Dzisiaj jest: Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024 Imieniny: Piotra i Pawła
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Biesiado - olimpiada

  • 20-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W czwartek, 19 sierpnia w  Centrum Wystawowo - Szkoleniowym w Sielinku seniorzy oraz osoby niepełnosprawne aktywnie uczestniczyły w Biesiado - Olimpiadzie. Jest to jedna z ciekawszych form rehabilitacji społecznej, podczas której uczestnicy mierzą się z szeregiem konkurencji sportowych dostosowanych do ich wieku i sprawności. Nie zabrakło m.in.  rzutów do celu, kręgli, czy slalomu między słupkami. Całość uzupełniała biesiada przy wspólnym stole i pląsy przy znanych i lubianych przebojach tanecznych.
 
Organizatorem wydarzenia od wielu lat jest opalenicki Oddział Rejonowy Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opalenicy. Zadanie otrzymało również dofinansowanie z budżetu Powiatu Nowotomyskiego w ramach otwartego konkursu ofert na rok 2021.  Podczas wydarzenia władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentował Patryk Kąkolewski - członek Zarządu Powiatu Nowotomyskiego.
 
 

Gratulacje dla Zdzisława Połącarza

  • 19-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W środę, 18 sierpnia, podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Nowotomyskiego wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor pogratulował Zdzisławowi Połącarzowi nagrody przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do gratulacji przyłączyli się członkowie Zarządu: Patryk Kakolewski, Konrad Drąg, Edwin Pigla, skarbnik powiatu Barbara Golon oraz sekretarz Ewa Bąbelek.
Zdzisław Połącarz to artysta, wypowiadający się w różnych technikach plastycznych, m.in. w malarstwie olejnym i akwarelowym. Jest inicjatorem wielu plenerów malarsko-rzeźbiarskich, które zaowocowały aktywną współpracą międzynarodową.

Szczepimy się z Kołem Gospodyń Wiejskich Chrośnica!

  • 19-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Koło Gospodyń Wiejskich w Chrośnicy w niedzielę, 15 sierpnia zorganizowało festyn, podczas którego każdy chętny mógł zaszczepić się jednodawkową szczepionką Jonson&Jonson przeciwko COVID-19. Prowadzona była również zbiórka na rehabilitację i leczenie Mai Tomczak, chorej na SMA.
Na uczestników czekało sporo atrakcji, m.in. gry i zabawy dla dzieci pokazy ratownictwa medycznego, degustacja potraw KGW, biesiada z oprawą muzyczną, czy strefa gastronomiczna. Festyn odbył się w ramach Narodowego Programu szczepień ze środków finansowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powiat Nowotomyski podczas wydarzenia reprezentował wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor.
 

Wakacje seniorów

  • 17-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Seniorzy i osoby niepełnosprawne z naszego terenu zrzeszeni w kołach Polskiego związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dzięki dofinansowaniom z PFRON zwiedzają, integrują się i uczestniczą w ciekawych projektach.
Grupa seniorów z Kuślina miała okazję spędzić czas w Międzyzdrojach. Przy okazji zwiedzili Świnoujście oraz Jezioro Turkusowe, które zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Oprócz pobytu nad morzem osoby starsze z Kuślina i okolic spotkały się w wigwamie w Przyłęku.
 
Z kolei seniorzy z Nowego Tomyśla zwiedzili Bazylikę Świętogórską w Gostyniu wraz z klasztorem, gostyński rynek, gotycki kościół farny pw. św. Małgorzaty - najstarszy zabytek miasta Gostyń oraz miejscowości: Grabonóg, Podrzecze i Krobię.
 
Dzięki współpracy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddziału Rejonowego w Opalenicy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Szkołą Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy tamtejsi seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami po raz kolejny uczestniczyli w projekcie „Letnie turnusy dla niepełnosprawnych”. Mieli okazję m.in. spotkać się z władzami gminy Opalenica i przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu, psychologiem z PCPR w Nowym Tomyślu, zwiedzili Wolsztyn i Nowy Tomyśl, brali udział w warsztatach muzycznych i decupage.
 

Bieżąca ocena jakości wody w kąpielisku

  • 16-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu stwierdza przydatność wody do kąpieli w kąpielisku przy plaży ,,Łazienki" w Zbąszyniu - jezioro Błędno-Zbąszyńskie.
 
Załączniki:
 
 

Zakaz wstępu do lasu!

  • 16-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Nadleśnictwo Grodzisk informuje, że w dniach od 17.08.2021 r. do 10.09.2021 r. uzależniając od biologii owada i panujących warunków pogodowych odbędzie się jednorazowy lotniczy zabieg ratowniczy drzewostanów, ograniczający liczebność występowania boreczników sosnowych na łącznej powierzchni 1000,49 ha.
Zabieg odbędzie się na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Grodzisk położonych na terenie Powiatu Nowotomyskiego, gmina Nowy Tomyśl oraz na terenie Powiatu Grodziskiego, gmina Rakoniewice. Zabieg będzie wykonany na terenie leśnictw: Mniszek, Krzewina i Głodno przy użyciu środka ochrony roślin DIMILIN 480 SC w ilości 0,10 l/ha (nr zezwolenia: decyzjia MRiRW nr R – 272/2020d z dnia 15.04.2020 r. zmieniającej zezwolenie MRiRW nr R-5/2008 z dnia 22.01.2008 r.).
Zabieg odbędzie się w 6 kompleksach leśnych zlokalizowanych w sąsiedztwie miejscowości:
* Przyłęk – pole zabiegowe nr 1 (powierzchnia 194,38 ha),
* Kuźnica Zbąska, Nowa Tuchorza - pole zabiegowe nr 2 (powierzchnia 309,76 ha),
* Nowa Tuchorza, Stara Tuchorza i Tuchorka – pole zabiegowe nr 3 (powierzchnia 59,79 ha),
* Błońsko, Barłożnia Wolsztyńska, Ruchocki Młyn - pole zabiegowe nr 4 (powierzchnia 164,69 ha),
* Błońsko, Januszewo – pole zabiegowe nr 5 (powierzchnia 31,01 ha),
* Gola, Głodno, Barłożnia Gościeszyńska, Wola Dąbrowiecka, Błońsko, Komorówko – pole zabiegowe nr 6 (powierzchnia 240,86 ha).
Pola zabiegowe zostały zobrazowane w załączonych mapach. Okres karencji dla zbiorów płodów runa leśnego wynosi 24 godziny od ostatniego zastosowania środka.
Na wyżej wymienionych terenach w okresie od 17.08.2021 r. do 10.09.08.2021 r. obowiązuje zakaz wstępu do lasu.
 
Mapy oraz szczegóły na stronie: https://grodzisk.poznan.lasy.gov.pl/
 

Rodzinne bieganie w Zbąszyniu

  • 11-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Kolejna, szósta edycja imprezy biegowej Family Run dostarczyła w niedzielę 8 sierpnia po raz kolejny uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy. Wie o tym doskonale każdy, kto choć raz wziął udział w tej niesamowitej imprezie. Kolejne edycje gromadzą na starcie nowych uczestników. To nie tylko amatorzy rekreacyjnego biegania ale także  turyści bo przecież Zbąszyń latem to również wypoczywający w mieście nad jeziorem.
Tym razem w  sztafetach wystartowało dokładnie 70 par. Ostatnią, siedemdziesiątą parą, były tegoroczne uczestniczki Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Aneta i Alicja Konieczek, które zawitały niespodziewanie na plażę. Zostały gorąco powitane przez wszystkich uczestników, krótko opowiedziały o swoich wrażeniach z występu na najważniejszej dla każdego sportowca imprezie i zgodziły się na start w ostatnim biegu imprezy. W oczekiwaniu na start każdy mógł zrobić sobie dodatkowo wspólne zdjęcie
z reprezentantkami Polski – chętnych nie brakowało.
 
Nad sprawnym przebiegiem zapisów czuwali niezawodni wolontariusze z klubu biegacza TKKF Łabędź, którzy w namiocie przy boiskach plażowych zapisywali wszystkich chętnych do poszczególnych biegów.  Nie brakowało ochotników, którzy zdecydowali się biegać w więcej niż jednej kategorii. Z pewnością nikt nie żałował swojej decyzji o starcie bo na każdego czekał medal oraz słodka niespodzianka.
 
Wydarzenie  cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy Zbąszyń ale również amatorów biegania z bliższych i dalszych okolic. Po ukończeniu biegów najlepsze trzy pary w każdej kategorii otrzymały odpowiednio złote, srebrne lub brązowe medale, które wręczali na scenie Marcin Hoffmann - sekretarz Gminy Zbąszyń, Paulina Brychcy-Nowak - prezes Klubu Biegacza TKKF „Łabędź” Zbąszyń Aneta i Alicja Konieczek, tegoroczne olimpijki z Tokio.
Organizatorem 6. Family Run było Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Powiatowy Klub Sportowy „MOS” oraz  Klub Biegacza TKKF „Łabędź” Zbąszyń.
 
Klasyfikacja najlepszych par 6. Family Run 2021
 
Dziewczęta, rocznik 2017 i młodsze
1/ Marcelina Nowak, Paulina Brychcy-Nowak, Strzyżewo
2/ Michalina Marciniak, Łukasz Marciniak, Zielona Góra
3/ Lena Maciejewska, Hubert Maciejewski, Nowy Tomyśl.
 
Chłopcy rocznik 2017 i młodsi
1/ Kamil Taberski, Bartosz Taberski, Zbąszyń
2/ Patryk Woźniak, Justyna Woźniak, Zbąszyń
3/ Igor Kasperski, Krzysztof Kasperski, Sulechów.
 
Dziewczęta rocznik 2015-2016
1/ Lena Marchlewska, Adrian Marchlewski, Zbąszyń
2/ Zuzanna Biegała, Rafał Biegała, Zbąszyń
3/ Gabriela Maćkowiak, Jarosław Maćkowiak, Zbąszyń.
 
Chłopcy rocznik 2015-2016
1/ Ksawery Borkowski, Przemysław Borkowski, Zbąszyń
2/ Mateusz Andrzejczak, Anna Andrzejczak, Nowy Tomyśl
3/ Piotr Kabisz-Konieczny, Jacek Konieczny, Pakosław.
 
Dziewczęta rocznik 2013-2014
1/ Zuzanna Borkowska, Przemysław Borkowski, Zbąszyń
2/ Natalia Andrzejczak, Łukasz Andrzejczak, Nowy Tomyśl
3/ Julia Szukała, Dariusz Szukała, Paproć.
 
Chłopcy rocznik 2013-2014
1/ Misza Bończek, Michał Bończek, Leszno
2/ Krystian Fleischer, Przemysław Fleischer, Zbąszyń
3/ Sebastian Nadal-Hałas, Agata Hałas, Palma de Majorka.
 
Dziewczęta rocznik 2011-2012
1/ Nina Krajewska, Jolanta Krajewska, Kopanki
2/ Weronika Kurek, Tomasz Kurek, Porażyn
3/ Marta Marcinkowska, Przemysław Marcinkowski, Gostyń.
 
Chłopcy rocznik 2011-2012
1/ Norbert Piaskowski, Artur Piaskowski, Opalenica
2/ Cyprian Fleischer, Przemysław Fleischer, Zbąszyń
3/ Sebastian Marchlewski, Adrian Marchlewski, Strzyżewo.
 
Dziewczęta rocznik 2008-2010
1/ Tosia Bończek, Michał Bończek, Leszno
2/ Kaja Chudzińska, Łukasz Chudziński, Gostyń
3/ Angelika Piosik, Artur Piosik, Babimost.
 
Chłopcy rocznik 2008-2010
1/ Hubert Krajewski, Jolanta Krajewska, Kopanki
2/ Aleksander Prętki, Gwidon Prętki, Zbąszyń
3/ Antoni Klimczyk, Roman Klimczyk, Opalenica.
 
Bieg małżeństw
1/ Łukasz Andrzejczak, Anna Andrzejczak, Nowy Tomyśl
2/ Monika Nowak, Artur Nowak, Międzyrzecz
3/ Tomasz Kurek, Justyna Kurek, Porażyn.
 
Bieg wczasowicza
1/ Hubert Krajewski, Marek Jędrzejewski, Kopanki
2/ Artur Piaskowski, Tomek Kurek, Opalenica
3/ Alicja Konieczek, Aneta Konieczek, Strzyżewo.
 
 
Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
 
 

Spotkanie turystyczno-integracyjne

  • 09-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Sobotę, 7 sierpnia członkowie Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu spędzili niezwykle aktywnie. Mieli okazję skorzystać z możliwości pływania łodzią spacerową po zbąszyńskim jeziorze, odbyć spacery po tamtejszym parku, wysłuchać prelekcji na temat historii ziemi zbąszyńskiej i regionu oraz spędzić wspólnie czas przy poczęstunku i pogawędkach.
Wszystkie te atrakcje odbyły się w ramach projektu pn.: „Zielony Park - Woda - Wspomnienia – Historia – spotkanie turystyczno – integracyjne”, który został dofinansowany z budżetu Powiatu Nowotomyskiego. Zadanie miało na celu promocję walorów turystyczno - krajobrazowych naszego terenu. Jednym z gości spotkania był starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
 
Zdjęcia: D. Michalczak, zbaszyn.naszemiasto.pl
 

Sala wiejska w Pakosławiu oficjalnie otwarta

  • 09-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W minioną sobotę, 7 sierpnia w Pakosławiu oficjalnie dokonano otwarcia długo oczekiwanej nowej sali wiejskiej. Budynek będzie służył mieszkańcom wsi, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich, a w okresie zimowym uczniom pobliskiej szkoły jako miejsce do zajęć sportowych.
Koszt budowy sali wyniósł 1.835.000,00 zł brutto. Gmina Lwówek pozyskała na to zadanie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 718.148,86 zł. Nowoczesnej infrastruktury w imieniu władz samorządowych pogratulowali mieszkańcom Pakosławia wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor i członek zarządu Powiatu Nowotomyskiego Konrad Drąg.
 
Zdjęcia: J. Kasperczak nowytomysl.naszemiasto.pl
 

OSP Zakrzewko ma sztandar

  • 09-08-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 6 sierpnia w Zakrzewku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Poprzedziła ją msza święta polowa, podczas której została poświęcona tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich z tej miejscowości. Powiat nowotomyski podczas wydarzenia reprezentował starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.
Następnie fundatorzy sztandaru - Tomasz Jazdon – Gospodarstwo Rolne Chobienice, Szymon Leśnik - Rolhan Stefanowo, Jan Woźny, Kryspin Zydorczak, Andrzej Jazdon, Jakub Jazdon - Onix Zakrzewo, Adam Rucioch - Zarząd Miejsko-Gminny Zbąszyń, Henryk Nowacki, Anna i Łukasz Bimkiewiczowie dokonali symbolicznego wbicia gwoździ. Akt nadania sztandaru odczytał prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Ryszard Kamiński.
 
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń. OSP Zakrzewko została odznaczona Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczeni zostali także strażacy OSP w Zakrzewku: Marcin Gołek, Piotr Chłopek, Piotr Friedrych, Piotr Borowicki.
 
Tekst i zdjęcia: D. Michalczak, zbaszyn.naszemiasto.pl, OSP Zakrzewko, opr. kam
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.