Dzisiaj jest: Niedziela, 28 Kwiecień 2024 Imieniny: Pawła i Walerii
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Ekologia ważna sprawa w Porażynie jest zabawa!

  • 22-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Ekologia ważna sprawa w Porażynie jest zabawa! - pod takim hasłem w poniedziałek 21 czerwca w Porażynie odbył się piknik dla uczestników organizowanego w ramach projektu "ToEkoMyśl" konkursu "Miesiąc dla ziemi wieki dla pokoleń".
Przypomnijmy: w konkursie mogły brać udział placówki oświatowe, rodziny, grupy znajomych, osoby indywidualne. Jego celem było promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców powiatu nowotomyskiego, edukacja ekologiczna, zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety, kształtowanie postaw prośrodowiskowych oraz odpowiedzialności za wspólne dobro. Ze zrealizowanych działań uczestnicy składali sprawozdania. Przy ich ocenie pod uwagę brana była m.in.: pomysłowość, oryginalność i atrakcyjność przeprowadzonych działań, stopień zaangażowania oraz wpływ podjętych działań na sytuację środowiska. Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa. Klasyfikacja przedstawiała się następująco:
I miejsce - przedszkolaki z Przedszkola nr 2 z Opalenicy i uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Chrośnicy,
II miejsce - Maja Galas i Zuzanna Galas,
III miejsce - Jan Szałek, Tobiasz Włodarczak z Zespołu Szkół w Opalenicy,
IV miejsce - Klasa mundurowa 1b z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Opalenicy
V miejsce - Jakub Wężowski, Filip Zgrajewski z Zespołu Szkół w Opalenicy
Podczas wydarzenia wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor wraz z radną Rady Powiatu Nowotomyskiego Dorotą Kaczmarek wręczyli laureatom konkursu nagrody. Na uczestników pikniku czekało sporo atrakcji: przeciąganie liny, zabawy z hula - hop, mecze piłki nożnej, gra w mini badmintona, warsztaty ratownictwa medycznego, czy pogadanka z policjantem na temat bezpiecznych wakacji.
 

LGD KOLD ma 15 lat!

  • 22-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 18 czerwca w sali wiejskiej w Pakosławiu Lokalna Grupa Działania KOLD świętowała 15 - lecie działalności. Stowarzyszenie zostało założone 16 marca 2006 roku. Nazwa KOLD powstała od pierwszych liter gmin założycieli: Kuślin, Opalenica, Lwówek oraz Duszniki.
 
Na salę w Pakosławiu wszystkich przybyłych wprowadził zespól taneczny Stowarzyszenia Współpracy Gminy Lwówek z Zagranicą. Po powitaniu gości w dyskusji panelowej pierwszego prezesa Adama Woropaja, obecnego prezesa Damiana Łęszczaka i wiceprezesa, pierwszego dyrektora biura Ireneusza Witkowskiego wspominano 15 lat działalności LGD KOLD. Na uroczystości wręczono 4 tytuły honorowych członków - samorządowcom założycielom oraz 30 medali okolicznościowych zasłużonym działaczom Stowarzyszenia. Przybyli goście składali życzenia, a potem nastąpił występ zespołu Polanie z ZS RCKU w Trzciance. Specjalny tort, odśpiewanie 100 lat i spotkanie przy stole zakończyło obchody 15 lat działalności LGD KOLD. Starostę nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego podczas wydarzenia reprezentował członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego Edwin Pigla.
 

Poszukiwani wolontariusze

  • 17-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zaprasza osoby pełnoletnie do udziału w wolontariacie skupionym wokół rodzin zastępczych w zakresie pomocy w nauce, organizacji  czasu wolnego i wspierania rozwoju zainteresowań.
 
W celu uzyskania informacji zapraszamy do kontaktu: 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu,
ul. Poznańska 30, tel. 61 44 26 686, mail: pcpr@powiatnowotomyski.pl
 

16. Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Szlakiem Karola Wojtyły

  • 17-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W niedzielę, 13 czerwca odbył się 16. Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Szlakiem Karola Wojtyły. W tym roku było to wydarzenie jednodniowe. Spływ cieszył się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział 146 osób, które płynęły w 73 kajakach, okazale prezentując się na wodzie.  Wydarzenie miało swój początek na terenie Campingu „Przy Baszcie” w Zbąszyniu,  gdzie nastąpiła  weryfikacja uczestników – nie zabrakło nikogo. Powitania dokonał Tomasz Szczechowicz - dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, oficjalnego otwarcia zaś Tomasz Kurasiński - burmistrz Zbąszynia w towarzystwie Andrzeja Wilkońskiego - starosty nowotomyskiego i Marcina Hoffmanna - sekretarza Gminy Zbąszyń. Drobnymi upominkami docenieni zostali najstarszy oraz najmłodsze uczestniczki. 
 
Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia.
 
Wyróżnienia otrzymali Jerzy Wirski z Sulechowa oraz Antonina Hoffmann i Zuzanna Witkiewicz ze Zbąszynia. Nie zabrakło również najbardziej wytrwałego kajakarza, Piotra Skrzypczaka, który nie opuścił żadnego spływu.  Spływ rozpoczął się polową mszą świętą, na której nie zabrakło oczywiście mieszkańców Zbąszynia. Po duchowym przygotowaniu przyszedł czas na zmagania z wodą na trasie. Początek na naszym jeziorze był etapem wymagającym przy wiejącym, niedzielnym wietrze ale udało się. Dalsze odcinki były już lżejsze. Pierwszym przystankiem była południowa modlitwa przy pomniku Jana Pawła II. Tam, znowu wspólnie z mieszkańcami, odmówiono modlitwę Anioł Pański, a kajakarze zaprezentowali taniec z wiosłami. Kolejnym punktem był krótki postój w Strzyżewie, gdzie klub LZS Wicher ATE Strzyżewo przygotował poczęstunek w postaci pysznej kiełbasy z grilla. Posiłek i przerwa pozwoliły nabrać sił na końcowy odcinek wspólnego pływania, które zakończyło się w Trzcielu. Atmosfera była jak zawsze dobra, humory dopisywały, uśmiech na twarzach gościł do samego końca mimo, że słońce nie rozpieszczało i często chowało się za chmurami.  Kajakarze na każdym mijanym moście byli witani przez zespoły umilające czas różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Ten projekt został nazwany „Mosty Kultury”. Spływ zabezpieczały służby WOPR Zbąszyń, OSP Nowa Wieś, OSP Nądnia, OSP Przyprostynia.
 
Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
 
 
 
 

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”

  • 17-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w XX edycji konkursu Wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Konkurs odbędzie się 7 sierpnia 2021 r. podczas XI edycji Regionalnych Spotkań z Żywnością Tradycyjną i Ekologiczną na "Pograniczu Kultur" w Gospodarstwie Agroturystycznym „KARCZMA KALISKA” w Szadku, gmina Ceków-Kolonia, powiat kaliski.
 
 
 
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:
1. Na najlepszy regionalny produkt żywnościowy 
Konkurs ma charakter otwarty. Przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych z województwa wielkopolskiego, spełniający kryteria konkursowe.
Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do 30 czerwca 2021 r. wypełnionej i podpisanej własnoręcznie karty zgłoszenia
Konkurs odbędzie się w 4 kategoriach (w 10 podkategoriach):
I. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego:
1. Produkty i przetwory mięsne
2. Produkty i przetwory z ryb
3. Produkty mleczne
4. Miody
II. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego:
1. Przetwory owocowe
2. Przetwory warzywne
3. Produkty zbożowe
 4. Wyroby cukiernicze
III. Napoje regionalne:
1. Napoje bezalkoholowe
2. Napoje alkoholowe
IV. Inne produkty regionalne.
2. Na najlepszą potrawę regionalną
Konkurs ma również charakter otwarty. Przystąpić mogą do niego dwuosobowe ekipy reprezentujące firmy gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne lub koła gospodyń wiejskich, spełniające kryteria konkursowe.
Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do 30 czerwca 2021 r. wypełnionej i podpisanej własnoręcznie karty zgłoszenia.
Więcej informacji w załączonym pliku do pobrania oraz na stronie:
 
 

Komisja konkursowa III edycji otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2021 roku z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

  • 16-06-2021
  • Autor: Anna Albrecht
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego powołał dnia 15 czerwca 2021 roku Komisję konkursową   w celu opiniowania ofert na realizację zadań publicznych w bieżącym roku z dziedziny wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, złożonych w ramach III edycji otwartego konkursu ofert. Szczegóły dotyczące składu Komisji znajdują się w uchwale Zarządu Powiatu Nowotomyskiego, zamieszczonej w poniższym pliku. 
 
 
 

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

  • 15-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2021 roku uznał celowość realizacji zadania publicznego pt. „Zielony Park - Woda - Wspomnienia - Historia” - spotkanie turystyczno-integracyjne złożoną przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ul. Bracka 5/10, 00-501 Warszawa, nr KRS: 0000109984, Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu, ul. Garczyńskich 5, 64-360 Zbąszyń.
 
Wobec powyższego zamieszcza się uproszczoną ofertę na stronie internetowej, w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Poznańskiej 33. Uwagi dotyczące oferty można zgłaszać do dnia 22 czerwca br., listownie na adres: Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl (decyduje data wpływu do urzędu) lub drogą elektroniczną na adres: promocja@powiatnowotomyski.pl
 
Załącznik:
 

Historyczny sukces ZSRCKU w Trzciance

  • 14-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Uczniowie trzcianeckiego Technikum mieli sposobność skonfrontowania swojej wiedzy i umiejętności z przedstawicielami szkół z całej Polski. XLIV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, na etapie ogólnopolskim, stanowiła ogromne wyzwanie. Po raz pierwszy od wielu lat, dzięki sukcesowi na etapie okręgowym, na zmagania ogólnopolskie zakwalifikowanych zostało aż 11 uczestników, którzy rywalizowali w blokach tematycznych: architektury krajobrazu, gastronomii, technologii żywności, weterynarii, mechanizacji w rolnictwie, produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Ogromna konkurencja, a także, co podkreślali organizatorzy, niezwykle wysoki poziom zmagań, nie stanowiły jednak dla uczniów zagrożenia, bowiem okazało się, że wynik końcowy dał szkole tytuł najlepiej przygotowanej merytorycznie placówki kształcącej w kierunkach okołorolniczych i zapewnił I MIEJSCE w ogólnej klasyfikacji szkół. To wielki sukces każdego z olimpijczyków, którzy mimo zdalnej nauki, trudności wynikających z pandemii, okazali hart ducha i gotowość do tego, by realizować marzenia. 
 
Dzięki tej determinacji uczniowie szkoły w Trzciance uplasowali się na czołowych lokatach w tej ogólnopolskiej rywalizacji.
 
Kacper Błachowiak - laureat I miejsca w bloku produkcja roślinna
Witold Olszewski - laureat II miejsca w bloku produkcja zwierzęca    
Zuzanna Wrembel - laureatka II miejsca w bloku weterynaria       
Kacper Piechota - laureat III miejsca w bloku mechanizacja       
Łukasz Pietrucha - laureat w bloku produkcja roślinna 
Agnieszka Zerbe - laureatka w bloku gastronomia        
Sandra Wencka - laureatka w bloku architektura krajobrazu 
Marceli Migdałek - finalista w bloku architektura krajobrazu 
Swiderek Kinga - finalistka w bloku technologia żywności    
Julia Nowak - finalistka w bloku technologia żywności 
Paulina Szulc - finalistka w bloku weterynaria         
 
To doświadczenie i wygrana to także szansa na budowanie swojej przyszłości, bowiem z osiągnięciem tak wysokich lokat w klasyfikacji ogólnopolskiej wiąże się szansa na kontynuowanie nauki na uczelni wyższej z racji przyznawanego laureatom indeksu.
Technikum w Trzciance ma zatem sposobność do świętowania sukcesów indywidualnych i sukcesu Szkoły, co stanowi potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia i gotowości uczniów i prowadzących ich nauczycieli do podejmowania wyzwań, nawet w czasie bardzo trudnym! Mamy zatem po raz kolejny wspaniałe osiągnięcie, a przygotowania do przyszłorocznej Olimpiady już się rozpoczęły!
 
 

Uwaga konkurs

  • 14-06-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Ogłoszono konkurs na logo oraz hasło, które staną się oficjalną identyfikacją graficzną tworzonego właśnie Szlaku Wikliny.
Udostępniamy i zachęcamy do udziału!
 

XXVII Wielkopolskie Targi Rolnicze

  • 14-06-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Drugi weekend czerwca (12-13) w Sielinku upłynął pod znakiem XXVII Wielkopolskich Targów Rolniczych. Głównym organizatorem wydarzenia był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w rolnictwie, zarówno w kwestii maszyn rolniczych, nasiennictwa jak i praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w gospodarstwach demonstracyjnych.
Imprezami towarzyszącymi były Dni Pola i Regionalna Wystawa Bydła Mięsnego, podczas której tytułami czempionów i wiceczempionów nagrodzono bydło najlepszych hodowców. Puchar dla wiceczempiona w rasie charolaise w kategorii jałowice powyżej 18 miesięcy ufundował starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Otrzymał go Kacper Napiórkowski. W imieniu włodarza powiatu wyróżnienie wręczyła radna Rady Powiatu Nowotomyskiego Dorota Kaczmarek, która reprezentowała władze samorządowe powiatu nowotomyskiego podczas tych wydarzeń.
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.