Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook
Strona głównaOświataJesteś w dziale:

Oświata

TRZCIANECKIE TECHNIKUM ZNÓW NAJLEPSZE !

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: TRZCIANECKIE TECHNIKUM ZNÓW NAJLEPSZE !
W piątek, 20 kwietnia w trzcianeckiej szkole prawie 180 uczniów z zachodniej Polski stanęło w szranki w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Ten niezwykle prestiżowy konkurs gromadzi od lat tych, których marzeniem jest nie tylko zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z realizowanym zawodem, ale przede wszystkim doskonalenie i możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych. Obok cennych nagród, indeks Uniwersytetu Przyrodniczego jest tym elementem, który stanowi uwieńczenie sukcesu. Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku, grupa uczniów z trzcianeckiej szkoły okazała się bezkonkurencyjna.
 
W uroczystej inauguracji Olimpiady uczestniczył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, który życzył wszystkim uczestnikom wszelkiej pomyślności w rozwiązywaniu zadań.
 
W bloku produkcji roślinnej I miejsce zajął Michał Piśny, w bloku produkcja zwierzęca po raz kolejny zwyciężył Michał Krawczyk, a II miejsce przypadło Damianowi Wajmanowi. Swoich konkurentów pozostawił w tyle także Emil Lemański, który był najlepszy w bloku mechanizacja rolnictwa. Miejsca trzecie zdobyły Weronika Klorek w bloku weterynaria, najsilniej obsadzonym w tegorocznych zmaganiach, Marta Paleń w architekturze krajobrazu oraz Katarzyna Oleszak w bloku gastronomia.  Szkoła w Trzciance zdobyła tytuł najlepiej merytorycznie przygotowanej placówki, a Michał Krawczyk okazał się najlepszym olimpijczykiem. Tuż po ogłoszeniu wyników gratulacje w imieniu starosty nowotomyskiego laureatom złożyli: Maria Galas - przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego, Tomasz Kuczyński - wicestarosta nowotomyski i Ryszard Napierała sekretarz powiatu nowotomyskiego.
 
Wszystkie te sukcesy nie tylko potwierdzają poziom kształcenia realizowany w trzcianeckim technikum, ale także są świadectwem pasji i determinacji młodych ludzi, którzy są przekonani, iż rozwijanie swojej kariery zawodowej oparte być musi o praktykę i wiedzę, a te dwa elementy od zawsze stanowią ścisłe połączenie w modelu kształcenia realizowanym w tej szkole.
 

Przygotowania do nowego roku szkolnego

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Przygotowania do nowego roku szkolnego
W środę, 18 kwietnia z inicjatywy starosty nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego zorganizowano we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty - Delegatura w Lesznie szkolenie dla organów prowadzących w zakresie sporządzania arkuszy organizacji szkół i placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019. Leszczyńską delegaturę Kuratorium Oświaty reprezentowali: Tadeusz Waczyński - dyrektor Delegatury oraz wizytatorzy oświaty: Agnieszka Rzepka i Małgorzata Nowacka.
 
Na zaproszenie starosty, odpowiedziały wszystkie gminy tworzące Powiat Nowotomyski, będące organami prowadzącymi i realizującymi zadania oświatowe wynikające z przepisów ustawowych. Temat szkolenia był ważny, zwłaszcza w obliczu aktualnej reformy oświatowej oraz zmian prawa oświatowego. Program szkolenia zawierał prezentację dotyczącą kluczowych zmian prawnych w oświacie oraz dyskusję na tematy, którymi szczególnie zainteresowani byli uczestnicy spotkania.
 
Kończąc szkolenie, starosta podziękował gościom z Leszna za pomoc dla lokalnych samorządów, a włodarzom i przedstawicielom gmin za pozytywny odzew na zaproszenie. Wyraził przekonanie, iż zdobyta wiedza pozwoli organom prowadzącym jak najlepiej przygotować się do nowego roku szkolnego.
 

Wojskowa w Międzyrzeczu

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Wojskowa w Międzyrzeczu
Prezentujemy relację z wizyty klasy wojskowo-sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu w 17 WBZ w Międzyrzeczu.
W chłodny poranek pierwszego dnia ferii świątecznych klasa wojskowo-sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu wyruszyła na kolejne zajęcia zorganizowane przez żołnierzy batalionu logistycznego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Dzień służby zaczął się niewątpliwie od atrakcji, ponieważ licealiści mieli możliwość obserwacji ćwiczeń plutonów piechoty zmechanizowanej, wyposażonej w Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) ROSOMAK z użyciem amunicji bojowej. Młodzież zajęła miejsce na wieży obserwacyjnej i kierowania ogniem, czyli nieco poniżej stanowiska dowodzenia ćwiczeniem. Uczniowie z zapartym tchem obserwowali poszczególne plutony nacierające na pasie taktycznym i prowadzące ogień z kbs Beryl i ręcznych granatników przeciwpancernych do celów ukazujących się. Co jakiś czas odzywały się również 30 mm działka zamontowane na Rosomakach oraz słychać i widać było eksplozje wybuchów. Żołnierze niszczyli cele, bronili zdobytego terenu, przeprowadzali kontrataki i osłaniali ogniem ewakuację uszkodzonych przez nieprzyjaciela transporterów oraz rannych. Po ok. 1,5 godz. obserwacji licealiści z klasy wojskowej przemieścili się w inne miejsce jednego z największych poligonów w Polsce, w celu realizacji szkolenia ogniowego.

Czekali tam na nich kolejni instruktorzy, którzy przeprowadzili zajęcia m.in. z zakresu budowy, rozkładania i składania kbs Beryl, danych taktyczno - technicznych granatów obronnych F-1 i zaczepnych RG- 42. Ta część zajęć zakończyła się wykonywaniem rzutów granatami na celność i odległość. Większość uczniów wykonała je na poziomie, który wzbudził uznanie żołnierzy zawodowych do tego stopnia, że jeden z granatów podobno jest poszukiwany do teraz.

Najciekawsze jednak i najatrakcyjniejsze okazały się zajęcia na symulatorze ŚNIEŻNIK. Uczniowie mogli sami prowadzić ogień do nacierającego nieprzyjaciela z kbk AK i RKM oraz do śmigłowców i wozów bojowych z RGP.PANC. Walka odbywała się w bardzo zróżnicowanym terenie: otwartym, leśnym i zurbanizowanym. To przedsięwzięcie - choć na wielkim ekranie symulatora - również zakończyło się sukcesem wojskowych z Kopernika.
Szkolenie zakończyło się wspólnym z żołnierzami ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, które po intensywnie spędzonym dniu smakowały wyjątkowo....
Po złożeniu życzeń świątecznych licealiści wyruszyli pełni wrażeń w drogę powrotną do domu, z wiarą, że następna wizyta w 17 WBZ będzie jeszcze ciekawsza, tym bardziej, że będzie to tygodniowy obóz szkoleniowy w maju br.
 

Finał IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Finał IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego
W poniedziałek 26 marca w Szkole Podstawowej nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu odbył się już czwarty finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Dwadzieścioro trzecioklasistów z gimnazjów w Borui Kościelnej, Chrośnicy, Lwówku, Michorzewie, Nowym Tomyślu, Opalenicy
i Wąsowie miało okazję popisać się swymi umiejętnościami poprawnego pisania pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.
 
Przypomnijmy, że w poniedziałek 29 stycznia br. 496 uczniów klas trzecich z dziewięciu gimnazjów - w Borui Kościelnej, Bukowcu, Chrośnicy, Lwówku, Michorzewie, Nowym Tomyślu, Opalenicy i Wąsowie - zmierzyło się z pisemnym testem ortograficznym. Każdy uczeń mógł uzyskać 50 punktów. Test wskazał trzecioklasistów, którzy w swojej klasie uzyskali trzy najwyższe wyniki.
 
Natomiast we wtorek 6 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu odbył się II etap konkursu. Tym razem uczniowie zmagali się z testem komputerowym opracowanym na Szkolnej Platformie Edukacyjnej Librus. Do komputerów zasiadło 64 trzecioklasistów z ww. gimnazjów Wyniki obu etapów wyłoniły 20 uczniów, którzy wzięli udział w finale konkursu.
 
O tym, że nie było łatwo, może przekonać fragment dyktanda ułożonego specjalnie na konkurs przez panią Annę Przybylską pt. Modowe co nieco:
„Dziś, ni stąd, ni zowąd pojawiają się nowe trendy, z niewyobrażalną siłą prą nowe style. Każda supernowoczesna kobieta z heroicznym wysiłkiem, tudzież na łapu-capu gromadzi wokół siebie monstrualną górę rzeczy potrzebnych i najpotrzebniejszych, hołdując zasadzie, że nieważny chaos i nieład, gdy zewsząd czyhają niechybnie niepowtarzalne okazje. Miałaby się z pyszna, jeśliby w czas ekstranowoczesnych czółenek, jasnoniebieskich dżinsów,
biało-granatowych półdługich spódnic nie nabyła. Tak wszechwiedząca, żądna wrażeń znawczyni mody, wietrząc okazje, piętrzy w swej niewyobrażalnych rozmiarów szafie tiule, żorżety, dżerseje, płótna i muśliny. Zaś odzieżowi superkupcy potęgują sprzedaż.”
 
Uczestnikom konkursu towarzyszyli zaproszeni goście: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, dyrektorzy szkół, nauczyciele i opiekunowie młodzieży.
 
Aby umilić chwile oczekiwania na werdykt komisji, w przerwie konkursu wystąpili młodzi artyści z nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 3, którzy potwierdzili, że w naszej szkole nie brak talentów wokalnych, muzycznych i recytatorskich.
 
Potem już wszystko stało się jasne. Dyrektor Andrzej Wałęsa wraz z komisją konkursową, którą stanowili nauczyciele języka polskiego - p. Anna Przybylska, p. Marzena Dach - Kolanko, p. Dorota Wiśniewska, p. Mirosława Szymczak - Ratajczak, p. Anna Jędrzejczak – Korpik i p. Katarzyna Tomaszewska – ogłosili wyniki. Trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym zajęła Amelia Matuszczak z Gimnazjum przy Zespole Szkoła Podstawowa – Przedszkole w Wąsowie, drugie miejsce przyznano Barbarze Krysztofiak z Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy.
 
Zwyciężczynią IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego została Dobrosława Haraszczak z oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Borui Kościelnej i to ona zdobyła tytuł Gimnazjalnego Talentu Ortograficznego.
 
Zwycięzcy, oprócz zaszczytnych tytułów, odebrali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Radę Rodziców nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 3, a każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.
 
SP nr 3 w Nowym Tomyślu
 
 
 
 

Dzień Patrona

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Dzień Patrona
W czwartek, 15 marca Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi świętował Dzień Patrona. Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą i złożeniem wiązanek na grobie patrona szkoły. Oficjalna część uroczystości odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Dyrekcji, nauczycielom i społeczności szkolnej życzenia złożył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
Poniżej przedstawiamy relację z uroczystości:
 
15 marca 2018 r., już po raz dwunasty, świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało „Pomóż innym wygrać życie”.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Patrona, której przewodniczył, reprezentujący abpa metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego, ks. dr Rafał Pajszczyk z Sądu Metropolitalnego. W swojej pięknej homilii podkreślił, że Kazimierz Hołoga jest wspaniałym wzorem do naśladowania, ponieważ, wśród wielu zalet, posiadał cnotę bezinteresowności. Ratując ludzkie życie, poświęcając się dla swoich pacjentów, nie zastanawiał się, co z tego będzie miał, jakie korzyści osiągnie. Pragnął jedynie pomagać potrzebującym, nawet kosztem własnego dobra. Źródłem takiej postawy był jego stosunek do Boga. Mówca zachęcał wszystkich, którzy podziwiają doktora Hołogę, aby naśladowali jego bezinteresowność. Przypomniał także zgromadzonym, że mają prawo do kultu prywatnego (to znaczy prywatne osoby mogą żywić nabożeństwo do doktora Hołogi, zwracać się do niego w trudnych sprawach). Podczas mszy św. pamiętaliśmy także o naszym koledze Sebastianie Adamczaku, który zginął tragicznie w wypadku.

Druga część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Po wystąpieniu Dyrektor Elżbiety Helwig, która powitała zebranych i przedstawiła Gościa Honorowego oraz reprezentowaną przez niego fundację, głos zabrali starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz Tadeusz Waczyński z Kuratorium Oświaty, dyrektor Delegatury w Lesznie. Obaj wyrazili uznanie dla pracy szkoły, odwołującej się w swoich działaniach do sylwetki Patrona. Dyrektor Waczyński podkreślił również zasługi dyrektor Elżbiety Helwing, która już 28 lat wzorowo kieruje placówką. Po ślubowaniu uczniów klas pierwszych i przekazaniu sztandaru, grupa uczniów w ciekawy sposób przedstawiła życie i dokonania Kazimierza Hołogi.

Następnie powitaliśmy Gościa Honorowego. Psycholog i psychoonkolog Małgorzata Ciszewska-Korona jest członkiem zarządu Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie!, doskonale znanej w Polsce organizacji, która pomaga chorym na raka, zwłaszcza  kobietom. Fundacja skuteczne walczy o zmianę myślenia o chorobie nowotworowej i pokazuje, że rak nie musi oznaczać wyroku śmierci – można go pokonać lub żyć z nim jako chorobą przewlekłą przez wiele lat. Działacze Rak’n’Roll codziennie udowadniają chorym, że nowotwór nie musi odbierać im radości życia i atrakcyjnego wyglądu. Pomagają  przetrwać godnie trudny czas walki z chorobą, zaspokajając różnorodne potrzeby pacjentów i ich bliskich. Działań Fundacji jest bardzo wiele, na przykład: zbiórka pieniędzy na leczenie nierefundowane, opieka nad „Boskimi Matkami”, czyli chorymi na nowotwór kobietami w ciąży, wsparcie psychologiczne czy remonty poczekalni w poradniach onkologicznych. Najbardziej znana jest akcja Daj włos!, polegająca na przekazywaniu naturalnych włosów na peruki dla kobiet przechodzących chemioterapię. Fundacja udziela także wsparcia osobom, które pokonały chorobę, ale cały czas żyją w traumie, którą można porównać do zespołu stresu pourazowego u żołnierzy. Małgorzata Ciszewska-Korona opowiadała także o założycielce Rak’n’Roll – Magdzie Prokopowicz. W swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślała jak ważna jest profilaktyka i kontrolowanie swojego organizmu. Nie ukrywała, że swojej pracy wykorzystuje także osobiste doświadczenia – sama dwukrotnie wygrała walkę z rakiem, a nowotwór zabrał jej ukochaną  matkę – lekarkę. Rozmowę z Gościem przeprowadziły Sara Przybylak i Aneta Norek, które przekazały także Fundacji dar od naszej społeczności. Pamiętaliśmy także o podopiecznych poznańskiego Hospicjum Palium. Szefowej wolontariatu w hospicjum – Barbarze Grochal – wręczyliśmy, zgodnie z wieloletnią tradycją, dar dla pacjentów ufundowany przez społeczność szkolną. W rym roku były to kremy przeciwodleżynowe.

Normą stało się promowanie w Dniu Patrona utalentowanych artystycznie uczniów. W tym roku swój dzień miał Kamil Siudej z Technikum Logistycznego uzdolniony muzyk i grafik. Wystąpił w kończącym uroczystości koncercie znanego zespołu ANN, wykonującego alternatywnego rocka. Kamil jest najmłodszym członkiem kapeli, gra na gitarze basowej. Następnie w siedzibie szkoły odbyła się wystawa jego grafik przedstawiających bohaterów kultury masowej, zatytułowana „Znani i lubiani”.

Matematyka u Kopernika - finał

Ilustracja do informacji: Matematyka u Kopernika - finał
W środę, 14 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu odbył się finał Powiatowego Konkursu Matematycznego „Matematyka u Kopernika”. Patronat nad konkursem sprawował starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, który złożył gratulacje i wyrazy uznania wszystkim, którzy do etapu powiatowego się zakwalifikowali.
czytaj dalej ›
ZWYCIĘZCY:
W kategorii szkół podstawowych:
 1. Tomasz Kasiński (SP Zbąszyń)
 2. Mateusz Żygalski (SP nr 2 Nowy Tomyśl)
 3. Wiktor Dolecki (SP nr 2 Nowy Tomyśl)
W kategorii gimnazjów:
 1. Amelia Łopata (Opalenica)
 2. Martyna Kaczmarek (Michorzewo)
 3. Wojciech Raczkowiak (Nowy Tomyśl)
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
 1. Tomasz Manyś – Zespół Szkół w Opalenicy
 2. Adrian Sadowski, - Maxymilian Szych - Zespół Szkół w Opalenicy
 3. Zofia Chojnacka – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu
 
W trakcie finału konkursu odbyło się również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie poetyckim MATEMATYCZNE RYMY
Laureaci konkursu:
Miejsce pierwsze:
- Adrian Sadowski – Zespół Szkół w Opalenicy,
- Paula Taberska – Gimnazjum w Zbąszyniu,
- Mikołaj Stachecki – Szkoła Podstawowa w Zbąszyniu.
Miejsce drugie:
- Maria Przybyła – Szkoła Podstawowa w Zbąszyniu.
Miejsce trzecie:
- Jędrzej Polaszek – Szkoła Podstawowa w Opalenicy.
 
 
czytaj dalej ›

Osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej
We wtorek, 6 marca pracownicy poznańskiego Oddziału PFRON przeprowadzili w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu szkolenie dotyczące programu „STABILNE ZATRUDNIENIE - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” , którego realizacja została zaplanowana na cztery lata. Adresatami programu są instytucje publiczne (organy i instytucje wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej) jednostki samorządu terytorialnego oraz państwowe i samorządowe instytucje kultury.
 
Celem ogólnym programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej. Pomoc finansowa w ramach programu udzielana jest w formie dofinansowania kosztów: wyposażenia stanowisk pracy dla beneficjentów ostatecznych, odpowiednio do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz charakteru zatrudnienia; adaptacji pomieszczeń i otoczenia zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych;  adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających beneficjentom ostatecznym wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy; zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek beneficjentów ostatecznych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności; szkoleń beneficjentów ostatecznych zatrudnionych w ramach programu; szkoleń pracowników Wnioskodawcy w zakresie umiejętności współpracy z beneficjentami ostatecznymi zatrudnionymi w ramach programu, w tym kosztów szkoleń pracowników pomagających beneficjentom ostatecznym w pracy; organizacji przez pracodawcę dowozu beneficjentów ostatecznych z miejsca zamieszkania do zakładu pracy i powrotu; dodatku motywacyjnego wypłacanego beneficjentom ostatecznym przez Wnioskodawcę.
 
Na spotkaniu obecni byli: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marcin Brambor, kierownik Wydziału Organizacyjnego Emilia Michalczak Woźniak oraz przedstawiciele władz gminnych jak i instytucji zajmujących się pomocą społeczną z terenu Powiatu Nowotomyskiego.
 
 
 

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Powiatowy Konkurs Ortograficzny
W środę, 28 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu spotkali się reprezentanci szkół podstawowych powiatu nowotomyskiego, którzy wykazali się znakomitymi umiejętnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. „Gdziekolwiek indziej i którędykolwiek by…” - tak rozpoczynało się finałowe dyktando Powiatowego Konkursu Ortograficznego.
W konkursie adresowanym do klas piątych, szóstych i siódmych wzięło udział czterdziestu dziewięciu uczestników z dziewiętnastu szkół podstawowych naszego powiatu: Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Tomyślu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Tomyślu, Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym, Szkoła Podstawowa w Bukowcu, Szkoła Podstawowa w Opalenicy, Szkoła Podstawowa w Dakowach Mokrych, Szkoła Podstawowa w Rudnikach, Szkoła Podstawowa w Kopankach, Szkoła Podstawowa we Lwówku, Szkoła Podstawowa w Brodach, Szkoła Podstawowa w Michorzewie, Szkoła Podstawowa w Porażynie, Szkoła Podstawowa w Pakosławiu, Szkoła Podstawowa w Borui Kościelnej, Szkoła Podstawowa w Chmielinku, Szkoła Podstawowa w Przyprostyni, Szkoła Podstawowa w Bolewicach, Szkoła Podstawowa w Wojnowicach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu.

Celem konkursu – pod hasłem: Nauka, kultura i język, było utrwalenie poprawności ortograficznej zgromadzonych ortogramów oraz propagowanie poprawnej polszczyzny pisanej. Dyktando zawierało trudności ortograficzne zebrane wokół trzech tematów: Nauka – eksperymenty naukowe; Książka, film, teatr oraz Pułapki językowe. Ponadto uwzględniało trudności interpunkcyjne. Prace uczestników sprawdzane były przez jury, w skład którego wchodzili poloniści z wyżej wymienionych szkół.

Laureatami zostali następujący uczniowie:
 
W kategorii klas V:
• I miejsce – Emilia Parfliniak (SP Jastrzębsko Stare),
• II miejsce – Leon Szwedt (SP 1 Nowy Tomyśl),
• III miejsce – Emilia Kubicka (SP 2 Nowy Tomyśl).

 
W kategorii klas VI:
• I miejsce – Kajetan Haliniak (SP 1 Nowy Tomyśl),
• II miejsce – Wiktoria Szarata (SP Pakosław),
• III miejsce – Julia Borowczyk (SP Rudniki).

 
W kategorii klas VII:
• I miejsce – Marianna Popiół (SP Dakowy Mokre),
• II miejsce – Aleksandra Rainka (SP Rudniki),
• III miejsce – Wiktor Dolecki (SP 2 Nowy Tomyśl).

 
Zwycięzcom konkursu nagrody rzeczowe oraz dyplomy wręczyli wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu Mirosława Jurga oraz pracownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu Milena Kaźmierowska.
 
 
 
 
 
 
 

Wojskowa na policji

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Wojskowa na policji
Klasa wojskowo - sportowa w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu mimo swej nazwy nie doskonali się wyłącznie na płaszczyźnie sportowej i wojskowej. W miniony piątek, 19 stycznia odbyła pierwsze zajęcia związane z poznawaniem zagadnień dotyczących pracy policji. Uczniowie przez ok. dwie godziny zaznajamiali się z charakterystyką Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.
 
Przewodnikiem po nowotomyskiej Komendzie była mł. asp. Anna Urbaniak, która przedstawiła klasie główne  zadania policji na poziomie powiatu. Uczniowie mieli okazję poznać m.in.: strukturę komendy powiatowej oraz elementy wyposażenia policjantów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: izba zatrzymań, stanowisko kierowania monitoringiem miasta, badanie alkomatem oraz spotkanie z technikiem kryminalistyki, włącznie z badaniem linii papilarnych.
 
Wizyta była pierwszym przedsięwzięciem w ramach współpracy "wojskowych" z  "Kopernika" z Komendą Powiatową Policji w Nowym Tomyślu. Kolejne, wspólne działania to m.in. prelekcja przedstawiciela policji dot. odpowiedzialności prawnej nieletnich i dorosłych oraz działania o charakterze  promocyjnym i prewencyjnym.
 
W ramach wszechstronnego i wielopłaszczyznowego szkolenia klasy kolejnymi działaniami będą m.in.: zajęcia na obiektach 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu i Wędrzynie, szkolenie w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, zajęcia z zawodowymi ratownikami medycznymi, wizyta w placówkach Straży Granicznej w Świecku i Rzepinie, nawiązanie współpracy z Aeroklubem Poznańskim, Politechniką Poznańską, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz udział w pokazie specjalistycznej, lotniskowej jednostki ratowniczej w Porcie Lotniczym "Ławica" w Poznaniu.
 
ZSOiP Nowy Tomyśl
 
 

Rozmawiali o kształceniu zawodowym

Autor: Kamil Kałek
Ilustracja do informacji: Rozmawiali o kształceniu zawodowym
W środę, 6 grudnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odbyła się konferencja dotycząca szkolnictwa zawodowego. Organizatorem konferencji był Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Tomyślu oraz Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi. Konferencja poświęcona była ważnej sprawie, jaką jest nauka zawodu i kształcenie fachowców dla potrzeb rynku pracy.
Podczas konferencji rozmawiano o roli organizacji rzemiosła w kształceniu zawodowym, przedstawiono schemat dualnego kształcenia w rzemiośle oraz rozwój kariery zawodowej. Otwarcia konferencji dokonał Włodzimierz Szymański - Cechmistrz Cechu Rzemiosł Różnych. Obecny na spotkaniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki przywitał uczestników, następnie prelekcje wygłosili kolejno: Elżbieta Helwing - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Antoni Odzimek - prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Iwona Derda - Naczelnik Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Poznaniu. Patronat Honorowy nad Konferencją objęli: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner.
 
1 2 3 4 5 6 ... 16

 • Baner: Pierwszy baner dolny
 • Baner: Drugi baner dolny
 • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
 • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
 • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
 • Baner: Rcl
 • Baner: www.naszemiasto.pl
 • Baner: NefroTest_ikona
 • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2