Dzisiaj jest: Sobota, 14 Grudzień 2019 Imieniny: Alfreda i Izydora
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

7. Spotkania Motocyklowe

Wystrzałem z armaty oficjalnie otwarto 7. Spotkania Motocyklowe. Tradycyjnie miejscem zlotu były tereny wystawowe WODR w Sielinku.  Uroczystego otwarcia imprezy dokonali prezes stowarzyszenia „Lech 1929” Robert Guzik, zastępca burmistrza Opalenicy Andrzej Mainka oraz wicestarosta nowotomyski Tomasz Szulc.
czytaj dalej

Srebro dla Zbąszynia

W piątek, 19 lipca zakończył się Finał Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Młodzików w Zbąszyniu. Drugie miejsce zajęła para Sławomir Busch i Michał Szczechowicz reprezentująca PKS MOS Zbąszyń. Gospodarze przegrali w finale z parą Marcin Jaskuła/ Łukasz Rajchelt reprezentującymi Klub Sportowy Wifama Łódź. Miejsce trzecie zajęli zawodnicy MKS Banimex Będzin - Patryk Rajfura i Marcin Biela. W turnieju o tytuł mistrza Polski rozgrywanym w Zbąszyniu rywalizowało łącznie 16 par.
czytaj dalej

Jeździeckie święto w Posadowie

Dwa dni wspaniałej, sportowej rywalizacji, piękna pogoda i licznie zebrana publiczność – odbyły się kolejne Zawody Konne w Posadowie. 
Organizatorem imprezy było Posadowskie Towarzystwo Jeździeckie wraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Tomyślu oraz Urzędem Miasta i Gminy Lwówek. W miniony weekend, 13-14 lipca na posadowskim hipodromie podziwiać można było nie tylko widowiskowe skoki przez przeszkody lecz również zmagania w powożeniu zaprzęgami parokonnymi.
czytaj dalej

Sukces młodych siatkarzy ze Zbąszynia!

Rozdano medale w XIX Turnieju Mini Siatkówki o Puchar Kinder + Sport traktowanym jako oficjalne Mistrzostwa Polski do lat 13. Finał rozgrywany w Drzonkowie obok Zielonej Góry, w dniach 1-2 lipca, był kulminacją całorocznych zmagań najmłodszych adeptów siatkówki, w którym w tym roku wystartowało około 32 000 dziewcząt i chłopców. Jest to największa impreza tego typu w całej Europie.
 
czytaj dalej

Godziny dla Rodziny

Kto może spełnić marzenia? Ile dni ma tydzień? Jak urządzić świetny bal? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźli uczestnicy zajęć edukacyjnych prowadzonych w Oddziale dla Dzieci nowotomyskiej biblioteki przez Magdalenę Kędzię - Kluj – dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej

Pierwsza operacja kręgosłupa w Nowym Tomyślu

 • 28-06-2013
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
We wtorek, 25 czerwca na Oddziale Ortopedii nowotomyskiego Szpitala Powiatowego przeprowadzono pierwszą operację kręgosłupa. Operację wykonano u 51-letniego pacjenta, mieszkańca naszego powiatu cierpiącego na ostry zespół bólowy kręgosłupa. Zabieg przeprowadził zespół neurochirurgiczno-ortopedyczny, a narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu nieodpłatnie udostępniła firma Aesculap Chifa.
 
- Przygotowania do uruchomienia nowego zakresu operacji w ramach nowotomyskiej ortopedii trwały kilka tygodni – mówił nam ordynator oddziału ortopedii Marek Ratajczak - W celu poszerzenia zakresu usług naszego oddziału nawiązaliśmy współpracę z neurochirurgiem, który początkowo będzie pracował w oddziale w wymiarze 1-2 dni w miesiącu, a w przypadku zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w szerszym zakresie.
Pierwsza operacja dotyczyła usunięcia wypadniętego dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa techniką mikrochirurgiczną i zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjent w pierwszej dobie po operacji zgłaszał ustąpienie dolegliwości, które męczyły go przez kilka miesięcy.
Zakładany przez nowotomyską lecznicę docelowy zakres zabiegów operacyjnych będzie obejmował operacje dyskopatii lędźwiowej i szyjnej oraz stabilizację kręgosłupa w przypadkach niestabilności i złamań zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. U osób młodych zabieg usunięcia wypadniętego dysku będzie łączony ze stabilizacją międzytrzonową  protezą dysku (sztuczny dysk).
Do tej pory dużym problemem było skierowanie pacjenta na szybkie leczenie operacyjne kręgosłupa po zdiagnozowaniu choroby – tego typu zabiegi oferowały jedynie trzy ośrodki w Poznaniu oraz szpital w Puszczykowie. - Mamy nadzieję, że nowy zakres zabiegów znacznie skróci czas oczekiwania na konieczne leczenie dla mieszkańców naszego powiatu. Należy podkreślić, że przeprowadzenie operacji we właściwym momencie w przypadku schorzeń z zakresu spondyloortopedii (chirurgii kręgosłupa) jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania pacjenta. Niestety w Polsce część pacjentów za późno trafia na takie leczenie, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami neurologicznymi. Na zakończenie mogę dodać, że operacje kręgosłupa to nie jedyna z nowych rzeczy zaplanowanych do wprowadzenia na oddziale ortopedii w tym roku mam nadzieję, że przy następnej okazji będę mógł już zdradzić więcej szczegółów – podsumował M. Ratajczak.
Warto w tym miejscu dodać, że w trosce o bezpieczeństwo pacjentów operowanych w nowotomyskim szpitalu w połowie czerwca uruchomiono nowoczesną salę poznieczuleniową. Każdy pacjent po operacji pozostaje pod opieką zespołu anestezjologicznego w osobnej sali w obejściu bloku operacyjnego. Do momentu przekazania w oddział macierzysty prowadzone jest leczenie, mające na celu przywrócenie pełnej wydolności oddechowo-krążeniowej, ale również zapewnienie komfortu termicznego oraz rozpoczęcie leczenia przeciwbólowego.  Nad pacjentami czuwa specjalistyczny zespół anestezjologiczny.  - W naszym szpitalu każdego roku wzrasta liczba operacji i ich zakres. Nowoczesna medycyna operacyjna daje coraz większe możliwości pomocy pacjentom, którzy do niedawna z  powodu  zaawansowania choroby podstawowej i obciążenia chorobami współtowarzyszącymi nie mieli szans na leczenie – dodał Janusz Nowak, dyrektor SP ZOZ w Nowym Tomyślu.
Materiał: SP ZOZ, opr. M. Matusiak
 
 
 
 
 

Strzelali o Puchar Starosty

W piątek, 21 czerwca na strzelnicy sportowej w Nowym Tomyślu obyła się ostatnia runda w roku szkolnym 2012/2013 strzelań z broni małokalibrowej w ramach „Szkolnej Ligi Strzeleckiej o „Puchar Starosty Powiatu Nowotomyskiego”. Organizatorem zawodów był Zarząd Rejonu Ligi Obrony Kraju w Nowym Tomyślu.
 
czytaj dalej

Zbąszyńska Noc Świętojańska

Najkrótsza noc w roku, zwana popularnie „nocą kupały” lub „nocą świętojańską” po raz kolejny była hucznie obchodzona w Zbąszyniu. W sobotę, 22 czerwca dla mieszkańców oraz gości wypoczywających w zbąszyńskich Łazienkach nie zabrakło atrakcji zarówno sportowych, jak i kulturalnych. Widowiskową rywalizacją tętniły boiska plażowe, na których przez trzy dni rozgrywano turniej piłki nożnej w kategoriach młodzieżowej oraz open. Dla wielbicieli szant zaśpiewał zespół North Cape oraz bard Piotr Gadecki. Nie zabrakło także rockowych akcentów, na zbąszyńskiej scenie wystąpiły tego dnia zespoły Yellow Papers, Skaza po koszu a także Drunk&Rolled.
 
czytaj dalej

Koniec roku na sportowo

Poniedziałkowy poranek, 24 czerwca minął uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu pod znakiem sportu i rekreacji. Zorganizowany na terenie miejscowego Parku Kultury i Wypoczynku „Dzień Sportu” był idealną okazją do promowania aktywności fizycznej wśród młodzieży. Była to okazja, by wyrwać uczniów ze szkolnych ławek i murów na świeże powietrze, gdzie grono pedagogiczne zorganizowało szereg atrakcji.
 
czytaj dalej

Medale młodych zbąszyńskich siatkarzy plażowych

 • 24-06-2013
 • Autor: Marzena Matusiak
 • drukuj
We wtorek, 18 czerwca na boiskach plażowych w Zbąszyniu odbyła się kolejna impreza siatkarska. Tym razem Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej przyznał organizację  Finałów Mistrzostw Wielkopolski w Plażowej Piłce Siatkowej w kategorii Młodzików. W turnieju wystartowało 14 siatkarskich duetów z całej Wielkopolski wyłonionych drogą wcześniejszych eliminacji. Do Zbąszynia zawitali siatkarze z Gostynia, Kalisza, Wrześni oraz klubu gospodarzy, Powiatowego Klubu Sportowego „MOS”, który wystawił do rywalizacji 4 pary.
 
Turniej rozpoczął się o godzinie 10 uroczystością otwarcia, w której uczestniczyli zawodnicy wraz z opiekunami, sędziowie turnieju: Róża Wachowska, Antoni Kuś, Mariusz Frąckowiak i Piotr Duszyński oraz burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, który wygłosił  tradycyjną formułę otwarcia, życząc zawodnikom sukcesów w rozgrywkach finałowych. Sprawy dotyczące części sportowej przekazała uczestnikom Sędzia Główny turnieju -
R. Wachowska. W otwarciu uczestniczył także zespół Chili z miejscowego Gimnazjum, który wystąpił w jednym ze swoich tańców.
Bezpośrednio po uroczystości otwarcia rozpoczęły się rozgrywki, które prowadzone były systemem brazylijskim - druga przegrana eliminowała zespół z dalszych gier.
Gospodarze wystawili cztery siatkarskie duety. Turniej przebiegał bardzo pomyślnie dla zawodników PKS MOS. Trzy pary awansowały do półfinałów. Czwarty zespół Dawid Dunaj/Piotr Mentlewicz po ambitnej grze zakończył mistrzostwa na miejscach IX-XII.
W meczach półfinałowych spotkały się pary Sławomir Busch/Michał Szczechowicz PKS MOS Zbąszyń Szymon Jakubowski/Przemysław Bartowiak UKS Kaniasiatka Gostyń, w drugim dwie pary zbąszyńskie Aleksander Frasz/Adrian Kubiak oraz Tomasz Kaczmarek/Bartosz Woźny. Wszystkie pary, które dotarły do półfinałów uzyskały awans do Półfinału Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej, który odbędzie się w połowie lipca w województwie zachodniopomorskim. W meczu finałowym spotkali się zawodnicy gospodarzy, para  Busch/Szczechowicz pokonała klubowych kolegów Kaczmarek/Woźny.
W meczu o trzecie miejsce gostyńska para Jakubowski/Bartkowiak okazała się lepsza od duetu Frasz/Kubiak.
Na zakończenie sędziowie zawodów wraz z Łukaszem Woźnym trenerem zbąszyńskich siatkarzy, będącym jednocześnie Przewodniczącym Komisji Sportu wręczyli najlepszym zespołom puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej.
Organizator dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy, która jako kolejne wydarzenie siatkarskie przyczyniła się do promocji naszego miasta i regionu. Włożony wysiłek organizacyjny w przygotowanie i utrzymanie boisk, a przede wszystkim praca trenerska przynoszą efekty w postaci wyników sportowych będących najlepszą nagrodą dla osób zaangażowanych w rozwój sportu w naszym mieście.
Organizatorem zawodów było Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej oraz Powiatowy Klub Sportowy „MOS” Zbąszyń.
 
 
 
Kolejność końcowa:
 
Ilość startujących par – 14
 
1 miejsce – Michał Szczechowicz/Sławomir Busch - PKS MOS Zbąszyń
2 miejsce – Tomasz Kaczmarek/Bartosz Woźny - PKS MOS Zbąszyń
3 miejsce – Szymon Jakubowski/|Przemysław Bartkowiak – UKS KaniaSiatka Gosty ń
4 miejsce – Aleksander Frasz/Adrian Kubiak - PKS MOS Zbąszyń
Zespoły z miejsc 1-4 uzyskują awans do turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski
 
Miejsca 5-6
Kacper Jesiołowski/Krystian Kisiela - KPR Calisia Kalisz
Jan Prauziński/Michał Kaźmierczak - UKS KaniaSiatka Gostyń
 
Miejsca 7-8
Mateusz Bartkowiak/Adam Wlazik – Progress Września
Kacper Sturgólewski/Błażej Szymczak – KPR Calisia Kalisz
 
Miejsca 9-12
Dawid Dunaj/Piotr Mentlewicz – PKS MOS Zbąszyń
Fryderyk Żak/Mariusz Rychlewski – Progress Września
Błażej Paszkiewicz/Witold Cichocki – KPR Calisia Kalisz
Tomasz Pielak/Patryk Teodorczak – Progress Września
 
Miejsca 13-16
Tobiasz Nowiński/Adrian Sucholas – Progress Września
Kamil Szelest/Szymon Adamski – Progress Września
 
Materiał: ZCSTiR
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.