Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Zbąszyń

Gmina Zbąszyń

Urząd Miejski w Zbąszyniu
ul. por. Żwirki 1
64-360 Zbąszyń
Tel. (68) 3866009, (68) 3846009
Fax: (68) 3846010
e-mail: urzad@zbaszyn.pl
www.zbaszyn.pl ; www.bip.zbaszyn.pl
 
BURMISTRZ ZBĄSZYNIA
TOMASZ KURASIŃSKI
Zbąszyń – tu złapiesz wiatr w żagle!
 
Każdy kto szuka pomysłu na aktywny wypoczynek powinien odwiedzić Zbąszyń - niewielkie miasteczko położone w zachodniej części województwa wielkopolskiego sięgające swoja historią XI wieku. Bogactwo przyrody oraz malownicze położenie Jeziora Błędno to cenne walory, którymi obdarowała to miejsce natura. Tutaj każda wyprawa piesza czy rowerowa, kajakarska czy też żeglarska będzie wspaniałą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Nasze miasteczko to także atrakcyjne miejsce dla fanów jazdy na rolkach, rowerach BMX, windsurfingu czy nart wodnych. Dla amatorów złotego plażowego piasku dostępne są boiska plażowe do gry w piłkę nożną lub siatkówkę. Plaża, skatepark, ścieżka rowerowa biegnąca wokół jeziora, boiska piłkarskie o sztucznej nawierzchni, korty tenisowe to obiekty, które w sezonie letnim tętnią życiem. Zimą natomiast dla sportowców dostępna jest hala widowiskowo-sportowa „Zbąszynianka” z siłownią, salami fitness i sauną.
Dla wielu turystów odwiedzających Zbąszyń obca nie pozostaje także bogata oferta kulturalna. Do najbardziej charakterystycznych i cieszących się liczną publicznością należą kolejne edycje Biesiady Koźlarskiej, Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego Experyment czy wystawy i wernisaże Galerii Baszta. Współczesny obraz Zbąszynia to także wiele zabytkowych budynków, które pamiętają charakter tego miasta z poprzednich stuleci. Spędzając tutaj swój wolny czas warto zwiedzić Basztę - wieżę bramną zbudowaną w 1627 roku, późnobarokowy Kościół Parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościółek św. Mikołaja, Kuźnię czy stary drewniany Kościółek w położonej nieopodal miejscowości Łomnica.
Kulturalną wizytówką Zbąszynia jest również regionalny instrument kozioł weselny, od niego zrodziła się nazwa Region Kozła skupiająca sześć sąsiadujących ze sobą gmin, na których terenie ten instrument jest używany do dnia dzisiejszego. Zbąszyń jako jedyne miasto w Europie posiada klasę szkoły muzycznej uczącą gry na koźle, która w najbliższym czasie rozrośnie się, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu.
 
Zaproszenie do Zbąszynia, to zaproszenie do podróży w przestrzeni wspaniałej natury, krajobrazów, przyjaznej infrastruktury miasta oraz wędrówki po kartach historii tego Miasta.
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2