Dzisiaj jest: Niedziela, 5 Maj 2024 Imieniny: Ireny i Waldemara
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Śniadanie wielkanocne

  • 13-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Tradycyjne śniadanie wielkanocne odbyło się w czwartek, 13 kwietnia w nowotomyskim Środowiskowym Domu Samopomocy. Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy w imieniu władz samorządowych Powiatu Nowotomyskiego podopiecznym i pracownikom placówki złożył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki. Dzień wcześniej w podobnej uroczystości zorganizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grońsku uczestniczył wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński, a w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Zbąszyniu Marek Nyćkowiak - kierownik Wydziału Edukacji i Sportu.
 
 

Konferencja „Wiosna Wolontariatu- działalność charytatywna szansą rozwoju młodego człowieka”.

  • 13-04-2017
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
W środę, 12 kwietnia w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja dla szkół „Wiosna wolontariatu – działalność charytatywna szansą rozwoju młodego człowieka”. Patronat nad wydarzeniem sprawował Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Nowotomyski. Konferencję zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu.
 
Konferencję rozpoczął wykład psycholog Magdaleny Bąbelek z ZSOiP pn. „Działalność charytatywna szansą rozwoju młodego człowieka”. Następnie wykłady o różnych obszarach działalności wolontariatu wygłosili: ks. Waldemar Hanas – dyrektor Caritas Archidiecezji Poznań, Barbara Grochal – koordynator wolontariuszy w Hospicjum Palium, Emilia Jarczyńska – kierownik biura Oddziału Rejonowego PCK w Nowym Tomyślu, Karolina Sieradzka – wolontariuszka Akademickiego Koła Misjologicznego, Ewa Łopata – członek Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Łapa”, Maria Homan – członek Drużyny Szpiku. Ponadto o przykładach dobrych praktyk działalności wolontariuszy w szkołach mówili przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu, XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu na przykładzie grupy PaTPORT Kopernik.
Wydarzenie swą obecnością zaszczycili m.in.: Wielkopolski Kurator Oświaty - Elżbieta Leszczyńska, Wicekurator Oświaty - Krzysztof Błaszczyk, starosta nowotomyski – Ireneusz Kozecki, skarbnik powiatu – Agnieszka Biegaj, ks. Paweł Szułcik – proboszcz parafii Sątopy, ks. Andrzej Grabański – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu.
 
 
 
 

Nagrodzeni przez Rzecznika Praw Obywatelskich

  • 12-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W poniedziałek, 10 kwietnia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie odbyła się uroczystość związana z wręczeniem wyróżnień laureatom II edycji konkursu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. W konkursie jako jedyny z województwa wielkopolskiego nagrodzony został projekt pn. „Igrzyska dla osób z niepełnosprawnością” realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu, Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Tomyślu oraz nowotomyskie Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego.

W uroczystości udział wzięli: Zenon Matuszczak - przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Nowym Tomyślu, Dariusz Pilz - wicedyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu oraz Łukasz Nyczkowski - kierownik Zespołu Świadczeń i Rehabilitacji z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu.

Spośród zgłoszonych projektów z całego kraju wyróżnionych zostało jedenaście. Igrzyska są przedsięwzięciem cyklicznym, organizowanym od 2010 roku w Nowym Tomyślu. Inicjatorem tych działań jest PCPR w Nowym Tomyślu, które podejmuje współpracę z Zarządem Rejonowym PZERiI w Nowym Tomyślu oraz Gimnazjum w Nowym Tomyślu.

W uzasadnieniu wyróżnienia czytamy: „Projekt ten jest inspirującym przykładem wykorzystania infrastruktury miasta przeznaczonej zasadniczo dla uczniów (obiekty sportowe szkoły gimnazjalnej) do działań na rzecz seniorów i zaangażowania przy tym potencjału obu tych grup. Zorganizowanie igrzysk w szkole, wspólnie z uczniami, to dobry sposób pokazania młodym obrazu starości i niepełnosprawności odbiegającego od stereotypu. Mimo że igrzyska odbywają się na razie raz w roku, seniorzy mogą przygotowywać się do nich przez cały rok, a co za tym idzie – integrują się, uprawiają sport, działają w grupach, pokonują samotność i brak motywacji. Z punktu widzenia organizacyjnego przedsięwzięcie jest wpisane w klarowny schemat z wyraźnie postawionym celem, rocznym cyklem działania i oceny, ustalonymi procedurami, rozdzielonymi zadaniami i odpowiedzialnością rozłożoną pomiędzy głównych organizatorów, tj.: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz nauczycieli i uczniów gimnazjum. Powyższy schemat sprawdził się w praktyce, o czym świadczy fakt, że igrzyska są organizowane corocznie od 2010 roku. Na podstawie opisu przedsięwzięcia można też określić warunki niezbędne do skopiowania go w innym miejscu – z podobnym sukcesem. Zasadnicza wydaje się zwłaszcza rola Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie polegająca na tworzeniu trwałego partnerstwa instytucji lokalnych, zarówno do organizacji samych zawodów, jak i do rekrutowania drużyn zawodników i kibiców (spośród członków stowarzyszeń, a także osób korzystających z warsztatów terapii zajęciowej i dziennych domów pobytu).”

 

Gala Finału Konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi

  • 12-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj

We wtorek, 11 kwietnia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się Gala Finału Konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi - dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu, nazywanego nowotomyskim Judymem, który w II połowie XX wieku w praktyce realizował ideały lekarza bez reszty oddanego pacjentom. Wydarzenie to było zwieńczeniem wspólnego projektu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiej Izby Lekarskiej promującego działalność charytatywną i społeczną lekarzy naszego rejonu. Podczas gali doktora wspominała wnuczka - Sabina Kozłowska. Laureatem konkursu został prof. Jacek Łuczak - Ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu - prekursor opieki paliatywnej, od 30 lat lekarz hospicyjny, założyciel i kierownik Hospicjum Palium SK Przemienienia Pańskiego UM im. K Marcinkowskiego, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, członek Królewskiego Londyńskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się: doktor Bożena Janicka - Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Biskupim oraz doktor Marek Daniel - m. in. były wieloletni zastępca Dyrektora SP ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, a ostatnio Dyrektor Medyczny Szpitala w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego S.A.

 

Powiat Nowotomyski podczas gali reprezentował starosta Ireneusz Kozecki. W wydarzeniu brała również udział dyrektor nowotomyskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi Elżbieta Helwing. Szkoła od 2006 roku nosi imię tej jednej z najwybitniejszych postaci ziemi nowotomyskiej ubiegłego wieku. Jego niezwykłe dokonania stanowią czytelny wzór w codziennej pracy szkolnej społeczności.

Doktor Kazimierz Hołoga dał się poznać jako znakomity lekarz, doskonały chirurg, a przede wszystkim wspaniały człowiek. W środowisku medycznym podziw budziła jego intuicja diagnostyczna i umiejętności zabiegowe. O jego wielkości decydowały wartości duchowe, nieskazitelny charakter, wysoka etyka lekarska i wielkie serce. Nowy Tomyśl stał się dla doktora Hołogi miejscem, w którym do końca życia realizował swoją pasję życiową. Od stycznia 1951r. objął kierownictwo szpitala i rozpoczął działania na rzecz rozwoju tej placówki. W pierwszej kolejności zwiększył liczbę personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, kształcił nowych chirurgów, dbał o remonty szpitala. Powziął też zamiar rozbudowy szpitala, przygotował plany i uzyskał fundusze na ich realizację. Planów tych jednak nie dane mu było dokończyć. Zmarł 12 września 1958 r. po wielomiesięcznej ciężkiej chorobie. Od 10 września 2008 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu nosi imię doktora Kazimierza Hołogi. Również we wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny sługi bożego Kazimierza Hołogi.

 

Samochód dla SOSW

  • 11-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W poniedziałek, 10 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbąszyniu odbyła się uroczystość przekazania samochodu marki Opel Vivaro, w pełni dostosowanego do potrzeb podopiecznych Ośrodka.
 
Zaproszonych gości powitał dyrektor Ośrodka Robert Winiarz. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: senator RP Jan Filip Libicki, dyrektor wielkopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Anna Skupień, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, sekretarz powiatu Ryszard Napierała oraz skarbnik Agnieszka Biegaj. Samochód zakupiony został w ramach projektu pn. „Zajęcia rehabilitacyjne i rewalidacyjne dostępne dla wszystkich”  ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt zrealizowano w ramach „Programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami III”. Łączny koszt inwestycji wyniósł 120.700,00 zł. Dofinansowanie uzyskane z PFRON to 48.000,00 zł. Nowy środek lokomocji, w pełni dostosowany do przewozu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami umożliwi podopiecznym Ośrodka udział w kompleksowej rehabilitacji i pozwoli na bezpieczną podróż w komfortowych warunkach na zajęcia szkolne i dodatkowe.
 
 
 
 

Półfinał Mistrzostw Polski młodzików w piłce siatkowej nie dla „Kangurów” z Nowego Tomyśla

  • 10-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W dniach 7-9 kwietnia w Gdańsku odbywał się turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski młodzików. W gronie sześciu drużyn podzielonych na dwie grupy brali udział zawodnicy MKS Kangur Nowy Tomyśl. Wyjazd drużyny wsparło Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu.
 
Pierwsze spotkanie grupowe z Espadonem Szczecin było niezwykle ważne dla nowotomyślan. Zwycięstwo dawało szansę na walkę o awans do dalszego etapu rozgrywek. Pierwszy set na swoją korzyść rozstrzygnęli zawodnicy ze Szczecina. Druga odsłona należała również do nowotomyślan. Set trzeci układał się po myśli Kangurów do stanu 11:9. Od tego momentu zaczynała zawodzić  koncentracja. Pojawiała się nerwowość, w efekcie utrata prowadzenia i końcowa porażka 12:15. MKS Kangur Nowy Tomyśl przegrał 1:2 ( 21:25, 25:22, 12:15).
 
W kolejnym meczu grupowym przeciwnikiem nowotomyskiej drużyny był  gospodarz turnieju zespół Trefla Gdańsk.  Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:2 dla zespołu z Gdyni ( 11:25, 14:25). Ostatnie spotkanie o miejsce VMKS Kangur rozegrał  z UKS Wilki Chwaszczyno. Dzięki zwycięstwu  18:16, nowotomyślanie uplasowali się na V miejscu w turnieju.
 
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 msc. Trefl Gdańsk - awans do półfinału MP
2. msc. Amber Kalisz - awans do półfinału MP
3. msc. Espadon Szczecin
4. msc. Astra Nowa Sól
5. msc. Kangur Nowy Tomyśl
6. msc. Wilki Chwaszczyno
 
Skład zespołu  MKS Kangur Nowy Tomyśl : Jakub Zuza - kapitan , rozgrywający; Baszkowski Filip - rozgrywający, Szymański Marcel - przyjmujący, Hajduk Jakub - przyjmujący, Kupsz Jakub - przyjmujący, Biniek Aleksander - atakujący, Szutta Bartosz - środkowy bloku, Pukacki Marcin - środkowy bloku, Matysiak Mikołaj - środkowy bloku, Gomuła Patryk - libero.
 
Warto dodać, że wszyscy  zawodnicy uczestniczą w programie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i są uczniami Gimnazjum w Nowym Tomyślu.
 
Udział drużyny w turnieju był możliwy dzięki wsparciu finansowemu: Powiatu Nowotomyskiego, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu i Radzie Rodziców Gimnazjum Nowy Tomyśl.
 
Tekst i zdjęcia: Konrad Stachowiak
 

IV Bieg z Motylem

  • 10-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W niedzielę, 9 kwietnia spod budynku szkoły podstawowej w Borui Kościelnej wystartowali biegacze oraz nordic walkerzy, którzy wzięli udział w czwartej edycji 10-cio kilometrowego "Biegu z Motylem", który prowadził malowniczymi zakątkami Borui Kościelnej, Borui Nowej i Jastrzębska. Poza głównym biegiem odbyła się również rywalizacja dzieci i młodzieży.
 
Czwartą edycję Biegu z Motylem wygrał Piotr Humerski z Goździchowa. Na pokonanie wyznaczonej przez organizatorów, dziesięciokilometrowej trasy potrzebował zaledwie 36 minut i jednej sekundy. Minutę później na mecie pojawił się Paweł Jankowiak z Paproci, a trzeci był Szczepan Kogut z Żagania.

Wśród kobiet, najszybsza była Iwona Maciąg z Bolewic, która to w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 27 miejscu. Drugie miejsce zajęła Kamila Bielawa , a trzecie Agnieszka Jarnót ze Starego Tomyśla.
 
Bieg Nordic Walking, który odbywał się na dystansie 5 kilometrów wygrała Alina Jasińska z Nowego Tomyśla. Drugie miejsce Izabela Lotka ze Starego Tomyśla, a trzecie Jakub Lotka również ze Starego Tomyśla. 
 
Łącznie na starcie spotkało się 149 zawodników. Patronat nad wydarzeniem sprawował m. in. Powiat Nowotomyski. Uczestnikom biegu kibicowali włodarze powiatu nowotomyskiego – starosta Ireneusz Kozecki oraz wicestarosta Tomasz Kuczyński, którzy najlepszym wręczali okolicznościowe medale i puchary.
 
 
 
 
 

Dzień zawodowca

  • 10-04-2017
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W piątek, 7 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu odbył się „Dzień Zawodowca”. Jest to kolejna edycja akcji, podczas której szkoła promuje kształcenie zawodowe, a zarazem wskazuje gospodarczy potencjał małych i większych firm z terenu gminy Zbąszyń. Podczas spotkania uczniowie trzecich klas gimnazjum mogli poznać pełną ofertę edukacyjną szkoły, jak i również ofertę podmiotów gospodarczych, zainteresowanych pozyskaniem młodych pracowników.
Celem spotkania było przybliżenie młodzieży gimnazjalnej rodzajów zawodów oraz możliwości realizowania kształcenia w zakresie praktycznej nauki zawodu. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele przedsiębiorstw, jak i zakładów rzemieślniczych, którzy przygotowali stoiska promocyjne, dzięki czemu przyszli uczniowie szkoły mogli zapoznać się z daną profesją, bądź zgłosić chęć odbycia praktyk zawodowych.

Na spotkaniu obecny był włodarz powiatu nowotomyskiego starosta Ireneusz Kozecki, który pogratulował  organizatorom inicjatywy.
 
 
 

25 lat Liceum Ogólnokształcącego w Zbąszyniu

  • 04-04-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj

Światowy Dzień Zdrowia

  • 07-04-2017
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia. Święto to ustanowione zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948r. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na konkretne zagadnienia i problemy zdrowotne ważne dla ludzi na całym świecie. W 2017 Światowy Dzień Zdrowia poświęcony będzie depresji. Hasło przewodnie kampanii brzmi „Depresja – porozmawiajmy o niej”.
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.