Aktualności

W kulturowym kręgu – inauguracja projektu

  • 31-03-2014
  • Autor: Marzena Matusiak
Z okazji obchodów Roku Kolberga Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zainicjowała projekt ludowy pod hasłem: W kulturowym kręgu, który będzie trwał od marca do grudnia 2014r. W jego ramach każdego miesiąca organizatorzy zaproszą mieszkańców miasta na wydarzenia kulturalno-edukacyjne związane z naszym kulturowym dziedzictwem oraz współczesnymi obserwacjami etnograficznymi. Cykl obejmuje trzy komponenty: tradycje słowiańskie, tradycje nasze wielkopolskie oraz inspiracje etniczne z innych kultur.
Bibliotekarki zaproszą zatem na wystawę ludową, warsztaty dla dzieci prowadzone przez etnografkę z Muzeum na Gościńcu Hankę Billert, spotkania z twórcami sztuki ludowej, spektakle teatralne, projekcje filmów w DKF-ie, występy zespołów śpiewaczych, koncerty kapel ludowych, folkowych i etno, gawędy o dawnych obrzędach, a także rekonstrukcje historyczne w przestrzeni miejskiej grupy Słowiański Mit. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu są: Izabela Putz – specjalista do sprawa animacji kultury nowotomyskiej biblioteki oraz Grażyna Matuszak - Biblioentuzjastka i regionalistka.
Cykl został zainaugurowany 20 marca wykładem dr Anny Weroniki Brzezińskiej z Zakładu Studiów Polskich i Regionalnych Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, etnolożki i instruktorki rękodzieła artystycznego, zatytułowany: „Na co wydawał pieniądze Oskar Kolberg?”.
Znawczyni i niewątpliwa miłośniczka Kolberga swą energetyczną i bardzo treściwą opowieścią zaszczepiła również w nowotomyślanach miłość do tego znamienitego folklorysty, etnografa i kompozytora. Nieprzypadkowo muzyczną atrakcją wieczoru był występ Zespołu Pieśni Ludowej Duśniczanka – laureata Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej 2013r. Zespół powstał 14 listopada 1985r., a tworzą go członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególną uwagę członkinie zespołu poświęcają kultywowaniu folkloru regionu szamotulskiego. Wykonawstwo pieśni folklorystycznych Duśniczanki doprowadziły do szczytu maestrii, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia otrzymane na przeglądach festiwalach twórczości folklorystycznej. Do najbardziej prestiżowych należy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie Duśniczanka wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia, a w 2008 zajęła zaszczytne II miejsce w kategorii Zespołów Śpiewaczych.
Jak się okazało, sporo jest miłośników folkloru w naszym mieście, co niezmiernie cieszy, a i widoczne jakieś pragnienie spotkania, poznania i obcowania z ludźmi tworzącymi sztukę ludową. Koordynatorki projektu mają nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie wśród proponowanych wydarzeń w tych barwnych, ludowych klimatach.
Już 14 kwietnia DAORIENTACJA DUO zaprezentuje Dziadowskie pieśni wielkopostne, a 16 kwietnia dzieci ze szkoły podstawowej wezmą udział w warsztatach z malowania pisanek, które poprowadzi Hanka Billert. Warsztaty będą wzbogacone o czytanie fragmentów literackich związanych z tradycjami wielkanocnymi.
Materiał: MiPBP
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją