Dzisiaj jest: Niedziela, 5 Maj 2024 Imieniny: Ireny i Waldemara
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Aktywnie w Porażynie

  • 24-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W piątek, 24 lipca w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Porażynie odbył się rajd Nordic Walking w ramach programu: „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” moduł IV.
 
 
Dodatkowo podczas rajdu przeprowadzone zostały warsztaty specjalistyczne w formie wykładów z psychologiem. Trasa wyniosła 5 km okolicznymi szlakami turystycznymi. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz specjalnie przygotowany poradnik, zawierający podstawowe informacje, postępowania oraz sposoby zabezpieczania siebie oraz innych przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu oraz Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu. W rajdzie wziął udział także wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, który pogratulował uczestnikom aktywności fizycznej oraz przedstawił możliwość przebadania się w najbliższych dniach w Nowym Tomyślu na obecność koronawirusa.
 
 

24 lipca - Święto Policji

  • 24-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Z okazji Święta Policji, wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom Służby Cywilnej, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia osobistej i zawodowej pomyślności.

Przebadaj się na koronawirusa

  • 23-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Decyzją Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka oraz rekomendacją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego dr Jadwigi Kuczma-Napierała, w dniach 28-30 lipca w Nowym Tomyślu funkcjonować będzie mobilny punkt pobrań Covid-19.
 
Z mobilnego punktu skorzystać będą mogli mieszkańcy powiatu nowotomyskiego oraz powiatów ościennych. Mobilne centrum badań podzielone zostanie na trzy ścieżki dla pieszych. Centrum wymazowe zlokalizowane zostanie na Stadionie Miejskim w Nowym Tomyślu (wejście od strony Placu Chopina) i będzie czynne od godz. 10:00 do godz. 16:00.
 
Osoby zainteresowane muszą wcześniej zarejestrować się telefonicznie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu pod numerem telefonu 61 65 68 075. Zgłoszenia przyjmowane będą w dniach 23, 24, 27, 28, lipca w godzinach od 8:00-15:00.
 
Wynik testu odebrać będzie można przez konto pacjenta. Osobom poddającym się testom zalecamy utworzenie profilu zaufanego i na stronie www.pacjent.gov.pl w zakładce "internetowe konto pacjenta" pobranie wyniku.

Do końca roku można skorzystać z bezpłatnego programu "Zdrowy Maluch"

  • 22-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Do końca roku można skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki zdrowia "Zdrowy Maluch". Program diagnostyczno-terapeutyczny skierowany jest do noworodków i niemowląt (okres od urodzenia do 12 miesiąca życia) oraz ich rodziców. Jest dobrowolny, a korzystać z niego mogą mieszkańcy posiadających stałe zameldowanie  na terenie powiatu nowotomyskiego. Jego celem jest wsparcie oraz wykluczenie lub wczesne rozpoznanie zaburzeń rozwojowych najmłodszych mieszkańców naszego terenu, podjęcie pierwszych działań prewencyjnych oraz edukacja i budowanie świadomości o profilaktyce zdrowia dzieci wśród młodych rodziców.
 
Organizatorem programu jest Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, natomiast partnerem medycznym Klinika Rehabilitacji Rosmed.
 
 
 
 
1. Program profilaktyczny Zdrowy Maluch - Cele 
- wsparcie oraz wykluczenie lub wczesne rozpoznanie zaburzeń rozwojowych najmłodszych mieszkańców naszego terenu,
- podjęcie pierwszych działań prewencyjnych oraz edukacja i budowanie świadomości o profilaktyce zdrowia dzieci wśród młodych rodziców. Badania prowadzone są przez wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów specjalizujących się w diagnostyce i rehabilitacji dzieci w Klinice Rehabilitacji Rosmed w Nowym Tomyślu. Poprzez specjalistyczne testy funkcjonalne oraz neurofizjologiczne, fizjoterapeuta sprawdza czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.
Celem programu Zdrowy Maluch to również budowanie świadomości rodziców na temat zdrowia swoich dzieci oraz ich pielęgnacji. Jest to szczególnie pomocne zwłaszcza u rodziców pierwszego dziecka. Mogą oni liczyć na fachowe wsparcie i poradę fizjoterapeuty aby uniknąć min. asymetriom ułożeniowym oraz wielu innym błędom popełnianym przez młodych rodziców co wynika najczęściej z braku wiedzy. W przypadku zdiagnozowania dysfunkcji u dziecka,  rodzic otrzymuje wskazania do dalszego postępowania aby mógł podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu leczenia w momencie, kiedy fizjologia maluszka pozwala na szybkie i sprawne jego usprawnianie.
Po przeprowadzonym badaniu opracowywana jest szczegółowa dokumentacja o stanie zdrowia dziecka.
Diagnostyka fizjoterapeutyczna w ramach Programu Zdrowy Maluch opierać się będzie m.in. na założeniach metody NDT Bobath Baby, która jest prowadzona wg zasad EBTA (European Bobath Tutor Association) oraz zasad funkcjonalnej oceny i terapii ruchu wg koncepcji Thrist 4 Function.
 
 
Założenia programu Zdrowy Maluch
- profilaktyka wad postawy
- wczesne wykrycie wad rozwojowych
- wczesne wykrycie chorób układu nerwowego
- instruktaż zalecanych ćwiczeń usprawniających
- wspomaganie naturalnych procesów naprawczych i adaptacyjnych
- budowa świadomości społecznej z zakresu profilaktyki zdrowia
- edukacja rodziców z zakresu pielęgnacji dziecka
- edukacja rodziców z zakresu postępowania rehabilitacyjnego
 
2. Dlaczego Program Zdrowy Maluch skierowany jest do dzieci w przedziale wiekowym od urodzenia do 12 miesiąca życia?
Pierwszy rok jest kluczowy w okresie rozwoju dziecka.  Jest to okres intensywnego wzrostu i kształtowania wszystkich funkcji motorycznych.  W tym okresie dziecko uczy się  podstawowych wzorców ruchowych, fundamentów,  które mają posłużyć dalszemu prawidłowemu rozwojowi. Są to m.in.: sięganie, chwytanie, obracanie, pełzanie, czworakowanie, siadanie,  wstawanie. Te naturalne etapy rozwoju zdrowego człowieka służą budowaniu jego siły aby móc wzrastać i rozwijać się prawidłowo. 
Pamiętajmy również, że u tak małego dziecka układ nerwowy jak również całe ciało są niezwykle plastyczne i mają wyjątkową zdolność adaptacyjną. To właśnie  sprawia, że fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji dzieci może już podczas pierwszej sesji terapeutycznej torować ruch, jednocześnie ucząc małego pacjenta prawidłowych wzorców. Dlatego wczesna diagnostyka fizjoterapeutyczna, wczesne rozpoznanie dysfunkcji zarówno narządu ruchu oraz układu nerwowego rzutują bezpośrednio na efekty terapeutyczne oraz czas trwania rehabilitacji. Stad okres pierwszych 12 miesięcy życia jest tak istotny aby przeprowadzić diagnostykę fizjoterapeutyczną.
 
Wskazania do diagnostyki:
Okres przed ciążą:
- ciąże pozamaciczne
- torbiele maciczne
- mięśniaki maciczne
- porody powikłane
- obciążenia genetyczne
Ciąża: 
- ciąża bliźniacza
- ciąża na podtrzymaniu
- ciąża zagrożona
- spożywanie alkoholu w ciąży
- infekcje w trakcie ciąży
-  In Vitro
Poród:
- niedotlenienie dziecka
- poród przyspieszony (wywoływany)
- poród przedwczesny
- poród pośladkowy
- vacuum
- cesarskie cięcie
-  ciąża przenoszona oraz opóźniona
- zielone wody płodowe
- dysfunkcja łożyska macicznego
Dziecko:
- asymetria czaszki
- wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe
- niesymetryczne napięcie mięśniowe
- problemy z karmieniem dziecka
- brak łaknienia
- problemy z uspokojeniem dziecka
- niechęć do leżenia na brzuchu
- chaotyczne ruchy kończyn
- brak gaworzenia
- brak kontaktu z dzieckiem
- nadwrażliwość dotykowa
- wady genetyczne
- kolki
- ulewania
- refluks żołądkowo-przełykowy
- niespokojny sen
- padaczki
- wysokie CRP po urodzeniu
- brak funkcji chwytnej, obracania, wspinania, pełzania (wszystkie wskazane funkcje powinny być symetryczne tzn. wykonywane przez dziecko zarówno w lewą jak i w prawą stronę). 
 
 
3. Jak wygląda wizyta fizjoterapeutyczna?
Każde nowe doświadczenie jak również wizyta u specjalisty potrafi być stresujące zarówno dla rodzica jak i dla dziecka.  Dlatego zachęcamy aby zapoznać się z poszczególnymi etapami wizyty fizjoterapeutycznej. To sprawi, że będziesz czuć się bezpieczniej.
 
Etapy wizyty diagnostyczno-terapeutycznej: 
W trakcie całej wizyty fizjoterapeuta informuje rodzica o poszczególnych jej etapach, rozmawia z rodzicem i jednocześnie przekazuje mu wszystkie ważne dla zdrowia dziecka informacje. 
a) zakładana jest kartoteka medyczna
b) rodzic razem z dzieckiem zapraszany jest do gabinetu
c) fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad merytoryczny
d) fizjoterapeuta zapoznaje się z dokumentacją medyczną dostarczoną przez rodzica
e) fizjoterapeuta przechodzi do obserwacji dziecka
f) fizjoterapeuta rozbiera samodzielnie dziecko
g) fizjoterapeuta rozpoczyna obserwację funkcjonalną
h) fizjoterapeuta rozpoczyna testy funkcjonale
i) fizjoterapeuta przekazuje pierwsze informacje o stanie zdrowia dziecka
j) jeśli rozpoznano dysfunkcje fizjoterapeuta wykonuje pierwsze postępowanie terapeutyczne
k) fizjoterapeuta informuje rodzica jak pracować z dzieckiem w domu
    (założenie terapeutyczne, kiedy rozpoznano dysfunkcję)
l) fizjoterapeuta informuje rodziców jak wspomagać prawidłowy rozwój dziecka
    (założenie terapeutyczne u zdrowego dziecka)
ł) podczas całej wizyty fizjoterapeuta buduje świadomość rodzica na temat prawidłowego rozwoju dziecka
m) wizyta kończy się podsumowaniem stanu zdrowia dziecka oraz najważniejszymi zaleceniami 
n) opracowywana jest szczegółowa dokumentacja o stanie zdrowia dziecka
 
4. Co przynieść na wizytę?
- dowód osobisty rodzica
- książeczka zdrowia dziecka
- wypis ze szpitala oraz wszystkie dodatkowe badania dziecka
- ulubioną zabawkę dziecka
- ulubiony kocyk/pieluszkę dziecka
- zaświadczenie o stałym zameldowaniu rodzica i dziecka o na terenie powiatu nowotomyskiego
Aby skorzystać z wizyty w ramach programu Zdrowy Maluch niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o stałym zameldowaniu na trenie powiatu nowotomyskiego. Zaświadczenie o stałym zameldowaniu można pobrać bezpłatnie w Urzędzie Miasta właściwym do miejsca zamieszkania rodzica i dziecka. W przypadku braku zameldowania konieczne jest zgłoszenie stałego meldunku rodzica i dziecka w Urzędzie Miasta oraz pobranie stosowanego zaświadczenia, które będzie wymagane do skorzystania z wizyty w ramach programu Zdrowy Maluch. Cała procedura jest bezpłatna i zajmuje kilka minut. Pobierając zaświadczenie prosimy informować, iż dokument potrzebny jest w celu skorzystania z programu profilaktyki zdrowia Zdrowy Maluch.
Nie posiadasz meldunku?
Zgłoszenie meldunku na pobyt stały można dokonać osobiście w Urzędzie Miasta lub przez internet. Szczegóły oraz niezbędne dokumenty do zgłoszenia znajdziesz na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl lub w Urzędzie Miasta.  Cała procedura jest bezpłatna i zajmuje kilka minut.
 
 
5. Jak umówić wizytę w ramach programu Zdrowy Maluch?
Program profilaktyczny Zdrowy Maluch realizowany jest przez Klinikę Rehabilitacji Rosmed w Nowym Tomyślu. Na wizytę można umówić się telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej ww.klinikarosmed.pl/kontakt (pisząc w treści maila, iż wizyta dotyczy programu Zdrowy Maluch) lub przyjeżdżając osobiście do Kliniki. Podczas rejestracji prosimy informować, że wizyta będzie realizowana w ramach programu Zdrowy Maluch.
 
 
Dane kontaktowe:
Klinika Rehabilitacji Rosmed
Glinno 247 Nowy Tomyśl 64-300
Tel. 61 44 26 000
E-mail. klinikarosmed.pl
www.klinikarosmed.pl
 
 

Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje

  • 21-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami informuje o ogłoszeniu I przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr I 24/1 położonej w Trzciance.
 

Nowy sprzęt w szpitalu

  • 20-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W piątek, 17 lipca w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu został oddany do użytku sprzęt przeznaczony do walki z koronawirusem, zakupiony z dotacji samorządów gminnych powiatu nowotomyskiego.
 
 
Dzięki środkom finansowym przekazanym przez gminy Zbąszyń i Opalenica szpital mógł zakupić nowoczesny aparat do znieczuleń. Dotacja z gmin Nowy Tomyśl, Kuślin, Miedzichowo, Lwówek pozwoliła na zakup dwóch respiratorów do prowadzenia respiratoroterapii w sytuacjach niewydolności oddechowej. Celem zakupu wyżej wymienionych aparatów była możliwość niesienia pomocy pacjentom zarażonym koronawirusem, którzy wymagaliby intensywnej terapii z uwagi na niewydolność oddechową, jaka jest częstym objawem zarażenia. Aparat do znieczulenia pozwoli na ratowanie życia i zdrowia w sytuacjach nagłych wymagających zabiegów operacyjnych w izolowanych warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego. W przekazaniu sprzętu udział brali włodarze naszych gmin, starosta nowotomyski, dyrekcja szpitala oraz lekarze oddziału intensywnej terapii.
 

Przekazali dwa ogólnodostępne defibrylatory AED

  • 20-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Stowarzyszenie "Chraplewo - razem możemy więcej dzięki współpracy z Polską Siecią Elektroenergetyczną przekazało mieszkańcom Gminy Kuślin dwa ogólnodostępne defibrylatory AED.
 Zakup defibrylatorów był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Pierwszy AED trafił do sołectwa Chraplewo na ręce Sołtysa oraz Naczelnika OSP Chraplewo, drugi do Sołectwo Kuślin na ręce Sołtysa i Wójta Gminy Kuślin. 
 

Zawody konne w Posadowie

  • 20-07-2020
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W dniach 18-19 lipca w Posadowie odbyły się zawody konne. W ciągu dwóch dni rozegrano 14 konkursów w skokach. Odbył się również pokaz zaprzęgów. Wyniki zawodów znajdują się na stronie internetowej: zawodykonne.com.
 

Inwestycje drogowe

  • 17-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Okres wakacyjny sprzyja realizacji inwestycji drogowych. Widać to w powiecie nowotomyskim, gdzie prace idą pełną parą. Drogi w całym powiecie stają się bezpieczniejsze, poprawia się również komfort jazdy. Przy tym, podczas remontów stosowane są różne technologie w zależności od zniszczenia nawierzchni i zakresu prac.
 

W Zbąszyniu trwa aktualnie budowa chodnika wraz z wyniesionym przejściem dla pieszych na ul. Topolowej, przy drodze powiatowej nr 2744P. Rozpoczęły się także remonty dróg powiatowych w wyniku których wyremontowane zostaną odcinki: 2736P Lipka Wielka – Wąsowo, 2739P Niegolewo – Turkowo, 2738P Róża - Wąsowo , 2726P Nowa Wieś -  Nowa Wieś Zbąska, 2738P Głuponie – Leśniczówka, 2734P / 1881P Brody, 2714P Sątopy, 2738P Głuponie – Trzcianka, 2716P/2718P Jastrzębniki, 2738P Trzcianka, 1731P  Zębowo – Mokre Ogrody, 2745P Zbąszyń – Dąbrówka.

W Przyprostyni na drodze powiatowej 2727P zakończyła się przebudowa odcinka od końca wsi Przyprostynia do granicy powiatu, trwają także prace remontowe w samej wsi. Zakończono inwestycję pod nazwą "Przebudowa pasa drogowego drogi powiatowej 1881P Brody - Turowo", która była dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Rozpoczęły się prace związane ze ścinką poboczy na drodze powiatowej 2709P Lwówek - Opalenica. Roboty będą wykonane również na drogach 2735P w Bolewicach, 2708P odcinek Stary Tomyśl - Wytomyśl, 1731P Lwówek - Zębowo. W Posadowie przy drodze powiatowej nr 2731P trwa remont polegający na wymianie ok 200 m² starej nawierzchni chodnika na prefabrykowaną kostkę betonową. 

 

 

Daj dziecku szansę na szczęśliwy dom

  • 17-07-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pilnie poszukuje kandydatów na rodzinę zastępczą.
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.