Aktualności

8. Spotkania motocyklowe w Sielinku

  • 23-07-2014
  • Autor: Magdalena Chwalisz-Burzyńska
Strzał z armaty był sygnałem do rozpoczęcia świętowania 8. Spotkań Motocyklowych w Sielinku. Motocykliści z całej Polski przyjechali w miniony weekend, 18-20 lipca do Sielinka k. Opalenicy, by wśród motocyklowej braci uczestniczyć w kolejnym zlocie organizowanym przez stowarzyszenie "Lech 1929" Opalenica Klub Motocyklowy. Impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ma przypominać, że to właśnie w Opalenicy w 1929 roku wyprodukowany został pierwszy w Polsce motocykl Lech.
Otwarcie imprezy z udziałem m.in.: przedstawicieli władz samorządowych gminy Opalenica i powiatu nowotomyskiego oraz prezesa stowarzyszenia Lech 1929 Opalenica Klub Motocyklowy odbyło się w sobotę, 19 lipca. W swoim wystąpieniu burmistrz Opalenicy, Roman Maternik przypomniał historię powstania fabryki pierwszego polskiego motocykla na ziemi opalenickiej, jak również sylwetkę jednego ze współwłaścicieli zakładu, opaleniczanina Józefa Braniewicza. Po hucznym otwarciu uformowano motocyklową paradę - "Śladami Jazdy Testowej Pierwszego Polskiego Motocykla", która przez Sielinko, Troszczyn, Dakowy, Uścięcice i Kozłowo wyruszyła na Plac J. Piłsudskiego w Opalenicy. Tam, przy pomniku motocykla Lech, odbyła się msza polowa, odprawiona przez księdza i zarazem motocyklistę Edmunda "Edę" Jaworskiego. Po jej zakończeniu kawalkada pojazdów wraz z mieszkańcami wyruszyła w kierunku ronda na ulicy Porażyńskiej, gdzie wspólnie z mieszkańcami Opalenicy nastąpiło uroczyste oddanie do użytku obwodnicy miasta. Po uroczystościach na rondzie uczestnicy imprezy powrócili do Sielinka, by skorzystać z wielu atrakcji. Zabawę urozmaicały liczne typowo zlotowe konkurencje, jak np. slalom, wolna jazda, loteria fantowa. W tym roku do wygrania był m.in. motorower i przelot balonem. Można było podziwiać niezwykle widowiskowe akrobacje wykonywane przez Artura Puzia z grupy Sky Fighters. To pierwszy w historii Polski zawodnik FMX, który wykonał Backflipa (salto na motocyklu crossowym).  Zainteresowani nowinkami motoryzacyjnymi mogli zapoznać się z prototypem motocykla JJ2S X 4 500, projektu wykonanego przez J. Jacka Synakiewicza.  Wśród atrakcji był również pokaz stundu, czyli różnego rodzaju wyczynów kaskaderskich na motocyklu, zaprezentowanych przez Piotr Piotrowskiego, pseudonim Kaban, który tym wyczynowym sportem zajmuje się od 9 lat. Dla fanów nieco starszych maszyn przygotowano wystawę starych motocykli i samochodów, na której zwiedzający mogli zobaczyć m.in.  Skodę Tudor z 1947 roku, Mercedesa 230 W 143 z 1938 roku,  Warszawę z 1959 roku, czy motocykl Osa z 1960 roku. Imprezie towarzyszyły liczne koncerty a na scenie zaprezentowały się zespoły: Rust, ubiegłoroczny zwycięzca jarocińskiego festiwalu -  Lola Lynch, Terrific Sunday, De Rockers, Jaw Raw, Country Zenith, Epidemia, Kipersi i Teenagers. 
Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: burmistrz Opalenicy oraz starosta nowotomyski. Głównymi sponsorami wydarzenia byli: Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko, Lorgo Nowy Tomyśl - fundator nagrody głównej motoroweru ROMET, Opony-Express - fundator nagrody lot balonem, Drogopal, Krotoski-Cichy, Nordzucker, Hunters - Ochrona Osób i Mienia, Cruz, Alekspol, Konstrukcje Stalowe Nowak, Auto Serwis Grzegorz Skorliński, MX Motocykle, Wool Star.
Materiał: UM w Opalenicy
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją