Dzisiaj jest: Niedziela, 19 Maj 2024 Imieniny: Piotra i Mikołaja
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Projekt Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego

  • 28-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Ogłoszenie Zarządu Województwa Wielkopolskiego o przystąpieniu do procedury zapewnienia udziału społeczeństwa w opracowywaniu projektu Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego do roku 2030 wraz z projektem Prognozy oddziaływania na środowisko.
 
Na podstawie art. 17 ust. 4 (ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 1219 ze zm.) oraz art. 30, art. 39 ust. 1 pkt 2-5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i  jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 283 ze zm.), Zarząd Województwa Wielkopolskiego informuje, o przyjęciu projektu Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego do roku 2030 wraz z projektem Prognozy oddziaływania na środowisko.
 
Zdjęcie przedstawiające jesienny krajobraz.
 
 
Wobec powyższego od dnia 26 października do dnia 16 listopada 2020 r. włącznie zapewnia się udział społeczeństwa w opracowaniu ww. dokumentów.
 
Wersja elektroniczna ww. projektu wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko dostępna jest pod adresem: http://www.bip.umww.pl w zakładce „Ogłoszenia/ Ogłoszenia 2020”.
 
Wersja papierowa dostępna jest w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, pok. 1063, w godzinach pracy Departamentu.
 
Uwagi i wnioski można składać w następującej formie:
 
pisemnej poprzez wypełnienie i przesłanie na adres:
Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
– formularzy zamieszczonych na stronie internetowej BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
 
za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, poprzez uzupełnienie i przesłanie na adres e -mail: dsr.sekretariat@umww.pl formularza zamieszczonego na stronie internetowej BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Uwagi i wnioski zgłoszone po upływie wskazanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
 
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
 
Jednak nawiązując do stanu zagrożenia epidemicznego, troszcząc się o zdrowie mieszkańców województwa wielkopolskiego, a także o pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – zachęca się głównie do kontaktów za pomocą poczty elektronicznej.
 
 
 

Bezpieczniej w drodze do szkoły

  • 28-10-2020
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
Wśród wielu zadań realizowanych przez Powiat Nowotomyski jest m.in. budowa podwyższonego przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Borui Kościelnej.  Pracownicy Starostwa Powiatowego pracują aktualnie nad budową wspomnianego przejścia, które nie tylko przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych – przede wszystkim dzieci (np. wysiadających z autobusu), ale bez wątpienia spowolni również ruch samochodów na tym odcinku.
Zdjęcie obrazujące przebudowywane przejście dla pieszych.

Pomagamy pszczołom

  • 27-10-2020
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Przy drogach powiatowych posadzono 79 drzew miododajnych. Dotację na ten cel powiat nowotomyski otrzymał z budżetu województwa wielkopolskiego w ramach środków związanych z ochroną, rekultywacją oraz poprawą jakości gruntów rolnych. Nasadzenie drzew w pasach drogowych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym i poprawi ekosystem lokalny. W ramach przyznanej dotacji posadzono 19 klonów zwyczajnych w Brodach (przy drodze powiatowej nr 1881P), 28 kasztanowców zwyczajnych  w Komorowie (przy drodze powiatowej nr 1731P) oraz 32 klony zwyczajne w miejscowości Trzciel Odbudowa (przy drodze powiatowej 2737P).
 
Na zdjęciu nasadzenia drzew w pasie drogi powiatowej.

Komunikat dotyczący naborów wniosków w ramach tarczy antykryzysowej

  • 27-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu informuje,
że wnioski o:
 
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych
i średnich przedsiębiorstw (art. 15zzb),
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw samozatrudnionych
(art.15zzc),
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art. 15zze2),
 
obejmujące 3 miesięczny okres dofinansowania, należy składać do 31 października 2020 r.
 
W przypadku wniosków złożonych po wyznaczonym terminie, konieczne będzie skróceie okresu dofinansowania tj.:
- Wnioski złożone od 1-30 listopada będą obejmować 2 miesięczny okres dofinansowania.
- Wnioski złożone w grudniu będą obejmować 1 miesięczny okres dofinansowania.
 
Wypłaty ostatnich transz możliwe są do 28 grudnia 2020 r.
 
 
Jednocześnie informujemy, że cały czas można składać wnioski o udzielenie jednorazowej pożyczki na pokrycie  bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, przyznawanej na podstawie art. 15zzd.
 
 

Zapraszamy na wirtualny spacer

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Przedmioty, pamiątki, dokumenty, narzędzia, fotografie to świadectwa życia człowieka, którym bardzo często udaje się przetrwać niejedno pokolenie. Niektóre z namaszczeniem przechowywane przez następców, inne przerzucane w przestrzeni strychów czy piwnic a jeszcze kolejne będące kategorią pozornych śmieci oczekujących utylizacji. Niezależnie od przynależności do powyższych kategorii przechowywania wszystkie świadectwa historii odczytywane z wiedzą i wrażliwością historyka czy archiwisty opisują wspaniałe historie ludzkiego życia odkrywając cenną wiedzę o przeszłości. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorami archiwum Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła pod adresem: www.archiwummuzeumziemizbaszynskiej.zck.org.pl
Droga do digitalizacji zbąszyńskich zasobów.

Zmartwieniem Zbąszyńskiego Centrum Kultury od kilku lat jest zły stan techniczny budynku Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła znajdującego się przy Rynku w Zbąszyniu. W styczniu tego roku podjęliśmy decyzję, że dzięki możliwościom cyfrowej fotografii i publikacjom internetowym spróbujemy pokazać możliwie najwięcej zmagazynowanych eksponatów pomimo braku obiektu i sal ekspozycyjnych. Ostatecznie to eksponaty są głównym bohaterem historii pod tytułem Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

W lutym otrzymaliśmy zgodę burmistrza Zbąszynia, by dotychczasowe sześć miejsc przechowywania eksponatów zamienić na magazyn pod jednym kluczem z możliwością zaaranżowania miejsc do prowadzenia digitalizacji. Eksponaty przewoziliśmy do budynku dawnej przychodni lekarskiej. Docierały do nas wtedy informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, tydzień później rozpoczęła się kwarantanna, w czasie której prowadziliśmy dalsze prace transportowo-magazynowe. Z końcem marca pojawił się komunikat z Narodowego Centrum Kultury o realizacji programu Kultura w sieci, dzięki czemu zaistniała szansa na pozyskanie dodatkowych funduszy na start naszego projektu digitalizacji. Złożyliśmy wniosek na realizację tematu w formie wirtualnego spaceru wśród eksponatów, 15 maja 2020 roku otrzymaliśmy 17 tysięcy złotych na realizację zadania.

Wirtualny spacer wśród eksponatów Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła to zwiedzanie zasobów muzealnych poprzez internet. Zadanie obejmuje fotograficzne zaprezentowanie eksponatów w trzech możliwościach zwiedzania: 1. Folklor Regionu Kozła słynący z unikatowego instrumentu, którym jest kozioł weselny, 2. Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Zbąszyńskiej, 3. Zwiedzanie zbąszyńskiej osady produkcyjnej z XIII wieku. Ścieżki zwiedzania zostaną wzbogacone o wprowadzające materiały audiowizualne – wywiady z budowniczymi instrumentów, prezentacje brzmień instrumentów, wypowiedzi historyków. Wirtualny spacer będzie dostępny na stronie internetowej: www.archiwummuzeumziemizbaszynskiej.zck.org.pl

Zadanie pozwoli odkryć internautom eksponaty skazane dotychczas na zamknięcie w pomieszczeniach magazynowych. Celem jest stworzenie internetowej bazy eksponatów muzealnych, pamiątek historycznych, audiowizualnych świadectw historii służących edukacji i rozwijaniu wiedzy o historii człowieka. Wirtualny spacer ma pomóc w zdobywaniu wiedzy na temat kształtowania się cywilizacji w oparciu o silny aspekt kultury muzycznej i folkloru, rozwoju rzemiosła rozpiętego pomiędzy pragmatyzm a kulturę, zaobserwowania integracji społecznej pomimo granic językowych wynikających z sztucznych granic politycznych. Inicjatywa daje szansę na odkrycie bogatych zbiorów Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła bez ograniczenia rzeczywistej przestrzeni wystawienniczej tworząc jednocześnie podstawę do rozbudowywania zasobów.
 
 
 
 

Program rehabilitacji neurologicznej osób po udarach mózgu

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Informujemy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach 15 lipca 2020r., podpisał z Zarządem Województwa Wielkopolskiego umowę o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020: „Program rehabilitacji neurologicznej osób po udarach mózgu w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szamotułach” nr RPWP.06.06.01-30-0017/19-00
 
 
 
Celem programu jest poprawa sprawności funkcjonalnej oraz poznawczej u ok. 50% osób po przebytym udarze mózgu, poprzez działania zdrowotne i edukacyjne w celu przyspieszenia ich powrotu do życia społecznego i zawodowego w okresie realizacji programu. Wsparcie otrzymają także osoby z otoczenia osób po udarze mózgu, w postaci działań edukacyjnych.
 
Projekt realizowany będzie w formie bezpłatnych, 3-tygodniowych, dziennych (z zapewnieniem wyżywienia) turnusów rehabilitacyjnych,  w ramach których pacjenci po konsultacjach z lekarzem specjalistą oraz fizjoterapeutą kierowani będą na:
 
zabiegi neurofizjoterapeutyczne,
zabiegi fizykalne,
terapie zajęciowe,
terapie neurologopedyczne,
terapie neuropsychologiczne
Programowe kryteria włączenia do programu
 
Do programu mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:
 
- są w wieku 18-64 lata i zamieszkują województwo wielkopolskie
- złożą pisemne oświadczenie, że w chwili przystąpienia do programu nie są objęte żadnym innym programem terapeutyczno-rehabilitacyjnym w związku z przebytym udarem mózgu finansowanym z NFZ (np. fizjoterapia ambulatoryjna bądź domowa itp.);
- nie biorą udziału w analogicznym projekcie u innego beneficjenta, finansowanym ze środków publicznych;
- posiadają zaburzenia funkcji mózgu określone na ostatnim wypisie ze szpitala w skali Rankina 1- 4;
- od udaru nie minęło więcej niż 12 miesięcy;
- w pierwszej kolejności będą przyjmowani pacjenci, którzy odbyli wczesną rehabilitację neurologiczną w ramach NFZ lub ich czas oczekiwania jest dłuższy niż 6 tygodni;
- posiadają skierowanie na podjęcie rehabilitacji medycznej wydane przez lekarza neurologa lub lekarza rehabilitacji medycznej;
 
Medyczne kryteria wyłączenia
 
Do programu nie mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:
 
- wymagają stałego intensywnego nadzoru medycznego;
- mają aktywne choroby współistniejące istotnie wpływające na proces rehabilitacji (np. złamania w czasie leczenia, odleżyny itp.);
- chorują na niewydolność krążenia, nerek, wątroby, stan po zawale mięśnia sercowego z frakcją 17 wyrzutową mniejszą niż 30%, chorobę naczyń (aktywny stan zakrzepowo-zatorowy), tętniak serca, aorty, malformację naczyń mózgowych, aktywne procesy zapalne, niewyrównane zaburzenia endokrynologiczne, chorobę nowotworową (leczenie paliatywne lub wymagające pilnego leczenia), ciężkie nadciśnienie tętnicze lub płucne, niewyrównaną cukrzycę
- czas jaki upłynął od udaru wynosi więcej niż 12 miesięcy
 
W ciągu 3 lat programem objętych zostanie 200 osób po udarze mózgu, zamieszkujących województwo wielkopolskie oraz 160 osób z najbliższego otoczenia osób po udarze
 
 
 
ZAPISY DO PROGRAMU
 
 
lub telefonicznie pod nr tel.: 61 29 26 551 
 
 

Kolejne komputery dla potrzebujących

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W czwartek, 22 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu w ramach akcji ODN@WIAMY! odbyło się przekazanie 10 zestawów komputerowych dla rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Pozyskaniem oraz poprawą stanu technicznego sprzętu komputerowego zajmowały się firmy CCR Polska Sp. z o.o. oraz Elektrorecykling S.A. wraz z fundacją Zaraz Wracam. 
Na zdjęciu wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, zastepca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu Alicja Ślusarz oraz przedstawiciele firm. 
 
Nie jest to pierwsza taka inicjatywa, bowiem w kwietniu oraz w czerwcu firmy przekazały 5 laptopów oraz 4 zestawy stacjonarne, które przekazane zostały do rodzin zastępczych działających na terenie powiatu nowotomyskiego.

Otwarty konkurs ofert

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu informuje o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego ,,Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2021 r." oraz o możliwości zgłaszania kandydatów do prac w komisji konkursowej w celu opiniowania ofert składanych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania ,,Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2021 r.".
 
 
 
 

Zawieszenie Powiatowej Rywalizacji Sportowej Szkół w roku szkolnym 2020/2021

  • 20-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Szanowni Państwo,
Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu  w związku z aktualną sytuacją epidemiczną i rosnącą ilością zachorowań, podjęło decyzję o zawieszeniu Powiatowej Rywalizacji Sportowej Szkół w roku szkolnym 2020/2021. W sprzyjających warunkach poinformujemy o wznowieniu rywalizacji. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej. Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia na arenach sportowych.
 

Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 15

  • 20-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
 
W dniach 15-18 października w Nowym Tomyślu w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu i Młodzieżowego Centrum Podnoszenia Ciężarów odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 15. Organizatorami zawodów był klub podnoszenia ciężarów LKS „Budowlani-Całus” oraz Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. 
 
 
Na zdjęciu uczestnik zawodów podnoszący sztangę. 
 
W zawodach udział wzięło ponad 200 zawodników. Na pomoście wystartowali zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Były wielkie emocje, była zażarta walka o miejsca, były bite rekordy Polski. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili zawody zgodnie z restrykcjami sanitarnymi związanymi z zagrożeniem pandemicznym. Klub LKS „Budowlani-Całus” może poszczycić się wygraną w ogólnej klasyfikacji klubowej, co potwierdza szkolenie dzieci i młodzieży na niezwykle wysokim poziomie.  Nowotomyscy zawodnicy zdobyli 106 punktów, wyprzedzając CLKS Mazovię Ciechanów o 68 punktów. Obrazuje to całkowitą dominację zawodników Budowlanych. Również wysiłek zawodników tego klubu zaowocował  przyłożeniem się do zwycięstwa w klasyfikacji wojewódzkiej. Budowlani zdobyli 106 na 150 punktów zdobytych przez zawodników z województwa wielkopolskiego. Mistrzostwo Polski Młodzików do lat 15 w swoich kategoriach wagowych wywalczyli następujący zawodnicy z klubu LKS „Budowlani-Całus": Paulina Michalska, Adrian Krupa oraz Kacper Dziamski. Srebrny medal wywalczyła Patrycja Górna. Brązowy krążkiem poszczycić się mogą: Daria Gruszkiewicz, Nikola Kalinowska oraz Dawid Lisiak. Oliwia Nowak, Aleksandra Pakuła oraz Adrian Haładuda wywalczyli jeszcze brązowy medal w rwaniu. Klub LKS „Budowlani-Całus” pragnie bardzo podziękować sponsorom i współorganizatorom za zaufanie i hojne wsparcie imprezy. Dziękuje:  Polskiemu Związkowi Podnoszenia Ciężarów, Ministerstwu Sportu, Starostwu Powiatowemu w Nowym Tomyślu, Powiatowemu Centrum Sportu w Nowym Tomyślu oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu. Ponadto Klub LKS „Budowlani-Całus” dziękuje firmom: Całus, Betoniarnia Całus, Carter, Kucera, Kiel, Elektrorecykling, Bartex, Mini-Market, Zborała, Kaczmarek Electric, Trans-Bud Piotr Kaczmarek, Wulkan Serwis Nyćkowiak, Chadmet, Top Tomyśl, Alveus, Hotel Kopernik, Fit Apetit, Mark Pol oraz Active Sport i Fundacja Zaraz Wracam.
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.