Dzisiaj jest: Środa, 1 Maj 2024 Imieniny: Józefa i Filipa
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Odbiór odpadów w czasie epidemii - ważne wskazówki dla mieszkańców

  • 29-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
CZY PODCZAS PANDEMII OBOWIĄZUJE SEGREGOWANIE ODPADÓW? W JAKI SPOSÓB BEZPIECZNIE POZBYĆ SIĘ ZUŻYTEJ MASECZKI CZY RĘKAWICZEK? CZY W CZASIE KWARANTANNY MOŻNA WYJŚĆ Z DOMU, ŻEBY WYRZUCIĆ ODPADY? NA WSZYSTKIE TE PYTANIA ODPOWIADA KOALICJA 5 FRAKCJI.
 
 
CZY SĄ SPECJALNE KOSZE NA ZUŻYTE MASECZKI? 
Obowiązek noszenia osłony na usta i nos nie tylko zmienił nasze codzienne zwyczaje, ale też spowodował produkcję dużej ilości odpadów: maseczek chirurgicznych, pyłowych, materiałowych. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia są to odpady komunalne zmieszane i należy je wrzucać do czarnego pojemnika. Należy jednak pamiętać o tym, że na takiej maseczce może pozostać groźny wirus. Osoby, które zajmują się zbiórką czy sortowaniem takich odpadów (ładowacze śmieciarek czy osoby pracujące w sortowaniach odpadów) nie mogą mieć kontaktu z nimi. Dlatego zużyte maseczki należy przed wyrzuceniem włożyć do torebki plastikowej i szczelnie zawiązać.
 
W biurze czy innych miejscach pracy warto wyznaczyć miejsce wyrzucania takich odpadów, może to być zwykłe pudełko w łazience czy w szatni. W ten sposób chronimy osoby, które mimo panującej pandemii codziennie wyjeżdżają na ulice oraz dbają o porządek i higienę w gminach i miastach.
 
CZY MOŻNA NIE SEGREGOWAĆ ODPADÓW?
Pandemia nie zwalnia z obowiązku segregowania odpadów. Cały czas powinniśmy przestrzegać zasad sortowania na 5 frakcji: papier (pojemnik niebieski), tworzywa sztuczne i metale (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), bio (pojemnik brązowy) oraz odpady zmieszane (pojemnik czarny).
 
Wiosenna fala pandemii pokazała, że wiele osób wykorzystało ten czas na remonty, prace budowlane czy wymianę mebli. Kupując nowy sprzęt, pozbywamy się starego.
 
Należy pamiętać, że elektrośmieci należy oddawać do odpowiednich miejsc, czyli np. sklepów ze sprzętem AGD/RTV czy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) działających w każdej gminie. W żadnym wypadku nie należy ich wystawiać pod altany na odpady. Powinniśmy też zachować dotychczasowe zasady związane z odpadami gabarytowymi czy poremontowymi. W zależności od gminy, miejscem ich zbiórki mogą być PSZOK-i, punkty mobilne lub okolice pojemników na odpady. Niezmiernie ważne jest, by stare meble, dywany czy zużyte opony nie zalegały w przestrzeniach osiedli, a szczególnie nie zastawiały pojemników na odpady komunalne czy wejścia do altan. W takich wypadkach odpady mogą nie być odbierane przez służby komunalne przez brak dostępu – nie utrudniajmy im pracy.
 
– powiedziała Magdalena Sułek-Domańska z firmy komunalnej ENERIS, przedstawiciel Koalicji 5 frakcji.
 
CO ZROBIĆ Z ODPADAMI NA KWARANTANNIE?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że osoby skierowane na kwarantannę przez Sanepid w żadnym razie nie powinny wychodzić z domu nawet z odpadami. Poniżej ważne wytyczne rządowe dla osób przebywających w izolacji (chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną):
 
zaleca się odczekanie 72 godzin. Zanim przekaże się worek z odpadami do odbioru należy umieścić odpady w worku i w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym, zapełnić worek odpadami do ¾ jego pojemności i nie zgniatać zawartości, po zapełnieniu worka zawiązać worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji, wystawić worek z pomieszczenia, w którym przebywa osoba będąca w izolacji, osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę i godzinę zamknięcia worka. Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny).
Przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawiczek ochronnych i koniecznie umyć i/lub dezynfekować ręce. Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
 
Więcej informacji na temat postępowania z odpadami można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. Szczegółowe zasady segregowania odpadów na 5 frakcji zawarte są w materiałach informacyjnych na stronie www.5frakcji.pl.
 
 

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej

  • 28-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
We wtorek, 27 października z okazji święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński odwiedził Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Tomyślu. Podczas uroczystego apelu komendant WKU w Nowym Tomyślu ppłk. Przemysław Bojarczuk wręczył  okolicznościowe medale i odznaczenia. Uroczystość była także okazją do podziękowania podmiotom i osobom współpracującym z organami administracji wojskowej. Podziękowania takie otrzymał m. in. starosta nowotomyski, który pogratulował odznaczonym i złożył życzenia wszystkim pracownikom administracji wojskowej.
Na zdjęciu starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński przekazujący upominek Komendantowi WKU w Nowym Tomyślu ppłk. Przemysławowi Bojarczukowi.

Projekt Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego

  • 28-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Ogłoszenie Zarządu Województwa Wielkopolskiego o przystąpieniu do procedury zapewnienia udziału społeczeństwa w opracowywaniu projektu Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego do roku 2030 wraz z projektem Prognozy oddziaływania na środowisko.
 
Na podstawie art. 17 ust. 4 (ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 1219 ze zm.) oraz art. 30, art. 39 ust. 1 pkt 2-5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i  jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 283 ze zm.), Zarząd Województwa Wielkopolskiego informuje, o przyjęciu projektu Programu ochrony środowiska dla województwa wielkopolskiego do roku 2030 wraz z projektem Prognozy oddziaływania na środowisko.
 
Zdjęcie przedstawiające jesienny krajobraz.
 
 
Wobec powyższego od dnia 26 października do dnia 16 listopada 2020 r. włącznie zapewnia się udział społeczeństwa w opracowaniu ww. dokumentów.
 
Wersja elektroniczna ww. projektu wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko dostępna jest pod adresem: http://www.bip.umww.pl w zakładce „Ogłoszenia/ Ogłoszenia 2020”.
 
Wersja papierowa dostępna jest w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, pok. 1063, w godzinach pracy Departamentu.
 
Uwagi i wnioski można składać w następującej formie:
 
pisemnej poprzez wypełnienie i przesłanie na adres:
Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
– formularzy zamieszczonych na stronie internetowej BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
 
za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, poprzez uzupełnienie i przesłanie na adres e -mail: dsr.sekretariat@umww.pl formularza zamieszczonego na stronie internetowej BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Uwagi i wnioski zgłoszone po upływie wskazanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
 
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
 
Jednak nawiązując do stanu zagrożenia epidemicznego, troszcząc się o zdrowie mieszkańców województwa wielkopolskiego, a także o pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – zachęca się głównie do kontaktów za pomocą poczty elektronicznej.
 
 
 

Bezpieczniej w drodze do szkoły

  • 28-10-2020
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
Wśród wielu zadań realizowanych przez Powiat Nowotomyski jest m.in. budowa podwyższonego przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Borui Kościelnej.  Pracownicy Starostwa Powiatowego pracują aktualnie nad budową wspomnianego przejścia, które nie tylko przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych – przede wszystkim dzieci (np. wysiadających z autobusu), ale bez wątpienia spowolni również ruch samochodów na tym odcinku.
Zdjęcie obrazujące przebudowywane przejście dla pieszych.

Pomagamy pszczołom

  • 27-10-2020
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Przy drogach powiatowych posadzono 79 drzew miododajnych. Dotację na ten cel powiat nowotomyski otrzymał z budżetu województwa wielkopolskiego w ramach środków związanych z ochroną, rekultywacją oraz poprawą jakości gruntów rolnych. Nasadzenie drzew w pasach drogowych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym i poprawi ekosystem lokalny. W ramach przyznanej dotacji posadzono 19 klonów zwyczajnych w Brodach (przy drodze powiatowej nr 1881P), 28 kasztanowców zwyczajnych  w Komorowie (przy drodze powiatowej nr 1731P) oraz 32 klony zwyczajne w miejscowości Trzciel Odbudowa (przy drodze powiatowej 2737P).
 
Na zdjęciu nasadzenia drzew w pasie drogi powiatowej.

Komunikat dotyczący naborów wniosków w ramach tarczy antykryzysowej

  • 27-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu informuje,
że wnioski o:
 
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych
i średnich przedsiębiorstw (art. 15zzb),
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw samozatrudnionych
(art.15zzc),
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art. 15zze2),
 
obejmujące 3 miesięczny okres dofinansowania, należy składać do 31 października 2020 r.
 
W przypadku wniosków złożonych po wyznaczonym terminie, konieczne będzie skróceie okresu dofinansowania tj.:
- Wnioski złożone od 1-30 listopada będą obejmować 2 miesięczny okres dofinansowania.
- Wnioski złożone w grudniu będą obejmować 1 miesięczny okres dofinansowania.
 
Wypłaty ostatnich transz możliwe są do 28 grudnia 2020 r.
 
 
Jednocześnie informujemy, że cały czas można składać wnioski o udzielenie jednorazowej pożyczki na pokrycie  bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, przyznawanej na podstawie art. 15zzd.
 
 

Zapraszamy na wirtualny spacer

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Przedmioty, pamiątki, dokumenty, narzędzia, fotografie to świadectwa życia człowieka, którym bardzo często udaje się przetrwać niejedno pokolenie. Niektóre z namaszczeniem przechowywane przez następców, inne przerzucane w przestrzeni strychów czy piwnic a jeszcze kolejne będące kategorią pozornych śmieci oczekujących utylizacji. Niezależnie od przynależności do powyższych kategorii przechowywania wszystkie świadectwa historii odczytywane z wiedzą i wrażliwością historyka czy archiwisty opisują wspaniałe historie ludzkiego życia odkrywając cenną wiedzę o przeszłości. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorami archiwum Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła pod adresem: www.archiwummuzeumziemizbaszynskiej.zck.org.pl
Droga do digitalizacji zbąszyńskich zasobów.

Zmartwieniem Zbąszyńskiego Centrum Kultury od kilku lat jest zły stan techniczny budynku Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła znajdującego się przy Rynku w Zbąszyniu. W styczniu tego roku podjęliśmy decyzję, że dzięki możliwościom cyfrowej fotografii i publikacjom internetowym spróbujemy pokazać możliwie najwięcej zmagazynowanych eksponatów pomimo braku obiektu i sal ekspozycyjnych. Ostatecznie to eksponaty są głównym bohaterem historii pod tytułem Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

W lutym otrzymaliśmy zgodę burmistrza Zbąszynia, by dotychczasowe sześć miejsc przechowywania eksponatów zamienić na magazyn pod jednym kluczem z możliwością zaaranżowania miejsc do prowadzenia digitalizacji. Eksponaty przewoziliśmy do budynku dawnej przychodni lekarskiej. Docierały do nas wtedy informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, tydzień później rozpoczęła się kwarantanna, w czasie której prowadziliśmy dalsze prace transportowo-magazynowe. Z końcem marca pojawił się komunikat z Narodowego Centrum Kultury o realizacji programu Kultura w sieci, dzięki czemu zaistniała szansa na pozyskanie dodatkowych funduszy na start naszego projektu digitalizacji. Złożyliśmy wniosek na realizację tematu w formie wirtualnego spaceru wśród eksponatów, 15 maja 2020 roku otrzymaliśmy 17 tysięcy złotych na realizację zadania.

Wirtualny spacer wśród eksponatów Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła to zwiedzanie zasobów muzealnych poprzez internet. Zadanie obejmuje fotograficzne zaprezentowanie eksponatów w trzech możliwościach zwiedzania: 1. Folklor Regionu Kozła słynący z unikatowego instrumentu, którym jest kozioł weselny, 2. Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Zbąszyńskiej, 3. Zwiedzanie zbąszyńskiej osady produkcyjnej z XIII wieku. Ścieżki zwiedzania zostaną wzbogacone o wprowadzające materiały audiowizualne – wywiady z budowniczymi instrumentów, prezentacje brzmień instrumentów, wypowiedzi historyków. Wirtualny spacer będzie dostępny na stronie internetowej: www.archiwummuzeumziemizbaszynskiej.zck.org.pl

Zadanie pozwoli odkryć internautom eksponaty skazane dotychczas na zamknięcie w pomieszczeniach magazynowych. Celem jest stworzenie internetowej bazy eksponatów muzealnych, pamiątek historycznych, audiowizualnych świadectw historii służących edukacji i rozwijaniu wiedzy o historii człowieka. Wirtualny spacer ma pomóc w zdobywaniu wiedzy na temat kształtowania się cywilizacji w oparciu o silny aspekt kultury muzycznej i folkloru, rozwoju rzemiosła rozpiętego pomiędzy pragmatyzm a kulturę, zaobserwowania integracji społecznej pomimo granic językowych wynikających z sztucznych granic politycznych. Inicjatywa daje szansę na odkrycie bogatych zbiorów Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła bez ograniczenia rzeczywistej przestrzeni wystawienniczej tworząc jednocześnie podstawę do rozbudowywania zasobów.
 
 
 
 

Program rehabilitacji neurologicznej osób po udarach mózgu

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Informujemy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach 15 lipca 2020r., podpisał z Zarządem Województwa Wielkopolskiego umowę o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020: „Program rehabilitacji neurologicznej osób po udarach mózgu w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szamotułach” nr RPWP.06.06.01-30-0017/19-00
 
 
 
Celem programu jest poprawa sprawności funkcjonalnej oraz poznawczej u ok. 50% osób po przebytym udarze mózgu, poprzez działania zdrowotne i edukacyjne w celu przyspieszenia ich powrotu do życia społecznego i zawodowego w okresie realizacji programu. Wsparcie otrzymają także osoby z otoczenia osób po udarze mózgu, w postaci działań edukacyjnych.
 
Projekt realizowany będzie w formie bezpłatnych, 3-tygodniowych, dziennych (z zapewnieniem wyżywienia) turnusów rehabilitacyjnych,  w ramach których pacjenci po konsultacjach z lekarzem specjalistą oraz fizjoterapeutą kierowani będą na:
 
zabiegi neurofizjoterapeutyczne,
zabiegi fizykalne,
terapie zajęciowe,
terapie neurologopedyczne,
terapie neuropsychologiczne
Programowe kryteria włączenia do programu
 
Do programu mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:
 
- są w wieku 18-64 lata i zamieszkują województwo wielkopolskie
- złożą pisemne oświadczenie, że w chwili przystąpienia do programu nie są objęte żadnym innym programem terapeutyczno-rehabilitacyjnym w związku z przebytym udarem mózgu finansowanym z NFZ (np. fizjoterapia ambulatoryjna bądź domowa itp.);
- nie biorą udziału w analogicznym projekcie u innego beneficjenta, finansowanym ze środków publicznych;
- posiadają zaburzenia funkcji mózgu określone na ostatnim wypisie ze szpitala w skali Rankina 1- 4;
- od udaru nie minęło więcej niż 12 miesięcy;
- w pierwszej kolejności będą przyjmowani pacjenci, którzy odbyli wczesną rehabilitację neurologiczną w ramach NFZ lub ich czas oczekiwania jest dłuższy niż 6 tygodni;
- posiadają skierowanie na podjęcie rehabilitacji medycznej wydane przez lekarza neurologa lub lekarza rehabilitacji medycznej;
 
Medyczne kryteria wyłączenia
 
Do programu nie mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:
 
- wymagają stałego intensywnego nadzoru medycznego;
- mają aktywne choroby współistniejące istotnie wpływające na proces rehabilitacji (np. złamania w czasie leczenia, odleżyny itp.);
- chorują na niewydolność krążenia, nerek, wątroby, stan po zawale mięśnia sercowego z frakcją 17 wyrzutową mniejszą niż 30%, chorobę naczyń (aktywny stan zakrzepowo-zatorowy), tętniak serca, aorty, malformację naczyń mózgowych, aktywne procesy zapalne, niewyrównane zaburzenia endokrynologiczne, chorobę nowotworową (leczenie paliatywne lub wymagające pilnego leczenia), ciężkie nadciśnienie tętnicze lub płucne, niewyrównaną cukrzycę
- czas jaki upłynął od udaru wynosi więcej niż 12 miesięcy
 
W ciągu 3 lat programem objętych zostanie 200 osób po udarze mózgu, zamieszkujących województwo wielkopolskie oraz 160 osób z najbliższego otoczenia osób po udarze
 
 
 
ZAPISY DO PROGRAMU
 
 
lub telefonicznie pod nr tel.: 61 29 26 551 
 
 

Kolejne komputery dla potrzebujących

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W czwartek, 22 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu w ramach akcji ODN@WIAMY! odbyło się przekazanie 10 zestawów komputerowych dla rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Pozyskaniem oraz poprawą stanu technicznego sprzętu komputerowego zajmowały się firmy CCR Polska Sp. z o.o. oraz Elektrorecykling S.A. wraz z fundacją Zaraz Wracam. 
Na zdjęciu wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor, zastepca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu Alicja Ślusarz oraz przedstawiciele firm. 
 
Nie jest to pierwsza taka inicjatywa, bowiem w kwietniu oraz w czerwcu firmy przekazały 5 laptopów oraz 4 zestawy stacjonarne, które przekazane zostały do rodzin zastępczych działających na terenie powiatu nowotomyskiego.

Otwarty konkurs ofert

  • 22-10-2020
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu informuje o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego ,,Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2021 r." oraz o możliwości zgłaszania kandydatów do prac w komisji konkursowej w celu opiniowania ofert składanych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania ,,Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2021 r.".
 
 
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.