techniki manipulacji: powoływanie się na autorytet lub pseudoautorytet, odpowiadanie na niezadane pytania czy zrzucanie winy na manipulowanego. Starał się także przekonać młodzież, że warto się uczyć, ponieważ zdobyta wiedza umożliwia lepsze, zgodne z naturą i samym sobą, życie. Następnie zebrani obejrzeli przedstawienie „Okruchy wspomnień” prezentujące Kazimierza Hołogę we wspomnieniach bliskich i współpracowników. Uroczystości zakończył koncert w wykonaniu nauczyciela Tomasza Kaspra, uczniów Zuzanny Piechowiak, Sebastiana Bąka i chóru szkolnego.
Podczas obchodów społeczność szkoły przekazała na ręce pani Barbary Grochal, reprezentującej Hospicjum Palium w Poznaniu, ciśnieniomierze dla pacjentów tej instytucji. Dar wręczyły uczennice, które niedawno uzyskały certyfikaty wolontariuszek medycznych.                                                                                                                       
Materiał: M. Dzieżyc
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją