Dzisiaj jest: Niedziela, 5 Maj 2024 Imieniny: Ireny i Waldemara
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Arbitraż i Mediacja w teorii i praktyce

  • 07-06-2019
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 7 czerwca w hotelu Hi-Fi w Paproci odbyła się Konferencja z cyklu „Arbitraż i Mediacja w teorii i praktyce” pt.: „Budowanie bezpieczeństwa w ADR” (alternatywne metody rozwiązywania sporów). Spotkanie, pod patronatem Starosty Nowotomyskiego zostało zorganizowane przez Sąd Arbitrażowy działający przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej. Otwarcia konferencji dokonał prezes Sądu Arbitrażowego przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej Włodzimierz Brych i starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Konferencja stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń związanych z ADR w Polsce. Na stoisku promocyjnym Powiatu Nowotomyskiego uczestnicy konferencji zapoznali się z ofertą turystyczną tego terenu.
 

Godnie reprezentowali powiat

  • 07-06-2019
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
W czwartek, 6 czerwca na bocznym boisku przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Powiatów w Piłkę Nożną w kategorii Orlik. Po raz pierwszy w tego typu imprezie uczestniczyła reprezentacja Powiatu Nowotomyskiego.
 
Ekipa złożona z zawodników z naszego regionu zaprezentowała się bardzo dobrze. Dzięki Zarządowi Powiatu Nowotomyskiego drużyna wystąpiła w gustownych strojach. Do efektu wizualnego umiejętnościami dostosowali się nasi piłkarze. Chociaż głównym celem organizatorów była możliwość obserwacji - a nie klasyfikacja końcowa, to warto jednak odnotować fakt, że nasza reprezentacja w stawce dziesięciu powiatów uplasowała się tuż za podium!
 
Trenerem drużyny był Jakub Koszuta, a w jej składzie zagrali zawodnicy z Gminnej Szkółki Piłkarskiej, LPFA Opalenica, AP OSIR Lwówek, Akademia Reissa Opalenica i NAP Nowy Tomyśl.
 
 

Ruszają zapisy na VI Święto Zupy

  • 06-06-2019
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Informujemy, że właśnie ruszają zapisy na VI Święto Zupy, które odbędzie się 24 sierpnia w Opalenicy. Wspomniane wydarzenie to impreza rodzinna, integrująca środowisko wiejskie i promująca nasz region. Towarzyszy jej Jarmark Wiejskie Smaki Wiejskie Cuda, podczas którego swoje prace prezentują lokalni rękodzielnicy i drobni wytwórcy. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a jej zasięg terytorialny przekracza granice Powiatu Nowotomyskiego. Dlatego też podjęliśmy decyzję o rotacyjności imprezy. Planujemy, by co roku odbywała się w innej gminie Powiatu Nowotomyskiego. Czekamy na Wasze zgłoszenia.
 
Zachęcamy do wspólnego gotowania.
 

Raport o stanie powiatu

  • 04-06-2019
  • Autor: Agnieszka Bajor
  • drukuj
Zarząd Powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia Radzie Powiatu raport o stanie powiatu. Raport obejmuje podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim,     w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady powiatu. Rada Powiatu rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała Rady Powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia Zarządowi absolutorium. Raport jest rozpatrywany w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie powiatu przeprowadza się debatę. 
 
 
Debata nad Raportem o stanie Powiatu Nowotomyskiego odbędzie się na sesji
 Rady Powiatu Nowotomyskiego w dniu 26 czerwca 2019r. o godz. 13.00
 
 
Głos mieszkańców w debacie nad raportem
Informujemy, że zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy z dnia z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w debacie nad raportem o stanie powiatu mieszkańcy powiatu mogą zabierać głos.
Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie nad raportem o stanie powiatu składa do Przewodniczącego Rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 150 mieszkańców powiatu.
 
 
Zgłoszenie należy złożyć w Starostwie Powiatowym - Kancelaria (pok. 17) -  najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której będzie przedstawiany raport o stanie powiatu, tj. do dnia 25 czerwca 2019r.
Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15.
 

Międzynarodowy Turniej z okazji Dnia Dziecka

  • 04-06-2019
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W dniach od 30 maja do 2 czerwca w Powiecie Nowotomyskim gościliśmy młodzież z Niemiec i Ukrainy. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy ukraińskich i niemieckich piłkarzy z Nowotomyską Akademią Piłkarską. Podczas wizyty w Nowym Tomyślu młodzież zwiedziła najciekawsze miejsca w mieście, jednak głównym celem spotkania było rozegranie 1 czerwca na Stadionie Miejskim w Nowym Tomyślu turnieju piłkarskiego z okazji dnia dziecka.
 W rozgrywkach udział wzięło ponad 400 piłkarzy z terenu powiatu nowotomyskiego, Niemiec oraz Ukrainy. Jedną z atrakcji był mecz samorządowców z rodzicami dzieci. Wśród zawodników znalazła się drużyna reprezentująca Powiat Nowotomyski, która składała się z pracowników Starostwa Powiatowego, Radnych Rady Powiatu Nowotomyskiego oraz Włodarzy Powiatu.
 

Rekrutacja do szkół nabrała tempa

  • 31-05-2019
  • Autor: Marek Nyćkowiak
  • drukuj
Z dniem 31 maja br. kończy się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Do tego dnia absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych składają poprzez system naboru elektronicznego wnioski o przyjęcie do szkoły. Obecny rok jest o tyle wyjątkowy,
że do szkół prowadzonych przez Powiat Nowotomyski przyjdą dwa roczniki pierwszoklasistów. Starosta Nowotomyski zapewnia jednak, że miejsca dla wszystkich chętnych wystarczy.
 
 
Powiat Nowotomyski jako organ prowadzący szkoły ponadpodstawowe w Nowym Tomyślu, Zbąszyniu i w Trzciance już od pewnego czasu przygotowuje się do przyjęcia zwiększonej liczby uczniów na nowy rok szkolny. Okazuje się, że zainteresowanie naszymi szkołami jest spore, dlatego jest duża szansa na utworzenie niemal wszystkich oferowanych kierunków w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia. Na krótko przed zamknięciem rejestracji elektronicznej do szkół powiatowych swoje wnioski w pierwszej preferencji złożyło ponad 1500 uczniów, a w pozostałych preferencjach dalszych prawie 400 uczniów. Ostateczne liczby kandydatów przyjętych w rekrutacji poznamy jednak dopiero 25 lipca br., zgodnie z harmonogramem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Zanim jednak uczniowie zostaną przyjęci na wybrane kierunki, mają czas, by zmienić swoje preferencje w systemie naboru elektronicznego, co nastąpić może w dniach od 14 do 19 czerwca br. Następnie w dniach od 21 do 25 czerwca br. uzupełniają swój wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu zewnętrznego. Z uwagi na fakt, że rok szkolny zakończy się wcześniej niż pierwotnie zaplanowano, świadectwa będzie można składać już w dniu 19 czerwca br. Warto podkreślić, że w tym terminie uczeń nie musi jeszcze dostarczyć oryginału świadectwa, jednak organ prowadzący szkoły do tego zachęca. Złożenie oryginałów świadectw w wybranej szkole w podanym terminie stanowi bowiem duże prawdopodobieństwo wyboru przez uczniów danej szkoły, co pozwala Powiatowi na utworzenie większej liczby miejsc w szkołach. Niemniej ostatecznie, uczeń musi dostarczyć oryginał do wybranej szkoły w dniach od 16 do 24 lipca br., czyli jeszcze przed ogłoszeniem wyników naboru. Wprawdzie,
w dniu 16 lipca br. ogłoszone będą listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
do poszczególnych oddziałów, ale ostateczne listy przyjętych kandydatów wywieszone zostaną dopiero w dniu 25 lipca br.
Zarząd Powiatu zamierza na początku lipca zdecydować o ostatecznej liczbie oddziałów
w poszczególnych szkołach. Liczba ta będzie tym większa, im większa będzie do dnia 25 czerwca br. liczba oryginałów świadectw dostarczonych przez kandydatów. Dlatego zachęcamy, aby właśnie
w tym terminie uzupełnić wniosek o wymagane dokumenty. Daje to bowiem większą pewność uczniom na utworzenie oddziałów szkolnych na wybranych kierunkach.
 
Wspomnieć jeszcze należy, iż w przypadku, gdy uczeń nie zostanie przyjęty do wybranego oddziału lub oddziałów, z dniem 26 lipca br. rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która pozwoli kandydatom na złożenie ponownych wniosków do oddziałów, w których będą wolne miejsca. Zgodnie z wytycznymi Kuratorium postępowanie to zakończy się jednak dopiero w dniu 30 sierpnia br., czyli tuż przed początkiem roku szkolnego. Mamy jednak nadzieję, iż znakomita większość kandydatów zostanie przyjęta do wybranych szkół już w postępowaniu lipcowym. Decyzje Zarządu Powiatu będą odpowiedzią na potwierdzone zainteresowanie uczniów, dlatego – jak wspomniano wyżej –  tak ważne jest jak najszybsze dostarczenie oryginałów świadectw. Miejsc w szkołach powiatowych zapewne nie zabraknie, ale naszym celem jest utworzenie takich oddziałów, na które zapotrzebowanie zgłosili sami uczniowie. Życzymy zatem wszystkim powodzenia w postępowaniu rekrutacyjnym.
 
Dodajmy, że każdy zainteresowany może poprzez strony internetowe szkół wejść do systemu naboru elektronicznego, by zapoznać się z aktualnymi statystykami dotyczącymi tegorocznej rekrutacji.
 

Nagrodzono laureatów konkursu „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”

  • 30-05-2019
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj

W czwartek, 30 maja w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński i kierownik Placówki Terenowej KRUS w Nowym Tomyślu Danuta Nijaka pogratulowali i wręczyli nagrody laureatom regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Tym razem młodzi artyści wykazywali swoje plastyczne talenty, tworząc prace pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”. Na konkurs wpłynęło 65 prac plastycznych z 14 szkół podstawowych.

 

Komisja konkursowa nagradzała uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0-3 pierwsze miejsce zajęła Nikola Robak z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Pakosławiu. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Rembacz, również z Pakosławia. Na miejscu trzecim uplasował się Miłosz Kania ze Szkoły Podstawowej w Porażynie. Wyróżnienie otrzymali następujący uczniowie: Lilianna Judek i Alan Zabór - SP Porażyn, Zofia Siemieniak - SP Dobieżyn, Marcelina Fechner – SP Rudniki, Kamil Pruszkowski ze Szkoły w Pakosławiu. W drugiej kategorii wiekowej (klasy 4-8) pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Gołek ze Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu. Na drugim miejscu znalazła się Tamara Lejwoda również ze Zbąszynia, a na miejscu trzecim uplasowała się Zuzanna Kaźmierczak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrośnicy. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Białas ze Szkoły w Pakosławiu, Gracjan Kliśko z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowcu, Zuzanna Panek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrośnicy, Julia Napierała z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Pakosławiu i Maria Czaban ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu. Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu wsparło tę akcję promującą bezpieczną pracę i zabawą na terenach wiejskich poprzez wręczenie upominków dla uczniów, których prace otrzymały wyróżnienie.

 

 
 

Certyfikat dla Powiatu Nowotomyskiego

  • 29-05-2019
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Informujemy, że w 2017 roku Powiat Nowotomyski przystąpił do udziału w monitoringu, realizowanym w ramach projektu „Monitoring działań jednostek administracji rządowej i samorządowej w województwie wielkopolskim w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnościami i dostosowania do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”.
 
 
Realizacja tej inicjatywy pozwoliła na dogłębną analizę stanu zastanego i wypracowanie rekomendacji, które zostały wykorzystane przez Powiat w usprawnieniu podejmowanych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
W wyniku wdrożenia oraz realizacji rekomendacji Powiat Nowotomyski otrzymał Certyfikat Samorządu Wdrażającego Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
 

Spotkanie Akademii Niepodległości

  • 29-05-2019
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W poniedziałek, 27 maja w w Wydziale Zamiejscowym w Nowym Tomyślu, Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu odbyło się kolejne spotkanie Akademii Niepodległości w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej, który został zaplanowany na lata 2018-2021. Tematy „Wielkopolski zryw” oraz „Józef Dowbor Muśnicki, Stanisław Taczak, Julian Stachiewicz” omówił prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Kolejnych wykładów będzie można wysłuchać po wakacjach letnich. Dla terenu działania oddziału poznańskiego IPN wybrane zostały dwie lokalizacje wykładów Akademii Niepodległości: w Nowym Tomyślu i Zielonej Górze. Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują z poznańskim oddziałem IPN : Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.
 

Wiele atrakcji na festynie rodzinnym w Przyłęku

  • 28-05-2019
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W sobotę, 25 maja w wigwamie w Przyłęku odbył się piknik rodzinny, którego organizatorem byli członkowie oraz sympatycy powstałego niedawno Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych KochaMY. Na uczestników czekało wiele atrakcji jak np. wspólne tańce, malowanie twarzy, przejazdy bryczką czy występy artystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne zabawy z „sierżantem PYRKIEM”. 
Obecny na pikniku wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor pogratulował organizatorom inicjatywy oraz przekazał symboliczny bukiet kwiatów.
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.