TOekoMYŚL

TOekoMYŚL - projekt na ekologiczny rok w Powiecie Nowotomyskim

  • 27-01-2021
  • Autor: Krystian Dybek
Inicjatywa radnej Rady Powiatu Nowtomyskiego Doroty Kaczmarek zainspirowała nas, dlatego postanowiliśmy 2021 rok ogłosić w powiecie nowotomyskim eko rokiem. Mamy nadzieje, że różnorodność proponowanych aktywności sprawi, że każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Planowane spotkania, warsztaty, imprezy edukacyjne czy sportowe mogą zostać ograniczone przez trwającą pandemię, ale myślimy, że ta niedogodność zmotywuje nas do większej kreatywności w poszukiwaniu jeszcze ciekawszych rozwiązań, aby atrakcyjnie wykorzystać dostępne multimedia. 
W zakładce TOekoMYŚL przedstawimy eko-pasjonatów mieszkających w naszym powiecie. Ich sposób na zdrowe, proekologiczne życie. Promując eko w kuchni i w domu pokażemy proste sposoby na wykorzystanie naturalnych produktów w zdrowym odżywianiu, przygotowaniu kosmetyków, czy detergentów. Przygotowując zakładkę ekoporady chcielibyśmy stworzyć z Państwem grupę zaangażowanych, świadomych mieszkańców, którzy udowodnią, że dbanie o świat zaczyna się od najprostszych, często oczywistych gestów. Jednak projekt, jeżeli tylko na to sytuacja pozwoli będzie oparty przede wszystkim na działaniu praktycznym. W profilaktyce ważnej i uważnej chcielibyśmy państwa zachęcić do dbania o zdrowie, ale również umożliwić systematyczne podstawowe badania np. ciśnienia krwi czy poziomu cukru. Wiemy jak ważna jest aktywność ruchowa. W projekcie zwrócimy uwagę nie tylko na czas poświęcony ćwiczeniom, ale także na sposób ich wykonywania, aby był bezpieczny i korzystny dla naszego organizmu. Dbając o otaczającą nas zieleń, często oceniamy jej tylko wizualny aspekt. Przycinamy trawę, formujemy rośliny, bo takie zadbane otoczenie nam się po prostu podoba. Jednak, aby zadbać o stworzenia, które są niezbędne do zachowania ekosystemu postanowiliśmy przeznaczyć niektóre z terenów naszego powiatu na łąki kwietne. Mamy nadzieję, że w ten sposób pogodzimy walory estetyczne i ekologiczne. Myślę, że nie sposób powiedzieć tutaj o wszystkich naszych działaniach. Które tak naprawdę będą podzielone na działania dotyczące człowieka, ziemi, powietrza i wody. Wszystko to będzie związane z tym abyśmy wszyscy dbali o to, aby nasze otoczenie było zdrowe i dla nas korzystne.
 
O projekcie TOekoMYŚL rozmawiał wicestarosta Marcin Brambor z inicjatorką akcji, Radną Rady Powiatu Nowotomyskiego Dorotą Kaczmarek.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją